Τι προβλήματα έβγαλε το δικό σας car !!!

Κάντε εδώ τα σχόλια σας.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
PUNTOmania
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 21, 2004 8:51 pm
Τοποθεσία: ΘΑΣΟΣ, Το πράσινο διαμάντι του βορρά
Επικοινωνία:

Τι προβλήματα έβγαλε το δικό σας car !!!

Δημοσίευση από PUNTOmania » Δευ Μαρ 22, 2004 3:38 pm

Loipon pedes tha kano ego tin arxi sauto to simio...



Loipon

16-02-00 otan to pira apo tin drama...ola orea ola kala

dio ores argotera..sto plio gia thasso...mou to xipane...oxi allo car..alla enas pezos pou pidikse kati kagela kai epesa pano sto ftero mou!!!

meta apo liges meres diapistosa oti i katanalosi itan ipervoliki..ena foularisma evgaze autonomia to poli 400km kai to estrona kiolas!!! opote pao stin fiat na to doune...meta apo dio ores pou to ixane mesa..mou lene etimo eine den eixe tipota!

me to pou feugo diapistono oti i epidosis eixane pesi ligo kai argotera ida oti i katanalosi eine pio normal...

pernaei to kalokeri..erxete oktombrios kai pao ena taksidaki...kai....meno apo sasman..eixa molis 18000km...to pao sti fiat...mou lene pire dio taxitites mazi...kai mou to episkeuazoune.

entometaksi eixa diapistosi oti kegonte poli grigora i lampes mprosta..kai oti ta fanaria pernoune igrasia..alla den edosa simasia.

meta apo ligo kero meno apo diaforiko tha eixa kamia 50000km...pernane pali ligi mines pou douleue kala to puntaki kai meni apo disko plato!!! eixa ftasi sto simio na pao na to afiso kai na paro kati allo...ta ipolipa tha pou evgale itan:

sta 2 xronia mpataria, xalase o mixanismos apo to kathisma odigou, kopike i vasi deksia pou piani to sasman..kai tora pali to diaforiko kai to sasman!

a ksexana na po oti keei kai liga ladakia apo ton proto xrono peripou 1 litro sta 5000km

den ksero an ksexasa kati...pantos daksi simfono. oti dinis pernis alla na eine toso skarto pia!!!

pros to paron auta mexrei stigmis

elpizo na min sas kourasa poli..dioti osa kai na sas grapso eine liga...an den ta zisi kanis.


Από 28/02/2000 έχω ένα υπέροχο Fiat Punto Sporting 1,2 16v σε κοκκινάκι…!!!

Άβαταρ μέλους
mariagt
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2004 2:12 pm
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ

Δημοσίευση από mariagt » Τρί Μαρ 23, 2004 10:36 am

Ρε συ σε λυπάμαι! Εγώ στη θέση σου απ'τα νεύρα μου θα το είχα πετάξει! Ούτε καν να το πουλήσω! Οταν χαλάει κάτι στο αμάξι παθαίνω πλάκα! Μου γυρνάνε τα μάτια! Εδώ μια τουρμπίνα έσπασε και έκλαιγα και χτυπιόμουνα 2 μήνες(που λέει ο λόγος)! Πάντως σε σύγκριση μ'αυτά που έχεις περάσει εσύ μάλλον εγώ θα έπρεπε να πω κι ευχαριστώ!!

Άβαταρ μέλους
Xeno
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2004 12:12 am
Τοποθεσία: Αthens

Δημοσίευση από Xeno » Τρί Μαρ 23, 2004 11:17 am

Εχω ένα punto MKII 6-2001 μοντέλο και το μοναδικό πρόβλημα που έχω

είναι το τρίξημο του συμπλέκτη... :cry:

Άβαταρ μέλους
PETER72
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2004 2:15 pm
Τοποθεσία: ΑΡΓΟΣ

Δημοσίευση από PETER72 » Τρί Μαρ 23, 2004 2:47 pm

Λοιπόν παιδιά, εγώ έχω ένα Punto MKII ELX 8V (μοντ.'01)
Εκτός από τις υγρασίες στα φανάρια , καμμένα λαμπάκια, (έφταιγε λέει
η γέφυρα των φώτων και την άλλαξα), έτυχε κάτι, που μου στοίχισε τις περσινές καλοκαιρινές διακοπές. Ξαφνικά, και χωρίς λόγο !!! ανάβηκε η θερμοκρασία στο τέρμα. Μέχρι να το αράξω κάπου, για να κρυώσει, είχε μάλλον γίνει η ζημιά. Στην αρχή από την FIAT μου είπανε ότι είναι η φλάντζα. Αλλαγή φλάντζας αλλά ξανά τα ίδια. Το αφήνω για δυόμιση εβδομάδες στο συνεργείο και κάθε μέρα που πήγαινα, μου λέγανε ότι έβγαζε και καινούριο πρόβλημα. Το αποτέλεσμα, ο κινητήρας να υποστεί ολική ανακατασκευή (πιστόνια, κουζινέτα, τρόμπα νερού κλπ). :cry: :cry: Μάλλον μόνο ο κορμός της μηχανής έμεινε μαμά. Βέβαια το αποτέλεσμα της ανακατασκευής με ικανοποίησε γιατί τώρα πάει καλύτερα. :D :D :D

Φιλικά, Πέτρος !!!

Άβαταρ μέλους
PUNTORALLY
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2004 8:12 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ

Δημοσίευση από PUNTORALLY » Τρί Μαρ 23, 2004 9:05 pm

:twisted: Η δική μου ιστορία είναι πολύ μεγάλη για να γραφτεί όμως σιγά σιγά μου βγαίνει σε καλό. Ένα μόνο θα σας πω μια μέρα πήγα στο συνεργείο για να δω γιατί χάνει νερό το παγουράκι του ψυγείου και όταν το πήρα -μετά από 2 μήνες -το μόνο που έμοιαζε ίδιο μηχανικά ήταν το παγουράκι που τελικά δεν έχανε καθόλου :!: όλο το άλλο μοτέρ όμως είχε πάθει ζημιά και τίποτα δεν είναι ίδιο πλέον . Αυτά λοιπόν για το κίτρινο GT που ευτυχώς παρέμεινε κίτρινο :!:
FAST CARS DO NOT KILL SLOW DRIVERS DO ΚΑΛΟΥ-ΚΑΚΟΥ

Άβαταρ μέλους
vagelis
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Τρί Μαρ 23, 2004 3:27 pm
Τοποθεσία: αιγαλεω

Δημοσίευση από vagelis » Τετ Μαρ 24, 2004 8:15 pm

εγω εχω ηλεκτρολογικο προβλημα.δεν λειτουργουν τα φλας αλλα μολις πατησω τα αλαρμ στρωνουν
δεν ειμαι τρελος.καψουρης ειμαι

Άβαταρ μέλους
gtp0wer
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2004 3:44 am

Δημοσίευση από gtp0wer » Πέμ Μαρ 25, 2004 8:27 am

Sas exw pei poso POLY mou spaei ta neura to AIR FLOW METER :shock:

Grrrrrrr :evil:
V v V v V v T t T t T t T s S s S s S s S . . .

Άβαταρ μέλους
gtp0wer
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2004 3:44 am

Δημοσίευση από gtp0wer » Πέμ Μαρ 25, 2004 10:55 am

Kati akoma ean kapoios endiaferetai kai den exei to periodiko EVO - teuxos 011 - Septembrios 2003, mesa stis selides tou perilamvanei ena poly poly endiaferon arthro gia ta punto kai ta uno, ti tha prepei na prosexoume kai genika pragmatakia pou tha prepei na gnwrizoume oloi osoi exoume ena gt. Etsi wste na apofeugoume ean kai oso mporoume tis zhmies.

Peite mou ean kapoios thelei na fwtotypisw to arthro kai sthn epomenh synanthsh na ferw copies.
V v V v V v T t T t T t T s S s S s S s S . . .

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Συμπλέκτης

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Πέμ Μαρ 25, 2004 11:02 am

Φίλε μου Χpunto μην ανησυχείς είχα το ίδιο στο δικό μου. πήγαινε στο συνεργείο σου κ βάζουν λίγο λάδι καπου αυτοι! :D

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Πρόβληματα!

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Πέμ Μαρ 25, 2004 11:06 am

3 πρόβληματα εχω:

1oν) Τρίζει ι η πίσω αριστερή μάλλον ανάρτηση
2ον) Σφυρίζει η δεξιά μπροστινη ρόδα (φρένο μάλλον)
3ον) Το είχα πάει στον ΤΟΛΙΑ κ τα μπουζοκαλώδια που μου βάλαν οι π*****ς είναι να τα βάλουν κάπου αλλου! :evil:

Άβαταρ μέλους
Chameleon
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 18, 2004 8:03 pm
Τοποθεσία: Κερατσίνι

