Manowar-Rhapsody

Οτιδήποτε έχει σχέση με την μουσική θα το βρείτε εδώ.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
_puntomania_
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 04, 2007 1:13 am
Τοποθεσία: Menidi

Manowar-Rhapsody

Δημοσίευση από _puntomania_ » Παρ Ιαν 05, 2007 2:20 pm

Για τη συναυλία του Μαρτίου, Manowar-Rhapsody τι έχετε να πείτε;;;;



Άβαταρ μέλους
HauntedPunto
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 5941
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2005 10:55 am
Τοποθεσία: Πασαλιμάνι!!!

Δημοσίευση από HauntedPunto » Παρ Ιαν 05, 2007 4:32 pm

Δε με τρελένει κανένα από τα 2 ονόματα.. ιερόσυλος ξέρω.. αλλά δεν είναι του γούστου μου τα ιπποτικά...
Εικόνα Made Me Do It
Pure on the outside, Haunted on the inside...

Άβαταρ μέλους
Sonicboom
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2004 4:39 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευση από Sonicboom » Παρ Ιαν 05, 2007 8:21 pm

Τους manowar τους είχα δει οταν παίζανε headliners στo rockwave του 99. Αρκετά καλοί, ωραίο το show τους αλλά μέχρι εκεί. Δεν νομίζω πως θα ξαναπλήρωνα για να τους δω :D
Εικόνα
.

Άβαταρ μέλους
ad_astra
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2006 11:05 pm
Τοποθεσία: Πειραιας

Δημοσίευση από ad_astra » Σάβ Ιαν 06, 2007 2:21 am

Οι Manowar ειναι πια τελειωμενη υποθεση, το καλυτερο που εχουν να κανουν ειναι να πανε σπιτια τους, να φορανε τα δερματινα βρακακια τους και να τραγουδανε υμνους για τη Valhalla!!!

Οι Rhapsody ενταξει, δεν ειναι και πολυ κακοι, αλλα ειναι καρακλισαρισμενοι ρε γμτ. Θυμαμαι το Legendary Tales με ειχε στειλει οταν ειχε πρωτο βγει αλλα ποτε δεν καταφεραν κατι καλυτερο. Οπως και οι Hammerfall που ποτε δεν ξεπερασαν το Glory To The Brave.

Ο,τι και να λεμε παντως το θεμα ειναι οτι η συναυλια θα ειναι γεματη, γιατι δυστυχως η Ελλαδα ειναι η χωρα που γεμιζει τα live των Manowar και των Iron Maiden, αλλα αγνοει επειδικτικα ο,τι καινοyριο και φρεσκο, οπως τις συναυλιες των Queens Of The Stone Age ή ακομα και των Mondo Generator.
Αλλα εδω μου φαινεται οτι αν δεν εχεις κλεισει τα 60 χρονια μουσικης καριερας και του 35 δισκους, τη συναυλια σου δεν τη γεμιζουμε.Κριμα...

Ασχετο αλλα μεσα σε κανα δυο μηνες ερχονται οι Trouble (θεοι) για συναυλια. Ψηνεται κανεις???
"YOU THINK I AIN'T WORTH A DOLLAR...BUT I FEEL LIKE A MILLIONAIRE"

Άβαταρ μέλους
_puntomania_
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 04, 2007 1:13 am
Τοποθεσία: Menidi

Δημοσίευση από _puntomania_ » Σάβ Ιαν 06, 2007 12:53 pm

Οι Manowar ειναι πια τελειωμενη υποθεση, το καλυτερο που εχουν να κανουν ειναι να πανε σπιτια τους, να φορανε τα δερματινα βρακακια τους και να τραγουδανε υμνους για τη Valhalla!!!
Εντάξει, συμφωνώ είναι λίγο (ίσως και πολύ) γραφικοί οι Manowar, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι έχουν το δικαίωμα να είναι καθότι αυτοί στην ουσία ίδρυσαν και προσδιόρισαν το epic metal. Αυτή η viking θεματολογία είναι το σήμα κατατεθέν τους. Όταν βλέπω νέ συγκροτήματα να γράφουν για δράκους και βαλχάλλα μ ανεβαίνει κ εμένα το αίμα στο κεφάλι... Όμως οι Manowar είναι respect και ένα μεγάλο κεφάλαιο στην ιστορία του metal γενικότερα. Kαι κατά την άποψή μου, το τλευταίο album ήταν αρκετά καλό...
Παλιά ήμουν πολύ κολλημένος με τους Rhapsody αλλά τελευταία με έχουν ξενερώσει που παίζουν τα ίδια κ τα ίδια. Είμαι πολύ περίεργος όμως να δω πως θα παίξουν live και αν θα καταφέρουν να αποδώσουν τα πολύπλοκα κιθαριστικά και ορχηστρικά μέρη...

