Τρίζει το ΔΙΚΟ σας PUNTO...???

Oι ψηφοφορίες του club

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση

Τριζει το Δικο σας PUNTO?

ΝΑΙ
119
33%
ΚΑΘΟΛΟΥ
89
25%
ΛΙΓΟ
152
42%
 
Σύνολο ψήφων: 360

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Τρίζει το ΔΙΚΟ σας PUNTO...???

Δημοσίευση από kostas013 » Δευ Μάιος 24, 2010 12:28 pm

ειναι απο παντου, χαλαρωσε και βγες μια βολτα
προσπαθησε να βρεις απο που ακουγεται ο τριγμος (αν το καταφερεις πες και σε εμας)
και ολοι μαζι καποια λυση θα βρουμε για να το βουλωσει..
πες μας και τι ειδους τριξιματα κανει μηπως τα εχουμε εμεις ηδη λυσει...
μην ψαχνεις αδικα


Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Τριζει το Δικο σας PUNTO?

Δημοσίευση από Gazofonix » Σάβ Μάιος 29, 2010 2:46 pm

Gazofonix έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Για ρωτα λεπτομερειες και κοστος αν μπορεις...
Αυτο το κλακ κλακ (που μαλλον λεμε το ιδιο) ειναι η μοναδικη πλεον παραφωνια στα κατα τα αλλα ησυχο αμαξακι μου.
Μιλαμε για εναν ηχο σαν να χτυπαει παλστικο με πλαστικο η κατι τετοιο?

Λοιπον.Το γνωστο τακ-τακ (και οχι τακα τακα :lol: ) τελικα ΕΙΝΑΙ απο το μοτερ του τιμονιου.Μπορει αν βγαλεις το καπακι απο την ασφαλειοθηκη και κουνισεις το μοτερ να δειχνει οτι δεν εχει κενα αλλα............Kinder εκλπηξη.Ξηλωσα σημερα το δικο μου.Βγαζουμε το καπακι τις ασφαλειοθηκης.Βγαζουμε το καπακι απο κατω πλευρα του τιμονιου.(3αρια αλλενακια εχει) βγαζουμε την προστατευτικη λαμαρινα του μοτερ και στο τελος λυνουμε το μοτερ.(3 τορξ βιδες) αλλα δεν χρειαζετε να ξεκουμποσουμε τα φισακια του.Περνουμε τους αποστατες-οδηγους απο τις βιδες που φωλιαζουν μεσα στα σινεμπλοκακια και τα κατεβαζουμε απο 16.9 χιλιοστα στα 16 με λιμα.(αλουμινιο ειναι "τρωγετε" ευκολα θελει προσοχη)Επισεις περνουμε το "βαρελακι" με το καρε που εχει αναμεσα σε μοτερ και κολωνα (λαστιχο περιμετρικα+ μεταλλο με καρε στην μεση -μολις βγαλουμε το μοτερ το τραβαμε και βγηκε-)και του βαζουμε γρασσο ή ακομα καλυτερα παστα χαλκου (φρενων)Το μονταρουμε,κλεινουμε τα πλαστικα και..................ΘΑΥΜΑ.Εκτος οτι εβγαλε τον σκασμο περνει και τα κενα απο τον μηχανισμο οποτε και εχουμε μια ποιο σφυχτη αισθηση στο τιμονι. :)

Saxon-747 καλη επιτυχια μιας και ειμαι σιγουρος οτι μολις το διαβασεις θα αρχισεις να ξεβιδωνεις. :mrgreen:
Χρονος?με παρα μα παρα πολυ τεμπελια,καφε-τσιγαρα και χαβαλε εκανα.....30λεπτα.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
saxon_747
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: Τριζει το Δικο σας PUNTO?

