BMC CDA ή σκουπα σε Sporting mk2b?

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση

BMC CDA ή σκουπα σε Sporting mk2b?

BMC CDA Βαρελακι...
28
49%
Σκουπα...
29
51%
 
Σύνολο ψήφων: 57

Άβαταρ μέλους
hammersword@Revlimit
Official Partner
Official Partner
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 1:31 pm
Τοποθεσία: Πατρα
Επικοινωνία:

BMC CDA ή σκουπα σε Sporting mk2b?

Δημοσίευση από hammersword@Revlimit » Τετ Ιαν 03, 2007 3:42 pm

Το μονο που δεν εχω δοκιμασει στ'αμαξι μου ειναι η σκουπα...
Εχω δοκιμασει ολα τα αλλα φιλτρα...
Εχω καταληξει στο BMC CDA, το γνωστο σε ολους βαρελακι...
Με αυτο κερδισα κ επιταχυνσεις αλλα κ τελικες, εχω δει 205 σε ευθεια με πληρη απνοια... Γενικα πιστευω οτι η τεχνολογια του ειναι φοβερη...

Οσο για την σκουπα, ειλικρινα δεν μπορω να πω κ πολλα για το αμαξακι μας γιατι δεν την εχω δοκιμασει...

Ας συμπληρωσει καποιος που εχει βαλει σκουπα σε mk2b Sporting...


Εικόνα

Grande Punto Abarth Precision 5128 CEA

Άβαταρ μέλους
joykiller
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:06 pm
Τοποθεσία: Agia Paraskevi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από joykiller » Τετ Ιαν 03, 2007 4:23 pm

o μαριος (fiat lover) που εχει βαλει σκουπα προγραμμα και δεν θυμαμαι απο εξατμιση τι εχει ειναι πολυ ευχαριστημενος και το αμαξι εχει διαφορα...περισσοτερα θα σου πει ο ιδιος.

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τετ Ιαν 03, 2007 4:42 pm

Λιγο δυσκολο να απαντηθει το ερωτημα σου αφου πρεπει καποιος να εχει δοκιμασει και τα δυο εχοντας ακριβως τις ιδιες περιφερειακες αλλαγες και συνθηκες.Αλλα δεν νομιζω να εχειπεταξει κανεις 450 ευρω για δυο φιλτρα.Συνηθως αν δουλευει καλυτερα απ'ότι πριν το κρατας χωρις να δοκιμασεις κατι διαφορετικο..:smile:

παντως πολυ ενδιαφερουσα απορια..
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
andrew
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2005 8:56 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από andrew » Τετ Ιαν 03, 2007 4:48 pm

φωτη το θεμα που ανοιξες δεν νομιζω να οδηγησει πουθενα γιατι ειτε σκουπα βαλει καποιος ειτε βαρελακι οπως εσυ,διαφορα θα δει και στην αποδοση και στον ηχο!!!


ο μονος ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ τροπος συγκρισης ειναι να παρουμε ενα punto sporting mk2b να το δυναμομετρησουμε με σκουπα και στα καπακια να βγαλουμε τη σκουπα και να βαλουμε το βαρελακι και να το μετρησουμε ξανα!

αλλα και παλι τα συμπερασματα μπορει να μη ειναι τελειως ενδεικτικα...

π.χ μπορει η σκουπα να αποδιδει περισσοτερο στο δρομο (που η ροη του αερα ειναι πολυ μεγαλυτερη σε σχεση με τον αερα του dynoroom) παρα στο δυναμομετρο!

τελος πιστευω οτι και τα 2 ειναι κορυφαια επιλογη...προσωπικα την αλλη βδομαδα θα βαλω σκουπα αφου εχω δει τα αποτελεσματα της στο αμαξι του crab αλλα κυριως γιατι θεωρω υψηλη τιμη τα 250 ευρω για το βαρελακι!!


φιλικα,αντρεας... :smile:
See you in another life . . .

Άβαταρ μέλους
grandeBILL
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: Πέμ Απρ 27, 2006 10:42 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από grandeBILL » Τετ Ιαν 03, 2007 5:24 pm

υπαρχουν και πιο φτηνες λυσεις απο το βαρελακι της bmc οπως το storm της green που εβαλα εγω και ειναι σχεδιασμενο για αυτοκινητα γυρω στα 100 αλογατα!!! και το εαλα με 110 ευρω και ειδα αρκετη διαφορα στο grande
oριστε και το λινκ http://www.green-filter.com/va/page_sto ... storm.html

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Δημοσίευση από polatov » Τετ Ιαν 03, 2007 6:34 pm

παιδια συγνωμη κιολας αλλα θελω να πω πρωτα απολα οτι το βαρελακι της bmc ειναι τοσο μελετημενο που αποκλειεται να μην δουλευει σωστα.απλα σε αλλα αμαξια κανει μεγαλυτερη διαφορα.απο κει και περα σιγουρα μια σκουπα κανει διαφορα αλλα οχι σε εντελως μαμα αυτοκινητο.ακομη οι σκουπες ειναι μελετημενες για saxo rallye και απλα οι αλλοι αρχισαν να αντιγραφουν.με μια καλη πατεντα ομως και σωστη τροφοδοσια αερα κανει δουλεια αλλα σε καμια περιπτωση δεν εχεις την αποδοση που εχει το βαρελακι της bmc και μονο.εγω παντως ψηφιζω ελυθερο φιλτρο χωρις τρυπες στο φιλτροκουτι για μαμα αυτοκινητα παντα.
υ.γ:ο fiat lover εχει μαμα εξατμιση.
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
andrew
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2005 8:56 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από andrew » Τετ Ιαν 03, 2007 6:48 pm

polatov έγραψε:παιδια συγνωμη κιολας αλλα θελω να πω πρωτα απολα οτι το βαρελακι της bmc ειναι τοσο μελετημενο που αποκλειεται να μην δουλευει σωστα.απλα σε αλλα αμαξια κανει μεγαλυτερη διαφορα.απο κει και περα σιγουρα μια σκουπα κανει διαφορα αλλα οχι σε εντελως μαμα αυτοκινητο.ακομη οι σκουπες ειναι μελετημενες για saxo rallye και απλα οι αλλοι αρχισαν να αντιγραφουν.με μια καλη πατεντα ομως και σωστη τροφοδοσια αερα κανει δουλεια αλλα σε καμια περιπτωση δεν εχεις την αποδοση που εχει το βαρελακι της bmc και μονο.εγω παντως ψηφιζω ελυθερο φιλτρο χωρις τρυπες στο φιλτροκουτι για μαμα αυτοκινητα παντα.
υ.γ:ο fiat lover εχει μαμα εξατμιση.


1ον: δεν ειπε κανεις οτι το βαρελακι δεν δουλευει,ειπα οτι ΕΓΩ θα βαλω σκουπα επειδη εχω δει τα αποτελεσματα της στο αμαξι του crab!
2oν: γιατι η σκουπα δεν κανει για εντελως μαμα αμαξι?? δεν καταλαβαινω...
3ον:οι σκουπες δεν ειναι ειδικα μελετημενες για saxoralla,ξεκινησαν απο ενα αγωνιστικο 205 που ειχε φτιαξει μια εισαγωγη σαν τη σκουπα...απλα στα σαξοραλλα δουλευουν αψογα αφου εχουν κοντα καπω και ειναι αρκετα φιμωμενα...για αυτο το λογο υπαρχουν κ αρκετα σαξοραλλα που φορωντας μονο σκουπα αποδιδουν κοντα στα 130+ σε αξιοπιστο dyno!

εγω θεωρω υπερβολικα τα 250 ευρω για το βαρελακι της bmc...
See you in another life . . .

Άβαταρ μέλους
andrew
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2005 8:56 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από andrew » Τετ Ιαν 03, 2007 6:49 pm

polatov έγραψε:παιδια συγνωμη κιολας αλλα θελω να πω πρωτα απολα οτι το βαρελακι της bmc ειναι τοσο μελετημενο που αποκλειεται να μην δουλευει σωστα.απλα σε αλλα αμαξια κανει μεγαλυτερη διαφορα.απο κει και περα σιγουρα μια σκουπα κανει διαφορα αλλα οχι σε εντελως μαμα αυτοκινητο.ακομη οι σκουπες ειναι μελετημενες για saxo rallye και απλα οι αλλοι αρχισαν να αντιγραφουν.με μια καλη πατεντα ομως και σωστη τροφοδοσια αερα κανει δουλεια αλλα σε καμια περιπτωση δεν εχεις την αποδοση που εχει το βαρελακι της bmc και μονο.εγω παντως ψηφιζω ελυθερο φιλτρο χωρις τρυπες στο φιλτροκουτι για μαμα αυτοκινητα παντα.
υ.γ:ο fiat lover εχει μαμα εξατμιση.


1ον: δεν ειπε κανεις οτι το βαρελακι δεν δουλευει,ειπα οτι ΕΓΩ θα βαλω σκουπα επειδη εχω δει τα αποτελεσματα της στο αμαξι του crab!
2oν: γιατι η σκουπα δεν κανει για εντελως μαμα αμαξι?? δεν καταλαβαινω...
3ον:οι σκουπες δεν ειναι ειδικα μελετημενες για saxoralla,ξεκινησαν απο ενα αγωνιστικο 205 που ειχε φτιαξει μια εισαγωγη σαν τη σκουπα...απλα στα σαξοραλλα δουλευουν αψογα αφου εχουν κοντα καπω και ειναι αρκετα φιμωμενα...για αυτο το λογο υπαρχουν κ αρκετα σαξοραλλα που φορωντας μονο σκουπα αποδιδουν κοντα στα 130+ σε αξιοπιστο dyno!

εγω θεωρω υπερβολικα τα 250 ευρω για το βαρελακι της bmc...
See you in another life . . .

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τετ Ιαν 03, 2007 7:04 pm

Mια χαρα δουλευει η σκουπα σε μαμα 1.4 16V..Eπισης ακομη και τα s1600 και s2000 φορανε σκουπες..οποτε μαλλον ειναι οι πιο ενδεικνυομενες!
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
andrew
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2005 8:56 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από andrew » Τετ Ιαν 03, 2007 7:09 pm

ακριβως,τα βαρελακια ειναι καινουρια <<φρουτα>>...
See you in another life . . .

Άβαταρ μέλους
Dreamcatcher
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 980
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 20, 2006 5:40 pm
Τοποθεσία: Salonica
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dreamcatcher » Τετ Ιαν 03, 2007 8:28 pm

εγω εχω σκουπα στο GP μου, μια χαρα δουλευει και το αμαξι εχει αλλαξει αρκετα!! τωρα βεβαια αμα δεν δοκιμασεις και τα δυο δεν μπορεις να πεις 'οχι αυτο εκεινο', οποτε εγω ψηφιζω και τα δυο!! :D απο την στιγμη που υπαρχει κερδος παραπλησιο και στις δυο περιπτωσεις!
andrew νομιζω ο polatov εννοει οτι καλο θα ηταν να συνδυαζετε η σκουπα με καποιο προγραμμα ωστε να εχεις μεγιστο κερδος σε σχεση με αυτο που αγοραζεις (βλεπε αυτο που εκανε ο fiat lover).. νομιζω δηλαδη :)
Red like passion!!

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Δημοσίευση από polatov » Πέμ Ιαν 04, 2007 5:43 am

dreamcatcher αυτο εννοουσα....και για το rallye που λετε ,με την σκουπα της green ειχε βγαλει 131,8 στο δυναμομετρο την στιγμη που το μαμα ηταν δυναμωμετρημενο 127-129.εγω παντως οταν ηταν να βαλω φιλτρο ειχα διαβασει εδω μεσα οτι καποιος ειχε δοκιμασει ελευθερο φιλτρο,φιλτροχοανη,βαρελακι και κατεληξε σε φιλτρο ελευθερας.(στο 1,2 με ταα 80 αλογα)
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

CRAB
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 20, 2006 6:13 pm

Δημοσίευση από CRAB » Πέμ Ιαν 04, 2007 11:29 am

1.το αμαξι μονο με σκουπα εχει τρελη διαφορα!
2.φυσικα και ενα προγραμμα βοηθαει και οταν αυτο λειπει απο θεμα αποδοσης χανει η σκουπα εξισου οσο και το βαρελακι....
3.επειδη ετυχε να δοκιμασω του μαριου το ελευθερο φιλτρο μεσα στον παπα ενα εχω να πω καμια σχεση με την σκουπα....ρωτηστε και τον ιδιο αλλωστε που κατεφυγε στην λυση τησ σκουπας!
4.το saxo εχει πολυ φυμομενη εισαγωγη γιαυτο και μεγαλη η διαφορα στην αποδοση...
αντε γεια :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
andrew
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2005 8:56 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από andrew » Πέμ Ιαν 04, 2007 3:02 pm

CRAB έγραψε:1.το αμαξι μονο με σκουπα εχει τρελη διαφορα!
2.φυσικα και ενα προγραμμα βοηθαει και οταν αυτο λειπει απο θεμα αποδοσης χανει η σκουπα εξισου οσο και το βαρελακι....
3.επειδη ετυχε να δοκιμασω του μαριου το ελευθερο φιλτρο μεσα στον παπα ενα εχω να πω καμια σχεση με την σκουπα....ρωτηστε και τον ιδιο αλλωστε που κατεφυγε στην λυση τησ σκουπας!
4.το saxo εχει πολυ φυμομενη εισαγωγη γιαυτο και μεγαλη η διαφορα στην αποδοση...
+1000
See you in another life . . .

Άβαταρ μέλους
andrew
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2005 8:56 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από andrew » Πέμ Ιαν 04, 2007 3:04 pm

Dreamcatcher έγραψε: andrew νομιζω ο polatov εννοει οτι καλο θα ηταν να συνδυαζετε η σκουπα με καποιο προγραμμα ωστε να εχεις μεγιστο κερδος σε σχεση με αυτο που αγοραζεις (βλεπε αυτο που εκανε ο fiat lover).. νομιζω δηλαδη :)
'


εννοειτε οτι με το προγραμμα θα δεις πιο μεγαλη διαφορα(αυτο ελειπε) αλλα αυτο δεν σημαινει οτι και απο μονη της η σκουπα δεν δινει(ισα-ισα!!!)
See you in another life . . .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτιωση κινητηρα MkII και MkIIb”