ti kanei i toyrbina

Εδώ θα μαθαίνουμε πως λειτουργούν κάποια πράματα στο αμάξι μας.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: ti kanei i toyrbina

Δημοσίευση από Pani_EVO » Κυρ Απρ 01, 2012 6:54 am

Είναι και ανάλογα τη χρήση βέβαια. Ο τρόπος που οδηγώ εγώ ας πούμε δεν απαιτεί ψυγείο λαδιού, δεν απαιτεί καν turbo timer. Δεν το "ανάβω" το μοτέρ.
Βέβαια και 30.000 χλμ για λάδια (όπως μου λέει το πρόγραμμα συντήρησης του δεύτερου EVO μου) είναι υπερβολή. Δεν είναι και τίποτα να κάνεις μία αλλαγή, έστω μόνο λαδάκι, ανά 10.000 χλμ. Και τις λιπαντικές του ιδιότητες να διατηρεί στα τόσα χλμ, σίγουρα έχει πολλά κατάλοιπα καύσης μέσα.


Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: ti kanei i toyrbina

Δημοσίευση από kostas013 » Κυρ Απρ 01, 2012 10:22 am

εγω λαδια και φιλτρο λαδιου (να αλλαζετε και φιλτρο παντα μαζι κοστος 4ευρω εχει!!!!) αλλαζω καθε 7500!!!
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
sotirisk
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:52 pm
Τοποθεσία: Copenhagen/Denmark
Επικοινωνία:

Re: ti kanei i toyrbina

Δημοσίευση από sotirisk » Κυρ Απρ 01, 2012 11:00 am

Pani_EVO έγραψε:Είναι και ανάλογα τη χρήση βέβαια. Ο τρόπος που οδηγώ εγώ ας πούμε δεν απαιτεί ψυγείο λαδιού, δεν απαιτεί καν turbo timer. Δεν το "ανάβω" το μοτέρ.
Βέβαια και 30.000 χλμ για λάδια (όπως μου λέει το πρόγραμμα συντήρησης του δεύτερου EVO μου) είναι υπερβολή. Δεν είναι και τίποτα να κάνεις μία αλλαγή, έστω μόνο λαδάκι, ανά 10.000 χλμ. Και τις λιπαντικές του ιδιότητες να διατηρεί στα τόσα χλμ, σίγουρα έχει πολλά κατάλοιπα καύσης μέσα.
Σαφέστατα. Αλλά όταν βαφτίζεις ένα αυτοκίνητο ως sport ή racing, τι χρήση περιμένεις ??? :razz:
Δηλαδή να λες racing και να προτείνεις λάδια κάθε 30.000, είναι λίγο άκυρο!
Παρ'όλ'αυτά όμως, αν κολλήσεις σε κίνηση στην Αθήνα, καλοκαίρι, aircondition ανοιχτό κλπ., τότε είναι που έχεις το maximum θερμικό φορτίο στον κινητήρα = ταλαιπωρείς τουρμπίνα, λάδια κλπ. Δηλαδή και 1η μέχρι τις 3000 να πας, είναι ταλαιπωρία για το αυτοκίνητο (που δεν το λες και σκίσιμο!!!).
Εμένα μου έκανε μεγάλη εντύπωση σε αυτοκίνητα φίλου (όχι fiat) ίδια, ίδιο μοντέλο ίδιο μοτέρ που το ένα είχε ψυγείο λαδιού και το άλλο όχι (με διαφορά 1 χρόνο περίπου στη σειρά παραγωγής). Δηλαδή ξαφνικά το ίδιο μοτέρ έγινε καλύτερο / πιο δροσερό, ή μήπως κλέψαν παραπάνω???

Το άλλο που προσωπικά με χαλάει (σε τέτοια αυτοκίνητα) είναι η έλλειψη δεικτών. Βάλε ρε κακομοίρη ένα δεικτάκι θερμοκρασία λαδιού και άλλο ένα πίεση, τσάμπα είναι, θα σου στοιχίζει 10 ευρώ παραπάνω / αμάξι! Έστω και ψηφιακό! Και 20% απόκλιση να έχει, από το τίποτα, καλύτερο είναι. Γενικά με χαλάει η νοοτροπία δίνω εγγύηση για 30.000 km / 2 χρόνια (μέχρι τα πρώτα λάδια) και μετά πληρώνεις (όλα αυτά που έχει ... ξεχάσει να βάλει ο κατασκευαστής), ειδικά για καθημερινά αυτοκίνητα.

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: ti kanei i toyrbina

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Απρ 01, 2012 11:03 am

Εμεις παλι σε ενα uno που ειχαμε τα αλλαζαμε καθε 2.500 .Χρυσα μπαινανε,χρυσα βγαινανε PDT_Armataz_01_06

Το ψυγειο λαδιου δεν ειναι απαραιτητο .Μην κρινεις απο τα punto GT που ηταν αλλης εποχης.Σημερα τα υλικα που χρησιμοποιουνται ειναι σαφως ανωτερα (αποδειξη οι πιεσεις που δουλευουν ειτε εξ'εργοστασιου ,ειτε και οταν τις πιεσεις) ,και επιπλεον στην πλειοψηφια τους ειναι υγροψυκτες .
Βεβαιως το πλανο των 30.000 ειναι ουτοπια ,αλλα ποιος ειναι αυτος που θα κανει 30.000 χλμ/ετος με βενζινοκινητο ?Και επιπλεον ,στο εγχειριδιο το γραφει ξεκαθαρα ,μια φορα τον χρονο(ή συγκεκριμμενα χλμ) λαδια .
Θα συμφωνησω με τον Pani_EVO :
"Και τις λιπαντικές του ιδιότητες να διατηρεί στα τόσα χλμ, σίγουρα έχει πολλά κατάλοιπα καύσης μέσα." - δοκιμαστε αναμεσα στα δαχτυλα σας να δειτε τι νιωθετε... :wink:

Το θερμικο φορτιο ειναι στο πατα και οχι στην κινηση.Για αυτο οποιος εχει θερμοκρασια λαδιου βλεπει τα νουμερα να ανεβαινουν οταν δουλευει ψηλα ο κινητηρας και εκει ειναι που χρειαζεται το ψυγειο λαδιου.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: ti kanei i toyrbina

Δημοσίευση από Pani_EVO » Κυρ Απρ 01, 2012 2:42 pm

Αν εννοείς υγρόψυκτα Intercoolers, δεν έχω υπόψη μου ποιο μικρό υπετροφοδοτούμενο μοτέρ πλην του 1.4 TSI του VAG ψύχει με νερό την τουρμπίνα. PDT_Armataz_01_03
Το Multiair turbo πάντως είναι αερόψυκτο.
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: ti kanei i toyrbina

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Απρ 01, 2012 2:53 pm

Εικόνα

Oχι ,γραφω και εννοω υγροψυκτες τουρμπινες.Μαζι με την παροχη για το λαδι εχουν και παροχη για να περναει παραφλου .
Εικόνα

Γραμμη την οποια καταργεις αν βαλεις κλασσικη ρουλεμανατη ή δεν ξερω τι αλλο γομαρι :mrgreen:
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
ReaperX
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: Τετ Μαρ 12, 2008 12:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ti kanei i toyrbina

Δημοσίευση από ReaperX » Κυρ Απρ 01, 2012 3:05 pm

Υδρόψυκτες είναι όλες οι τουρμπίνες που προορίζονται για βενζίνη,άσχετα αν μερικοί βάζουν ελαιόψυκτες.Με λάδι ψύχονται οι τουρμπίνες που προορίζονται κυρίως για diesel αφού λειτουργούν σε χαμηλότερες θερμοκρασίες.


Όσο αφορά τo ψυγείο λαδιού,κι εγώ το θεωρώ ανούσιο ειδικά στα tjet/multiair αφού δεν υπάρχει θέμα με τις θερμοκρασίες.Πάραυτα τα συγκεκριμένα μοτέρ είναι εφοδιασμένα με ένα υποτυπώδες oil cooler το οποίο βρίσκεται κάτω απ΄ το φίλτρο λαδιού.

Άβαταρ μέλους
Giorgis_thess
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Σάβ Απρ 12, 2008 8:19 am

Re: ti kanei i toyrbina

Δημοσίευση από Giorgis_thess » Κυρ Απρ 08, 2012 3:01 pm

ReaperX έγραψε:...Πάραυτα τα συγκεκριμένα μοτέρ είναι εφοδιασμένα με ένα υποτυπώδες oil cooler το οποίο βρίσκεται κάτω απ΄ το φίλτρο λαδιού.
O Θεός να το κάνει βέβαια oil cooler... :mrgreen: :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: ti kanei i toyrbina

Δημοσίευση από kostas013 » Κυρ Απρ 08, 2012 5:28 pm

πως ειναι αυτα των t jet?
σε μκ2α εχουμε τσιγκο στο καρτερ και βλεπω αρκετες θερμοκρασιες....
μηπως αξιζει ενα τετοιο μικρο απο t jet
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
ReaperX
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: Τετ Μαρ 12, 2008 12:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ti kanei i toyrbina

Δημοσίευση από ReaperX » Κυρ Απρ 08, 2012 6:40 pm

Δε νομίζω πως μπορείς να το βάλεις,δεν είναι αυτόνομο...

Εικόνα

Οπότε αν είναι να κάνεις δουλειά,κάντη σωστά και βάλε ένα κανονικό..;)

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: ti kanei i toyrbina

Δημοσίευση από kostas013 » Κυρ Απρ 08, 2012 8:27 pm

α νομιζα οτι ειναι σαν τα κλασσικα ψυγεια λαδιου οπως στα gt
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μάθε πως λειτουργεί”