Δημοσίευση από saxon_747 » Σάβ Μάιος 29, 2010 2:51 pm

Gazofonix έγραψε:Εκτος οτι εβγαλε τον σκασμο περνει και τα κενα απο τον μηχανισμο οποτε και εχουμε μια ποιο σφυχτη αισθηση στο τιμονι. :)
:cool: :!:
Aυτο ειναι!
Gazofonix έγραψε: Saxon-747 καλη επιτυχια μιας και ειμαι σιγουρος οτι μολις το διαβασεις θα αρχισεις να ξεβιδωνεις. :mrgreen:
Χρονος?με παρα μα παρα πολυ τεμπελια,καφε-τσιγαρα και χαβαλε εκανα.....30λεπτα.
:mrgreen: Μπα... εκτος του οτι πιανω στα χερια μου κατα ενα περιεργο τροπο σπαει, δεν εχω χρονο,υπομονη και εργαλια αυτη την περιοδο. Εσυ το εκανες σε 30' γιατι εισαι μαστορας. :cool:

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Τρίζει το ΔΙΚΟ σας PUNTO...???

Δημοσίευση από Gazofonix » Σάβ Μάιος 29, 2010 2:55 pm

Οχι Γιωργο.Εκανα 30 λεπτα γιατι βαριομουν την ζωη μου.Αν επρεπε να το κανω κανονικα δεν θα εκανα πανω απο 10 λεπτα.Για εργαλεια δεν θελει και πολλα πολλα.Πανε στο συνεργειο που πας και πες τα παιδια να το κανουν.Αν θες κατσε και δες τους κιολας.........αν το κανουν σωστα. :smile: Γρηγοραδα ειναι.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Τρίζει το ΔΙΚΟ σας PUNTO...???

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Σάβ Μάιος 29, 2010 5:03 pm

Αν αυτα που περιεγραψες τα συνοδευες και με μερικες φωτο ,τοτε μαλλον θα μπορουσε γινει και ενα πρακτικο DIY!
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Τρίζει το ΔΙΚΟ σας PUNTO...???

Δημοσίευση από Gazofonix » Σάβ Μάιος 29, 2010 5:51 pm

PDT_Armataz_01_04 φωτο δεν εχει.............. PDT_Armataz_01_04 PDT_Armataz_01_04
Το θυμηθικα οταν εγραφα το ποστ........Τωρα ή θα το ξαναλυσω ή θα βγαλω απο τιμονιερα που εχω στον παγκο.Απλα θα αποσιαζει η φωτο με την εξαγωγη του πλαστικου. :|
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Τρίζει το ΔΙΚΟ σας PUNTO...???

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Σάβ Μάιος 29, 2010 5:52 pm

Χωρις να σε δεσμευω,κανε οτι καλυτερο μπορεις :-)
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
saxon_747
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: Τρίζει το ΔΙΚΟ σας PUNTO...???

Δημοσίευση από saxon_747 » Σάβ Μάιος 29, 2010 6:18 pm

Gazofonix έγραψε:Τωρα ή θα το ξαναλυσω ή θα βγαλω απο τιμονιερα που εχω στον παγκο.Απλα θα αποσιαζει η φωτο με την εξαγωγη του πλαστικου. :|
P.A.D.R.C έγραψε:Χωρις να σε δεσμευω,κανε οτι καλυτερο μπορεις :-)
Aλλιως θα σε δεσμευσω εγω... :mrgreen:
Μπραβο ρε τσακαλι!
Σε βλεπω με συνεργειο εξειδικευμενο Φιατ παντως.... :cool:

Και κατι σχετικο: Νομιζεις πως μπορουμε να επεμβουμε και στο προγραμα του τιμονιου (τον εγκεφαλο) ?
Για ακομα πιο σφικτη αισθηση στο τιμονι?

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Τρίζει το ΔΙΚΟ σας PUNTO...???

Δημοσίευση από Gazofonix » Σάβ Μάιος 29, 2010 6:23 pm

Γιωργο δεν νομιζω να εχει τετοια παραμετρο.Εχει μονο την επιλιγη που σου δινει για ποιο ελαφρυ.Εγω παντος μετα την "επισκευη" που το εκανα βολτα ειδα διαφορα και απο σταματημενο αλλα και σε ευθεια μεχρι τα 170 που το ανοιξα και το εριξα επιτιδες σε κατι σαμαρακια και ανωμαλιες για να δω πως αντιδραει..(Μουδανιων)
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
jimmm
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 905
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 27, 2009 5:16 pm

Re: Τρίζει το ΔΙΚΟ σας PUNTO...???

Δημοσίευση από jimmm » Παρ Ιουν 18, 2010 6:13 pm

Gazofonix έγραψε:Γιωργο δεν νομιζω να εχει τετοια παραμετρο.Εχει μονο την επιλιγη που σου δινει για ποιο ελαφρυ.Εγω παντος μετα την "επισκευη" που το εκανα βολτα ειδα διαφορα και απο σταματημενο αλλα και σε ευθεια μεχρι τα 170 που το ανοιξα και το εριξα επιτιδες σε κατι σαμαρακια και ανωμαλιες για να δω πως αντιδραει..(Μουδανιων)
θα σκορπισει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PDT_Armataz_01_06 PDT_Armataz_01_06

Άβαταρ μέλους
jimmm
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 905
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 27, 2009 5:16 pm

Re: Τρίζει το ΔΙΚΟ σας PUNTO...???

Δημοσίευση από jimmm » Παρ Ιουν 18, 2010 6:14 pm

το δικο μου δεν τριζει τιποτης..............................το εχω λαδωσει καλα PDT_Armataz_01_03

Άβαταρ μέλους
dimnim
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 17, 2009 10:39 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Santa Barbara

Re: Τρίζει το ΔΙΚΟ σας PUNTO...???

Δημοσίευση από dimnim » Πέμ Ιούλ 29, 2010 2:02 pm

Εγώ έχω ένα τρίξιμο από τη μεριά του οδηγού.Όταν οδηγώ μου ακούγετε πίσω και αριστερα από την θέση μου.Υποθέτω ότι κάτι παίζετε με την πίσω-αριστερή πόρτα.Το τρίξιμο ακούγετε όταν η πίσω-αριστερη ρόδα ανεβαίνει σαμαράκια ή όταν πέφτει σε μερικές λακούβες.Ένας φίλος λάτρεις των ιταλικών αυτοκινήτων μου είπε ότι κάτι παίζετε με τους πύρους της πόρτας και ότι θέλει σφύξιμο.Έκτος από δεν έχω τίποτα άλλο.
Όταν μιλάς στο Θεό είναι προσευχή.
Όταν σου μιλάει ο Θεός είναι παράνοια.

Fiat Grande Punto 1.4 95HP 5D (13/01/2010)

βαγγελης
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 01, 2009 11:29 pm
Τοποθεσία: γιαννενα

Re: Τρίζει το ΔΙΚΟ σας PUNTO...???

Δημοσίευση από βαγγελης » Πέμ Ιούλ 29, 2010 2:29 pm

εμενα παιδια τριζει πισω δεξια και πηγα στην fiat και μου ειπαν οτι φταινε οι κλειδαριες και τις αλλαξα και τελικα παλι ακουγεται και μου ειπαν οτι πρεπι να ανοιξω τα πισω πλαστικα και οτι ειναι το καπακι απο to abs και δεν εχει κουμπωσει καλα!!πρεπει καποια στιγμη να το ανοιξω...

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Τρίζει το ΔΙΚΟ σας PUNTO...???

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Πέμ Ιούλ 29, 2010 3:21 pm

Οπως και να εχει περαστικα σας..Σε αλλους θα λυθει και σε αλλους οχι το προβλημα τους..:-(
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
jimmm
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 905
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 27, 2009 5:16 pm

Re: Τρίζει το ΔΙΚΟ σας PUNTO...???

Δημοσίευση από jimmm » Δευ Αύγ 02, 2010 7:06 am

ολα οκ........και αν δεν φτιαχτουν,στην θαλασσα, και μετα παρτε γερμανικο....εκει να δειτε αξιοπιστια και τριξιματα :idea:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”