Βελτιώσεις για Punto 55, mod. '99

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
Gallatin
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3632
Εγγραφή: Πέμ Απρ 15, 2004 12:28 am
Τοποθεσία: 1 κολωνα μπροστα απο ολους!!!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Gallatin » Σάβ Νοέμ 27, 2004 11:02 am

MAXRISTOS έγραψε:καλημερα και απο μενα

η λυση οσο αφορα για αλλαγη μηχανης ειναι σωστη,αλλα ρωτησατε τον ανθρωπο εαν θελει να αλλαξει μηχανη η οχι??.η μηχανη του μπορει να ειναι ``χαρτι`` γιατι να την αλλαξει??.ποσα αλογα θελει ο φιλοσ μας??.μια μηχανη απο punto gt αντε να την βρει 2000euro και σχετικα καλη.αντε μετα να δωσει σε μηχανικουσ,ηλεκτρολογουσ και αλλα.εσεισ οι κυριοι που εχετε την ιδια μηχανη γιατι δεν την αλλαζετε και σεισ πρωτα???.εαν ειναι ετσι τοτε γιατι να παρουμε τρομπετο,και δεν αλλαζουμε αυτοκινητα καλυτερα χωρισ να μπουμε σε αυτην την διαδικασια.με ενα φιλτρο,χταποδι καταλυτη και εξατμιση θα δει διαφορα.αμα γουσταρει να αλλαξει στην τελικη μηχανη βαζει και ενα nos +50αλογα,το σπαει το μοτερ διοτι το παει στουσ κοφτεσ,το ευχαριστιετε....και μετα λεει ασ αλλαξω και μηχανη...
panosb έγραψε:Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, σκεφτόμουνα για τον 1,2 16V τον κινητήρα και πίσω τους δίσκους από το GT. Πιστεύω πως θα είναι αξιοπρεπείς οι επιδόσεις του μετά, χωρίς να καταπονείται ιδιαίτερα το αμάξωμα.
Μήπως γνωρίζεις κάτι για αυτό και καποιες τιμές -κατά προσέγγιση;
Έχεις και κάποια άλλη ιδέα με τα "πρόσθετα" δεδομένα;

Φιλικά,
Πάνος.
αυτο σου ελησε την απορια??????????


http://www.speedtest.net/result/363494335.png
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα
Arguing with the moderators is like shaking your fist at God. There's nobody there; and if there is, he's not listening. And if he's listening, all you're doing is pissing him off

Άβαταρ μέλους
MAXRISTOS
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2004 2:43 pm

Δημοσίευση από MAXRISTOS » Σάβ Νοέμ 27, 2004 2:00 pm

καλησπερα

εαν το λεσ σε μενα,εαν μου ελησε την απορια.εγω κατ αρχασ δεν ειχα καμμια απορια.το θεμα νομιζω πωσ το γυρνασ σε προσωπικο επιπεδο και δεν ξερω γιατι.εαν εχεισ κατι να μου πεισ και σε ενοχλει στειλε μου pm.
εδω υποτιθετε πωσ λεμε της γνωμες μας με καταφατικο τροπο,δημοκρατικο,και οχι ειρωνικο.
και παλι να δωσει χρημματα για μηχανη 1,2 16v δεν μου λεει και κατι.τα θεωρω ασκοπα...
Σασ ευχαριστω

με εκτιμηση
χρηστος

Άβαταρ μέλους
Gallatin
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3632
Εγγραφή: Πέμ Απρ 15, 2004 12:28 am
Τοποθεσία: 1 κολωνα μπροστα απο ολους!!!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Gallatin » Σάβ Νοέμ 27, 2004 2:34 pm

φιλε δεν εχω κανεναν λογο να το παω σε προσωπικο επιπεδο. ουτε καν σε ξερω. αλλα ετσι οπος τα λες ειναι λες και δεν εχεις διαβασει τι λεει ποιο πριν ο φιλος και μας βαζεις και χερι γιατι προτιναμε να αλλαξει μοτερ με ενα 1.2 16v..........
η λυση οσο αφορα για αλλαγη μηχανης ειναι σωστη,αλλα ρωτησατε τον ανθρωπο εαν θελει να αλλαξει μηχανη η οχι??.η μηχανη του μπορει να ειναι ``χαρτι`` γιατι να την αλλαξει??.
και σου λεω οτι στο πρωτο ποστ το ειπε
Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, σκεφτόμουνα για τον 1,2 16V τον κινητήρα και πίσω τους δίσκους από το GT. Πιστεύω πως θα είναι αξιοπρεπείς οι επιδόσεις του μετά, χωρίς να καταπονείται ιδιαίτερα το αμάξωμα.
Μήπως γνωρίζεις κάτι για αυτό και καποιες τιμές -κατά προσέγγιση;
Έχεις και κάποια άλλη ιδέα με τα "πρόσθετα" δεδομένα;

