Η Εθνικη μας ομαδα στον Μundobasket..........

Θέματα που αφορούν τον αθλητισμό.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
iasonas
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2004 3:07 pm
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Δημοσίευση από iasonas » Δευ Σεπ 04, 2006 4:32 pm

Λοιπον....

εγω θα πω ευχαριστω οχι για τις νικες, ουτε για το μεταλιο. δεχομαι βεβαια πως ειναι η μεγαλυτερη επιτυχια στην ιστορια μας. ειμαι απογοητευμενος γιατι αυτη η ομαδα μπορουσε παραπανω, μπορουσε το χρυσο. το χειροτερο παιχνιδι των τελευταιων 3 χρονων το καναμε χθες. αψογοι οι ισπανοι, δε δεχομαι οτι μας σταματησαν. εμας απλα δε μας βγηκε τιποτα. ισως ηταν ψυχολογια, ισως υποτιμησαμε τον αντιπαλο χωρις τον Γκασολ, δεν το ξερω αυτο κ δε με ενδιαφερει.

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να πω ενα μεγαλο ευχαριστω για ΤΟ ΠΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ Κ ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΜΠΑΣΚΕΤ που εχουμε δει τα τελευταια χρονια σε παγκοσμιο επιπεδο. θεαματικο κ ουσιαστικο, εκαναν τα παιδια τον κοσμο να θελει να βλεπει αμυνα, επιθεση, ακομα κ time out...

ηταν καταδικασμενη αυτη η ομαδα να φτασει ψηλά με τον τροπο που αγωνιστηκε. ειναι καταδικασμενη να μεινει πολλα χρονια σε αυτο το επιπεδο κ το επιπεδο για μενα δεν ειναι τα μεταλια, ειναι αυτο που εβλεπα καθε πρωι στην τηλεοραση. Θ Ε Α Μ Α....

συγχαρητηρια κ μπραβο στους ισπανους που στον τελικο ηταν σαφως ανωτεροι (εξ' αιτιας της δικης μας κακης αποδοσης), συγχαρητηρια στους ισπανους οχι τοσο για το χρυσο, οσο γιατι καταφεραν να νικησουν ανετα την καλυτερη ομαδα στον κοσμο κ να παρουν το χρυσο. γιατι κακα τα ψεματα, κ αυτοι ξερουν ποια ειναι η καλυτερη ομαδα στον κοσμο..

δε θα ξεχωρισω Ελληνες παικτες, αν κ η συμπαθεια μου προς δυο απο αυτους ειναι τεραστια, κ εις ανωτερα!!!!!!!!!!

ΥΓ: ξερετε ολοι που γινεται το eurobasket του 2007 υποθετω....


http://ermionianday.blogspot.com/

-----------
Ειμαστε αυτοι που οι γονεις μας ελεγαν να μην κανουμε παρεα...

Άβαταρ μέλους
Sporti
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: Παρ Ιουν 30, 2006 3:11 pm
Τοποθεσία: Αλιμο

Δημοσίευση από Sporti » Δευ Σεπ 04, 2006 4:58 pm

Η δικη μου γνωμη ειναι οτι ηταν πραγματικα ΚΡΙΜΑ αυτο που συνεβη,...οχι γιατι το αργυρο μαs χαλαει,....αλλα να.....οταν εχειs σερι τρελο νικων,...οταν εχειs ξευτυλισει τα αμερικανακια κερδιζονταs me 100αρα και μαλιστα ΕΥΚΟΛΑ,...οταν εισαι αξια Πρωταθλητρια Ευρωπηs και παιζειs με την Ισπανια χωριs Gasol ,.....ε ειναι τουλαχιστον ΚΡΙΜΑ να χανειs και ειδικα με αυτο το τροπο....Αδικησανε τουs εαυτουs τουs τα παιδια....

Οπωs και να χει αυτη η ομαδα με κανα δυο αλλαγεs (νομιζω) ακομα ειναι ικανη για πολλα ακομα....

