Iron Maiden

Οτιδήποτε έχει σχέση με την μουσική θα το βρείτε εδώ.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
HauntedPunto
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 5941
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2005 10:55 am
Τοποθεσία: Πασαλιμάνι!!!

Δημοσίευση από HauntedPunto » Παρ Ιαν 19, 2007 11:03 am

Εντάξει ρε Νίκο, οι maiden δεν απευθύνονται μόνο σε μουσικούς όμως..
Στα δικά μου τα αφτιά ακούγονται ίδια... το πολύ το Κύριε ελέησον το βαριέται και ο παπάς..
Πάντως έχει δίκιο ο ad_astra.. ας βγάλουμε τις παροπίδες..
Το ρητό "είναι maiden είναι καλό" δεν ισχύει.. το progresive rock τους maiden περίμενε να το αναδείξουν???


Εικόνα Made Me Do It
Pure on the outside, Haunted on the inside...

Άβαταρ μέλους
Sonicboom
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2004 4:39 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευση από Sonicboom » Παρ Ιαν 19, 2007 11:10 am

Τα καινούργια να ακούγονται χειροτερα απο τα παλιά μπορεί, ετσι κι αλλιως περι ορεξεως...
Αλλα να σου ακούγονται τα ιδια λιγο δύσκολο! Βεβεα με τα δικα σου αυτια όλα είναι πιθανά! :mrgreen:
Εικόνα
.

Άβαταρ μέλους
HauntedPunto
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 5941
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2005 10:55 am
Τοποθεσία: Πασαλιμάνι!!!

Δημοσίευση από HauntedPunto » Παρ Ιαν 19, 2007 11:30 am

Μπορεί να μην έχω μουσικό αφτί και να μου ακούγονται όλα ίδια..
Εικόνα Made Me Do It
Pure on the outside, Haunted on the inside...

Άβαταρ μέλους
punto ps
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιαν 10, 2007 1:26 pm

Δημοσίευση από punto ps » Παρ Ιαν 19, 2007 11:45 am

Λοιπον παιδια επειδή έχω τελειώσει τις σπουδές στην κιθάρα και ασχολούμαι χρόνια με τους maiden θέλω να πω ότι η μουσική τους πράγματι άλλαξε αλλά όχι προς το χειρώτερο. Είτε σε κάποιους αρέσει είτε όχι η μουσική δεν μπορεί να παραμένει στάσιμη γιατί η μουσική προσαρμόζεται στις ανάγκες της καθημερινότητας. Φιλικά πάντα. :idea:
Powered by nature

Άβαταρ μέλους
bravonick
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1169
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 08, 2005 3:53 pm
Τοποθεσία: Στον Κόσμο Μου!!!

Δημοσίευση από bravonick » Παρ Ιαν 19, 2007 12:18 pm

punto ps έγραψε:Λοιπον παιδια επειδή έχω τελειώσει τις σπουδές στην κιθάρα και ασχολούμαι χρόνια με τους maiden θέλω να πω ότι η μουσική τους πράγματι άλλαξε αλλά όχι προς το χειρώτερο. Είτε σε κάποιους αρέσει είτε όχι η μουσική δεν μπορεί να παραμένει στάσιμη γιατί η μουσική προσαρμόζεται στις ανάγκες της καθημερινότητας. Φιλικά πάντα. :idea:
ορίστε ο άνθρωπος που ασχολείτε...
προς το καλύτερο αλλάζει η μουσική τους...
αλλά όντως δεν απευθύνονται μόνο σε μουσικούς.. και στο φινάλε το ξαναείπα: "τα αυτιά είναι δικά μας και τα βάζουμε να ακούνε ότι εμείς γουστάρουμε"...
όποιος δεν γουστάρει κάποιο είδος ή σχήμα, απλά δεν το ακούει...
σε καμία περίπτωση δεν το κατακρίνει... :grin:
Ventivalvola Potenza!

Άβαταρ μέλους
HauntedPunto
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 5941
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2005 10:55 am
Τοποθεσία: Πασαλιμάνι!!!

Δημοσίευση από HauntedPunto » Παρ Ιαν 19, 2007 12:56 pm

Αυτό είναι σπόντα για μένα μάλλον...

Εμένα απλά δε μου αρέσει αυτό που σου είπα "είναι maiden είναι καλό - τελεία και παύλα"... και συμφωνώ στο ότι υπάρχει οπαδιλίκι...
Οι maiden για μένα δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα πλέον..
Όταν μου λες εσύ ότι οι maiden είναι οι καλύτεροι, πρέπει σώνει και καλά να συμφωνήσω??
Τη γνώμη μου λέω.. δεν το κατακρίνω..
Δεν μπήκα στο site των maiden να πω οτι δε μου αρέσετε και πηγέντε σπίτια σας..
στο δικό μας forum το λέω... και πάντα γνώμη μου..

Και έκανε κάποια ερωτήματα ο ad_astra που παραμένουν αναπάντητα..
Φιλικά πάντα
hauntedpunto..
Εικόνα Made Me Do It
Pure on the outside, Haunted on the inside...

Άβαταρ μέλους
bravonick
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1169
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 08, 2005 3:53 pm
Τοποθεσία: Στον Κόσμο Μου!!!

Δημοσίευση από bravonick » Παρ Ιαν 19, 2007 1:54 pm

HauntedPunto έγραψε:Αυτό είναι σπόντα για μένα μάλλον...

Εμένα απλά δε μου αρέσει αυτό που σου είπα "είναι maiden είναι καλό - τελεία και παύλα"... και συμφωνώ στο ότι υπάρχει οπαδιλίκι...
Οι maiden για μένα δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα πλέον..
Όταν μου λες εσύ ότι οι maiden είναι οι καλύτεροι, πρέπει σώνει και καλά να συμφωνήσω??
Τη γνώμη μου λέω.. δεν το κατακρίνω..
Δεν μπήκα στο site των maiden να πω οτι δε μου αρέσετε και πηγέντε σπίτια σας..
στο δικό μας forum το λέω... και πάντα γνώμη μου..

Και έκανε κάποια ερωτήματα ο ad_astra που παραμένουν αναπάντητα..
Φιλικά πάντα
hauntedpunto..

χαλάρωσε ρε...! δεν είπα κάτι για εσένα... Γενικά απευθύνομαι...
Το Γ......ες το θέμα... σιγά μην μαλώσω με σένα επειδή δεν σου αρέσουν οι maiden.. τι μέ νοιάζει εμένα? σου είπα εγώ να συμφωνήσεις μαζί μου?
επίσης μου αρέσει και ο Γονίδης.... δεν θα μου ξαναμιλήσεις τώρα??? :grin: :grin: :grin:
Ventivalvola Potenza!

Άβαταρ μέλους
bravonick
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1169
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 08, 2005 3:53 pm
Τοποθεσία: Στον Κόσμο Μου!!!

Δημοσίευση από bravonick » Παρ Ιαν 19, 2007 1:59 pm

ad_astra έγραψε: Και απαντηστε μου ειλικρινα σε αυτες τις ερωτησεις...
Εχει αναγκη ο metal κοσμος εναν καινουριο δισκο των Maiden?
Ποιος πραγματικα ωφεληθηκε απο αυτην την κυκλοφορια?
Ειναι δισκοι που θα τους ακουμε μετα απο 10 χρονια?
Τελικα ποιος ειναι ο ρολος τους στη συγχρονη μουσικη?

Την απαντηση μου την ξερετε και γι αυτο προτεινω σε ολα τα γεροντια (Priest, Sabbath, Kiss, Maiden, Manowar και πολλους αλλους) να πανε να αραξουν στα καστρα τους να πιουν κανα τσαγακι γιατι καλο metal πια δε γραφουν.
και να απαντήσω για να μην φανώ αποφεύγω...

-Ναι έχει ανάγκη, όχι όλος ο κόσμος αλλά κάποιοι θέλουν να δούνε τι δυνατότητες έχουν μετά απο τόσα χρόνια...
-όλοι οι παραπάνω
-και μετά απο 20 για απλά είναι maiden
-δεν θα έλεγα ότι τους πάει, αλλά και τους metallica δεν τους πήγαινε το κοντό μαλλί μέχρι που το συνηθήσαμε...
Ventivalvola Potenza!

Άβαταρ μέλους
HauntedPunto
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 5941
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2005 10:55 am
Τοποθεσία: Πασαλιμάνι!!!

