Νέο FIAT Grande Punto (EVO)

Διαβάστε εδω τι γίνεται γύρω μας.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: Νέο FIAT Grande Punto (EVO)

Δημοσίευση από Pani_EVO » Σάβ Ιούλ 09, 2011 10:14 pm

Σήμερα ανακάλυψα μία ακόμη έλλειψη εξοπλισμού του EVO μου.
Προφανώς τα ηλεκτρικά παράθυρα (έχει μόνο μπροστά, παρότι 5θυρο Sport) δεν είναι εφοδιασμένα με το σύστημα για να μην επιτρέπει τον εγκλωβισμό χεριού. Είχε η γυναίκα μου τα δάχτυλα στης απ' έξω, στον ουρανό και της τα εγκλώβισα όταν έκλεισα το παράθυρο της. Ευτυχώς, ενστικτωδώς το κατέβασα σε χρόνο μηδέν, αφού είχα το χέρι μου στον διακόπτη. Θυμίζω ότι στο ανέβασμα, το παράθυρο του συνοδηγού δεν έχει το σύστημα comfort, δηλαδή να ανεβαίνει με ένα πάτημα!!!
Κατόπιν, δοκίμασα το παράθυρο του οδηγού, εγκλωβίζοντας τη θήκη των γυαλιών μου για να δω αν θα κατέβει όπως γίνεται στα περισσότερα σύγχρονα αυτοκίνητα, αλλά αυτό απλά ζόρισε τη θήκη χωρίς να έχει τη δύναμη να τη συνθλίψει. Ούτε λόγος όμως για να την απεγκλωβίσει μόλις ζορίστηκε. Απλά το κατέβασα γρήγορα μη σπάσει κανένας γρύλος.
Αλήθεια, πόσο ακριβό μπορεί να είναι ένα τέτοιο σύστημα για να μην το βάζεις ούτε στην πλούσια έκδοση ενός Supermini μοντέλου;;;;;;;


Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Νέο FIAT Grande Punto (EVO)

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Ιούλ 10, 2011 1:09 am

Τελεια.Ανακαλυψες με τον χειροτερο τροπο την ελλειψη. :(
Εγω παντος θα ηθελα να μαθω,εκτος απο 135 αλογα τι αλλο εχει αυτο το αμαξι.Παραθυρα πισω ειναι fix (δεν ανοιγουν στο πλαι δλδ),ζωνες δεν ρυθμιζουν σε υψος,τα παραθυρα ασφαλεια εγκλωβισμου δεν εχουν,ο υπολογιστης ταξιδιου διχνει εντελως στο περιπου την αυτονομια,ρεζερβα δεν εχει,τα μισα εχουν λαμαρινα στα πισω καθισματα και οχι μοκετα,κλπ.Τελικα τι ακριβως δικαιολογει την τιμη του? PDT_Armataz_01_05
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: Νέο FIAT Grande Punto (EVO)

Δημοσίευση από Pani_EVO » Κυρ Ιούλ 10, 2011 6:09 am

Έτσι είναι Μπάμπη. Τη ρύθμιση ύψους στις ζώνες την έχω επισημάνει και δεν ξέρω ποιο άλλο σύγχρονο αμάξι (πλην των cabrio) μπορεί να μην έχει τέτοια ρύθμιση.
Κατά τη γνώμη μου, μία ακόμη έλλειψη είναι η 6η ταχύτητα. Σχεδόν όλα τα turbo 1.2 - 1.6 lt έχουν 6άρι, με εξαίρεση τα Ibiza 1.2TSI, Fabia 1.2TSI, Clio TCe, τα οποία όμως κοστίζουν 3000 - 4000 ευρώ φθηνότερα και έχουν σημαντικά χαμηλότερη ισχύ.
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
sotirisk
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:52 pm
Τοποθεσία: Copenhagen/Denmark
Επικοινωνία:

Re: Νέο FIAT Grande Punto (EVO)

Δημοσίευση από sotirisk » Κυρ Ιούλ 10, 2011 6:50 am

Ε τα ίδια και το mk2b, έχει ESP (που το 2003 δεν είχε κανένα μικρό) και ένα σωρο τζιριτζάτζουλες (χειριστήρια ραδιο-cd στο τιμόνι, ρύθμιση φωτών εσωτερικά), και δεν έχει ΚΑΝ αυτόματο παράθυρο οδηγού, και εννοείται δεν έχει το αυτόματο σύστημα αν πιάσει χέρι να σταματάει το παράθυρο. Και φυσικά για μοκέτες πίσω από τα πίσω καθίσματα ούτε λόγος!
Έχει βέβαια τη δικαιολογία ότι είναι 8 ετών σχεδίαση, αλλά από τη στιγμή που η fiat έβαζε στο emotion και στο sound το αυτόματο παράθυρο, είναι γελοίο να μην το βάζει στο sporting.

Άλλη μεγάλη έλλειψη του EVO (που είναι του 2009 αμαξι!) είναι ότι απ'όσο έχω δει δεν μπορείς να το παραγγείλεις με xenon, και δεν ξέρω τι επιλογές έχει για σύστημα πλοήγησης (επίσης βάσικό!). Θα μου πεις πάρε το Bravo. Ναι μεν, αλλά το Bravo είναι και 40 πόντους μακρύτερο, με ό,τι αυτό συνεπάγεται στην πρακτικότητα.

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Νέο FIAT Grande Punto (EVO)

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Ιούλ 10, 2011 1:50 pm

Και να μην παμε στο τομεα συντηρησης ε?Οπου εκει....................μονο οικονομικα δεν την βγαζεις.Για το μκ2β ευτο που ειδα και επαθα σοκ ηταν οτι μπορει να ειχε ηλεκτρικους καθρεφτες αλλα οχι απαραιτητα και θερμαινομενους που στο μκ2α ηταν πακετο (αν ειχες ηλεκτρικους ειχα και αντισταση θερμανσης) και επισης το πισω καθισμα δεν ηταν διαιρουμενο 60/40. PDT_Armataz_01_03
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: Νέο FIAT Grande Punto (EVO)

Δημοσίευση από Pani_EVO » Κυρ Ιούλ 10, 2011 3:19 pm

sotirisk έγραψε: Άλλη μεγάλη έλλειψη του EVO (που είναι του 2009 αμαξι!) είναι ότι απ'όσο έχω δει δεν μπορείς να το παραγγείλεις με xenon, και δεν ξέρω τι επιλογές έχει για σύστημα πλοήγησης (επίσης βάσικό!).
Εικόνα
Ε, δεν το λες και ακριβώς εργοστασιακό GPS. Βάλε - βγάλε να μη στο φάνε και με βάση - ότι πρέπει - να στο σπάσουν τα πιτσιρίκια σου.
Ακόμη και στο Aygo πιο καλά το προσάρμοσαν το αφαιρούμενο:
Εικόνα
Εν πάση περιπτώσει, δεν είναι τυχαίο που δεν έχει πουλήσει και τόσο το EVO και δεν οφείλεται στα ... μουστάκια που κοροϊδεύει η tashaua :razz:
ΥΓ: Ξέρει κανείς πώς δι@ολο μπορώ να κάνω να σταματήσουν να τρίζουν σαν τάφος οι πίσω πόρτες στο άνοιξε - κλείσε; Το έχω μπουκώσει στο γρασσο-σπρέι αλλά... δεν. Το σπρέι σιλικόνης είναι καλύτερο; (Sorry για το off) PDT_Armataz_01_04
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Νέο FIAT Grande Punto (EVO)

