POWERCHIPS (PUNTO GT)

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

POWERCHIPS (PUNTO GT)

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Τετ Μαρ 24, 2004 1:55 pm

PUNTO GT: διατίθενται 4κυρίως σταδια!

1ο ΣΤΑΔΙΟ: περιλαμβάνει πρόγραμμα, ελέυθερο φίλτρο αέρα ITG κ ανοξείδωτο τελικό καζανάκι εξάτμησης 600€ κ φτάνει στα 170Ps.

2o ΣΤΑΔΙΟ : Χρησιμοποείται πρόγραμμα, φίτρο, turbo Garett T25 με thrust 360ο κ κομπλέ εξάτμηση διαμέτρου 63mm με downpipe. Έτσι με 1800€ ξεπερνάμε τα 210Ps.

3ο ΣΤΑΔΙΟ : Περιλαμβάνει επιπλέον του 2ου σταδίου, σφυρήλατα έμβολα, εκκεντροφόρο Colombo & Bariani Corsa 285 μοιρών κ χειροποιήτο intercooler με κόστος 3000€ και ισχύ 235+PS

4o ΣΤΑΔΙΟ : Με υπερκυβισμό στον κινητήρα στα 1600cc. Το kit περιλμβάνει σφυρήλατα έμβολα, ροική εξέλιξη της κυλινδροκεφαλής κ τοποθέτηση μεγαλύτερων βαλβίδων, εκκεντροφόρο απο C&B Corsa, blueprinting των κινούμενων μερών του κινητήρα, Turbo Garrett T35, καινούργια μπουζόνια κυλινδροκεφαλής με μεταλλικά o-rings, μεγαλυτερο Air-flow Meter, Σωληνωσεις turbo κ intercooler, μπέκ κ αντλία βενζίνης υψηλής παροχής , πλήρη εξάτμηση διαμέτρου 70mm, φιλτροχοάνη ITG, πρόγραμμα Helix κ τετράφτερο συμπλέκτη Helix με ελατήρια. Το πακέτο κοστίζει 7,500€ κ ισχύς ξεπερνά τα 320Ps!!



Άβαταρ μέλους
PUNTORALLY
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2004 8:12 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ

Δημοσίευση από PUNTORALLY » Πέμ Μαρ 25, 2004 5:40 pm

Διάβασα προσεχτικά όλες τις βελτιώσεις και έχω 3 παρατηρήσεις επί του θέματος
1) Τα παιδιά της POWERCHIPS είναι σοβαρά και ξέρουν τι κάνουν-δεν παίρνω μίζα ούτε που με ξέρουν με το μικρό μου όνομα απλά έχω δει δουλειά τους σε 3-4 αυτοκίνητα
2 Με 700 ευρώ υπάρχει στο ίδιο κατάστημα REALTIME PROGRAMM στον δρόμο με λάπτοπ και ειδικά για τα τουρμπάκια είναι πιο ασφαλές για να μη στεγνώσουν ποτέ και για κανένα λόγο.Φτάνουν πια οι κονσέρβες προγράμματα.
3) Προσοχή σε διάφορους μαστρομήτσους που κυκλοφορούν και υπόσχονται άνετα 230 άλογα με μια 25άρα και ένα πρόγραμμα 1000 ευρώ συνολικά.Τα άλογα δεν είναι στραγάλια.Βάλε μου 230 άλογα γραμμάρια γιατί έχω το βράδυ επισκέψεις.
FAST CARS DO NOT KILL SLOW DRIVERS DO ΚΑΛΟΥ-ΚΑΚΟΥ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

AKOY

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Πέμ Μαρ 25, 2004 10:46 pm

Φιλαράκο μου αυτά που έγραψα είναι δημοσιευμένα απο γνωστό περιοδικό κ τα έχουν γράψει οι ίδιοι της POWERCHIPS για αυτο προσεχε πριν μιλήσεις!