Φιλικά,
Πάνος
http://www.speedtest.net/result/363494335.png
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα
Arguing with the moderators is like shaking your fist at God. There's nobody there; and if there is, he's not listening. And if he's listening, all you're doing is pissing him off

Άβαταρ μέλους
damianpcb
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τρί Μάιος 18, 2004 12:08 pm
Τοποθεσία: 3 db ποιο πανω!!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από damianpcb » Δευ Δεκ 13, 2004 12:52 pm

Φιλαρακο μου σου προτεινω μηχανη GT γιατι εγω εχω το 75αρι και δεν αντεχς αλλο το βαρεθηκα και ετιμαζω κατι μεγαλιτερο κοντα στα 200πσ
οι μηχανες αρχιζουν απο 1500ε για GT και εχω βρει ολοκληρο αμαξι απο μαντρα 2500ε με φρενα σποιλερ αεροτομι μπιλστειν τα κερατα του εχει

Αν φοβασε για κρατιμα βαλε μπρος πισω θολομπαρα καλα αμορτισερ και μετα δεν πιανεσε

Υπαρχει και η λυση Νος 25 αλογακια με λιγοτερα απο 1000ε
Τρελος με τον ηχο!!
www.CaraudioClub.gr

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
MAXRISTOS
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2004 2:43 pm

Δημοσίευση από MAXRISTOS » Δευ Δεκ 13, 2004 2:14 pm

εαν θεσ νοσ +35αλογα .με τοποθετηση 700euro.

Άβαταρ μέλους
Abarth
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 17, 2004 9:22 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από Abarth » Τρί Δεκ 14, 2004 1:44 pm

ξεκαρφοτο: εψαχνε ενα δικο μου ατομο Punto και του βρηκα απο ενα γνωστο μου Punto ELX 75 με 2.500 euro , σε πολυ καλη κατασταση!!! (μονο γρατζουνιτσες εχει που ειναι και φυσιολογικες για αυτοκ. του ΄97)
:)
Shhhhhhhhhhhhhhhh... The Beast is Sleeping

Άβαταρ μέλους
ftskamins
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 04, 2004 8:26 pm
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Δημοσίευση από ftskamins » Τρί Δεκ 14, 2004 1:53 pm

Ξεφτιλα εχουν κανταντησει οι τιμες....μονο τα GT κρατανε αξια!

Άβαταρ μέλους
panosb
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 12, 2004 7:35 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ- Ampelogardens

Δημοσίευση από panosb » Τετ Δεκ 15, 2004 9:12 am

Abarth έγραψε:ξεκαρφοτο: εψαχνε ενα δικο μου ατομο Punto και του βρηκα απο ενα γνωστο μου Punto ELX 75 με 2.500 euro , σε πολυ καλη κατασταση!!! (μονο γρατζουνιτσες εχει που ειναι και φυσιολογικες για αυτοκ. του ΄97) :)
Δηλαδή, παιδιά, με συμφέρει καλύτερα να κρατήσω το 55άρι για ανταλλακτικά και να πάρω -π.χ.- ένα 1.2 16V;
Διότι αν μπορώ να βρω ένα 75άρι ή ένα 80άρι με τόσο λίγα λεφτά, δεν βλέπω και το λόγο να δώσω ένα τσουβάλι χρήματα, έτσι δεν είναι;
Επιπρόσθετα, στη γειτονιά μου υπάρχει ένα τρακαρισμένο 1.2 16V, του οποίου τον ιδιοκτήτη δεν έχω μπορέσει να βρώ μέχρι τώρα, δυστυχώς. :evil:
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και τη βοήθειά σας,
Πάνος.