Δημοσίευση από HauntedPunto » Παρ Ιαν 19, 2007 2:08 pm

Σου αρέσει ο Γονίδης??? ban με τη μία... χαχαχα
καλά, σιγά μη μαλώσουμε για τους maiden και τον Γονίδη..

Με την τρίτη απάντηση σου δεν συμφωνώ καθόλου...
Είναι αυτό που έλεγα, "βλέπεις ΝΙΚΑΣ είναι καλό.." εεεεε "είναι maiden, είναι καλό"

Άλλο κεφάλαιο οι metallica.. μπορεί να συνηθίσεις το κοντό μαλλί, αλλά το st. anger δεν συνηθίζεται με τπτ...
Εικόνα Made Me Do It
Pure on the outside, Haunted on the inside...

Άβαταρ μέλους
bravonick
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1169
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 08, 2005 3:53 pm
Τοποθεσία: Στον Κόσμο Μου!!!

Δημοσίευση από bravonick » Παρ Ιαν 19, 2007 5:40 pm

HauntedPunto έγραψε:το st. anger δεν συνηθίζεται με τπτ...
+1

επίσης έχες δίκιο σε αυτό που οι περισσότεροι λένε: "είναι maiden, είναι καλο" ούτε και εμένα μου αρέσει αυτή η φιλοσοφία, απλά δεν θέλω να πώ και ψέματα... οι καινούριοι δίσκοι τους μου άρεσαν.... (εμένα πάντα)

και μου άρεσε και το "hear in the now frontier" των queensryche που δεν άρεσε σε κανέναν και το "chameleon" των helloween που επίσης δεν άρεσε σε κανένα... μήπως τελικά είμαι λίγο κάφρος και πρέπει να το προσέξω??? :grin:
Ventivalvola Potenza!

Άβαταρ μέλους
ad_astra
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2006 11:05 pm
Τοποθεσία: Πειραιας

Δημοσίευση από ad_astra » Σάβ Ιαν 20, 2007 4:18 pm

Ρε παιδια ξεκολληστε...

Φυσικα και αυτο που λεω ειναι η αποψη μου, αυτο δεν κανουμε εδω ετσι κι αλλιως?
Οπως μπαινετε εσεις και τους αποθεωνετε ετσι υπαρχουν και ατομα που τους θεωρουν τελειωμενους, δεχτειτε το.
Και τελος φιλε bravonick πιστευεις πραγματικα οτι ενας δισκος κρινεται για το αν ειναι καλος η κακος αναλογα με το ποσο δυσκολα κομματια εχει μεσα?
Νομιζω εχουμε ξεφυγει...οι AC/DC δλδ που επαιζαν με 2 ακορντα για ολοκληρους δισκους ηταν για τα μπαζα.
Βγαλτε τις παρωπιδες και προσπαθηστε να καταλαβετε οτι Maiden και 21ος αιώνας απλα δε συμβαδιζουν...
"YOU THINK I AIN'T WORTH A DOLLAR...BUT I FEEL LIKE A MILLIONAIRE"

Άβαταρ μέλους
ad_astra
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2006 11:05 pm
Τοποθεσία: Πειραιας

Δημοσίευση από ad_astra » Σάβ Ιαν 20, 2007 4:34 pm

Και να ριξουμε λιγο τους τονους εγω αυτο που θελω ειναι να κανω τους υπολοιπους να καταλαβουν ειναι οτι κυκλοφορουν απιστευτα συγκροτηματα εκει εξω με εκπληκτικους δισκους που δυστυχως δεν αναδεικνυονται λογω του κολληματος μας με τους κλασσικους...
Δλδ φετος εβγαλαν οι Mastodon to "Blood Mountain", οι Tool το "10.000 Days", οι Lamb Of God το "Sacrament" και καθομαστε και ασχολουμαστε με Matter of Life and Death, Operation Mindcrime II (ο θεος να το κανει) και με την καινουρια αηδια των Motorhead?

Ελπιζω να εγινε κατανοητο αυτο που πραγματικα που θελω να πω..

Υ.Γ. Το 2018 που θα θελετε να βαλετε στο γιο σας να ακουσει Maiden, στα 40 τραγουδια που θα του βαλετε, ποσα θα ειναι απο τα τρια τελευταια τους?
Πιστευω αν πειτε πανω απο 2-3 μαλλον λετε ψεμματα. Μηπως αυτο ξεκαθαριζει τη σημερινη αξια τους???
Οι Maiden ηταν, ειναι και θα ειναι τεραστιο κεφαλαιο στο metal. Απλα απο το No Prayer For The Dying και μετα εκαναν πολυ λιγα πραγματικα αξιολογα πραγματα.
"YOU THINK I AIN'T WORTH A DOLLAR...BUT I FEEL LIKE A MILLIONAIRE"

Άβαταρ μέλους
Sonicboom
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2004 4:39 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευση από Sonicboom » Σάβ Ιαν 20, 2007 7:56 pm

Το οτι υπάρχουν αλλά καλά συγκροτήματα δεν σημαινει οτι οι maiden έχουν σαπίσει. Γιατί ντε και καλα επειδή είναι κάτι δεκαετίες παραπάνω στο χώρο σε σχέση με αλλους πρέπει να θεωρούνται ξεπερασμένοι. Εχουν γράψει ιστορία και ακόμα και τώρα συνεχίζουν και δημιουργούν. Πιστευω πως με αυτό το line-up έχουν πολλά ακόμα να προσφέρουν. Αντίθετα με τους mastodon που προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορετικό έχει ο ήχος τους... Για tool δεν μιλάω, οι τύποι είναι σε δικιά τους κατηγορία. Είπαμε, περι ορέξεως...
Παντως το 2048 που θα βάζω στον εγγονό να ακούσει maiden έστω και τα παλιά τους αμφιβάλω αν θα θυμάται κανείς τους mastodon :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Εικόνα
.

Άβαταρ μέλους
punto ps
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιαν 10, 2007 1:26 pm

Δημοσίευση από punto ps » Σάβ Ιαν 20, 2007 8:21 pm

Λοιπόν παιδιά το ξαναλέω ότι οι maiden σίγουρα δεν έχουν και αυτό φαίνεται απ' το ότι κανένα άλλο συγκρότημα εκ΄τος από maiden και ίσως και οι metallica δεν γράφουν ακόμα και σήμερα κομμάτια που να μην μοιλαζουν το ένα με το άλλο. Μια πιο hard λύση γι'αυτούς που βαρέθηκαν το maiden είναι οι nevermore. Προσπαθήστε να τους ακούσετε.

Υ.Γ: Μην τους απορρίψετε από την πρώτη φορά. Για να καταλάβετε την μουσική τους ακούστε το cd τουλάχιστον 3 φορές.
Powered by nature

Άβαταρ μέλους
HauntedPunto
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 5941
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2005 10:55 am
Τοποθεσία: Πασαλιμάνι!!!

Δημοσίευση από HauntedPunto » Δευ Ιαν 22, 2007 9:46 am

Το ότι μπορεί Κώστα οι maiden να μην έχουν σαπίσει (για αρκετούς), δε σημαίνει ότι πρέπει να φοράμε παροπίδες και να μην ακούμε νέα συγκροτήματα..
mastodon, lamb of god, stone sour, soad, nevermore, opeth, "the haunted" (xexe), unearth και χίλια δυό άλλα...

Καταλαβαίνω ότι οι maiden είναι ευκολοάκουστοι, αλλά τι να το κάνω όταν και η ανηψούλα μου ακούει maiden μαζί με Καλομοίρα..
Δώστε μία ευκαρία στον λίγο πιο ακραίο (και πιο ψαγμένο) ήχο..

Όσο για τους mastodon πραγματικά προσφέρουν κάτι διαφορετικό με τα δύο τελευταία τους album... δεν έκατσες να τους ακούσεις καλά μου φαίνεται sonic...

Οι nevermore, μπορεί να μην τους ακούω, αλλά συμφωνώ ότι μπορούν να προσφέρουν και αυτοί τη στιγμή στο metal..
Ό λόγος που δεν τους ακούω είναι επειδή πιστεύω ότι τα φωνιτικά δεν ταιριάζουν με τη μουσική.. αν και μουσικά είναι πολύ καλοί οι nevermore..
Εικόνα Made Me Do It
Pure on the outside, Haunted on the inside...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”