Άβαταρ μέλους
PuntoGTR
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Παρ Μαρ 26, 2004 10:47 am
Τοποθεσία: Χολαργός

Δημοσίευση από PuntoGTR » Παρ Μαρ 26, 2004 1:19 pm

To Punto που έχω φοράει τα πράγματα του 2ου σταδίου της Powerchips.Απο τα παιδιά που έκαναν την μετατροπή (Powerchips Περιστερίου) δεν έχω κανένα παράπονο.Εκαναν εξαιρετική δουλειά και το GT πάει πολύ καλύτερα απ' οτι πριν και πάνω απ΄όλα αξιόπιστα.Ομως τα 210 άλογα το 2ου σταδίου βρίσκονται στη σφαίρα το φανταστικού και μόνο για διαφημιστικούς λόγους αφού ο κάθε βελτιοτικός οίκος με τα ίδια πράγματα ανεβάζει συνέχεια τη ισχύ(σε λίγο θα τα 300ρίσουν) .Αλήθεια 210 άλογα με τι πίεση και τι αξιοπιστία :?: Εχουν δυναμομετρίσει κανένα :?: Ας είμαστε λιγάκι ρεαλιστές για να μη γίνουμε γραφικοί :wink:
PuntoGT 4 ever

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

..

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Παρ Μαρ 26, 2004 2:59 pm

Παιδια μπορεί να έχετε δίκιο εγω οτι είδα έγραψα για εσας αφου ετσι κ αλλίως εγω έχω Spotring MK2 οπότε δεν μού κάνει κάτι απο τα παραπάνω!
:wink:

Άβαταρ μέλους
PUNTORALLY
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2004 8:12 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ

Δημοσίευση από PUNTORALLY » Παρ Μαρ 26, 2004 7:51 pm

Φίλε Δημήτρη αυτά που έγραψες ισχύουν απόλυτα και δεν είπα το αντίθετο για τα παιδιά του POWERCHIPS .Mάλιστα προς απάντηση του φίλου μου η πίεση αγγίζει-συγχωρέστε με αν κάνω ένα μικρό λάθος-το 1,3 σταθερή με ελαφρά μεγαλύτερο όβερ-μπούστ 1,4.Ο χαρακτηρισμός μου μαστρομήτσος πηγαίνει όντως στους μαστοράτζες της σειράς που υπόσχονται φανταστικά άλογα με ελάχιστο κόστος και φυσικά το δυναμόμετρο δείχνει το πολύ 170 άλογα.

ΥΓ. Αν πίστευα ότι το συγκεκριμένο κατάστημα είναι αβαβά δεν θα έγραφα αυτά που έγραψα στο 1 μέλος του άρθρου και θα έκοβα την καλημέρα στο μηχανικό μου που μου έκλεισε ραντεβού για τη μεγάλη βδομάδα
FAST CARS DO NOT KILL SLOW DRIVERS DO ΚΑΛΟΥ-ΚΑΚΟΥ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Συγνώμη!

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Παρ Μαρ 26, 2004 11:30 pm

Φίλε "Puntorally" τότε παρεξήγηση κ σου ζητάω δημόσια συγνώμη, απλα άλλο κατάλαβα εγώ! :?

puntakias
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2004 1:44 am
Τοποθεσία: peiraias

Δημοσίευση από puntakias » Σάβ Μαρ 27, 2004 3:50 am

mimpos kserei kaneis an exei bgei tpt gia mk3 sporting?
an nai please enimeroste? apo powerchips ennoo....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Σάβ Μαρ 27, 2004 11:20 am

Υπομονή κ όλα θα βρεθούνε!! :!: :!: 8)

Άβαταρ μέλους
PUNTORALLY
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2004 8:12 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ

Δημοσίευση από PUNTORALLY » Σάβ Μαρ 27, 2004 6:30 pm

Φίλε Δημήτρη "δεν δέχομαι τη συγγνώμη σου" για το λόγο ότι δεν υπάρχει λόγος να μου ζητάς συγγνώμη.Κάθε άλλο από αυτή τη δημόσια "αντιπαράθεση" 2 φίλων-άσχετα που δεν τα έχουμε πει ακόμα από κοντά.Εγώ σας θεωρώ όλους φίλους μου-κάποια άλλα παιδιά ίσως να ενημερώθηκαν κάπως καλύτερα.Ελπίζω να τα πούμε από κοντά σύντομα-σίγουρα στη Λειβαδιά-και να ανταλλάξουμε απόψεις για καλύτερη πληροφόρηση και των 2 αλλά και των παιδιών που θέλουν να μάθουν τι παίζει στην αγορά. Σε ευχαριστώ πάντως για το μήνυμα.
ΥΓ. Λίαν συντόμως θα ρωτήσω και για τα καινούρια πουντάκια τι παίζει και θα σας ενημερώσω.
FAST CARS DO NOT KILL SLOW DRIVERS DO ΚΑΛΟΥ-ΚΑΚΟΥ

Άβαταρ μέλους
gtp0wer
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2004 3:44 am

Δημοσίευση από gtp0wer » Κυρ Μαρ 28, 2004 2:51 pm

2o ΣΤΑΔΙΟ : Χρησιμοποείται πρόγραμμα, φίτρο, turbo Garett T25 με thrust 360ο κ κομπλέ εξάτμηση διαμέτρου 63mm με downpipe. Έτσι με 1800€ ξεπερνάμε τα 210Ps.

Den einai efikto auto lew egw gi'auto!

Kai na sto tekmhriwsw.Kollhtos pou einai deuterou stadiou sthn powerchips ftiagmeno kai to poulhse prin 10 meres, evgale sto dynamometro 195hp me 1.45 bar kai 175hp me 1.25bar.

Ean ontws to amaxi sou einai 210 hp, ela na to dokimasoume kathara egkyklopaidika me to diko mou pou sto 1.6bar exw 230hp.Me t-28 pouleman omws.Ean einai na rixw kai egw thn piesh sto 1.3-1.4 na dou me ean ontws exeis ta alogata pou les, etsi wste na min mas koroideuoun oi en telei oloi autoi pou miloun gia aloga kai aloga den blepoume POTE!

Egw olous osous kykloforoun sto dromo tous akouw exw 200 hp exw 250 ho, otan erthei i wra na brethoun dipla sou einai polles kenes pisw....ma pws ginetai auto!
V v V v V v T t T t T t T s S s S s S s S . . .

Άβαταρ μέλους
gtp0wer
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2004 3:44 am

Δημοσίευση από gtp0wer » Κυρ Μαρ 28, 2004 2:52 pm

Gia na min pereksigoumaste einai se kathara filiko yfos ola osa legontai :wink:
V v V v V v T t T t T t T s S s S s S s S . . .

Άβαταρ μέλους
mariagt
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2004 2:12 pm
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ

Δημοσίευση από mariagt » Κυρ Μαρ 28, 2004 3:02 pm

Ρε παιδιά sorry που επεμβαίνω στη συζήτησή σας αλλά θα ήθελα και γω να πω τη γνώμη μου. Από όσο γνωρίζω η powerchips έχει πολύ καλούς μηχανικούς από την άποψη ότι φτιάχνουν αυτοκίνητα που δε χαλάνε. Δηλαδή το τούμπανο της powerchips είναι πάντα 1 βήμα κάτω από τους υπόλοιπους μηχανικούς. Εννοώ ότι αποφεύγουν να φτιάξουν αυτοκίνητα όριο. Τώρα όσον αφορά το δυναμόμετρό της έχει ειπωθεί από πάρα πολύ κόσμο ότι βάζει "ΦΠΑ" στα άλογα και αυτό αποδεικνύεται πάντα στο δρόμο.
Εάν πραγματικά θέλετε να μετρήσετε το αμάξι είναι καλύτερο να πάτε σε κάποιο άλλο δυναμόμετρο άσχετο με το μηχανικό που φτιάχνει το αυτοκίνητο και βέβαια να μην αναφέρετε ποιος το φτιάχνει.

PUNTOGT2

Δημοσίευση από PUNTOGT2 » Κυρ Μαρ 28, 2004 3:06 pm

..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PUNTOGT2 την Δευ Απρ 11, 2005 4:00 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
gtp0wer
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2004 3:44 am

Δημοσίευση από gtp0wer » Κυρ Μαρ 28, 2004 3:14 pm

Ennoeitai auto.egw xerw dio axiopista dynamometra...ena tis vamak kai to allo to mustang pou vrisketai ston dimitriadi.Ean kapoios xreiastei pote kati na mou peite na thlefwnhsw exw dio gnwstous mou mesa na mas kanoun kalh timoula (asxeto ee) :roll:
V v V v V v T t T t T t T s S s S s S s S . . .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτιωση κινητηρα MkI”