Άβαταρ μέλους
Abarth
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 17, 2004 9:22 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από Abarth » Τετ Δεκ 15, 2004 10:00 am

παιδια το punto ELX 75 που το ειχε γνωστος μου και το πηρε φιλος, δεν το εδινε στην Χρυση ευκ. απλως ειχε οικονομικη ανεση και το σκοτωσε το αυτοκ. δεν εφτασαν τα ELX να πωλουνται 2.500 euro!
Shhhhhhhhhhhhhhhh... The Beast is Sleeping

Άβαταρ μέλους
panosb
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 12, 2004 7:35 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ- Ampelogardens

Δημοσίευση από panosb » Τετ Δεκ 15, 2004 5:10 pm

Είπα και εγώ!
Fast cars do not kill.
Slow drivers, do!

billy217
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 16, 2004 8:14 pm

Δημοσίευση από billy217 » Παρ Δεκ 17, 2004 9:12 pm

Χεραιτω οσους διαβασουν το μυνημα.Ειμαι απο επαρχια ,ιδιοκτητης ενος 55αριου 1108 κυβικων του 97 εδω και δυο μηνες..Λογω σαραβαλου προηγουμενου αμαξιου αυτο το θεωρω διαστημοπλοιο .Πολυ καλο το θεωρουν και φιλοι που ξερουν. Θα ηθελα να ρωτησω τι ηπιες βελτιωσεις (και οικονομικες διοτι το πηρα 3500 μετρητα) θα μπορουσα να κανω στο ΙΔΙΟ :D μοτερ για να εχω 15-20 αλογα περισσοτερα χωρις να ξεφυγω απο καταναλωση καυσιμου γιατι το χρησιμοποιω για τη δουλεια(κανω 60-100 χιλ. καθε μερα) Τι κερδος σε ιππους αναμμενεται να εχω απο καθε προτεινομενη βελτιωση και που μπορω να βρω (τηλεφωνα) τα υλικα των βελτιωσεων.(Απλες απαντησεις αν γινεται διοτι δεν ξερω ουτε απο νεωτερα μοντελα ουτε απο αγωνιστικη ορολογια πχ- βαλε 2 φαιερτζακ.. - που θα ξερω τι ειναι αυτο.) Και για οσους γελανε (πιστευω θα υπαρχουν με μοτερ 200 αλογων κλπ) το νησι εχει απαισιους δρομους και σαν οδηγοι εδω ειμαστε μηδενικα σε σχεση με τους αθηναιους οποτε με 200αλογα πουντο θα βρισκομουν πολυ γρηγορα στη θαλασσα. Ευχαριστω για τη φιλοξενια .

Άβαταρ μέλους
Gallatin
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3632
Εγγραφή: Πέμ Απρ 15, 2004 12:28 am
Τοποθεσία: 1 κολωνα μπροστα απο ολους!!!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Gallatin » Παρ Δεκ 17, 2004 9:33 pm

billy217 έγραψε:Χεραιτω οσους διαβασουν το μυνημα.Ειμαι απο επαρχια ,ιδιοκτητης ενος 55αριου 1108 κυβικων του 97 εδω και δυο μηνες..Λογω σαραβαλου προηγουμενου αμαξιου αυτο το θεωρω διαστημοπλοιο .Πολυ καλο το θεωρουν και φιλοι που ξερουν. Θα ηθελα να ρωτησω τι ηπιες βελτιωσεις (και οικονομικες διοτι το πηρα 3500 μετρητα) θα μπορουσα να κανω στο ΙΔΙΟ :D μοτερ για να εχω 15-20 αλογα περισσοτερα χωρις να ξεφυγω απο καταναλωση καυσιμου γιατι το χρησιμοποιω για τη δουλεια(κανω 60-100 χιλ. καθε μερα) Τι κερδος σε ιππους αναμμενεται να εχω απο καθε προτεινομενη βελτιωση και που μπορω να βρω (τηλεφωνα) τα υλικα των βελτιωσεων.(Απλες απαντησεις αν γινεται διοτι δεν ξερω ουτε απο νεωτερα μοντελα ουτε απο αγωνιστικη ορολογια πχ- βαλε 2 φαιερτζακ.. - που θα ξερω τι ειναι αυτο.) Και για οσους γελανε (πιστευω θα υπαρχουν με μοτερ 200 αλογων κλπ) το νησι εχει απαισιους δρομους και σαν οδηγοι εδω ειμαστε μηδενικα σε σχεση με τους αθηναιους οποτε με 200αλογα πουντο θα βρισκομουν πολυ γρηγορα στη θαλασσα. Ευχαριστω για τη φιλοξενια .
φιλε κανε ενα ποστ εδω
http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?p=31680#31680
και συνεχιζω περιμενεις να παρεις 15-20 αλογα απο τον 1100 και να μην ανεβασεις την καταναλωση??????????????ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ................σε κανεναν κηνητηρα και ποτεπερισοτερα αλογα = περισοτερη καταναλωση. δεν γινεται αλοιος και μην σου πουλησουν πουθενα φιδια οτι γινεται.
http://www.speedtest.net/result/363494335.png
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα
Arguing with the moderators is like shaking your fist at God. There's nobody there; and if there is, he's not listening. And if he's listening, all you're doing is pissing him off

billy217
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 16, 2004 8:14 pm

Δημοσίευση από billy217 » Δευ Δεκ 20, 2004 12:29 am

επανερχομαι σαφεστερα για το πουντο 55 του 97 που εχω.Αν ξερει κανεις χοανη ,τσιπ,βαρελακι ποσο στοιχιζουν ,που θα τα βρω , και τι ιππους μπορει να δωσει αυτο το μοτερ με τα παραπανω?(χωριστα το καθενα...) Ακομα κυκλοφορουν κυλινδροπιστονα και καπακια που ανεβαζουν τους ιππους?Αν ναι κατα ποσο και που μπορω αν βρω?Μου χαρισαν εναν καταλυτη 16V απο GTI.τι ιππους κερδιζω αν τον βαλω πανω?

Άβαταρ μέλους
Abarth
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 17, 2004 9:22 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από Abarth » Τετ Δεκ 22, 2004 9:48 am

billy217 έγραψε:επανερχομαι σαφεστερα για το πουντο 55 του 97 που εχω.Αν ξερει κανεις χοανη ,τσιπ,βαρελακι ποσο στοιχιζουν ,που θα τα βρω , και τι ιππους μπορει να δωσει αυτο το μοτερ με τα παραπανω?(χωριστα το καθενα...) Ακομα κυκλοφορουν κυλινδροπιστονα και καπακια που ανεβαζουν τους ιππους?Αν ναι κατα ποσο και που μπορω αν βρω?Μου χαρισαν εναν καταλυτη 16V απο GTI.τι ιππους κερδιζω αν τον βαλω πανω?
εγω προτεινω να το φτιαξεις πιο πολυ εξωτερικα γιατι ο κινητηρας του δεν ειναι για μετατροπες, καλυτερα να του βαλεις Φιμέ,χαμηλωμα,ζαντες,οργανα απο GT, αλλα για φτιαξιμο μηχανικα βαλε καμια φιλτροχοανη,εξατμιση, αμα βαλεις φιλτροχοανη,εξατμιση θα δεις καποια διαφορα αλλα μην περιμενεις τρελα πραγματα, περιμενω τις απαντησεις των αλλων παιδιων αλλα πιστευω καλυτερα να το κανεις ομορφο εξωτερικα
τα Chipακια και ακριβα ειναι και δεν νομιζω να αποδωσει και πολλα στον 1.100αρη, μια φιλτροχοανη εχει περιπου 60 ευρω, και η τιμη εξαρταται απο την μαρκα της φιλτροχοανης,
Shhhhhhhhhhhhhhhh... The Beast is Sleeping

Άβαταρ μέλους
stratos77
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Δευ Αύγ 01, 2005 7:30 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stratos77 » Παρ Ιαν 13, 2006 9:07 pm

παιδια και γω εχω το 1100 3θυρο πουντακι και με ενδιαφερει μονο η λυση του 1.2 16v.ξερει κανεις τιμη για το μοτερ?καπου να ψαξω?(ασχετος ε? χιχι)σιγα σιγα να δουμε την υγεια μας!!για gt ουτε λογος γιατι δεν μπορω το συνεργειο συνεχεια(αν εχεις γκαζι δεν το αφηνεις....)και αν ξερετε η δηλωση του μοτερ ποσο παει?ευρο εννοω!!!ευχαριστω παιδια

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βελτιωση κινητηρα MkI”