HEAVY METAL

Οτιδήποτε έχει σχέση με την μουσική θα το βρείτε εδώ.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRIGIO » Παρ Ιαν 05, 2007 1:55 pm

Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου.. Αλλά όχι και για τους Korn.Βασικά μου τη σπάει λίγο ο τραγουδιστής τους αλλά κατά τα άλλα ακούγονται άνετα. Εκείνοι οι οποίοι μου έκανε τρομερή εντύπωση στο πόσο ΄΄χάνουν'' στις συναυλίες τους είναι οι System of a down οι οποίοι τώρα τελευταία έχουν γίνει και τρέντηδες!



Άβαταρ μέλους
_puntomania_
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 04, 2007 1:13 am
Τοποθεσία: Menidi

Δημοσίευση από _puntomania_ » Παρ Ιαν 05, 2007 2:07 pm

Πράγματι οι system χάνουν πάρα πολύ στα live... Αν και προσωπικά βρίσκω τα album τους πολύ ενδιαφέροντα από μουσικής άποψης στο performance χάνουν. Το πρόβλημα είναι ότι έχουν την αμερικάνικη νοοτροπία και αντί να προσπαθούν να γίνουν καλλύτεροι μουσικοί έχουν αλλού το μυαλό τους. Γιατί καμία καινούρια μπάντα όταν ξεκινά δεν είναι καλή στα live. Μετά από λίγα χρόνια φτιάχνουν (μέχρι και ο χατζηγιάννης έφτιαξε!!!). Αφού αυτό δε συμβαίνει με τους system το μυαλό μπορεί να πάει άλλου... Λες να είναι ένα απλό κατασκεύασμα των μουσικών εταιρειών;; Ελπίζω πως όχι... ’σχετα με όλα αυτά, τα 3 τελευταία album τους είναι πολύ καλά, αλλά υπερπροβεβλημένα εις βάρος άλλων καλλύτερων συγκροτημάτων.

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRIGIO » Παρ Ιαν 05, 2007 2:20 pm

Φίλε μου το Toxicity που είχαν βγάλει ήταν απίστευτο άλμπουμ και όλα τα τραγούδια τους ακούγονταν άνετα!!!! Το Mesmerize ήταν πιό κάτω και το Hypnotize ήταν αρκετά καλύτερο.Εγώ τους βάζω σε κατηγορία alternative.... Ποιός δεν έχει ακούσει το chop suey, ATWA, Jet pilot, sugar, BYOB.

’σχετο αλλά είχα πάει σε ένα μαγαζάκι, Tithora λεγόταν στα ’νω Πατήσια και έπαιζε τέτοια μουσική και ήταν πάρα πολύ καλή φάση από τα μπουζούκια και τα clubάκια που πάμε συνέχεια

Άβαταρ μέλους
_puntomania_
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 04, 2007 1:13 am
Τοποθεσία: Menidi

Δημοσίευση από _puntomania_ » Παρ Ιαν 05, 2007 2:29 pm

Ναι ρε, έχω πάει αρκετές φορές είναι πολύ καλά... Ειδικά στο μπαλκόνι πάνω που κάθομαι συνήθως είναι πολύ ωραία γιατί είναι μέσα στο πράσινο... Αν και εγώ συνήθως σε μπουζούκια την βγάζω λόγω παρέας...
Το αγαπημένο μου τραγούδι από system είναι το when angels deserve to die. Εγώ θα τους έλεγα ένα μίγμα thrash,power,nu,folk metal, αν μπορεί να το πει κανείς αυτό... Πάντως κατά την προσωπική μου άποψη, το συγκρότημα που βρίσκεται στο top του αυτή τη στιγμή είναι οι nevermore. Και το αγαπημένο μου από τα καινουρια οι pain of salvation

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRIGIO » Παρ Ιαν 05, 2007 2:43 pm

Το τραγούδι που λες των system λέγεται Chop Suey...

Φίλε,εγώ πάντως εκει μέσα ξεχώριζα άνετα γιατί φαινόμουν ο πιο ήρεμος από όλους.....

Άβαταρ μέλους
_puntomania_
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 04, 2007 1:13 am
Τοποθεσία: Menidi

Δημοσίευση από _puntomania_ » Παρ Ιαν 05, 2007 2:46 pm

xaxa κ εγω το ιδιο γιατί οι περισσότεροι είχαν μακριά μαλλιά, σκουλαρίκια, μάυρες μπλούζες και εγώ είμαι ψιλο-trendy εμφανισιακά,αλλά δεν έχω τέτοια κολλήματα. Είμαι κατασταλαγμένος σε αυτό: άλλο η μουσική που ακούω και άλλο η εμφάνιση...

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRIGIO » Παρ Ιαν 05, 2007 2:55 pm

Ξέρεις τί παίζει,και πολλά άτομα όταν με γνωρίζουν νομίζουν από εμφάνιση ότι θα ακούω μπουζούκια ή μπιτάκια και μόνο.Αλλά εγώ ακούω τα πάντα,αλλά η rock-metal με πωρώνει ρε φίλε

Άβαταρ μέλους
HauntedPunto
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 5941
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2005 10:55 am
Τοποθεσία: Πασαλιμάνι!!!

Δημοσίευση από HauntedPunto » Παρ Ιαν 05, 2007 4:35 pm

Έχει πάει κανένας σας σε συναυλία των soad??
Πάντως είναι γεγονός ότι κανένας από το forum δεν δείχνει για μεταλάς..
Και γώ είμαι fan μόνο της μουσικής και όχι της νοοτροπίας..

