Τι προβλήματα έβγαλε το δικό σας car !!!

Κάντε εδώ τα σχόλια σας.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Απρ 01, 2004 8:35 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Dimitris » Κυρ Απρ 04, 2004 6:41 pm

Πρώτα από όλα για σε όλους εδώ στο club! Μόλις γράφτηκα, είμαι noob :)
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ έγραψε:Εγω πριν 4 μηνες αγορασα το καινουργιο το sporting..
Παρομοίως πριν από 3 μήνες.
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ έγραψε:Εξ'αρχης χτυπουσε το πισω δεξιο παραθυρο,ετριζαν τα τακακια και δεν κουμπωνε καλα η πορτα του οδηγου..
Και εγώ έχω παρόμοια προβλήματα Ελευθερία αλλα προς το χειρότερο.

Εξαρχής δεν κούμπωνε το πίσω δεξιά κάθισμα και η πόρτα του συνοδηγού "έβρισκε" οταν το αυτοκίνητο ήταν υπο ελαφριά κλίση. Επιπλέον κατι πλαστικα δεν ηταν σωστά κουμπωμένα (με κενό ανάμεσά τους).

Το πήγα ήδη μια φορά σε συνεργείο της FIAT (σε ένα στον Ταύρο). Φτιάξανε το πίσω κάθισμα και - είπαν - και την πόρτα. Από τότε η πόρτα όχι μόνο δεν φτιάχτηκε αλλά τώρα "παίζει κιόλας" και ακούγεται διαρκώς ένα "τακ-τακ" οταν το αυτοκίνητο είναι ενκινήση.

Το ωραίο άρχισε 2-3 εβδομάδες από τότε που το πήρα. Σιγά σιγά άρχισε να τρίζει όλο το αυτοκίνητο. Εως τώρα ακούγονται τριγμοί από το πίσω μέρος (ταπετσαρίες και κολώνες?), από την πόρτα του συνοδηγού, από το κάθισμα του συνοδηγού, από τα ενδώτερα του -εργοστασιακού- CD player και τέλος κάτι "σκασιματάκια" (πολύ εκνευριστικά) από το μπροστά τζάμι στο μέρος πάνω από το στροφόμετρο.

Δεν τολμώ να σκευτώ τι θα κάνει μετά από 2-3 χρόνια!!! Ηδη μια φίλη μου που μπήκε μια φορά μέσα μου είπε χαριτολογόντας "ρε σύ, το αυτοκίνητό σου διαλύεται"!

Οταν πήγα για αλλαγή λαδιών στο forza motori στο Βυρωνα, τους είπα για τα προβλήματα, οπου αδιαφορόντας λίγο πολύ μου είπαν οτι αφού δεν αντιμετωπίζω μηχανικά προβλήματα το αυτοκίνητο είναι μια χαρά και οτι πρέπει να λέω και ευχαριστώ!
Χρειάστηκε η παρέμβαση ενός διευθυντή της FIAT για να ασχοληθούν 5 λεπτά με τις ταπετσαρίες (οπου και φυσικά δεν έγινε τίποτα). Τελικά για να τους πίσω, παρακάλεσα έναν κύριο να το πάρει για μια βόλτα, για να ακούσει και μόνος του οτι δεν είμαι εγώ περίεργος...

Τώρα έχω κλίσει ραντεβού για την μεγάλη Τρίτη. Θα τους το αφήσω εκεί να κάνουν οτι μπορούν. Εγώ πάντος δεν πιστεύω οτι θα πολύ ασχοληθούν, καθώς δεν υπάρχει κέρδος για αυτούς από κάτι τέτοιο. Επίσης πιστεύω οτι το αυτοκίνητό μου δεν συναρμολογήθηκε σωστά και οτι θα έπρεπε να περνάνε από έλεγχο ποιότητος όλα τα αυτοκίνητα πριν τα παραδώσουν σε εμάς από τη FIAT.

Ίδωμεν...

Ελευθερία σε ποιο φανοποιείο το πήγες εσύ το αυτοκίνητο και αν επιτρέπεται που μένεις (εγώ Ζωγράφου); Θα ήθελα πολύ να το έβλεπα από κοντά και το δικό σου!

Δημήτρης



Άβαταρ μέλους
vdsracing
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 18, 2004 2:09 pm

Δημοσίευση από vdsracing » Δευ Απρ 05, 2004 12:37 pm

Εχει κανεις υπ'οψιν του το συνεργειο forza motori στο Βυρωνα?Και αν ναι,ποιες οι εντυπωσεις σας?

Ελευθερία είναι από τις χειρότερες αντιπροσωπείες.Θα σου συνιστούσα να πηγαίνεις αλλού.
Την γνώμη αυτή δεν την εχω μόνο εγω αλλά και τα κεντρικά της Fiat στην Βουλιαγμένης(το τμήμα παραπόνων που είχα απευθυνθεί) οι οποίοι μας είπαν πως ετσι όπως πάει θα την κλείσουν αυτή την αντιπροσωπεία.
-Βαγγέλης-

Άβαταρ μέλους
vdsracing
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 18, 2004 2:09 pm

Δημοσίευση από vdsracing » Δευ Απρ 05, 2004 12:43 pm

Και τώρα στο θέμα μας..Το αυτοκίνητό μου εχει κάνει 66.000χλμ και στην ουσία το μόνο 'πρόβλημα' που έβγαλε ηταν μια καμμένη λάμπα.

Τώρα τελευταία όμως άρχίζει να εμφανίζεται ενα σημαντικό πρόβλημα.
Όταν κάνω γρήγορη αλλαγή από πρώτη σε δευτέρα και οι στροφές του κνητήρα είναι ψηλά, τότε ακούγονται τα γρανάζια να βρίσκουν.Ειδικά αν το αυτοκίνητο είναι σχετικά κρύο.
Το θεωρώ φυσιολογικό αφού στην κυριολεξία το αυτοκίνητο το 'σκίζω' καθημερινά.
Τι έχει φθαρεί?Πόσο περίπου θα μου πάει η επισκευή? :?:
-Βαγγέλης-

Άβαταρ μέλους
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ Μαρ 29, 2004 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ » Τρί Απρ 06, 2004 12:55 am

Καλησπερα παιδια και ευχαριστω για τις απαντησεις σας..Δημητρη μενω στα συνορα Παγκρατιου και Βυρωνα,γι'αυτο πηγα το αμαξι στο Forza Motori που ειναι κοντα στο σπιτι μου...Βεβαια πολυ αμφιβαλλω αν θα το ξαναπαω γιατι οι τυποι εκει ειναι επιεικως αδιαφοροι!!Προχτες το πηγα για αλλαγη λαδιων (5000 km) και τους ξαναειπα οτι η πορτα του οδηγου εξακολουθει να βρισκει και σε επιπεδο δρομο ποσο μαλλον οταν παρκαρω σε ανηφορες!Και μου απαντησαν οτι "Οταν το αμαξι βρισκεται σε ανηφορα πεφτει το βαρος προς τα πισω και τετοιες συμπεριφορες ειναι λογικες και αναμενομενες"...Ελεος πια!Εγω δεν αναμενα παντως τετοιου ειδους προβληματακια οταν εσκαγα τα 14.000 ευρω...
Επειδη δεν θυμαμαι ακριβως την διευθυνση θα δω τα χαρτια μου και θα σου γραψω που βρισκεται + το τηλεφωνο...Κανε ενα κοπο να το πας,εμενα παντως εδεσε κυριολεκτικα μετα το φανοποιειο..
Τωρα πλεον δεν κανει σαν τσακνοκουδουνο οταν πεφτει σε λακκουβες! :D
Αυτα προς το παρον..Το μονο που ελπιζω και ευχομαι ειναι να μην συνεχιστουν τα προβληματα γιατι καθε φορα που ακουω ενα "τσικ" απ'το πισω μερος του αυτοκινητου με πιανει ταχυκαρδια!! :D
Καλη συνεχεια παιδια..
***PUNTO 2003***
**EaT mY dUsT**
*FrEeDoM*

Άβαταρ μέλους
mariagt
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2004 2:12 pm
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ

Δημοσίευση από mariagt » Τρί Απρ 06, 2004 8:55 am

Ρε παιδιά κάποιος που να μην έχει τέτοια προβλήματα υπάρχει εδώ μέσα;
Νιώθω σαν το μαύρο πρόβατο, το δικό μου δεν έχει βγάλει προβλήματα μεχρι τώρα. :(

Άβαταρ μέλους
Nick_Puntakias
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Παρ Απρ 02, 2004 12:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πολύδροσο
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nick_Puntakias » Τρί Απρ 06, 2004 11:55 am

Τα ίδια προβλήματα με την ελευθερία έχω κι εγώ (έχω Punto Sporting 95ps). Το παράθυρο κάνει συνέχεια "τσικ-τσικ" ιδιαίτερα δε όταν είναι ανοιχτό το κάνει ακόμα και σε ίσιο δρόμο (χωρίς λακούβες)!!!!!

Επίσης αν δεν έχετε ηλιοροφή είστε τυχεροί γιατί ο μηχανισμός τρίζει όλος (εχει μια ασύστροφη βίδα με ασφάλεια που δεν σφίγγει ποτέ και όλο το πλαστικό χοροπηδάει στην λαμαρίνα παράγοντας εκνευριστικότατους τριγμούς τύπου "κτρρρρρρ....", ξέρετε τώρα...).

Επίσης τρίζουν ταπετσαρίες γενικά, παρόλο που κάθισα και τις ξήλωσα και τις ξανακούμπωσα όλες (ναι σοβαρά μιλάω). Οι πόρτες που βρίσκουν στα μαρσπιε είναι επειδή δεν έχουν "έρθει" σωστά από το εργοστάσιο. Οσο κι αν ακούγετε περίεργο η πόρτα είναι προς τα πάνω και βρίσκει το εμπρός μέρος της στο μαρσπιέ.
Εγώ έκανα την πατέντα: Ανοίγουμε την πόρτα και κρεμιόμαστε από πάνω της να κατέβει λίγο.. αυτό ήταν, τώρα είναι οκ.
Να σημειωθεί ότι και σε Fiat να το πάτε, το ίδιο θα πράξουνε και αυτοί (trust me, κάτι ξέρω!). :P

Πάντως μην συγχιζόμαστε... Δεν μπορεί με 14.000 ευρώ να έχουμε και καλό μοτέρ, και ολοκαίνουργια τεχνολογία, και ένα σωρό ηλεκτρικά, και 6άρι σασμάν και κορυφαία ποιότητα συναρμολόγησης, ειδικά σε ιταλικό αμάξι.. Αν ήταν έτσι, θα κόστιζε 20.000 και θα λεγότανε.. Alfa romeo ! :lol: :lol: :P

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Τρί Απρ 06, 2004 1:28 pm

Παιδια να ξέρετε τα Punto είναι κατα παρτίδες τα προβλήματα τουλαχιστον απο το ΜΚ2 και μετά.. Για αυτο και στο ΜΚ2 βγαλανε 3 edition για να βελτιώσουν τα προβλήματα. Οπότε ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ όπως καταλαβαίνεις κ οι άλλοι με ΜΚ3 βρίσκεστε κ στην 1η παρτίδα κ στην 1st edition!

Αυριο πάω για service 30.000χιλ γιατι στον ΤΟΛΙΑ μου βάλανε κάτι τακάκια κ κάτι μπουζοκαλώδια που αλλού έπρεπε να τα βάλουν και όχι στο Punto μου :evil:

Άβαταρ μέλους
Nick_Puntakias
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Παρ Απρ 02, 2004 12:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πολύδροσο
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nick_Puntakias » Τρί Απρ 06, 2004 1:51 pm

Δημήτηρη, τον Τόλια τον ξέρω προσωπικά. Από κει πήρα και το αμάξι μου. Σε παρακαλώ πέσμου τι ακριβώς σου συνέβη και σε ποιο απ'όλα τα συνεργεία του (της Λ. Χαλανδρίου-Μεσογείων να υποθέσω;)

Θα του τα χώσω κανονικά γιατί έχω παρατηρήσει διάφορα περίεργα, αν και εμένα προσωπικά με έχουν εξυπηρετήσει.. αλλά βλέπεις τόσο καιρό που πέρασα στα συνεργεία (λόγω Ibiza) έχω μάθει να βλέπω λίγα και να καταλαβαίνω πολλά...

Πάντως μου κάνει εντύπωση για τα ανταλλακτικά που λες... Τι στο καλό, επίσημη αντιπροσωπεία είναι λογικά όλοι τα ίδια ανταλλακτικά έχουν. Αν σου βάλανε εξαρτήματα imitation πρέπει να τους τα φέρεις στο κεφάλι διότι η εγγύηση λέει ξεκάθαρα "η μη χρησιμοποίηση γνήσιων ανταλλακτικών FIAT ακυρώνει την εγγύηση"!. Το νου σου...
:wink:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Τρί Απρ 06, 2004 2:00 pm

Nick_Puntakia θα στα στείλω με προσωπικό μηνυμα για να μην δημιουργηθεί θέμα.. :wink:

Άβαταρ μέλους
punto_cc
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μαρ 23, 2004 6:32 pm
Τοποθεσία: ΑΛΙΜΟΣ

Δημοσίευση από punto_cc » Τρί Απρ 06, 2004 4:13 pm

μπορει να ειναι αντιεπαγγελματικο αυτο που θα πω αλλα οι καλυτεροι πελατες μας σε ημιτασιον ανταλακτικα ειναι τα εξουσιοδοτημενα fiat!!!

PUNTOGT2

Δημοσίευση από PUNTOGT2 » Τρί Απρ 06, 2004 5:30 pm

αν ειναι ετσι οπως τα λες punto_cc τοτε τι να πω κριμα και παλι κριμα!!!

Άβαταρ μέλους
L.R.C.
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 1806
Εγγραφή: Δευ Απρ 05, 2004 5:57 pm
Τοποθεσία: Πάντα μπροστά...

Doxa ton Theo!!!

Δημοσίευση από L.R.C. » Τρί Απρ 06, 2004 5:45 pm

Exw ena GT I '94 1ou stadiou Powerchips me 150.000 kai oute episkevi stin tourbina den mou exei zhthsei!!! A re IHI athanati!!!
(Mallon eimai apo tous ligous kw**fardous)
Kartodromo(old) Lap: 0:59,916

Punto GT2 in progress...

Άβαταρ μέλους
ILIAS
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2004 9:12 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Δημοσίευση από ILIAS » Τρί Απρ 06, 2004 8:14 pm

Πάιδία και έγω έχω πρόβλημα με το τουτού μου!!!!
Εκτώς που όπωσ είπανε η mariagt και o fotis έχω και πρόβλημα με την θερμοκρασία του αυτοκινήτου. Είναι η δεύτερη φορά που μου συμβαίνει αυτό !!! Την πρώτη φορά (πριν 2 χρόνια) είχαι σπάσει τιο καπάκι από το ψυγείο. Τώρα πάλι ξάνα τα ίδια μόνο που δεν είναι το καπάκι!!!! Το πήγα στον ΤΟΛΙΑ 4 φόρες. Μέχρι που τσακώθηκα μαζί τους. Δεν βρίσκουν τίποτα, αλλά το πρόβλημα το έχουν δεί και οι ίδιοι!!!!
Θα σκάσω αν δεν μ΄θω τι είναι! Και φανταστείται ότι το αμάξι το έχω από το Φεβρουάριο του 2000 και είναι μαμά.
Ξέρει κανείς τι μπωρεί να παίζει???? :?: :?: :?:

Καμμία ιδέα έστω :idea: :idea: :idea:
ILIAS ABARTH

sevas
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μαρ 30, 2004 8:38 pm
Τοποθεσία: κορινθος

Δημοσίευση από sevas » Τρί Απρ 06, 2004 9:57 pm

φιλε gtopower μπορεις να μου στειλεις τις σελιδες μς πριωε μηνυμα? ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Xeno
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2004 12:12 am
Τοποθεσία: Αthens

Δημοσίευση από Xeno » Τρί Απρ 06, 2004 10:30 pm

ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:Nick_Puntakia θα στα στείλω με προσωπικό μηνυμα για να μην δημιουργηθεί θέμα.. :wink:
OXI φίλε Δημήτρη να δημιουργηθεί θέμα!!!

οι καταγγελίες να γίνονται επώνυμα για να ξέρουμε όλοι εμείς από ποιους

πρέπει να προστατευτούμε!

Τα λεφτά μου όπως και κανένας άλλος δεν τα έχω για πέταμα γι αυτό

σαν μια μεγάλη παρέα που είμαστε πρέπει να μάθουμε με ποιους έχουμε να

κάνουμε!

Γι αυτό το απαραίτητο κράξιμο πρέπει να υπάρχει για να γίνουνε όλοι

οι ''επαγγελματίες'' ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ!

και φυσικά να απονέμονται και τα εύσημα σε όποιον το αξίζει!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχόλια”