Τρίζει το ΔΙΚΟ σας PUNTO...???

Oι ψηφοφορίες του club

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση

Τριζει το Δικο σας PUNTO?

ΝΑΙ
120
33%
ΚΑΘΟΛΟΥ
89
25%
ΛΙΓΟ
152
42%
 
Σύνολο ψήφων: 361

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Τριζει το Δικο σας PUNTO?

Δημοσίευση από kostas013 » Τετ Μάιος 05, 2010 10:18 pm

βαριεμαι τωρα, αλλα θα το ψαξω


Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Τριζει το Δικο σας PUNTO?

Δημοσίευση από Gazofonix » Πέμ Μάιος 06, 2010 6:53 pm

saxon_747 έγραψε:Για ρωτα λεπτομερειες και κοστος αν μπορεις...
Αυτο το κλακ κλακ (που μαλλον λεμε το ιδιο) ειναι η μοναδικη πλεον παραφωνια στα κατα τα αλλα ησυχο αμαξακι μου.
Μιλαμε για εναν ηχο σαν να χτυπαει παλστικο με πλαστικο η κατι τετοιο?
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
saxon_747
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: Τριζει το Δικο σας PUNTO?

Δημοσίευση από saxon_747 » Πέμ Μάιος 06, 2010 7:40 pm

Kαπως ετσι , ναι. Σιγουρα δεν ειναι η ασφαλειοθηκη και ο συναγερμος, ουτε καποιο καλωδιο.

Άβαταρ μέλους
saxon_747
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: Τριζει το Δικο σας PUNTO?

Δημοσίευση από saxon_747 » Κυρ Μάιος 09, 2010 6:19 pm

kostas013 έγραψε:\
4) μπαρα τιμονιου (μαλλον θελει αλλαγη στο επομενο γενικο σερβις) αλλα το ακους μονο σε χωματοδρομο
kostas013 έγραψε:http://www.e-autoparts.gr/product_info. ... ts_id=1891

να αυτο εδω το πραγμα ειναι 87 ε το εχει
τογιοτα βεβαια
ε πιστευω και της φιατ καπου εκει θα ειναι λογικα...
kostas013 έγραψε:βαριεμαι τωρα, αλλα θα το ψαξω
Mηπως βρηκαμε τι ακριβως ειναι?
Gazofonix έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Για ρωτα λεπτομερειες και κοστος αν μπορεις...
Αυτο το κλακ κλακ (που μαλλον λεμε το ιδιο) ειναι η μοναδικη πλεον παραφωνια στα κατα τα αλλα ησυχο αμαξακι μου.
Μιλαμε για εναν ηχο σαν να χτυπαει παλστικο με πλαστικο η κατι τετοιο?
Εσυ το ειδες καθολου τελικα?

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Τριζει το Δικο σας PUNTO?

Δημοσίευση από kostas013 » Δευ Μάιος 10, 2010 8:44 am

μπαρα τιμονιου πρεπει να ειναι
αλλα τιμη δεν εχω βρει....
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Τριζει το Δικο σας PUNTO?

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Μάιος 11, 2010 9:15 pm

saxon_747 έγραψε:
Gazofonix έγραψε: 3ον :arrow: Τριξιμο πενταλ συμπλεκτη.Η λυση ξυλωμα πεταλιερας,καθαρισμα και λυπανση εξω πριν την τοποθετηση.
Πριν 2 χρονια αποπειραθηκα να το κανω και το αποτελεσμα ηταν να βγαλω (σπασω) το εβολο και να χανει υγρα... :mrgreen:
Θελει προσοχη, δεν ειναι τοσο ευκολο, απλα ο gazofonix ειναι μηχανικος... :mrgreen:
Gazofonix έγραψε: 5ον :arrow: Ενα που ακομα δεν μπορεσα να βρω ειναι τι κουδουναει κατω δεξια σαν πισω απο την αφαλειοθηκη στα σαμαρακια.Υποψιαζομαι οτι ειναι η μοναδα του συναγερμου η οποια μαλλον δεν στερεωθηκε καλα ή ξεκουμπωσε απο καπου.Που θα παει δεν θα βρω λιγο χρονο............. :(
Εχω καταληξει πως ειναι μαλλον το αξονακι της ηλεκτρονικης υποβοηθησης.
(Δεν ξερω πως να το περιγραψω αλλιως)
Εγω δεν ειδα τιποτα για αυτο το τακ- τακ.Δεν ειχα χρονο ουτε ανασα να παρω.
Ηθελα να πω οτι ΟΠΟΙΟΣ θελει να βγαλει το πεταλ του συμπλεκτη πρεπει να λυση το κυλινδρακι απο κατω (2 παξιμαδια) αλλιως ..............σπαει. PDT_Armataz_01_02 Επισης καλο ειναι να το κανει χειμωνα μιας και το να χωθεις με 35 βαθμους στο πατωμα μεσα στην πεταλιερα ειναι μαρτυριο. PDT_Armataz_01_04 PDT_Armataz_01_04
Θελει και χρονο και υπομνονη.Και οσο ευκολα βγαινει τοσο !!@##@ ειναι στο βαλσιμο.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
jimmm
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 905
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 27, 2009 5:16 pm

Re: Τριζει το Δικο σας PUNTO?

Δημοσίευση από jimmm » Σάβ Μάιος 15, 2010 8:51 pm

Gazofonix έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
Gazofonix έγραψε: 3ον :arrow: Τριξιμο πενταλ συμπλεκτη.Η λυση ξυλωμα πεταλιερας,καθαρισμα και λυπανση εξω πριν την τοποθετηση.
Πριν 2 χρονια αποπειραθηκα να το κανω και το αποτελεσμα ηταν να βγαλω (σπασω) το εβολο και να χανει υγρα... :mrgreen:
Θελει προσοχη, δεν ειναι τοσο ευκολο, απλα ο gazofonix ειναι μηχανικος... :mrgreen:



ρε σεις τι πατε να ξηλωσετε?το τριξιμο του συμπλεκτη ειναι απο τον αξονα που μπαινει στο σασμαν.εκει θελει λαδι και ουτε τριξιμο ουτε τιποτα.......βεβαια καθε τοσο το θελει το λαδακι του,οταν το ειχα το mk2

Άβαταρ μέλους
saxon_747
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: Τριζει το Δικο σας PUNTO?

Δημοσίευση από saxon_747 » Σάβ Μάιος 15, 2010 8:58 pm

jimmm έγραψε:το τριξιμο του συμπλεκτη ειναι απο τον αξονα που μπαινει στο σασμαν.εκει θελει λαδι και ουτε τριξιμο ουτε τιποτα.......
Στο χωρο της μηχανης εννοεις? :???:
Γιατι ο θορυβος τουλαχιστον στο δικο μου ερχεται απο το εμβολακι εντος του αυτοκινητου πισω απο το πενταλ

Άβαταρ μέλους
jimmm
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 905
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 27, 2009 5:16 pm

Re: Τριζει το Δικο σας PUNTO?

Δημοσίευση από jimmm » Σάβ Μάιος 15, 2010 9:03 pm

saxon_747 έγραψε:
jimmm έγραψε:το τριξιμο του συμπλεκτη ειναι απο τον αξονα που μπαινει στο σασμαν.εκει θελει λαδι και ουτε τριξιμο ουτε τιποτα.......
Στο χωρο της μηχανης εννοεις? :???:
Γιατι ο θορυβος τουλαχιστον στο δικο μου ερχεται απο το εμβολακι εντος του αυτοκινητου πισω απο το πενταλ
αριστερα απο την μπαταρια προς τα κατω,αν δεν εχεις ριξει εκει, μην ασχοληθεις με το αλλο.......μεταφερετε το τριξιμο και νομιζεις οτι ειναι απο το πενταλ,δεν ειναι.ριξε και θα δεις.

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Τριζει το Δικο σας PUNTO?

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Μάιος 16, 2010 12:04 am

Στο δικο μου που ηταν 101% μεσα στην καμπινα ο θορυβος οταν το ελυσα και το εβγαλα εξω τρομαξα.Το γρασο που ειχε ηταν σαν γυψος και φυσικα παντου βρομιες και στεγνα κομματια.Το εμβολακι ουτε καν το κοιταξα.καθαριστικε,λυπανθηκε,μονταριστικε..................και εβγαλε τον σκασμο.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
jimmm
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 905
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 27, 2009 5:16 pm

Re: Τριζει το Δικο σας PUNTO?

Δημοσίευση από jimmm » Κυρ Μάιος 16, 2010 8:09 am

Gazofonix έγραψε:Στο δικο μου που ηταν 101% μεσα στην καμπινα ο θορυβος οταν το ελυσα και το εβγαλα εξω τρομαξα.Το γρασο που ειχε ηταν σαν γυψος και φυσικα παντου βρομιες και στεγνα κομματια.Το εμβολακι ουτε καν το κοιταξα.καθαριστικε,λυπανθηκε,μονταριστικε..................και εβγαλε τον σκασμο.
γυψος? PDT_Armataz_01_04 .οικοδομη ειναι το punto ρε gazo....? :mrgreen: :mrgreen:
μπορει να ειναι και απο εκει ,αλλα στο δικο μας μεχρι και πριν 2 μηνακια,του εβαλα στον αξονα. 9 χρονακια αυτη η δουλεια,προφανως θελει γρασαρισμα απο μεσα αλλα δεν εχω αλλαξει δισκο-πλατο ποτε (170.000 χλμ) οποτε η λυση ειναι το λαδακι εξωτερικα........ PDT_Armataz_01_01

Άβαταρ μέλους
mixalios tjet
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 21, 2010 6:43 pm

Re: Τριζει το Δικο σας PUNTO?

Δημοσίευση από mixalios tjet » Κυρ Μάιος 16, 2010 1:06 pm

εγώ στο tjet που έχω τρίζουν τα πίσω καθίσματα κυρίως όταν προχωράει σε κατηφόρες πλάγια ...

το γνωστό πρόβλημα δηλαδή στα tjet που με λίγη ταινία σταματάει ... πάντως δεν νομίζω ότι τρίζουν πολύ σαν αμάξια, αν και θα προτιμούσα να είχε 215/45 17 αντί για 205/45 ...
ευχαριστημένος/δυσαρεστημένος απο επίσημες αντιπροσωπείες ... ρωτήστε με πμ

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Τριζει το Δικο σας PUNTO?

Δημοσίευση από Gazofonix » Τετ Μάιος 19, 2010 8:26 pm

saxon_747 έγραψε:Kαπως ετσι , ναι. Σιγουρα δεν ειναι η ασφαλειοθηκη και ο συναγερμος, ουτε καποιο καλωδιο.

Βρεθηκε ο ενοχος για το τακ-τακ εκει κατω αριστερα κοντα σε ασφαλειοθηκη κλπ.Ειναι το μοτερ του τιμονιου.Δεν λασκαρουν οι βιδες απλα "καθονται" τα λαστιχακια που εχει στης πατουρες που βιδωνει πανω στην κολωνα.Η λυση.........βγαζεις μοτερ,τρως λιγο τους οδηγους -μιλαμε για χιλιοστα και ξανασφυγγεις.Ετσι ερχετε και παταει λιιιιγο πιο βαθεια και αρκετα καλυτερα πανω στα λαστιχακια (συνεμπλοκ) :wink:

Saxon 747 αμα το βγαλεις.................μην το τροχεισεις κανα 20 ποντους.ΛΙΓΟ ειπαμε. :mrgreen: :mrgreen:

σ.σ.Η δοκιμη εγινε σε 2 κολωνες εκτος αυτοκινητου.Τωρα πρεπει να βρω χρονο να ξηλωσω το δικο μου. PDT_Armataz_01_04
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
saxon_747
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: Τριζει το Δικο σας PUNTO?

Δημοσίευση από saxon_747 » Τετ Μάιος 19, 2010 9:07 pm

Gazofonix έγραψε: Βρεθηκε ο ενοχος για το τακ-τακ εκει κατω αριστερα κοντα σε ασφαλειοθηκη κλπ.Ειναι το μοτερ του τιμονιου.
σ.σ.Η δοκιμη εγινε σε 2 κολωνες εκτος αυτοκινητου.Τωρα πρεπει να βρω χρονο να ξηλωσω το δικο μου.
Στο ειπα και απο κοντα οτι παιζει να ειναι κατι τετοιο. :cool:
Στην επομενη συναντηση θα μπεις στο δικο μου και θα επιβεβαιωσεις τον ηχο, γιατι καποιος μηχανικος εξειδικευμενος μου ειχε πει οτι πιθανον να ειναι αυτο αλλα τελικα (αφου το κοιταξε) κατεληξε οτι δεν ειναι λογω μοτερ.
Αμα τελικα ειναι αυτο εισαι πολυ αλανι... :cool:
Περιμενουμε ,καταρχας, αποτελεσματα απο το δικο σου. :mrgreen:

(Αμα βρουμε και ενα τροπο να τουμπεκιασουμε την εταζερα και το κλιπ του παραθυρου... PDT_Armataz_01_04 )

Άβαταρ μέλους
Vicepresident
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1960
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 1:47 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Τρίζει το ΔΙΚΟ σας PUNTO...???

Δημοσίευση από Vicepresident » Σάβ Μάιος 22, 2010 11:08 pm

Ναι και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι?????????????? PDT_Armataz_01_05 PDT_Armataz_01_05 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ξεχνάτε μου φαίνεται τα κόκκινα.............Γατάκια!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”