Φίλε puntomania έχεις τα ίδια γούστα με τον κολλητό μου... αν δει τα ποστ σου, θα γίνει δικός σου κολλητός.. (επιτέλους..χεχε)
Εικόνα Made Me Do It
Pure on the outside, Haunted on the inside...

Άβαταρ μέλους
ad_astra
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2006 11:05 pm
Τοποθεσία: Πειραιας

Δημοσίευση από ad_astra » Σάβ Ιαν 06, 2007 2:05 am

Καλα συγκροτηματα υπαρχουν πολλα και καλα σημερα αλλα το θεμα ειναι ποιο απο αυτα πραγματικα ξεχωριζει. Ποιο θα καταφερει να κανει το δισκο του να ακουγεται ακομα και μετα απο 10 με 15 χρονια. Για μενα οι Mudvayne δεν ειναι απο αυτους, οπως και τα περισσοτερα Groups που εχουν βγει τελευταια απο το Αμερικα. Λιγα ειναι οι κορυφες, οπως οι Mastodon, οι Tool και καποιοι αλλοι.
Για παραδειγμα οι Trivium αυτη τη στιγμη κανουν τρελο σαματα, και ολα αυτα γιατι επαναφερουν τους παλιους καλους Metallica και Megadeth. Το ερωτημα ειναι ομως οτι οι περισσοτεροι σε 10 χρονια απο τωρα αν θα θελουν ενα τετοιο ακουσμα, θα προτιμουν το Master Of Puppets και το Rust In Peace. Οχι το Crusade...
"YOU THINK I AIN'T WORTH A DOLLAR...BUT I FEEL LIKE A MILLIONAIRE"

Sthom
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 11:53 am

Δημοσίευση από Sthom » Τετ Φεβ 28, 2007 12:41 pm

ad_astra έγραψε:Καλα συγκροτηματα υπαρχουν πολλα και καλα σημερα αλλα το θεμα ειναι ποιο απο αυτα πραγματικα ξεχωριζει.
Θα διαφωνησω...Μαζι με τα 90ies "πεθαναν" τα περισσοτερα καλα συγκροτηματα με εξαιρεση κατι Red Ηot Chilli Peppers,κλπ που αντεχουν μεχρι σημερα. :???:

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Δημοσίευση από polatov » Τετ Φεβ 28, 2007 12:42 pm

καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες στην παρεα μας!θα σε παρακαλουσα να κανεις ενα ποστ εδω http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?t=4&start=900 και να μας πεις λιγα πραγματα για σενα!
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
HauntedPunto
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 5941
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2005 10:55 am
Τοποθεσία: Πασαλιμάνι!!!

Δημοσίευση από HauntedPunto » Τετ Φεβ 28, 2007 1:10 pm

Sthom έγραψε:
ad_astra έγραψε:Καλα συγκροτηματα υπαρχουν πολλα και καλα σημερα αλλα το θεμα ειναι ποιο απο αυτα πραγματικα ξεχωριζει.
Θα διαφωνησω...Μαζι με τα 90ies "πεθαναν" τα περισσοτερα καλα συγκροτηματα με εξαιρεση κατι Red Ηot Chilli Peppers,κλπ που αντεχουν μεχρι σημερα. :???:
’κυρο....
Εικόνα Made Me Do It
Pure on the outside, Haunted on the inside...

Άβαταρ μέλους
Sonicboom
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2004 4:39 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευση από Sonicboom » Τετ Φεβ 28, 2007 1:19 pm

HauntedPunto έγραψε:
Sthom έγραψε:
ad_astra έγραψε:Καλα συγκροτηματα υπαρχουν πολλα και καλα σημερα αλλα το θεμα ειναι ποιο απο αυτα πραγματικα ξεχωριζει.
Θα διαφωνησω...Μαζι με τα 90ies "πεθαναν" τα περισσοτερα καλα συγκροτηματα με εξαιρεση κατι Red Ηot Chilli Peppers,κλπ που αντεχουν μεχρι σημερα. :???:
’κυρο....
Αυτά τα επιχειρήματα σου σκοτώνουν
Εικόνα
.

Άβαταρ μέλους
HauntedPunto
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 5941
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2005 10:55 am
Τοποθεσία: Πασαλιμάνι!!!

Δημοσίευση από HauntedPunto » Τετ Φεβ 28, 2007 1:25 pm

Γιατί, διαφωνείς με τα λεγόμενα μου??
Εικόνα Made Me Do It
Pure on the outside, Haunted on the inside...

Άβαταρ μέλους
ad_astra
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2006 11:05 pm
Τοποθεσία: Πειραιας

Δημοσίευση από ad_astra » Τετ Φεβ 28, 2007 10:28 pm

HauntedPunto έγραψε:Γιατί, διαφωνείς με τα λεγόμενα μου??
Ποια λεγομενα σου????
Μια λεξη ειπες...
Παιδια για οποιον ενδιεφερεται για doom καταστασεις να διπλοτσεκαρει τους Place Of Skulls. Ειναι πραγματικα καλοι...
Τωρα που το θυμηθηκα ακουσα και My Chemical Romance...
Ενταξει δεν ειναι κακο αλλα γιατι τοσος χαμος???
Ακομα προσπαθω να καταλαβω τι καινουριο προσφερουν
Σαν αμερικανικο κολλεγιακο punk με μια επιφαση μελαγχολιας και καλυτερα τεχνικα μερη.
"YOU THINK I AIN'T WORTH A DOLLAR...BUT I FEEL LIKE A MILLIONAIRE"

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”