ΤΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ??

Κάντε εδώ τα σχόλια σας.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
sotirisk
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:52 pm
Τοποθεσία: Copenhagen/Denmark
Επικοινωνία:

Re: ΤΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ??

Δημοσίευση από sotirisk » Τετ Απρ 20, 2011 5:42 pm

saxon_747 έγραψε:
sotirisk έγραψε:Αντί του Aygo θα προτιμούσα το Panda, από άποψη χώρων.
Καλο το Panda αλλα πλεον ξεπερασμενο.
Βεβαια το Panda 100 κοστιζει οσο το Swift, και εχει πολυ πλακα... :evil:
Από όσα έχω δει και το πιο τσίπικο panda να πάρεις, είναι αρκετά καλό στο δρόμο.
Αντίθετα τα ιαπωνικά είναι πιο επικίνδυνα αν τα παραπάρεις τσίπικα.

Προσωπικά κορυφαία επιλογή θεωρώ το 500 το twinair.
Και πανέμορφο και πολύ οικονομικό σε βενζίνη και 0 τέλη.
Αν χώραγα μέσα, εύκολα θα άλλαζα το punto μου με τέτοιο :)



Άβαταρ μέλους
kostas_yaraki
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 19, 2008 12:26 pm
Τοποθεσία: Άνω Γλυφάδα

Re: ΤΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ??

Δημοσίευση από kostas_yaraki » Τετ Απρ 20, 2011 8:28 pm

Φίλε αν αναφέρεσαι στο καινούριο yaris μην το αγοράσεις 1000αράκι, θεωρώ πως είναι πολύ βαρύ για το κακόμοιρο το μοτεράκι.

Αν αναφέρεσαι στις προηγούμενες γενιές τότε είναι πολύ καλή επιλογή (κι εγώ αυτό έχω :P ) .

Υ.Γ. Vandal η υπογραφή σου μου μπήκε στο μάτι και σε προ(σ)καλώ μετά τις γιορτές να σου δείξω πώς είναι το ανθρωπάκι toyota να κατουράει το fiat. Τι αμάξι έχεις ; (έτσι, να ξυπνάμε σιγά σιγά)
Αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας, θα πας εκεί που κοιτάς

Άβαταρ μέλους
saxon_747
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: ΤΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ??

Δημοσίευση από saxon_747 » Τετ Απρ 20, 2011 8:55 pm

sotirisk έγραψε: Αντίθετα τα ιαπωνικά είναι πιο επικίνδυνα αν τα παραπάρεις τσίπικα.
Δε θα ελεγα επικινδυνα...
sotirisk έγραψε: Προσωπικά κορυφαία επιλογή θεωρώ το 500 το twinair.
Και πανέμορφο και πολύ οικονομικό σε βενζίνη και 0 τέλη.
Αν χώραγα μέσα, εύκολα θα άλλαζα το punto μου με τέτοιο :)
Καλο, αλλα...μονοθεσιο.

kostas_yaraki έγραψε: Αν αναφέρεσαι στις προηγούμενες γενιές τότε είναι πολύ καλή επιλογή (κι εγώ αυτό έχω :P ) .
+1 Το αμαξι ηταν αρκετα πρωτοποριακο για την εποχη του, πολυ πιο ομορφο και ο 1000αρης κινητηρας του ταιριαζε μια χαρα, (τον οποιο προσωπικα θα προτιμουσα απο τον 1.3)
kostas_yaraki έγραψε: Υ.Γ. Vandal η υπογραφή σου μου μπήκε στο μάτι και σε προ(σ)καλώ μετά τις γιορτές να σου δείξω πώς είναι το ανθρωπάκι toyota να κατουράει το fiat. Τι αμάξι έχεις ; (έτσι, να ξυπνάμε σιγά σιγά)
Εσυ εχεις το 1.3?

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: ΤΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ??

Δημοσίευση από Pani_EVO » Τετ Απρ 20, 2011 9:45 pm

Εγώ έχω προσωπική άποψη, καθότι είχα για 1,5 χρόνο και 28000 χλμ ένα Aygo 1.0 Plus και για 3 χρόνια ένα Yaris 1.3 Sol (μοντέλο 2007), με το οποίο έκανα 65000 χλμ.
Το Aygo είναι ένα πολύ καλό αμάξι πόλης, με κατανάλωση περί τα 6,5 λίτρα, πολύ ικανοποιητικούς χώρους εσωτερικά, ανύπαρκτο πορτ παγκάζ, φτωχό εξοπλισμό (τότε δεν είχε καν ντουλαπάκι!!!) καλό πάτημα στο δρόμο για την κατηγορία του, λόγω μεγάλου μετατροχίου, πολύ μακρύ σαζμάν (1η 55χλμ, 2α 105 χλμ, 3η 155 χλμ) αλλά γενικά ζωντανό μοτεράκι. Τα καθίσματα είναι σκληρά και χωρίς καθόλου πλευρική στήριξη.
Το Yaris για την κατηγορία του ήταν φοβερά οικονομικό. Μέσα στην πόλη έβλεπα εύκολα 7lt στον υπολογιστή. Στο ταξίδι Αθήνα - Θεσσαλονικη όμως έβλεπα 8,5lt+ γιατί πιεζόταν στην εθνική. Αντίθετα, έχω κάνει ρεκόρ στο Πύργος - Αθήνα, που με πολύ προσοχή έγραψα το απίστευτο 5,5lt/100km.
Οι χώροι του εσωτερικά είναι κορυφαίοι και το πορτ παγκάζ μέτριο, με το πίσω κάθισμα σε νορμάλ θέση (είναι συρόμενο). Τα πλαστικά του είναι σκληρά αλλά δεν τρίζει.
Στο δρόμο είναι ουδέτερο - αδιάφορο αλλά κατ' εμέ ασφαλές και με καλό περιθώριο πρόσφυσης για το χαρακτήρα του.
Το μοτέρ είναι επαρκές και τίποτα παραπάνω. Γενικά στην πόλη είναι ευκολοδήγητο και ξεκούραστο, αλλά εκτός πόλης, τα καθίσματα έχουν μηδαμινή πλευρική στήριξη και παράγει αρκετό θόρυβο σε ταχύτητες 140+.
Αν μιλάς για καινούργιο Yaris, ο κινητήρας 1.33 έχει +13 άλογα (100 από 87 που είχε πριν), 6άρι σαζμάν και σύστημα start - stop.
Πάντως 1000άρι Yaris μην πάρεις. Θα ξενερώσεις. Όπως και Punto 1.2 active.
Το Panda 100ps, το οποίο έχω οδηγήσει, είναι αρκετά νευρικό, αλλά ξερό - ενοχλητικό στην ανάρτηση του και με υψηλή κατανάλωση. Επίσης, η αεροδυναμική του είναι αισχρή.
Αλλά καλό θα ήταν να γράψεις και το budget σου για να μην ξεφεύγουμε σε προτάσεις.
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: ΤΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ??

Δημοσίευση από Gazofonix » Τετ Απρ 27, 2011 8:17 pm

Καθαριστικε..........ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΤΣΙ. PDT_Armataz_01_02
Για κοντρες και πατηματα εχει αλλου ολοκληρο θεμα. PDT_Armataz_01_06
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχόλια”