Βελτίωση ELX 75ps 8v '95

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
dj
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Φεβ 20, 2006 7:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Νεος Κόσμος

Δημοσίευση από dj » Δευ Φεβ 20, 2006 8:52 pm

Παιδια καλησπερα, ειμαι ενα 75 elx του 95΄ 5d με αλλαγμενο μεσαιο και τελικο,φιλτρο kd kai 3 τρυπες στον παπα. ενδιαφερομαι ομως για αλλαγη κινητηρα 1.4 gt για να γινω λιγο γρηγορος. θα ηθελα αν γινεται να μου πει καποιοσ απο τους admin αν γνωριζει που μπορω να κανω αυτη την μετατροπη. επισης λογικα θα χρειαζομαι και πισω φρενα αλλα ψαλιδια για ενισχυση επειδη ειναι 5θυρο κ.α πραγματα. thanx θα τα πουμε λειαν συντομως



Άβαταρ μέλους
joykiller
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:06 pm
Τοποθεσία: Agia Paraskevi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από joykiller » Τρί Φεβ 21, 2006 12:29 am

ε οχι και "λιγο" πιο γρηγορος...απο τα 75 στα 133+...το οτι εχεις 5θυρο δεν παιζει κανενα ρολο.λαμπρο παραδειγμα αυτου που σου λεω ειναι ο προεδρος μας.τωρα αν και δεν ειμαι ο πλεον γνωστης σου λεω πως τετοια αυξηση ιπποδυναμης (περα απο τα διαφορα που θες για να δουλεψει το μοτερ) στον τομεα τις ασφαλειας θα πρεπει να φορεσεις και τα φρενα του τζι τι και αναρτησεις καλυτερες για να ειναι σωστο το καρο. προεραιτικα 15αρες για πατημα...

Άβαταρ μέλους
puntomad
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 2747
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2004 10:44 pm
Τοποθεσία: Γαλάτσι Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από puntomad » Τρί Φεβ 21, 2006 11:34 am

Φιλε μου αν ισχυει το Ν.Κοσμος που βλεπω στο προφιλ σου, μπορεις πολυ ευκολα να δεις ενα 5θυρο ετοιμο. Εκει θα καταλαβεις το τι χρειαζεσαι...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
joykiller
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:06 pm
Τοποθεσία: Agia Paraskevi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από joykiller » Τρί Φεβ 21, 2006 2:28 pm

επιδηξια :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
dj
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Φεβ 20, 2006 7:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Νεος Κόσμος

Δημοσίευση από dj » Τρί Φεβ 21, 2006 8:39 pm

Στο νεο κοσμο που;

Άβαταρ μέλους
joykiller
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:06 pm
Τοποθεσία: Agia Paraskevi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από joykiller » Τετ Φεβ 22, 2006 12:10 am

στο συνεργειο που παμε πολλοι απο εμας τα πουντακια μας.ονομα δεν μπορω να σου πω μη μας την πεσουν για διαφημιση.οπως μπαινεις στη φρατζη στο πρωτο στενο δεξια (εχει μια εθνικη τραπεζα στη γωνια) και μετα στο 2ο στενο δεξια ειναι το συνεργειο στο αριστερο σου χερι (οχι αυτο που ειναι δεξια) θα βρεις η τον δημητρη η τον κωστα και πες τους οτι εισαι στο κλαμπ ξερω γω και θες να δεις το αμαξι του τουμπα.ειναι φατσα οπως μπαινεις ενα μπορντω 5πορτο (βεβαια το συγκεκριμενο εκτος απο gt ειναι και κτηνος...)(παλι

Άβαταρ μέλους
joykiller
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:06 pm
Τοποθεσία: Agia Paraskevi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από joykiller » Τετ Φεβ 22, 2006 12:11 am

ξεχασα να πω πως οι οδηγιες αναφερονται οταν ερχεσαι απο το παγκρατι και πας προς συγγρου.

Άβαταρ μέλους
dj
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Φεβ 20, 2006 7:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Νεος Κόσμος

Δημοσίευση από dj » Τετ Φεβ 22, 2006 7:53 pm

ενταξει ξερω που λες. αλα εγω θελω να αφησω τελικα το μοτερ μου ετσι οπως ειναι και απλα να το τουρμπισω. γίνεται ετσι. η θα το ψαχνω στο δρομo; μετα την τουρμπινα τι αλλο πρέπει να αλλαξω; πχ πισω φρενα θα χρειαστω; μπαρα θόλων; κατι αλλο για ενίσχυση;

Άβαταρ μέλους
joykiller
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:06 pm
Τοποθεσία: Agia Paraskevi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από joykiller » Τετ Φεβ 22, 2006 8:03 pm

ουτε να το σκεφτεσαι να τουρμπισεις το υπαρχον δεν αξιζει...το κοστος θα ειναι υπερδιπλασιο απο το να παρεις και να βαλεις τροπετο απο gt. και επισης θα εισαι τουρμπατος με εργοστασιακη αξιοπιστια και οχι απο μετατροπη.τωρα τι χρειαζεσαι δεν ξερω εγω αναλυτικα. παντος σιγουρα θες να αλλαξεις συμπιεση πολλαπλη φρενα αναρτησεις εξατμιση ιντερκουλερ δεν ξερω απο βενζινες (τρομπα ρυθμιστης μπεκ) προγραμμα και της παναγιας τα ματια και θα εχεις δωσει κανα 5χιλιαρο για να δουλευεις πιεση 0.5 ξερω και τα αλογα ουτε καν 130 του gt. αν λεω βλακειες διορθωστε με. γνωμη μου παντως οτι σε απο ολες τις αποψεις συμφερει μετατροπη gt αντι για τουρμπισμα του τωρινου κινητηρα. αληθεια εχεις σκεφτει μηπως το δωσεις και παρεις καποιο gt?αν οχι πες μας γιατι μηπως οι λογοι/ενδιασμοι σου μπορουν να ξεπεραστουν απο συμβουλες μας.

Άβαταρ μέλους
dj
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Φεβ 20, 2006 7:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Νεος Κόσμος

Δημοσίευση από dj » Τετ Φεβ 22, 2006 8:11 pm

οχι πιστευω οτι δεν διατιθεμαι να κανω αυτην την αλλαγη επειδη σκεφτομαι σε κανα δυο χρονια να παρω καινουριο τουτου. απλα σκεφτηκα τωρα να το τουρμπισω για εστω πρωτο σταδιο για να εχω πιο καλη ροπη. αληθεια δεν αξιζει. τωρα απογοητευτηκα. πιστευα οτι με 1500 ευρω θα το εκανα.

Άβαταρ μέλους
dj
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Φεβ 20, 2006 7:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Νεος Κόσμος

Δημοσίευση από dj » Τετ Φεβ 22, 2006 8:35 pm

α και κατι αλλο. ξερω οτι εχετε φαγωθει καποιοι βρειτε ενα puntaki που πισω εχει ενα αυτοκολλητο μπεμπα και μια πιπιλα στον προφυλακτηρα. ειναι γνωστη μου η κοπελια.. αλλα δεν παει βημα... οχι οτι παω εγω αλλα ειναι ακομα πιο αργη..

Άβαταρ μέλους
joykiller
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:06 pm
Τοποθεσία: Agia Paraskevi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από joykiller » Τετ Φεβ 22, 2006 9:39 pm

χεχε η κοπελα δουλευει στην αγια παρασκευη διπλα στο σπιτι μου (μαγαζι δεν λεω γιατι δεν ξερω αν θελει η κοπελα...γαματο το πουντακι της με το αυτοκολλητο μπεμπα...με 1500 οχι τουρμπο ουτε ατμοσφαιρα δεν το φτιαχνεις...σορρυ αλλα ετσι ειναι.γνωμη μου αφου λοιπον θες να το αλλαξεις στο προσεχες μελλον βαζε ο,τι μπορεις στην ακρη για να κανεις γερο κουμπαρα για να ειναι ακομα καλυτερη η αγορα του καινουργιου.αυτο θα εκανα εγω.ειναι η προσωπικη μου αποψη.μην μπλεξεις με πολλα πολλα αφου το θες μονο για λιγο χρονικο διαστημα ακομα (γιατι κακα τα ψεματα 1-2 χρονια περνανε χωρις να το καταλαβεις.).επισης βγαινει και το "καλο" το γκραντε σε λιγο καιρο...που ξερεις :twisted:

υ.γ. η κοπελα με το ασημι "μπεμπα" πουντακι πρεπει να το αγαπαει πολυ.η εξατμιση της ειναι απο τις πιο προσεκτικα τοποθετημενες (κοψιμο προφυλακτηρα κλπ) που εχω δει.τα συγχαρητηρια μου να της δωσεις.

Άβαταρ μέλους
dj
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Φεβ 20, 2006 7:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Νεος Κόσμος

Δημοσίευση από dj » Κυρ Φεβ 26, 2006 8:39 pm

ξερει κανεις ποσο μπορει να κανει η μετατροπη που θελω? δηλ αλλαγη μοτερ(gt)? kai tropeto?

Άβαταρ μέλους
joykiller
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:06 pm
Τοποθεσία: Agia Paraskevi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από joykiller » Κυρ Φεβ 26, 2006 10:03 pm

κανε μια βολτα απο το συνεργειο να σου πουνε

Άβαταρ μέλους
ValDog
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1142
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2005 3:02 pm
Τοποθεσία: Λάρισα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ValDog » Δευ Φεβ 27, 2006 9:02 am

dj έγραψε:ξερει κανεις ποσο μπορει να κανει η μετατροπη που θελω? δηλ αλλαγη μοτερ(gt)? kai tropeto?
Κάτω από 3 χιλιάρικα μην περιμένεις να σου βγεί!
Puntoclub! Δεν αφήνουμε τίποτα όρθιο στο πέρασμά μας! PDT_Armataz_01_42

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτιωση κινητηρα MkI”