Παναθηναϊκός-Βιγιαρεάλ 1-2

Θέματα που αφορούν τον αθλητισμό.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
grtpuntakias
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2008 12:12 pm
Τοποθεσία: AIGIO
Επικοινωνία:

Παναθηναϊκός-Βιγιαρεάλ 1-2

Δημοσίευση από grtpuntakias » Τετ Μαρ 11, 2009 12:09 am

O Παναθηναϊκός αποχαιρέτησε το Τσάμπιονς Λιγκ με ήττα 2-1 από τη Βιγιαρεάλ στο κατάμεστο ΟΑΚΑ. Το γκολ του Μάντζιου απλώς μεσολάβησε μεταξύ των δύο ισπανικών γκολ από τους Ιμπαγκάσα και Γιορέντε.

Eικόνα αγώνα

To πλάνο του Χενκ τεν Κάτε με το 4-2-3-1 λειτούργησε σχεδόν υποδειγματικά κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους. Οι πράσινοι, απόλυτα πειθαρχημένοι στις εντολές του προπονητή τους, έκλεισαν πολύ καλά τους χώρους και ελαχιστοποίησαν τους κινδύνους μπροστά στην εστία του Γκαλίνοβιτς.

Η Βιγιαρεάλ με τον Ιμπαγάσα και τον Νιχάτ στο σχήμα της επιχείρησε να κυκλοφορήσει την μπάλα, εν μέρει τα κατάφερε αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπήκε στη μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού με αξιώσεις. Περιορίστηκε μόνο σε κάποια σουτ εκτός περιοχή που δεν ανησύχησαν ουδόλως τους γηπεδούχους.

Μετά το 25' ο Παναθηναϊκός βγήκε με περισσότερες αξιώσεις μπροστά, έχοντας βέβαια πάντα το νου του στα μετόπισθεν. Η αλήθεια είναι ότι οι πράσινοι δημιούργησαν την καλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους όταν ο Μάντζιος στο 37', μετά από έξοχη μπαλιά του Σιμάο, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λόπεθ.

Την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι, με νέο πρόσωπο στην ενδεκάδα τον Χάβι Βέντα, αντί του Ανχελ, εξακολούθησαν να πιέζουν, χωρίς αποτέλεσμα όμως. Διαμαρτύρονται βέβαια για τη φάση του 36' όταν ο Ιμπαγάσα σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε αφού προηγήθηκε επιθετικό φάουλ του Ρόσι. Το αποτέλεσμα του ημιχρόνου πάντως ήταν αυτό που ήθελε ο Παναθηναϊκός.

Tο γρήγορο γκολ της Βιγιαρεάλ, μόλις στο 49' (Ιμπαγκάσα) μπορεί να προκάλεσε ένα μικρό σοκ, δεν άλλαξε όμως τα σχέδια του Παναθηναϊκού τουλάχιστον στη διάταξη των προσώπων. Φυσικά, οι χαφ ανέβηκαν περισσότερο και η ομάδα του τεν Κάτε πίεσε κλείνοντας τους Ισπανούς στα καρέ του. Η πίεση αυτή δεν άργησε να αποφέρει καρπούς καθώς ο Μάντζιος στο 55' ισοφάρισε με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Καραγκούνη βάζοντας φωτιά στο γήπεδο.

Το κρίσιμο και εν τέλει καθοριστικό όπως αποδείχθηκε διάστημα ήταν αυτό μέχρι το 70'. Ο τεν Κάτε, βλέποντας ότι οι παίκτες του είχαν οπλιστεί με αυτοπεποίθηση μετά το γκολ, προτίμησε να μην κάνει αλλαγή αν και ήταν φανερό ότι παίκτες όπως ο Γκάμπριελ είχαν εμφανίσει σημάδια κόπωσης.

Η αλληλοκάλυψη δεν λειτουργούσε πια τόσο καλά, κάτι που στοίχισε ακριβά στη φάση του 70'. Ο δαιμόνιος Ιμπαγάσα διένυσε πολλά μέτρα ανενόχλητος, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Γιορέντε (είχε μπει στο ημίχρονο) που εκτέλεσε τον Γκαλίνοβιτς για το 1-2.

Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα. Ο τεν Κάτε έριξε στη μάχη τον Χριστοδουλόπουλο, αλλά δεν φρέσκαρε και άλλο την ομάδα του με κάποιον έξτρα επιθετικό. Οταν μπήκε ο Ρουκάβινα στο γήπεδο το ρολόι έδειχνε 85' και η μάχη της πρόκρισης είχε χαθεί οριστικά. Η ποιοτική ανωτερότητα της Βιγιαρεάλ καθόρισε την έκβασή της



Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Παναθηναϊκός-Βιγιαρεάλ 1-2

Δημοσίευση από polatov » Τετ Μαρ 11, 2009 12:22 am

καλο παιχνιδι με φανερα ανωτερη τη Βιγιαρεαλ σε ολο το παιχνιδι.
τσαμπα γκολ καθως το και τα δυο οφειλονταν σε λαθη των παιχτων του Παναθηναικου.
δικαια πηρε τη Νικη η Βιγιαρεαλ αλλα η ελληνικη ομαδα σταθηκε στα ποδια της.
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
VeRDe
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1124
Εγγραφή: Τετ Μάιος 21, 2008 1:26 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Παναθηναϊκός-Βιγιαρεάλ 1-2

Δημοσίευση από VeRDe » Τετ Μαρ 11, 2009 3:04 am

μολις εφτασα Πατρα απο γηπεδο. εγω να πω οτι το αξιοσημειοτο της βραδιας ηταν οτι φευγοντας απο το ΟΑΚΑ ειδα ενα πανεμορφο μαυρο ABARTH και στα λιγα που προλαβα να πω με το παιδι μου ειπε οτι ηταν ο chevroletcorvette!!


Μικρος που ειναι ο κοσμος..........

Άβαταρ μέλους
RUD
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1885
Εγγραφή: Τρί Σεπ 30, 2008 6:37 pm
Τοποθεσία: Athens

Re: Παναθηναϊκός-Βιγιαρεάλ 1-2

Δημοσίευση από RUD » Τετ Μαρ 11, 2009 7:35 am

VeRDe έγραψε:μολις εφτασα Πατρα απο γηπεδο. εγω να πω οτι το αξιοσημειοτο της βραδιας ηταν οτι φευγοντας απο το ΟΑΚΑ ειδα ενα πανεμορφο μαυρο ABARTH και στα λιγα που προλαβα να πω με το παιδι μου ειπε οτι ηταν ο chevroletcorvette!!


Μικρος που ειναι ο κοσμος..........
A ρε Χάρη πανάθα !!!
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Re: Παναθηναϊκός-Βιγιαρεάλ 1-2

Δημοσίευση από GRIGIO » Τετ Μαρ 11, 2009 11:16 am

Στο ειχα πει Γιαννη πως επρεπε να ιμαι γηπεδο,εν τω μεταξύ με γκαντεμηδες εβλεπα το παιχνιδι.

Ο ΠΑΟ σταθηκε γερά στα πόδια του,ειμαστε μια ομαδα με εντελώς μετριους αμυντικους που παιζει απο τις καλύτερες αμυνες στο c.league.Ευχαρσιτημενος για την πορεια αλλα μου μενει ότι μπορούσαμε να περάσουμε,ειχαμε τα φοντα για αυτο!Και ειδια εαν ειχαμε φύγει με 2πλο απο την Ισπανία κατι γινόταν...Απο την αλλη η Βιγιαρεάλ ήταν σε εξυπνο ρόλο,μαρκαρε ψηλά και εκμεταλλευόταν στο επακρο τις αδυναμιες του ΠΑΟ απο τα πλάγια κυρίως την έλλιψη του Σπυρόπουλου και το γεγονός ότι ο Νιλσον επαιζε μπακ-χαφ.Και παλι μπραβο ομως στα παιδια για την προσπαθεια!

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Παναθηναϊκός-Βιγιαρεάλ 1-2

Δημοσίευση από rxbkrs » Τετ Μαρ 11, 2009 12:47 pm

VeRDe έγραψε:το αξιοσημειοτο της βραδιας ηταν οτι φευγοντας απο το ΟΑΚΑ ειδα ενα πανεμορφο μαυρο ABARTH

Συμφωνώ απόλυτα μ'αυτό το λεγόμενο! :grin: :grin: :grin:

VeRDe έγραψε:το παιδι μου ειπε οτι ηταν ο chevroletcorvette!! Μικρος που ειναι ο κοσμος..........
Εγώ ήμουν. Όντως είναι μικρός ο κόσμος. :) :wink: Όσον αφορά το αποτέλεσμα, κρίμα. Ύστερα από 7 χρόνια, θα ξαναπήγαιναν στους 8 του Champions League αν τα κατάφερναν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Sports”