Δημοσίευση από Chameleon » Πέμ Μαρ 25, 2004 3:12 pm

Το λοιπόν...
Το αυτοκίνητο αγοράστηκε τον Ιούνιο του 2000 καινούργιο απο τη Verla...
Για τους επόμενους 12 μήνες πέταγε...! Τον 13 μήνα, σηκώνομαι 7π.μ. για να πάω στη δουλειά, μπαίνω στο αυτοκίνητο, γυρνάω το κλειδί, τίποτα... Ξαναμανά γυρνάω, τίποτα... Τα γνωστά, οδική βοήθεια, αναμονή 2 ώρες μέχρι να φτάσουν και τελικά έφταιγε η μπαταρία... Έσπασε λέει μια γέφυρα και ήθελε αντικατάσταση... Πάει αυτό. Στον 14ο μήνα μου καίγεται ενα τσιπάκι στο σύστημα ηλεκτρικής υποβοήθησης CITY... Πηγαίνω στη Verla και μου λένε οτι αυτό δεν επισκευάζεται, πρέπει να αλλαχτεί ολόκληρη η μονάδα και να μήν ψάξω για μεταχειρισμένο γιατί -λέει- δεν είναι συμβατό απο αυτοκίνητο σε αυτοκίνητο... :evil:
Και φυσικά εγώ σαν μαλά.... συγνώμη χαζός, τους άκουσα και το άλλαξα στην Verla... 870 Ευρώ πήγε το μαλλί... :evil: Και συζητώντας με ενα φίλο του πατέρα μου φαναρτζή, μαθαίνω οτι Είχε μονάδα CITY απο τρακαρισμένο 150 Ευρώ και φυσικά συμβατότατο με όλα τα ΜΚ2... :evil: :evil: :evil: :evil: :x :x :x
Ενα χρόνο μετά καθώς οδηγούσα ανεβάζει θερμοκρασια στο τέρμα... Σπασμένη τρόμπα νερού, το πηγαίνω σε ενα συνεργείο, μου κατεβάζουν ΟΛΗ τη μηχανή για να το αλλάξουν, 300 Ευρώ... :x :evil:
Και σαν να μην έφτανε αυτό, πετάγεται ο ΑΡΧΙ(Δ)μηχανικός και λέει... "Πω, πω τους άσχετους της Fiat, έχουν ρυθμίσει λάθος τα ωστήρια και χάνεις άλογα... Θα σου τα ρυθμίσω ΕΓΩ να πηγαίνει μπούνια..."
Μετά έμαθα βέβαια πως τα ωστήρια ειναι υδραυλικά και ρυθμίζονται αυτόματα, αλλά ήταν πολύ αργά...η ζημιά είχε γίνει.. :evil: 370 Ευρώ στην Fiat για να τα ξαναφτιάξουν... :evil: :x
Και τελευταίο, τα τελευταία 2 χρόνια αντιμετωπίζω προβλήματα με το κιβώτιο (1η, 2α μπαίνουν δύσκολα σε γρήγορες αλλαγές)... Απο την αντιπροσωπεία λένε πως θέλει αλλαγή το κιβώτιο, δεν τολμάω να ρωτήσω πόσα λεφτά θέλουν, γι'αυτό άστο εκεί και όσο αντέξει ή αντέξω...

Και το καλύτερο είναι πως απο πέρυσι η FIAT δίνει στα αυτοκίνητά της 5 χρόνια εγγύηση... :shock: :x :evil: :x :evil: :x :evil: :x :evil: :x :evil: :x :evil: :x :?

Άβαταρ μέλους
PUNTORALLY
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2004 8:12 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ

Δημοσίευση από PUNTORALLY » Πέμ Μαρ 25, 2004 5:23 pm

Φίλε μου chameleon ένα έχω να σου πω.Πριν από το GT είχα ένα 60άρι του 2000 ευτυχώς βρήκα μια άκρη και μου δώσανε 2 χρόνια εγγύηση-μέσω ασφαλιστικής με 120000 επιβάρυνση.4 φορές είχα πρόβλημα με το σασμάν και όλο κούρευε τα γρανάζια 2ρας και έσπαγε συγχρονιζέ.Προσεξέ το.Από την Λάμδα μου λέγανε ότι έφταιγα εγώ,ότι άλλαζα ταχύτητες πιο γρήγορα απ'το συγχρονιζέ και τέτοια.Η αλήθεια είναι ότι λόγω του ότι δε με ικανοποιούσε το γκάζι το είχα πεθάνει στα πατάκια.Τέλοσπάντων η ζημιά κυμαινόταν γύρω στα 200.000-250.000 κάθε φορά αλλά να 'ναι καλά η εγγύηση.
FAST CARS DO NOT KILL SLOW DRIVERS DO ΚΑΛΟΥ-ΚΑΚΟΥ

fotis

Δημοσίευση από fotis » Παρ Μαρ 26, 2004 1:51 pm

Εμένα έχει ένα πρόβλημα μεγάλο. Καίει βενζίνη κι όχι νερό. Κρίμα...

Άβαταρ μέλους
mariagt
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2004 2:12 pm
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ

Δημοσίευση από mariagt » Παρ Μαρ 26, 2004 6:18 pm

Γαμώτο!!!Και το δικό μου τα ίδια ρε Φώτη!!! :wink:

Άβαταρ μέλους
puntomad
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 2747
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2004 10:44 pm
Τοποθεσία: Γαλάτσι Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από puntomad » Παρ Μαρ 26, 2004 6:56 pm

Και μένα τον τελευταίο καιρό πριν σπάσω το σασμάν άναβε κάθε τρεις και λίγο ένα λαμπάκι, αυτό κάτω κάτω στον δείκτη της βενζίνας. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχόλια”