GT ή HGT?

Oι ψηφοφορίες του club

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

GT ή HGT?

GT
229
72%
HGT
91
28%
 
Σύνολο ψήφων: 320

geokonta
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 21, 2006 11:09 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από geokonta » Πέμ Οκτ 12, 2006 8:23 pm

ο κολητος μου εχει hgt άλλα ολο προβληματα,μια του κοβεται ο ιμαντας μετα του χαλαει ο εγκεφαλος!μηπως τελικα το gt ειναι καλυτερο απο το hgt!μπαααααααααααα!HGT



Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από Orange » Κυρ Οκτ 15, 2006 6:08 am

Σαν παππους λοιπον που ειμαι, καθως οτι ειχα και τα δυο, η μαλλον καλυτερα το HGT το εχω ακομα, μπορω να εκφερω γνωμη και μαλλον πιστευω οτι πρεπει να ειναι και η ορθοτερη.Το GT που ειχα ηταν απο τα πρωτα που ειχαν ερθει καλοκαιρι του '93.Ειχε 0-100 7,9sec, 136hp και 24kg ροπης αν θυμαμε καλα.Εκεινη την εποχη δεν υπηρχε τιποτα να σταθει διπλα του.VTS δεν υπηρχε, η Peugeot ειχε μονο XSi με 95hp και Rally με 105hp, Audi S3 δεν υπηρχε, η VW ειχε μονο το Golf GTi 2000cc με 155hp 8.5sec 0-100 αλλα πανακριβο και γενικος δεν υπηρχε τιποτα να μπορεσει να σταθει διπλα στο GT.Ηταν λοιπον ο βασιλιας των φαναριων.Στα στροφιλικια τωρα ηθελε "χερα" μιας και η πισω ανεξαρτητη αναρτιση πολλαπλων συνδεσμων δεν συγχωρουσε λαθη!Αν ηξερες εστριβες μαλιοκουβαρα.Αν οχι, σε μαζευαν.Το HGT απο την αλλη οταν βγηκε υπηρχαν πολλα "γρηγορα" αυτοκινητα στην ιδια κατηγορια και σαφως στην ακριβοτερη.Ενω δεν μπορω να πω οτι ηταν ποιο
αργο απο το GT του ελειπε αυτο το "μπαμ" λογο τουρμπινας καθως και η διαφορα στην ροπη ηταν αισθητη.Στην ευθια μετα τις 3,500 το GT σε κολαγε στο καθισμα ενω με το HGT η δυναμη ερχεται πολυ ομαλα.Στα στροφιλικια τωρα το HGT ειναι ποιο ευκολοδηγητο ο ακαμπτος ποια πισω αξονας συγχωρει λαθη αλλα ο γνωστης δεν μπορει να παει πραγματικα γρηγορα γιατι θα στριβεις μια ζωη με χειροφρενα.Με το GT αφηνα γκαζι στη στροφη πεταγε λιγο "κολο" τσουπ λιγο τ' αναποδο και εστριβα.Με το HGT δεν κουνιεται τιποτα, καλο μεν για τον αδαη, αλλα για αυτον που θελει να παει στο οριο, η θα τραβηξει χειροφρενο η θα παει ευθεια.Απο την αλλη ομως πας και ποιο ξεκουραστα γιατι δεν εχεις και το αγχος να σου "τουρμπισει" η να σε "ξετουρμπισει" μεσα η στην εξοδο της στροφης και μετα αντε πιαστο.Εγω προσωπικα τα αγαπω και τα δυο!!

Άβαταρ μέλους
Sonicboom
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2004 4:39 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευση από Sonicboom » Κυρ Οκτ 15, 2006 11:04 am

Καλώς ήρθες orange.
Κάνε ένα post στο παρακάτω link και γράψε δυό λόγια για εσένα.
Ευχαριστώ.
http://www.puntoclub.gr//viewtopic.php?t=4&start=720
Εικόνα
.

Άβαταρ μέλους
jkarpas
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 18, 2004 2:51 pm
Τοποθεσία: athens greece
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jkarpas » Κυρ Οκτ 15, 2006 12:14 pm

ως νυν κατοχος hgt και πρωην κατοχος gt απο μαμα μεχρι που εφτασε με τ25 κτλ. εχω να πω πως το gt ήταν πιο απολαυστικο.. Ναι μεν το hgt μου αρεσει πιο πολυ απο εμφανιση , έχει καλυτερη ποιότητα κατασκευής , δεν θελει ζεσταμα - κρυωμα κτλ. αλλα το gt ηταν σκετη τρελα.. ασε που επαιρνε αλογα μονο που το κοιταγες.. ενω το νεο θελει πολλα φραγκα για να δυναμωσει εστω και λιγο.. δεν παιρνει προγραμμα βλεπεις και για να το τουρμπισεις σωστα θες πολλαααααααα λεφτα.
μπορω να πω οτι μου λειπει πολυ και οτι το εχω μετανιώσει που το εδωσα.. με τα λεφτα που εδωσα παραπανω για το hgt θα είχα βαλει air condition (που ηταν και ο κυριος λογος που το εδωσα μιας και δεν ειχε) και θα το ειχα κανει σφυρηλατο όπως το εκανε τωρα το παιδι που το πηρε και θα μαμουσε...
αχ..
Δεν ειναι δυνατον αν καποτε ησουν κατοχος τουρμπο αυτοκινητου να πας σε ατμοσφαιρα και να μην ξενερωσεις... (εκτος αν ειναι κανα 6κύλινδρο με πολλαααααα κυβικα..)
αρα ψηφίζω GT δαγκωτό.
και σιγουρα μεχρι τελος του χρονου θα ειμαι και παλι τουρμπατος.. (οχι με punto όμως.. ;) )
3o punto και πάλι GT...

Άβαταρ μέλους
phillisk80
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2006 6:54 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από phillisk80 » Κυρ Οκτ 15, 2006 2:52 pm

GT δαγκωτο!

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRIGIO » Κυρ Οκτ 15, 2006 3:03 pm

Gt γιατί αν το οδηγήσεις δεν ξεκολλα΄ς από την τουρμπίνα του.Εκεί στις 2-2500 στροφές που μπαίνει το τούρμπο σεληνιάζεται.Πωπωπω

Άβαταρ μέλους
toons
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τετ Οκτ 11, 2006 2:52 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Δημοσίευση από toons » Δευ Οκτ 16, 2006 10:05 am

HGT
ειχα ενα gt μεχρι την 07/01/2000 οπου και με ενα τρελλο τρακαρισμα επεσα σε εναν με corolla στην κηφισιας νε πανω απο 120χιλ. και δεν ξαναφτιαχτηκε ποτε. χαμος!! με ζωνη με εβγαλε η πυροσβεστικη μετα απο 1ωρα....αλλα δεν επαθα τιποτα. πηρα το hgt και στην αρχη ειχα ξενερωσει. αλλα οταν καταλαβα τις δυνατοτητες του και την ποιοτητα του πηρα τα ισα μου. το χαμηλωσα κιολας με vogland 30χιλ και bilstain sprint και να δειτε πως περναω στις στροφες ολα τα rally & gt. αλλη αισθηση, υπερηφανια!!!!

Άβαταρ μέλους
Sporti
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: Παρ Ιουν 30, 2006 3:11 pm
Τοποθεσία: Αλιμο

Δημοσίευση από Sporti » Δευ Οκτ 16, 2006 10:42 am

Δεν ειχα ουτε το ενα ουτε το αλλο (δυστυχωs) για διαφορετικουs λογουs (το ενα δεν συμφωνουσε ο πατεραs για να τσονταρει και το αλλο ηταν 1800........), ομωs θα εδινα ενα προβαδισμα στο GT.

Kαλο, χρυσο και αγιο το HGT αλλα αυτα τα 1800 κ.εκ. το θαψανε λογω συνθηκων εποχηs ....

Απο την αλλη το GT....η καλυτερα,....η τουρμπινα.....

Απο εμφανιση ειναι και τα 2 καλα και αυτο ειναι θεμα του καθενοs....

Απο ποιοτητα θα ελεγα οτι το hgt ειναι μεν καλυτερο γενικα αλλα οχι δραματικη διαφορα (οπωs για παραδειγμα ειναι τωρα με το Grande)...

Kαι απο στριψιμο, εμην σκατε γιατι με ενα σετακι αναρτησειs ολα φτιαχνουν,....και δεν ξερω και πολλα που να μεινανε μαμα....

Οποτε τι κανει τη διαφορα........μα η τουρμπινα.......

Και επειδη εχω ζησει με τουρμπο αμαξι (οχι Πουντο,...αλλο ιταλικο) ξερω τι κολλημα ειναι και δικαιολογω / καταλαβαινω τουs κατοχουs GT που δεν τα αλλαζουν με τιποτα.

Vas_Punto_HGT
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 1:40 pm

Δημοσίευση από Vas_Punto_HGT » Τρί Οκτ 17, 2006 12:01 pm

Νομίζω ότι ο Orange είπε τα πάντα.
Δύσκολα θα διαφωνίσει κάποιος μαζί του.

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skinboy » Τρί Οκτ 17, 2006 12:22 pm

Στο μονο που δεν συμφωνω ειναι στο οτι θα πρεπει να στριβεις με χειροφρενα με το HGT....

Ολα τα πραγματα και στο GT k στο HGT αλλαζουνε αδρα προς το σημειο που επιθυμεις αναλογα με το setup τις αναρτισης σου.
Προβαδισμα ομως περνει στο θεμα αυτο το HGT λογο ακαμψιας πλαισιου και μεταγενεστερου μοντελου.
Με λυσεις 4 αμορτισερ 4 ελτηρια που μου ειπε ο μαγαζατορας τιποτα απο ολα αυτα δεν μπορει να αλλαξει και στην τελικη απλα περνεις ενα αποτελεσμα καλυτερο και ποιο ασφαλες απο το μαμα.
Οντως ποιο φιλικο το HGT απο GT , αλλα υποτιθεται οτι μιλαμε για εμπειρα χερια και στα δυο αμαξια διοτι ευκολα μπορεις να τα στειλεις στα κρασπεδα και να κλαις...
Ειναι ωραιο ομως ενα αμαξι να ειναι απο μαμα ουδετερο στο στισιμο του, σου δινει την ικανοτητα να το αφησεις ετσι απλα ποιο σκληρο η να το φερεις στα μετρα σου (υποστροφικο , υπερστροφικο οτι θες)
Πρεπει να ξερεις απλα....
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από Orange » Παρ Οκτ 20, 2006 3:12 pm

skinboy αυτο το παρατηρησα και στο Sporting MkII που εχω.Το Sporting εχει "μαμα" αναρτηση.Στο HGT ομως εχω Bilstein και αλλο ελατηριο(δεν γνωριζω τυπους και μοντελα ετσι το πηρα τον Αυγουστο μεταχειρισμενο).Το αυτοκινητο ειναι πολυ "σκληρο" και στην εθνικη πανω απο 150~160 αν δεν εχει καλο οδοστρωμα αλλου παταω και αλλου βρισκομε.Στις στροφες τωρα σε επαρχιακο αν πας με πολλα δεν εχει αφησες γκαζι η πατα φρενο μεσα στη στροφη για να μεταφερεις το βαρος του αυτοκινητου και να στριψεις.Αν το κανεις αυτο με το HGT απλα εφυγες
ευθεια.Τα ιδια τωρα ισχυουν και για το Sporting μου αλλα μονο που ολα γινονται ποιο ομαλα και οχι τοσο απολυτα οσο στο HGT λογο οπως προαναφερα νορμαλ αναρτησης.Ακομα θελω να προσθεσω οτι στα Punto MkII η γεωμετρια της πισω αναρτησης ειναι σταθερη ενω στα MkI ειχε χαρακτηριστικα παθητικης τετραδιευθυνσης.Φιλικα παντα περιμενω απαντηση.Τωρα θα μου πεις οτι μπορει να γερασα και να μην παν τα χερια τα ποδια και το μυαλο μου να οδηγησω το ιδιο καλα οπως πριν 10 χρονια.Ελπιζω να βρεθουμε σε καμια συναντηση να μου πεις απο κοντα πως το στριβεις εσυ μπας και εγω χανω πια λογο ηλικιας.Ρε τον μπαρμπα που παω ο κουλος.

Άβαταρ μέλους
ZIKOS1
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2006 2:30 pm

Δημοσίευση από ZIKOS1 » Παρ Οκτ 20, 2006 9:38 pm

παιδια μηλαμε για 2 εντελως διαφορετικα αυτοκινητα.το hgt δεν πιστευω οτι ειναι ο αντικαταστατης του gt.οπως το 206 δεν ειναι αντικαταστατης του rallye.απλα ειχε πιασει κατι τις αυτοκινητοβιομηχανιες με το turbo και πηγαν να το θαψουν.(ισως οι περιορισμοι για τους ρυπους)οι νεοι κινητηρες ομως τα εχουν ξεπερασει τα προβληματα αυτα.δεν μπορω να ψηφισω αντικειμενικα επειδη λατρευω το gt μου(ισως επειδη ηταν το πρωτο μου αυτοκινητο) νομιζω ομως οτι ηδη ψηφισε η fiat για εμας.γ"αυτο ξαναφερνει το turbo στο grande punto.

Άβαταρ μέλους
dimgt
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 1:16 pm
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Δημοσίευση από dimgt » Κυρ Νοέμ 19, 2006 7:37 pm

Turbo for ever............τι να λεμε...........
ΕικόναΝο Guts No Glory...

Άβαταρ μέλους
xristos_ph_hgt
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 07, 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από xristos_ph_hgt » Παρ Νοέμ 24, 2006 1:08 am

παιδια καλο το gt δεν λεω.αλλα μονο γκαζι...καλο απο την μια κακο απο την αλλη.κι εγω πριν 1,5 χρονια ημουν ετοιμος να κλεισω ενα gt2 97αρι.αλλα τελικα πηρα το hgt.μπορει να μενω πισω απο gt μπορει να ειμαι 1800cc και να παιζω με saxoralla αλλαδεν το μετανιωσα.το αυτοκινητο στριβει φρεναρει εχει καλη ποιοτητα κατασκευης(τουλαχιστον καλυτερη απο gt) και overall ειναι καλυτερο αυτοκινητο.βεβαια τωρα που μπηκα στην διαδικασια του γαργαληματος τα χω βρει λιγο μπαστουνια.αλλα θα βρεθει η ακρη.θεληση να υπαρχει...

Άβαταρ μέλους
toons
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τετ Οκτ 11, 2006 2:52 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Δημοσίευση από toons » Παρ Νοέμ 24, 2006 12:34 pm

Nasos71 έγραψε:
Sonicboom έγραψε:Για να λέμε και του στραβού το δίκιο πιο εύκολα βελτιώνεις ένα ήδη τουρμπάτο μοτέρ από το να τουρμπίσεις ένα ατμοσφαιρικό. Για επιδόσεις τώρα για νορμάλ αυτοκίνητα το gt είναι μπροστά σχεδόν παντού από το hgt. Το drive αν θυμάμαι καλά είχε κάνει συγκρητικό των δύο αυτοκινήτων. Βέβαια το hgt ήταν έτη φωτός μπροστά στο θέμα πλαισίου-κράτημα.
Ετη φωτός μπροστά το HGT πλαίσιο-κράτημα??Γιατί επειδή του έβαλαν ημιάκαμπτο πίσω(βλέπε OPEL)για να πέσει το κόστος???Αυτοί βέβαια(FIAT)ησχυρίστηκαν ότι έτσι θα κέρδιζαν 10 λίτρα στο πορτ-μπαγκαζ.....μας ενδιαφέρει εμάς αυτό????
Πιο ισορροπημένο σε θέμα κρατήματα ναι θα συμφωνήσω όχι λόγω πλαισίου όμως αλλά λόγω ροπής και πως δίνεται αυτή.
Φιλικά Νάσος.
σε μαζευει ομως, ετσι? ασε αν τυχει να στριψεις κιολας...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”