λειτουργια abs

Εδώ θα μαθαίνουμε πως λειτουργούν κάποια πράματα στο αμάξι μας.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
antipas
Φωτογράφος
Φωτογράφος
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 11:58 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

λειτουργια abs

Δημοσίευση από antipas » Δευ Ιούλ 23, 2012 9:48 pm

παταω φρενο με 20χιλ σε διασταυρωση και μου πεταει πισω το πεταλ 2-3 χτυπηματα δυνατα μετα αφηνω το φρενο ξαναπαταω σταματαει το ιδιο ομως μου εκανε και το τεριος του πατερα μου και τραβηξα χειροφρενο για να σταματιση
μετα απο αυτο ξεκιναω ολα καλα τη κανω λαθος :!: πρεπει να πω οτι πρωτη φορα οδηγαω με abs ολα τα αλλα χωρις αυτο PDT_Armataz_01_01



Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: λειτουργια abs

Δημοσίευση από Gazofonix » Δευ Ιούλ 23, 2012 11:37 pm

Αντυπα ακριβως αυτο ειναι η λειτουργεια του.Νιωθεις εναν χτυπο στο πενταλ του φρενου και εχει εναν ηχο σαν να ξετυλιγεις αλυσιδα απο αγκυρα.Ειναι η βαλβιδες απο την μοναδα του ABS οι οποιες ανοιγουν και κλεινουν σε κλασματα δλ.Ουσιαστικα ξεφρεναρει τον τροχο που παει να μπλοκαρει (εχει αισθητηρες σε καθε τροχο που μετρανε στροφες) και αμμεσος τον ξαναφρεναρει.Ετσι μπορεις να εχει τιμονι ακομα και το φρενα τερμα πατημενο.Σε περιπτωση που απλα μπλοκαρεις τροχους οπου να να στριβεις το αμαξι παει ευθεια.
Σε περιπτωση που ξαναφρεναρεις δυνατα ΜΗΝ αφησεις το φρενο αν δεν "τελειωσει" το ολο σκηνικο.Και θυμησου οτι ΜΠΟΡΕΙΣ να αποφυγεις εμποδιο απλα στριβωντας.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
antipas
Φωτογράφος
Φωτογράφος
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 11:58 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: λειτουργια abs

Δημοσίευση από antipas » Τρί Ιούλ 24, 2012 12:44 pm

να βρασω το abs τους εγω το θελω σκετο Αφου ειμαι ντραιβερρρρρρρρρρρρρ τι να το κανω
πως βγαινει εκτος αραγες λες να εχει καμια ασφαλεια να την ξηλωσω :idea:

Άβαταρ μέλους
antipas
Φωτογράφος
Φωτογράφος
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 11:58 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: λειτουργια abs

Δημοσίευση από antipas » Τρί Ιούλ 24, 2012 12:45 pm

α και μπαμπη ακους πολυ κ@λ@παιδο ο Ακατανομαστος :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: λειτουργια abs

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Ιούλ 24, 2012 8:17 pm

antipas έγραψε:να βρασω το abs τους εγω το θελω σκετο Αφου ειμαι ντραιβερρρρρρρρρρρρρ τι να το κανω
πως βγαινει εκτος αραγες λες να εχει καμια ασφαλεια να την ξηλωσω :idea:
Ναι τοσο απλα.Εχει ασφαλεια κανονικα και με τον νομο.Αλλα την εχουν στην μεσα ασφαλειοθηκη και αλλα στην εξωτερικη.Βγαζεις και μενει αναμενο το λαμπακι στο καντραν.Αν εχει και Asr,Esp κλπ βγαινουν εκτος και αυτα.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
antipas
Φωτογράφος
Φωτογράφος
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 11:58 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: λειτουργια abs

Δημοσίευση από antipas » Τρί Ιούλ 24, 2012 10:40 pm

... PDT_Armataz_01_02

Άβαταρ μέλους
sotirisk
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:52 pm
Τοποθεσία: Copenhagen/Denmark
Επικοινωνία:

Re: λειτουργια abs

Δημοσίευση από sotirisk » Τετ Ιούλ 25, 2012 5:07 pm

Αυτό που κάνει το ABS βέβαια δεν μπορείς να το κάνεις με το πόδι (εκτός αν είχες 4 φρένα και έπαιζες και πιάνο με τα πόδια), οπότε αν το συνηθίσεις φρενάρεις καλύτερα (ειδικά στα abs τελευταίας γενιάς - δεν λέω για abs του 1990 που σταμάταγε 10 μέτρα πιο κάτω).
Βέβαια η αίσθηση του φρενάρω-μπλοκάρω-στρίβωτιμόνι-αφήνωφρένο-στρίβειτ'αμάξι είναι ανεπανάληπτη :p

Άβαταρ μέλους
antipas
Φωτογράφος
Φωτογράφος
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 11:58 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: λειτουργια abs

Δημοσίευση από antipas » Τετ Ιούλ 25, 2012 9:22 pm

δεν ξερω ακομα δεν τα παω καλα μαζι του παντως μεχρι στιγμεις δεν εχω ερθει σε δυσκολη θεση ποτε ακομα και με βροχη παντα δουλευω και λιγο το χειροφρενο αν φυσικα εχει πισω ταμπουρα

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: λειτουργια abs

Δημοσίευση από Pani_EVO » Τετ Ιούλ 25, 2012 9:52 pm

Το χειρόφρενο έχει χρειαστεί να το τσιμπήσω κι εγώ σε πολύ γλιστερό οδόστρωμα.
Δε συμμερίζομαι όμως την άποψη μερικών ότι είναι επικίνδυνο. Το ABS μπορεί να προκαλέσει μικροτρακάρισμα, σε απότομο φρενάρισμα με μικρή ταχύτητα και ακόμη μικρότερη απόσταση από το μπροστινό, αλλά μπορεί να σε γλιτώσει από μεγάλο ατύχημα ή έξοδο σε στροφή με πολλά χιλιόμετρα, εκεί που το μπλοκάρισμα θα ακύρωνε το τιμόνι.
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μάθε πως λειτουργεί”