Άβαταρ μέλους
ad_astra
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2006 11:05 pm
Τοποθεσία: Πειραιας

Δημοσίευση από ad_astra » Σάβ Ιαν 06, 2007 3:18 pm

Ενταξει οι Manowar ειναι θεσμος, δε διαφωνω οτι οι πρωτοι 4 δισκοι τους εχοθν γραψει ιστορια και οτι οι ιδιοι ειναι παραδειγμα για οσους θελουν να παιξουν epic metal. Το θεμα ομως ειναι οτι αυτου του ειδους η μουσικη ειναι τοσο μα τοσο ξεπερασμενη που ακομα και οι πρωτοποροι του ειδους ειναι λιγο βαρετοι.
Και οσον αφορα το μυθο του ροκ για το αν ειναι καλυτερα να καεις η να σιγοσβησεις, δυστυχως οι Manowar ακομα σιγοσβηνουν, εδω και 20 χρονια περιπου...
"YOU THINK I AIN'T WORTH A DOLLAR...BUT I FEEL LIKE A MILLIONAIRE"

Άβαταρ μέλους
hammersword@Revlimit
Official Partner
Official Partner
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 1:31 pm
Τοποθεσία: Πατρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hammersword@Revlimit » Σάβ Ιαν 06, 2007 4:10 pm

Γεια σας μαγκες.... Οι Manowar ειναι ενα απο τα μοναδικα συγκροτηματα στα οποια το κεθε CD τους διαφερει απο το καθε αλλο κ εχει αλλο στυλ....
Γενικα ειναι ενα συγκροτημα που εχει πολυ μεγαλο ονομα στο χωρο του μεταλ κ ειναι το αυθεντικο συγκροτημα της Epic Metal...

Πιστευω οτι η συναυλια θα ειναι ολα τα λεφτα....

Οσο για τα νεα συγκροτηματα κ το νεο κυμα της Rock & Metal, ειναι απλα για πεταμα... Αυτο το ειδος μουσικης εχει σταματησει στο 1990... Κατι συγκροτηματα οπως Linkin Park ειναι απλα για τα σκουπιδια...
Εικόνα

Grande Punto Abarth Precision 5128 CEA

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRIGIO » Σάβ Ιαν 06, 2007 5:55 pm

Φώτη θα διαφωνίσω μαζί σου...

Για εμένα κανένα συκρότημα δεν έχει όλα του τα τραγούδια αξιοθαύμαστα,απλά έχει κομμάτια καλά ή άσχημα.

Οι Manowar όπως και οι Linkin Park έχουν διαφορετικά ακούσματα για διαφορετικές ώρες.

Άβαταρ μέλους
HauntedPunto
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 5941
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2005 10:55 am
Τοποθεσία: Πασαλιμάνι!!!

Δημοσίευση από HauntedPunto » Δευ Ιαν 08, 2007 4:45 pm

Δέχομαι ότι τα πρώτα των Manowar έχουν αφήσει ιστορία (παρόλο που ποτέ δε μου άρεσαν), αλλά τώρα μπορώ να τους χαρακτηρίσω μόνο ως "οι "ήρωες με τα κολάν"..

Και αυτό ότι το metal σταμάτησε το 1990 το θεωρώ τραγικά άκυρο...
Εικόνα Made Me Do It
Pure on the outside, Haunted on the inside...

Άβαταρ μέλους
bravonick
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1169
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 08, 2005 3:53 pm
Τοποθεσία: Στον Κόσμο Μου!!!

Δημοσίευση από bravonick » Δευ Ιαν 08, 2007 5:52 pm

HauntedPunto έγραψε:Και αυτό ότι το metal σταμάτησε το 1990 το θεωρώ τραγικά άκυρο...
+1
Ventivalvola Potenza!

Άβαταρ μέλους
bravonick
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1169
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 08, 2005 3:53 pm
Τοποθεσία: Στον Κόσμο Μου!!!

Δημοσίευση από bravonick » Δευ Ιαν 08, 2007 5:55 pm

Εμένα μου αρέσουν οι Manowar και ποτέ δεν έχω πει άσχημη κουβέντα για κανένα σχήμα στο χώρο της Metal..... Αν κάτι δεν μου αρέσει απλά δεν το ακούω....
ο καθένας έχει δικά του αυτιά και τα κάνει ότι θέλει....
εμένα μου αρέσει να τα βάζω να ακούνε Manowar και στο live τους θα είμαι παρών στην πρώτη γραμμή όπως πάντα....
Ventivalvola Potenza!

Sthom
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 11:53 am

Δημοσίευση από Sthom » Τετ Φεβ 28, 2007 12:47 pm

bravonick έγραψε:
HauntedPunto έγραψε:Και αυτό ότι το metal σταμάτησε το 1990 το θεωρώ τραγικά άκυρο...
+1
Συμφωνω αλλα απο την αλλη παλι η rock σκηνη δεν βγαζει τα ακουσματα που ειχε καποτε... :???:
Δυστυχως η εμποροποιηση της μουσικης εχει φτασει σε πολυ ασχημο βαθμο... :sad:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”