Άβαταρ μέλους
knightmaregr
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 03, 2004 11:09 am
Τοποθεσία: Μπραχάμι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από knightmaregr » Δευ Σεπ 04, 2006 5:05 pm

iasonas στην Τουρκια νομίζω πως γίνεται το Eurobasket! Δεν είμαι σίγουρος κίολας, αλλά όπως και να χει πρπ να βγάλουμε τον καλύτερο μας εαυτο....
Εικόνα
knightmaregr Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Chameleon
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 18, 2004 8:03 pm
Τοποθεσία: Κερατσίνι

Δημοσίευση από Chameleon » Δευ Σεπ 04, 2006 5:09 pm

Τελικά, ξεκινήσαμε το Μουντομπάσκετ χαλαρά, και λέγαμε ντέρμπι με Λιθουανία, Γαλλία και σία, νικήσαμε έστω και στο τέλος με Λιθουανία και εύκολα τα άλλα ματσάκια και ξεκwλι@σαμε τους φονιαδεςτωνλαωνΑμερικανους... Ε, μετά θες δεν θές βλέπεις τον εαυτό σου σαν φαβορι... Τωρα στον τελικό, εντάξει δεν έβγαινε ούτε μια φάση, τι να πεις... Τώρα του χρόνου στην Ισπανία με μια αλλάγή (Βασιλειάδη στην θέση του Χατζηβρέττα) για να πάρουμε ρεβάνς απο τους Ισπανούς...

Άβαταρ μέλους
grandeBILL
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: Πέμ Απρ 27, 2006 10:42 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από grandeBILL » Δευ Σεπ 04, 2006 5:14 pm

το eurobasket γινεται στην Ισπανια..
ΘΑ ΦΑΝΕ ΠΟΥΛΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ!!!!!
(οπως οι πορτογαλοι στο ποδοσφαιρο!!!! χεχεχε)

Άβαταρ μέλους
knightmaregr
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 03, 2004 11:09 am
Τοποθεσία: Μπραχάμι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από knightmaregr » Δευ Σεπ 04, 2006 5:19 pm

Στην Τουρκία τι θα γίνει τότε? Το επόμενο Μουντομπασκετ?
Εικόνα
knightmaregr Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
iasonas
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2004 3:07 pm
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Δημοσίευση από iasonas » Τρί Σεπ 05, 2006 11:28 am

Ναι, το Μουντομπασκετ του 2010..
http://ermionianday.blogspot.com/

-----------
Ειμαστε αυτοι που οι γονεις μας ελεγαν να μην κανουμε παρεα...

Άβαταρ μέλους
gyubrush
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2004 5:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιας

Δημοσίευση από gyubrush » Τρί Σεπ 05, 2006 12:43 pm

Εγω εχω να πω το εξης:η πρωτος η τιποτα.Καλημερα σας..

Άβαταρ μέλους
iasonas
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2004 3:07 pm
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Δημοσίευση από iasonas » Τρί Σεπ 05, 2006 2:55 pm

Συμφωνοι!!!! η πρωτος η τιποτα!!! κ εγω δεν ειμαι ευχαριστημενος με το ασηιμενιο αφου μπορουσαμε να εχουμε το χρυσο. αλλα κανεις μα κανεις δν μπορει να αμφισβητησει το οτι ειναι μεγαλη επιτυχια κ κυριως, το ειπα κ πιο πανω, το ποσο ομορφο κ θεαματικο μπ[ασκετ ειδαμε απο την εθνικη σε αυτο το τουρνουα. κ οσοι ασχολουνται η εχουν ασχοληθει με το αθλημα ειναι ευκολο να το καταλαβουν αυτο!!!!