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Ιούλ 10, 2011 3:57 pm

Στους μεντεσεδες τριζεις?Αν ναι.................πλυντω σχετικα καλα να φυγει ολο εκεινο το γρασσο που εριξες και ριξε αντισκοριοκο.To γρασσο μενει επιφανειακα γι αυτο και δεν σταματασει το τριξιμο.Το αντισκωριακο ειναι πιο ρευστο και περναει καλυτερα μεσα στους πυρους αλλα και στην γλωσσα της κοντρας.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
sotirisk
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:52 pm
Τοποθεσία: Copenhagen/Denmark
Επικοινωνία:

Re: Νέο FIAT Grande Punto (EVO)

Δημοσίευση από sotirisk » Κυρ Ιούλ 10, 2011 5:17 pm

Καλά αυτή η βλακεία με το αποσπώμενο gps είναι καραγκιοζιλίκι.
Καλό σαν alternative λύση (αν δεν θες να τα σκάσεις για το εργοστασιακό) αλλά θα έπρεπε να προσφέρει και ένα πλήρες σύστημα.

Για να πω κι ένα καλό όμως για το EVO, φτιάξανε την κεντρική κονσόλα. Στο grande έβρισκε πολύ το δεξί μου πόδι (είμαι γενικά λίγο περίεργος με τη θέση οδήγησης) ενώ στο evo είμαι πολύ άνετος (λίγο που το είδα σε μία έκθεση, δεν το οδηγάω κάθε μέρα).

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: Νέο FIAT Grande Punto (EVO)

Δημοσίευση από Pani_EVO » Δευ Ιούλ 11, 2011 1:51 pm

Gazofonix έγραψε:Στους μεντεσεδες τριζεις?Αν ναι.................πλυντω σχετικα καλα να φυγει ολο εκεινο το γρασσο που εριξες και ριξε αντισκοριοκο.To γρασσο μενει επιφανειακα γι αυτο και δεν σταματασει το τριξιμο.Το αντισκωριακο ειναι πιο ρευστο και περναει καλυτερα μεσα στους πυρους αλλα και στην γλωσσα της κοντρας.
Έτριζε ελάχιστα, έριξα αντισκωριακό και άρχισε να τρίζει σαν τάφος.
Κατόπιν έριξα γρασοσπρέι που τρίζει και πάλι, απλά λιγότερο.
Νομίζω ότι το τρίξιμο είναι μέσα στην πόρτα, εκεί που πιάνει εκείνο το κλείστρο (η κόντρα που λες;;; ), και όχι στους μεντεσέδες.
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Νέο FIAT Grande Punto (EVO)

Δημοσίευση από Gazofonix » Δευ Ιούλ 11, 2011 6:05 pm

Αυτο που λες κλειστρο ειναι η κοντρα.Αλλα τα πραγματα ειναι απλα.Πας συνεργειο,το λες στον λαμαρινα και το αφηνεις.Οταν το παρεις απλα θα εχεις την απαιτηση να ΜΗΝ τριζει.Γιατι να ασχοληθεις με κατι που μετα μπορει να σου πουν οτι εκανες και ζημια? :wink:
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Νέο FIAT Grande Punto (EVO)

Δημοσίευση από polatov » Τρί Ιούλ 12, 2011 12:44 am

παιδια τι να λεμε??εδω οι ανθρωποι δεν εχουν βελτιωσει τα ηλεκτρικα απο το μκ1..
τα ιδια προβληματα ντουι καμμενες ασφαλειες και ενα αμαξι χριστουγενιατικο δεντρο.
επισης το κωλο ηλεκτρικο που χαλαει και κοντεψαμε πολλοι να σκοτωθουμε εχει μεταφερθει και στο grande....
επισης ο τροπος με τον οποιο εφαρμοζει η εταζερα με τα πλαστικα και η ποιοτητα ειναι και στις τρεις γενιες punto το ιδιο και προβληματικο..
μην ψαχνετε..
γιατι το mito τι ειναι και εχει τοσο ακριβα??ενα grande με αλλο ντεκορ..πλεον ειναι πολυ πισω και απο το μεσο ορο σε μερικα πραγματα..
η τιμη του ειναι απαραδεκτη για μενα.
δικαιολογω τις οποιες ελλειψεις με μικροτερο κοστος αποκτησης.
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Νέο FIAT Grande Punto (EVO)

