GT η Abarth

Oι ψηφοφορίες του club

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
vdsracing
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 18, 2004 2:09 pm

Re: GT η Abarth

Δημοσίευση από vdsracing » Τετ Μαρ 04, 2009 12:42 am

Φίλε saxon εγω ότι σου λέω στο λέω βάσει της προσωπικής μου εμπειρίας και οχι αυτών που εχω διαβάσει σε περιοδικά.Για το τιμόνι το δέχομαι μιας και δεν εχω οδηγήσει abarth αλλά εχω οδηγήσει grande punto με esp αλλά και mk2b με esp και δεν εχω λόγο να μην πιστέψω οτι το abarth εχει βελτιωμένο τιμόνι.

Τώρα οσον αφορά την αίσθηση, για να υποστηρίξεις όλα αυτά που λές οδήγησε ενα GT και ενα grande και θα καταλάβεις.Δεν είναι δύσκολο.

Όσο για το esp,ας πούμε οκ, σε δρόμο το χρειάζεσαι σε γενικές γραμμές και πιθανόν να σε σώσει απο μια στραβή.Στην πίστα ομως ή σε οριακή οδήγηση γενικά πραγματικά σε κάνει να χάνεις χρόνο αφού σου βάζει οριο στην γωνία που βάζεις το αυτοκίνητο στην είσοδο της στροφής.Και αυτός είναι ο μόνος τρόπος να πάς ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ γρήγορα με ενα μπροστοκίνητο αυτοκίνητο.Άλλοι το κάνουν σε μικρό και άλλοι σε μεγάλο βαθμό.

Και στη τελική η χαρά της οδήγησης δεν είναι πάντα να κάνεις τον απόλυτο χρόνο αλλά να παίξεις κιόλας,να γλιστρίσεις,να υπερστρέψεις και να κάνεις το αυτοκίνητο να κάνει ακριβώς αυτό που θέλεις.Προσωπικά δεν θα έβαζα το σήμα του σκορπιού και δεν θα αποκαλούσα σπόρ ενα αυτοκίνητο που ξέρει να μόνο να βγάζει μούτρα.Άσχετα με το πόσο καλό μπροστά σύστημα εχει και πόσο καλά είναι τα p zero nero.Αυτά δεν τα αμφισβητώ.

Θα μπορούσα να γράφω μέρες γι'αυτό το θέμα και πιστεύω ήδη εχω κουράσει θα χαρώ πραγματικά να τα πούμε και απο κοντά στις συναντήσεις.


-Βαγγέλης-

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Re: GT η Abarth

Δημοσίευση από Orange » Τετ Μαρ 04, 2009 12:53 am

saxon_747 έγραψε:Το οτι πιθανον δεν εχει την ιδια (ανοθευτη) αισθηση με ενα GT , ειναι αλλο θεμα.
Μπορεις να πεις κι ετσι το lag των πρωτων GT!! :lol:
Κι αυτο ακριβως η "ωμη"-παντα για την εποχη- δυναμη του, ηταν που του "εκοβε" χλμ σε στροφες και πιστες.
Και αντε ας πουμε το ξερες να το πας σαν πλαισιο -καταπληκτικος πισω αξονας, να το γραψω ακομα μια φορα-, αλλα φαντασου να σε κρεμασει η τουρμπινα στη στροφη!
Πατας αργοτερα?Εχασες το appex!
Πατας νωριτερα?Εφυγες με τα μουτρα.
Αφησες γκαζι?Ειδες τα πισω φωτα σου!
Φρεναρισες??...Ακομα φερνεις σβουρες!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
PsychoDreameRGT
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 05, 2008 5:42 pm
Τοποθεσία: Maroussi

Re: GT η Abarth

Δημοσίευση από PsychoDreameRGT » Σάβ Ιούλ 18, 2009 6:53 pm

Ωντας κατοχος GT , συμφωνω σε ολα οσα ειπαν παραπανω τα παιδια , to abarth εχει σιγουρα πιο εξελιγμενο πλαισιο , σχεδιαση , κρατηματα , φρενα και γενικα υπερεχει σε σχεδον ολους τους τομεις απο ενα GT.

Και εδω ερχεται ο φανατισμενος εαυτος μου της παλιας σχολης. Παιρνεις με 5-6000 ευρω ενα τελευταιο μαμα GT μοντελο τελη 99, σε αριστη κατασταση(πιστεψτε με υπαρχουν...), με αεροσακο συνοδηγου , a/c κτλ κτλ , και με τα 13-14000 ευρω που σου μενουν μπορεις να κανεις ενα πολυ καλο συνολικα GT , βελτιωμενο σε ολους τους τομεις που θα χαιρεταει abarth , golf gti , astra opc κτλ κτλ ...

Το οτι δεν θα παρεις ποτε πισω τα λεφτα σου βελτιωνοντας ενα τετοιο αυτοκινητο ειναι σαφως δεδομενο και δεν χωραει αμφιβολια. Το χαμογελο και οι συγκινησεις που θα σου χαρισει ομως αυτο το αυτοκινητο ειναι ανεκτιμητα και πιστευω οτι καποιος που το γουσταρει , αξιζει 100% να ριξει αυτα τα λεφτα..

Ακομα και σημερα οταν σκαει punto GT στα γνωστα στεκια με FMIC ολοι δαγκωνονται και ψαχνονται να δουν τι μπορει να ειναι...

Συμφωνω...ο νεος ειναι ωραιος... αλλα ο παλιος ειναι ΑΛΛΙΩΣ! :smile:

Άβαταρ μέλους
blade87
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2011 8:44 pm
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: GT η Abarth

Δημοσίευση από blade87 » Παρ Μαρ 25, 2011 4:21 pm

abarth δεν υπαρχει.
PUNTO POWER FOR EVER

Άβαταρ μέλους
lambros
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 06, 2007 12:31 pm
Τοποθεσία: ΑΤΗΕΝS

Re: GT η Abarth

Δημοσίευση από lambros » Παρ Μαρ 25, 2011 10:05 pm

πιστευω οτι ειναι αστοχο να συγκρινουμε 2 grand turismo αμαξια του 94 το ενα και του 2008 το αλλο...προφανως λογω πιο εξελιγμενης τεχνολογιας του 08 υπερεχει σε ολους τους τομεις

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”