το καλο μπασκετ λοιπον, φερνει αποτελεσματα κ τραβαει κ τον κοσμο. τα παιδια ειναι μικρα σε ηλικια κ ολα δειχνουν πως θα βλεπουμε ωραιο μπασκετ απο αυτη την εθνικη κ τα επομενα χρονια. κατι που για μενα ειναι σημαντικοτερο απο ολα κ κατι που μαθηματικα θα μας οδηγησει σε επιτυχιες.
http://ermionianday.blogspot.com/

-----------
Ειμαστε αυτοι που οι γονεις μας ελεγαν να μην κανουμε παρεα...

Άβαταρ μέλους
George HGT
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2187
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 08, 2005 5:07 pm
Τοποθεσία: Gerakas-Ag.Paraskevi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από George HGT » Τρί Σεπ 05, 2006 2:59 pm

+1
:twisted: BLACK HGT :twisted:

ΕικόναΕικόνα
Ενα ακομα ΤΕΡΑΣ......

Stefanakis Tuning... :sad:
:lol:

Άβαταρ μέλους
gyubrush
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2004 5:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιας

Δημοσίευση από gyubrush » Τρί Σεπ 05, 2006 5:20 pm

Εννοειται οτι δεν αμφισβητω τα παιδια η την προσπαθεια τους,ομως ακριβως γι αυτον τον λογο δεν δεχομαι οτι μας αξιζει η δευτερη θεση με τα μουνια τους Ισπανους!Δεν κερδισαν επειδη επαιξαν καλα,εμεις δεν παιξαμε καθολου.Και αλλωστε την δευτερη θεση ποιος την θυμαται?Η πρωτος η τιποτα.Το ξαναλεω.

Άβαταρ μέλους
iasonas
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2004 3:07 pm
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Δημοσίευση από iasonas » Τρί Σεπ 05, 2006 5:38 pm

gyubrush έγραψε:Δεν κερδισαν επειδη επαιξαν καλα,εμεις δεν παιξαμε καθολου.
αυτο ειναι το παραπονο μου...αν παιζαμε δε θα συζητουσαμε τιποτα τωρα...
http://ermionianday.blogspot.com/

-----------
Ειμαστε αυτοι που οι γονεις μας ελεγαν να μην κανουμε παρεα...

Άβαταρ μέλους
gyubrush
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2004 5:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιας

Δημοσίευση από gyubrush » Τρί Σεπ 05, 2006 6:01 pm

Ειμαστε και θα ειμαστε πρωταθλητες κοσμου γιατι το θελαμε πολυ,γιατι το αξιζαμε,γιατι το παλεψαμε,γιατι ειμασταν διψασμενοι γι αυτο,γιατι τα ματια των παιδιων αυτων πεταγαν σπιθες!Μα πανω απ ολα αυτα τα παιδια ηθελαν να σηκωσουν για μια ακομα φορα την Ελλαδα στους 7 ουρανους!Ακομα ενα ΜΠΡΑΒΟ!

Άβαταρ μέλους
knightmaregr
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 03, 2004 11:09 am
Τοποθεσία: Μπραχάμι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από knightmaregr » Τετ Σεπ 06, 2006 11:17 am

Πλάκα στη πλάκα, πρπ να παραδεχτούμε ότι δε παίξαμε καθόλου καλά επειδή δε περιμέναμε ότι οι Ισπανοι θα παίζαν έτσι! Είχαν την καλύτερη άμυνα και ήταν σαφώς πιο προετοιμασμένοι! Εξάλλου είχαν στο ενεργητικό τους 17 νίκες, ενώ εμεις είχαμε 15 νίκες και 2 ήττες! Το κακό ήταν ότι δε παίξαμε σαν ομάδα όπως παίζαμε σε άλλα παιχνίδια! Δεν ήμασταν συγκροτημένοι καθόλου στο ματς, άλλο που όσα τρίποντα πήγαμε να βάλουμε ήταν όλα άστοχα... και εκεί περισσότερο μα έφαγε στους ποντους
Εικόνα
knightmaregr Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
iasonas
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2004 3:07 pm
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Δημοσίευση από iasonas » Τετ Σεπ 06, 2006 5:23 pm

ολοι ακουσαμε ή διαβασαμε τα διαφορα δημοσιευματα σχετικα με την "αποτυχια" της εθνικης ελλαδας στο μπασκετ στο παγκοσμιο πρωταθλημα...μια διαφορετικη αποψη απο πιο κατω:

6/9/2006 10:30

Koυφαθηκε κι ο τοιχος..

Κοιμήθηκα πολύ καλά χθες. Πολύ λίγο, αλλά πολύ καλά! Πολύ λίγο γιατί μέχρι να φτάσω στο σπίτι μου από το αεροδρόμιο και να τακτοποιήσω τα πράγματά μου κόντευε να ξημερώσει. Πολύ καλά γιατί ενθουσιάστηκα κι εγώ με τον κόσμο που πλημμύρισε το αεροδρόμιο και την Αττική Οδό…

Εφυγαν όλοι αυτοί νυχτιάτικα από το σπίτι τους για να υποδεχτούν την Εθνική ομάδα μπάσκετ και να συνοδεύσουν την πομπή προς την Αθήνα. Αυτοί έριξαν τα τείχη, που έλεγαν κι οι Αρχαίοι Ελληνες.Διότι αν έχεις παλικάρια, τι τα θες τα τείχη…

Το πρωί που ξύπνησα άλλαξα γνώμη. Πρέπει να είναι πολύ μαλάκες όλοι αυτοί που χαράμισαν τη βραδιά τους. Για την ακρίβεια, χοντρομαλάκες! Διότι έχουν κι οι χοντράδες τα όριά τους…Αμα δεν τα έχουν, δίνουν μια κλοτσιά και χύνουν τη γαβάθα με το γάλα!
Και τότε η ιστορία δεν επαναλαμβάνεται ως φάρσα ή ως τραγωδία… τότε επαναλαμβάνεται ως μ@μ@κι@!

Ή ως χοντρομαλακία! Εξαρτάται από τα κιλά που κουβαλάει ο καθένας. Αλλά βρήκαν και τα κάνουν… Βρήκαν και τα λένε. Βρήκαν και τα γράφουν. Βρήκαν τον άγιο άνθρωπο που λέγεται Γιαννάκης. Το συμπαθέστατο Παναγιώτη Γιαννάκη, που γράφει κι ο λεγάμενος. Επρεπε στη θέση του Γιαννάκη να είναι ο Φασούλας.

Να τους ξεφωνίσει όλους αυτούς τους… διαφωτιστές του αθλητισμού όπως το 1995. Να τους κάνει να τρέχουν και να μη φτάνουν. Υστερα είδα ότι τα ρίχνει και στον Φασούλα. Τόσο ξέρει, τόσο καταλαβαίνει! Με ποιον τα ’χω πάρει, θα αναρωτηθείτε…
Οh nothing, darling. Family affairs, που έλεγε κι η Βουγιουκλάκη στον Εγγλέζο μαλλιά φίλο της στο «Η κόρη μου η σοσιαλίστρια».

Απλώς στη ζωή ο οιοσδήποτε (που έλεγε κι ο «ξανθός») είναι βαποράκι πρέπει να βυθίζεται. Αλλά, όπως σε κάθε ναυάγιο, κάποιοι πάντοτε επιπλέουν. Λοιπόν, μάγκες, πάρτε το απόφαση. Το μπάσκετ επέστρεψε. Αυτό είναι κακό για σας. Αλλά το χειρότερο είναι άλλο. Εκτός από το μπάσκετ, επέστρεψε και η μασονία του!

Αυτό δεν είναι απειλή, ούτε προειδοποίηση. Είναι απλώς η πραγματικότητα… Διότι την πραγματικότητα δεν μπορεί κανείς να την παραχαράξει. Κανείς σε όλη την υφήλιο. Ούτε στην Ελλάδα ούτε στην Ισπανία. Δεν ξέρω αν όντως οι σπανοί Ισπανοί εις πανί ζωγράφιζαν. Ξέρω, όμως, ότι όλα αυτά είναι όντως τρίχες!

Επίσης, ξέρω ότι (όπως είπε και ο Τερτσέτης την εποχή που μαινόταν ο πόλεμος ανάμεσα στους καθαρευουσιάνους και τους δημοτικιστές) «δεν υπάρχουν χυδαίες λέξεις (σ.σ.: ούτε χυδαία αθλήματα), αλλά χυδαίοι άνθρωποι». Και (εντέλει ξέρω ότι) η μπασκετική καμαρίλα είναι πταίσμα μπροστά στη βαρβατίλα που όταν χοντραίνει, γίνεται ξεφτίλα! Τότε ξεραίνονται οι ανθισμένες μανόλιες! Αυτά, εν ολίγοις!

Τώρα που το σκέφτομαι, πάντως, κακώς ασχολήθηκα. Αφού με τον αποτυχημένο Γιαννάκη ασχολήθηκε η «Equipe», η ταπεινότης μου περισσεύει… Παρεμπιπτόντως, ο Γιαννάκης (που περίπου ικέτευε να βγει στα κανάλια και ανέχτηκε τη μετατροπή της Εθνικής σε περιοδεύοντα θίασο) κλονίστηκε πολύ από τη χθεσινή εμβριθή ανάλυση.

Συνειδητοποίησε πόσο αμαρτωλός είναι! Γι’ αυτό σήμερα στη μονή Πετράκη θα πέσει στα πόδια του αρχιεπισκόπου να κάνει μετάνοιες. Μπορεί να θελήσει να ξομολογηθεί κιόλας! Και να ζητήσει συχώρεση! Παρεμπιπτόντως, ο «δράκος» έδωσε ήδη την απάντηση σε όλους όσοι έστησαν στον τοίχο την Εθνική επειδή (σαν δεν ντρέπεται...) ηττήθηκε στον τελικό.

Υπέκυψε στον πειρασμό να δανειστεί ένα μακάβριο, αλλά σοφό απόφθεγμα: «Παραπονιόμουν επειδή είχα ένα παπούτσι μέχρι που συνάντησα κάποιον με ένα πόδι»! Ας αποκωδικοποιηθεί η αλληγορία: κι εμείς παραπονιόμαστε που βγήκαμε δεύτεροι μέχρι που είδαμε τρίτο το ΝΒΑ, έβδομη τη Λιθουανία, όγδοο το γίγαντα Νοβίτσκι και έξω από την οκτάδα τη Σερβία, την Ιταλία και τη Βραζιλία. Αυτά συμβαίνουν στη χώρα στην οποία ανθίζει η φαιδρά πορτοκαλέα.

Μπορεί και να ’χει δίκιο, λοιπόν, ο Καραγιαννίδης, ο οποίος γράφει στο «Πρώτο Θέμα» ότι ο Γιαννάκης και οι παίκτες δεν πρέπει να πάνε σήμερα στον Παπούλια, στον Καραμανλή και στον Χριστόδουλο. Το έγραψε αυτό για να αποδώσει το μέγεθος του ασυμβίβαστου της επιτυχίας τους με τη νοοτροπία της Ψωροκώσταινας.

Οτι δηλαδή αυτή η ομάδα δεν έχει καμιά σχέση με εκείνο που αποκαλείται ελληνικός δημόσιος βίος!«Τοίχε, τα ακούς όλα αυτά;», όπως συνηθίζει να ρωτά ο Καραγιαννίδης όταν δεν μπορεί να χωνέψει κάτι. Πού να τα ακούσει, Νίκο μου, ο τοίχος; Κουφάθηκε κι αυτός με όλα αυτά που διάβασε χθες το πρωί!

Βασίλης Σκουντής


πηγη: www.sportime.gr
http://ermionianday.blogspot.com/

-----------
Ειμαστε αυτοι που οι γονεις μας ελεγαν να μην κανουμε παρεα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Sports”