MK2b Trofeo 60ps - Εισαγωγή και πρόγραμμα;;

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
racerTrofeo
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Φεβ 21, 2005 7:13 pm
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι

MK2b Trofeo 60ps - Εισαγωγή και πρόγραμμα;;

Δημοσίευση από racerTrofeo » Κυρ Ιαν 07, 2007 6:13 pm

Καλησπέρα παίδες!

Έχω το αμάξι του περιγράφω από πάνω(8v) και το μόνο που του έχω αλλάξει είναι η εξάτμιση με μια GroupN.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: αν αλλάξει τη μαμά εισαγωγή με χοάνη/σκούπα, το μαμά πρόγραμμα εγκεφάλου έχει τη δυνατότητα να καταλάβει την αλλαγή της ποσότητας του αέρα και να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα(όπως έκανε ο εγκέφαλος κάποιων 106 Rallye) ή χρειάζεται 100% αλλαγή του προγράμματος;

Στην περίπτωση που πρέπει να βάλω πρόγραμμα, θεωρώ πως θα ήταν καλύτερο να άλλαζα με την ευκαιρία και τον εκκεντροφόρο με κάποιον λίγο πιο άγριο. Γνωρίζει κανείς ενδεικτικές τιμές για τα 3 "προϊόντα" που ανέφερα;Μια χοάνη την υπολογίζω κάπου στα 100Ε, βάσει όσων γνωρίζω...


Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :grin:

Υ.Γ. Στην περίπτωση της σκούπας, δεν πιστεύω να μπορέσει να λειτουργήσει σωστά, χωρίς πρόγραμμα.Το μείγμα θα είναι αρκετά φτωχό σε βενζίνη...



Άβαταρ μέλους
Marios_punto
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Τρί Φεβ 28, 2006 11:19 pm
Τοποθεσία: Νίκαια

Δημοσίευση από Marios_punto » Κυρ Ιαν 07, 2007 7:15 pm

κοιτα φιλε απο οσο ξερω το αυτοκινητο σου το καλυτερο που εχεις να κανεις μιας και δεν ειναι πολλα αλογα,ειναι να κρατησεις το παπα και να βαλεις ενα πιο ελευθερο φιλτρο(με τη χοανη το μονο που θα κανει ειναι να κοψει)και φυσικα αν θα εβαζες θα επρεπε στανταρ να βαλεις και αλλο προγραμμα γιατι το αυτοκινητο ειναι σχεδιασμενο για οικονομια...επισης εκκεντροφορο μπορεις να βαλεις καπιο πιο αγριο η να πας να κανεις τον δικο σου ποιο αγριο..τιμες?ελευθερο φιλτρο 50,εκκεντροφορο κανα 250αρι-300 και 300 το προγραμμα,.
wAnNabE GT........ :twisted:Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Marios_punto
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Τρί Φεβ 28, 2006 11:19 pm
Τοποθεσία: Νίκαια

Δημοσίευση από Marios_punto » Κυρ Ιαν 07, 2007 7:16 pm

α και φιλε,η σκουπα δεν εχει διαφορα με τη χοανη,μιαςκαι η σκουπα φιλτροχοανη ειναι με ενα περιβλημα για να παιρνει καλυτερα τον αερα..
wAnNabE GT........ :twisted:Εικόνα

Άβαταρ μέλους
racerTrofeo
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Φεβ 21, 2005 7:13 pm
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι

Δημοσίευση από racerTrofeo » Κυρ Ιαν 07, 2007 7:58 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :grin:

Με το λίτρο, αυξάνει ο θόρυβος; Γιατί δε θέλω να περνάω και να χαλάω και τον κόσμο! Επίσης,με το φίλτρο και έχοντας ως δεδομένο τον οικονομικό χαρακτήρα του αυτοκινήτου μου, σε τι θα κερδίσω περισσότερο,ροπή; Ένας λόγος για τον οποίο έλεγα να αλλάξω την εισαγωγή, είναι πως ο σωλήνας βρίσκεται ακριβώς πίσω από το δεξί φανάρι και δε μοθ δίνει την εντύπωση πως παίρνει αρκετό αέρα, ιδίως όταν θα βρίσκεται εν κινήσει το αμάξι...
Marios_punto έγραψε:α και φιλε,η σκουπα δεν εχει διαφορα με τη χοανη,μιαςκαι η σκουπα φιλτροχοανη ειναι με ενα περιβλημα για να παιρνει καλυτερα τον αερα..
"Παίρνει καλύτερα τον αέρα" = "Παίρνει περισσότερο αέρα", γιατί τοποθετείται στη μετώπη...

:cool:

Άβαταρ μέλους
andrew
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2005 8:56 pm
Τοποθεσία: Athens

Re: MK2b Trofeo 60ps - Εισαγωγή και πρόγραμμα;;

Δημοσίευση από andrew » Κυρ Ιαν 07, 2007 8:20 pm

racerTrofeo έγραψε:
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: αν αλλάξει τη μαμά εισαγωγή με χοάνη/σκούπα, το μαμά πρόγραμμα εγκεφάλου έχει τη δυνατότητα να καταλάβει την αλλαγή της ποσότητας του αέρα και να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα(όπως έκανε ο εγκέφαλος κάποιων 106 Rallye) ή χρειάζεται 100% αλλαγή του προγράμματος;


αυτο για τους εγκεφαλους που λες το ειχαν τα 3φυσσα σαξοραλλα!(ηταν εξυπνοι σε σχεση με αλλους!!)

και ο δικος σου εγκεφαλος(οπως και ο καθε) εχει τη δυνατοτητα να διαβασει τις αλλαγες(σκουπα,φιλτρα,εξατμισεις...) και να προσαρμοστει σε αυτες ΕΝ ΜΕΡΕΙ αφου εχει καποια περιθωρια απο μονος του...ΑΛΛΑ για να μεγιστοποιησεις το κερδος τοτε βαλε προγραμμα,ειδικα αν βαλεις και εκκεντροφορο τοτε φτιαξε σιγουρα προγραμμα!

αν εχεις μονο σκουπα-εξατμιση εισαι μια χαρα...απλα για το κατι παραπανω αν θες βαζεις προγραμμα!
See you in another life . . .

Άβαταρ μέλους
andrew
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2005 8:56 pm
Τοποθεσία: Athens

Re: MK2b Trofeo 60ps - Εισαγωγή και πρόγραμμα;;

Δημοσίευση από andrew » Κυρ Ιαν 07, 2007 8:20 pm

racerTrofeo έγραψε:
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: αν αλλάξει τη μαμά εισαγωγή με χοάνη/σκούπα, το μαμά πρόγραμμα εγκεφάλου έχει τη δυνατότητα να καταλάβει την αλλαγή της ποσότητας του αέρα και να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα(όπως έκανε ο εγκέφαλος κάποιων 106 Rallye) ή χρειάζεται 100% αλλαγή του προγράμματος;


αυτο για τους εγκεφαλους που λες το ειχαν τα 3φυσσα σαξοραλλα!(ηταν εξυπνοι σε σχεση με αλλους!!)

και ο δικος σου εγκεφαλος(οπως και ο καθε) εχει τη δυνατοτητα να διαβασει τις αλλαγες(σκουπα,φιλτρα,εξατμισεις...) και να προσαρμοστει σε αυτες ΕΝ ΜΕΡΕΙ αφου εχει καποια περιθωρια απο μονος του...ΑΛΛΑ για να μεγιστοποιησεις το κερδος τοτε βαλε προγραμμα,ειδικα αν βαλεις και εκκεντροφορο τοτε φτιαξε σιγουρα προγραμμα!

αν εχεις μονο σκουπα-εξατμιση εισαι μια χαρα...απλα για το κατι παραπανω αν θες βαζεις προγραμμα!
See you in another life . . .

Άβαταρ μέλους
siiiii
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2005 7:39 am

Δημοσίευση από siiiii » Κυρ Ιαν 07, 2007 9:44 pm

racer....εχουμε το ιδιο αυτοκινητο.του εβαλα εκκεντροφορο(τοτε 130.000δρχ.) colobobariani,ρυθμιζομενο γραναζι,βαρελακι bmg(dia)(περυσι 170 ευρω.),χταποδι χειροποιητο,αγωνιστικο καταλυτη(φετος240ευρω),και τελικο remus(τοτε 50.000δρχ.).αποτελεσμα?στις χαμηλες γ****ει,αλλα στις ψηλες κρεμαει.και τωρα σε λιγες μερες μολις λασκαρω λιγο επειγοντως προγραμμα.

edit by Polatov:παρακαλω πολυ δε βριζουμε ουτε με @ ...Ευχαριστω!
εχω και punto παμε μια βολτα?

Άβαταρ μέλους
siiiii
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2005 7:39 am

Δημοσίευση από siiiii » Κυρ Ιαν 07, 2007 10:45 pm

sorry.....μου ξεφυγε
εχω και punto παμε μια βολτα?

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRIGIO » Δευ Ιαν 08, 2007 12:04 am

Στο 16v μοτέρ με τα ίδια πράγματα τί διαφορές θα δώ αν τα βάλω?

Άβαταρ μέλους
vdsracing
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 18, 2004 2:09 pm

Δημοσίευση από vdsracing » Δευ Ιαν 08, 2007 12:36 am

GRIGIO έγραψε:Στο 16v μοτέρ με τα ίδια πράγματα τί διαφορές θα δώ αν τα βάλω?
Ας μείνουμε στο 8v σε παρακαλώ,μπορείς να ανοίξες άλλο topic η να συνεχίσεις σε άλλο που υπάρχει ηδη για βελτίωση 1.2 16v.

Στην εισαγωγή εγω εχω ελέυθερο φίλτρο στον παπά και εχω αντικαταστήσει την σωλήνα που φεύγει απο το φιλτροκούτι προς το φτερό με μια μεγαλύτερης διατομής και λίγο μακρύτερη(3cm).
Είναι η ποιό value for money λύση και εχω δει διαφορά.

Με βαρελάκι σκούπα δεν εχω πειραματιστεί και δεν εχω γνώμη.Πιστεύω με φουλ εξάτμιση,φίλτρο,πρόγραμμα και εκκ/ρο το αμάξι θα παίζει στα 75-80 άλογα και 12κιλά ροπή.οχι άσχημα για 860κιλά.

Είμαι ανοιχτός για δοκιμαστικά ανοίγματα με οποιοδήποτε άλλο 8v για να βγάλουμε άκρη τι δουλεύει και τι οχι.
-Βαγγέλης-

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Δευ Ιαν 08, 2007 1:15 pm

Αξιζει να τοποθετησεις εκκεντροφορο στο 8v?1η και 2α θα ξεκολλαει καλα,αντε και λιγο 3η.μετα ομως οχι και πολλα πραγματα..Οσο για φιλτρο που ,ψαξε λιγο σε παλιοτερα τοπικ..Ο arpas εχει ασχοληθει επισης με τα φιλτρα για το 8v!Παντως αν θελεις αλογα δωσε και παρε το 1.4...φιλικα παντα!
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
vdsracing
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 18, 2004 2:09 pm

Δημοσίευση από vdsracing » Δευ Ιαν 08, 2007 2:17 pm

P.A.D.R.C έγραψε:Αξιζει να τοποθετησεις εκκεντροφορο στο 8v?1η και 2α θα ξεκολλαει καλα,αντε και λιγο 3η.μετα ομως οχι και πολλα πραγματα..Οσο για φιλτρο που ,ψαξε λιγο σε παλιοτερα τοπικ..Ο arpas εχει ασχοληθει επισης με τα φιλτρα για το 8v!Παντως αν θελεις αλογα δωσε και παρε το 1.4...φιλικα παντα!
Και εγω εκει εχω καταλήξει αλλά προς το παρόν δεν βρίσκεις εύκολα το 1.4 με το 6αρι κιβώτιο και τα ηλεκτρικά του...οπότε ασχολούμαι με αυτό που εχω ετσι για να περνάει η ωρα. :grin:
-Βαγγέλης-

Άβαταρ μέλους
mix21
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 2:03 pm
Τοποθεσία: Βόλος

Δημοσίευση από mix21 » Δευ Ιαν 08, 2007 3:15 pm

vdsracing έγραψε:οπότε ασχολούμαι με αυτό που εχω ετσι για να περνάει η ωρα. :grin:
:grin: :grin:
φίλε έχω το ίδιο 8v 5d κ θα ήθελα οταν κάνεις τις αλλαγές να μας πεις αποτελεσματα ωστε να το τολμίσω κ εγώ

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Δευ Ιαν 08, 2007 5:19 pm

Υποψιν οτι προτεινα την αγορα αυτοκινητου και οχι τροπετου!
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
vdsracing
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 18, 2004 2:09 pm

Δημοσίευση από vdsracing » Δευ Ιαν 08, 2007 5:23 pm

Εγω μιλάω καθαρά για τροπέτο γιατί απλά ξενερώνω με το esp κυρίως αλλά και με τα abs,υδραυλικα τιμόνια κτλ.

Προτιμώ το δικό μου που δεν εχει τπτ,είναι ελαφρύ και στημένο με αναρτήσεις-φρένα κτλ.
-Βαγγέλης-

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτιωση κινητηρα MkII και MkIIb”