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Ιούλ 12, 2011 1:04 am

Ε δεν το λες και φθηνο το GP.Ειναι λιγο τσιμπιμενο σε τιμη αν κανεις πως ξεφευγεις απο της βασικες εκδοσης κυβισμου και εξοπλισμου. PDT_Armataz_01_04
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
dimnim
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 17, 2009 10:39 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Santa Barbara

Re: Νέο FIAT Grande Punto (EVO)

Δημοσίευση από dimnim » Τρί Ιούλ 12, 2011 9:59 am

Pani_EVO έγραψε:
Gazofonix έγραψε:Στους μεντεσεδες τριζεις?Αν ναι.................πλυντω σχετικα καλα να φυγει ολο εκεινο το γρασσο που εριξες και ριξε αντισκοριοκο.To γρασσο μενει επιφανειακα γι αυτο και δεν σταματασει το τριξιμο.Το αντισκωριακο ειναι πιο ρευστο και περναει καλυτερα μεσα στους πυρους αλλα και στην γλωσσα της κοντρας.
Έτριζε ελάχιστα, έριξα αντισκωριακό και άρχισε να τρίζει σαν τάφος.
Κατόπιν έριξα γρασοσπρέι που τρίζει και πάλι, απλά λιγότερο.
Νομίζω ότι το τρίξιμο είναι μέσα στην πόρτα, εκεί που πιάνει εκείνο το κλείστρο (η κόντρα που λες;;; ), και όχι στους μεντεσέδες.
Παιδιά έτριζε και μένα το GP μου όταν κατέβαινα ράμπες και σε ορισμένες λακούβες.Νόμιζα ότι ήταν οι μεντεσέδες και τους έβαλα αντισκοριακό αλλά τίποτα.Το πήγα στο συνεργείο και μου είπε ότι δεν φταίνε οι μεντεσέδες.Μου είπε ότι από την στρέβληση του αυτοκινήτου το κλείστρο της πόρτας τρίβετε με τον γάντζο στο σασί και ακούγεται το τρίξιμο.Μου έβαλε και στις 4 πόρτες το κλασικό γράσο και τελείωσε η υπόθεση.
Όταν μιλάς στο Θεό είναι προσευχή.
Όταν σου μιλάει ο Θεός είναι παράνοια.

Fiat Grande Punto 1.4 95HP 5D (13/01/2010)

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Νέο FIAT Grande Punto (EVO)

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Ιούλ 12, 2011 7:29 pm

Στου Παναγιωτη τριζει στο ανοιξε κλεισε.Αλλο το τριξιμο απο την ακαμψια και αλλο απο την χρηση.Αυτο που ειχες εσυ....................το εχει απο το 1ο GP που βγηκε στην παραγωγη. :sad:
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
dimnim
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 17, 2009 10:39 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Santa Barbara

Re: Νέο FIAT Grande Punto (EVO)

Δημοσίευση από dimnim » Τετ Ιούλ 13, 2011 12:16 am

Gazofonix έγραψε:Στου Παναγιωτη τριζει στο ανοιξε κλεισε.Αλλο το τριξιμο απο την ακαμψια και αλλο απο την χρηση.Αυτο που ειχες εσυ....................το εχει απο το 1ο GP που βγηκε στην παραγωγη. :sad:
OK.Εγώ απλά το ανάφερα μήπως και βοηθήσει.
Όταν μιλάς στο Θεό είναι προσευχή.
Όταν σου μιλάει ο Θεός είναι παράνοια.

Fiat Grande Punto 1.4 95HP 5D (13/01/2010)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιροτητα”