Dream car

Εδώ μέσα ξεσαλώστε!!!

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kostasgoris2
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 13, 2013 5:34 pm

Dream car

Δημοσίευση από kostasgoris2 » Παρ Απρ 01, 2016 4:03 pm

Καλησπερα κυριες και κυριοι....σημερα θα ηθελα να μιλησουμε για τα project cars και παρολο που σημερα ειναι πρωταπριλια ευχομαι σε ολους εσας εκει εξω που εχετε αυτο το ονειρο ή οποιοδηποτε ονειρο να μην σας βγει καθολου ψεμα......
Ξεκινωντας λοιπον μπορουμε να πουμε πως αν το ολο ενχειρημα για ενα project car ξεκιναγε πριν 10 χρονια περιπου δεν θα ηταν καν θεμα συζητησης αλλα απλως καποια στιγμη οποιος ηθελε να κανει αυτο το ονειρο του πραγματικοτητα γινοταν με λιγο υπομονη και κοπο......
Τις μερες που περναμε ομως τα πραγματα αλλαξαν και λογο της οικονομικης καταστασης της χωρας αλλα κυριος της νοοτροποιας που επικρατει στους ανθρωπους που ασχολουνται με τον μηχανοκινητο αθλητισμο....Εχει χαθει σε μεγαλο πλεον βαθμο η νοοτροποια του rebuild να ξεκινησει καποιος απο ενα αμαξι το οποιο χρειαζετε πολλες εργατοωρες δουλειας και πλεον ολοι κυνηγανε την ευκολη λυση τον πολλων αλογων σε αμαξια με ευκολο boostαρισμα χωρις κοπο και ιδρωτα.....Ισως και αυτος ειναι ενας λογος που χανονται κιολας παιδια καθημερινα στην ασφαλτο διοτι δεν εχουν ζησει το ιδιο το αμαξι που οδηγουν παροτι το οδηγανε.....
Αφηνωντας πισω ομως ολα αυτα υπαρχουν ατομα ακομη εκει εξω που θα τους δεις να ιδρωνουν κατω απο το καπο ή την μηχανη του αυτοκινητου τους να εχουν μαυρισμενα τα χερια τους λερωμενα ρουχα χωρις καν οι ιδιοι να ειναι οι μηχανικοι στο συνεργιο που τυχαινει να βρισκετε το αμαξι και οταν βλεπεις το προσωπο εκεινων των ανθρωπων που παροτι εχουν δουλεψει 8-9 ισως και 10ωρες σερι απο το πρωι για εναν μισθο κουτσουρεμενο πλεον στην Ελλαδα βλεπεις να καθονται σε συνεργια φιλων και γνωστων και να συνεχιζουν την δουλεια σαν να μην περασαν ολες οι προηγουμενες ωρες δουλειας ποτε απο την ζωη τους και εχωντας αυτο το τεραστιο χαμογελο στο πρωσοπο τους δινωντας μου και εμενα την ελπιδα οτι καποια μερα αυτο που θελω να πετυχω θα το καταφερω στο δικο μου αυτοκινητο.....περνωντας κουραγιο λοιπον απο τετοιους ανθρωπους πιστευω πως ηρθε η στιγμη που ολα ξεκινανε για εμενα και το punto μου και παρολο που το μελλον θα ειναι μακρυ και με πολυ κοπο αυτο δεν με πτωει αλλα μου δινει κουραγιο να συνεχισω.....

Υ.Γ δειξτε μας και εσεις το project car που εχετε στην κατοχη σας ή πως θα θελατε να κανετε το δικο σας αυτοκινητο και πειτε 2 λογια για το τι σχεδιαζετε για το μελλον....
Καλο μηνα
Κωστας

Στάλθηκε από το Lenovo K50-t5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Whatever has a piston and a rod, it will always turn me on!

Άβαταρ μέλους
mixalis
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2013 1:10 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Dream car

Δημοσίευση από mixalis » Παρ Απρ 01, 2016 4:37 pm

Προσωπικα θα θεωρουσα project car ενα αμαξι που θα ειχα μονο για πιστα πανω σε τρειλερ κ θα το εβγαζα καθε κυριακη για βολτα σε μια πιστα..Τα οικονομικα προφανως κ εχουν αντιθετη αποψη οποτε βολευομαστε με ενα μαμα πουντακι που προσπαθω να συνδηασω την καθημερηνη χρηση κ την διασκεδαση οταν μπορεσω..τα προτζεκτ καρ στις μερες μας ειναι πολυτελεια πυστευω.Αλλα η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια οπως κ να το κανουμε θα γουσταρα πολυ ενα σεντο αγωνιστικο
Πικατσου διαλεγω εσενα

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Dream car

Δημοσίευση από kostas013 » Παρ Απρ 01, 2016 4:42 pm

"μαμα"

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
yellow_power
Junior Moderator
Junior Moderator
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 13, 2014 12:39 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη, Ευοσμος

Re: Dream car

Δημοσίευση από yellow_power » Παρ Απρ 01, 2016 6:08 pm

kostas013 έγραψε:"μαμα"

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
οφτοπικ ωσ συνηθωσ...εγω προσωπικα ειμαι απο αυτουσ που αλλαζουν γνωμη συνεχεια..μια θελω ατμοσφαιρικη βελτιωση μια ΤΟΥΡΜΠΟ ...το θεμα ειναι οτι στο αμαξι εχω αλλαξει τελικο βγαλμενο καζανι φιλτροχοανη(σιμοτα) χαμηλωμα 3.5 ποντων ζαντεσ 15 αρεσ και μετατροπη στα φρενα πληρεσ απο το GT3...συντομα θα ανεβασω και φωτο λογω καποιου τεχνικου προβληματοσ που εχω
yellow_power

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Dream car

Δημοσίευση από kostas013 » Παρ Απρ 01, 2016 6:10 pm

yellow_power έγραψε:
kostas013 έγραψε:"μαμα"

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
οφτοπικ ωσ συνηθωσ...εγω προσωπικα ειμαι απο αυτουσ που αλλαζουν γνωμη συνεχεια..μια θελω ατμοσφαιρικη βελτιωση μια ΤΟΥΡΜΠΟ ...το θεμα ειναι οτι στο αμαξι εχω αλλαξει τελικο βγαλμενο καζανι φιλτροχοανη(σιμοτα) χαμηλωμα 3.5 ποντων ζαντεσ 15 αρεσ και μετατροπη στα φρενα πληρεσ απο το GT3...συντομα θα ανεβασω και φωτο λογω καποιου τεχνικου προβληματοσ που εχω
εισαι στο θεμα dream car κοινως πως θα ηθελες να ηταν η τι σκοπευεις να κανεις!!! δεν εισαι στην ενοτητα παρουσιασης αυυοκινητων μελων

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
mixalis
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2013 1:10 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Dream car

Δημοσίευση από mixalis » Παρ Απρ 01, 2016 9:29 pm

ειναι πολυ dream project τα φρενα απο gt :p
Πικατσου διαλεγω εσενα

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Dream car

Δημοσίευση από kostas013 » Σάβ Απρ 02, 2016 1:30 pm

ας πω και εγω 2 λογια για το δικο μου punto dream car (track day car)

Αυτη τη στιγμη ο κακομοιρο ειναι καπως ετσι
Εικόνα

Αν ολα πανε καλα αυτη την εβδομαδα ολη η καλωδιωση του αυτοκινητου θα εχει τελειωσει και θα προσπαθησουμε να παρει μπροστα μετα απο 3 μηνες υπνο!!!

επομενως προεχει να παρει μπροστα με τον DTA stand alone
μετα να το μαζεψω λιγο μεσα να γινει παλι αμαξι που εινα εργοταξιο, να βαφτει το πορτπαγκαζ γτ τα χρονια κανανε την εμφανιση τους, να αγορασω μπιλιες motorsport να μπουνε τα σωληνωτα ψαλιδια και να τοποθετηθει το roll cage

Στα του μοτερ αφου το χαρω λιγο ως ατμοσφαιρικο με περιπου 180 αλογα και καλα νουμερα ροπης παμε για rotrex να ανεβουμε "stock block" ( stock πιστονια golf abf) γυρω στα 250 αλογα που πιστευω για τη χρηση που θελω να κανω στο αμαξι θα ειναι πολυ καλα...

Τελος να βαφτει το αμαξι εσωτερικα εξωτερικα αυτα απο εμενα :)

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
yellow_power
Junior Moderator
Junior Moderator
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 13, 2014 12:39 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη, Ευοσμος

Re: Dream car

Δημοσίευση από yellow_power » Σάβ Απρ 02, 2016 4:15 pm

mixalis έγραψε:ειναι πολυ dream project τα φρενα απο gt :p
πφφφ τι μιλασ εσυ μωρε ? :P ναι για καποιον που δν εχει την οινομικη δυνατοτηα ν τ δωσει ολα μαζι και ν το κανει GT κατι ειναι και τ φρενα...τελοοσ παντων...μελοντικα βασικα σιγα σιγα κραταμε λεφτα πιστευωντασ οτι θα το κανουμε GT αν για διαφορουσ λογουσ δν γινει αυτο θα το αναβαθμησω οσο παει με ατμοσφαιρα..θα αλλαχτει το υπαρχων χταποδι και θα μπει χειροποιητο ελευθεροκαταλυτησ αγωνιστικοσ εξατμιση απο καταλυτη ωσ πισω με σωληνα ανοξειδωτο και με τελικο το ηδη υπαρχων μπουρι που εχω...σε θεμα αναρτησησ θα απευθυνθω στην αντιπροσωπεια τησ Bilstein μιασ και μενω θεσσαλονικη την εχω ευκαιρη...και απο οτι συζηταω με καποιουσ καταληγω σε φτιαχτη αναρτηση στα μετρα του αυτοκινητου ν δουλευει στουσ -5 ποντουσ και ν ειναι ρυθμιζομενη καθ υψοσ καθωσ η σκληροτητα θα ειναι αποφαση που θα παρω οταν θα ειμαι ετοιμοσ ν την βαλω...αυτα σκεφτομαι εγω σαν DREAM CAR στην περιβοητη μουσταρδα..
yellow_power

Άβαταρ μέλους
Γιωργος punto
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 8:56 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Dream car

Δημοσίευση από Γιωργος punto » Σάβ Απρ 02, 2016 4:28 pm

Αν έπαιζαν φράγκα θα είχαν βάλει τροπετακι tjet κ μετά κατευθείαν set up abarth... εννοείται και το στήσιμο του abarth... αλλά δεν παίζει μια, οπότε ένα φιλτρακι μέχρι στιγμής στο starjet και κάποια στιγμή ένα τελικό... μέχρι εκεί.

Dream car... lancia delta integrale ή fiat coupe 20vt
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
yellow_power
Junior Moderator
Junior Moderator
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 13, 2014 12:39 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη, Ευοσμος

Re: Dream car

Δημοσίευση από yellow_power » Σάβ Απρ 02, 2016 4:33 pm

yellow_power έγραψε:
mixalis έγραψε:ειναι πολυ dream project τα φρενα απο gt :p
πφφφ τι μιλασ εσυ μωρε ? :P ναι για καποιον που δν εχει την οινομικη δυνατοτηα ν τ δωσει ολα μαζι και ν το κανει GT κατι ειναι και τ φρενα...τελοοσ παντων...μελοντικα βασικα σιγα σιγα κραταμε λεφτα πιστευωντασ οτι θα το κανουμε GT αν για διαφορουσ λογουσ δν γινει αυτο θα το αναβαθμησω οσο παει με ατμοσφαιρα..θα αλλαχτει το υπαρχων χταποδι και θα μπει χειροποιητο ελευθεροκαταλυτησ αγωνιστικοσ εξατμιση απο καταλυτη ωσ πισω με σωληνα ανοξειδωτο και με τελικο το ηδη υπαρχων μπουρι που εχω...σε θεμα αναρτησησ θα απευθυνθω στην αντιπροσωπεια τησ Bilstein μιασ και μενω θεσσαλονικη την εχω ευκαιρη...και απο οτι συζηταω με καποιουσ καταληγω σε φτιαχτη αναρτηση στα μετρα του αυτοκινητου ν δουλευει στουσ -5 ποντουσ και ν ειναι ρυθμιζομενη καθ υψοσ καθωσ η σκληροτητα θα ειναι αποφαση που θα παρω οταν θα ειμαι ετοιμοσ ν την βαλω...αυτα σκεφτομαι εγω σαν DREAM CAR στην περιβοητη μουσταρδα..
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
yellow_power

Άβαταρ μέλους
mixalis
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2013 1:10 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Dream car

Δημοσίευση από mixalis » Κυρ Απρ 03, 2016 12:01 am

Μονο εγω θα ηθελα αλλο αμαξι να φτιαξω εκτος απο πουντο;
Πικατσου διαλεγω εσενα

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Dream car

Δημοσίευση από kostas013 » Κυρ Απρ 03, 2016 5:01 am

οοοχι στεφανε εγω θα ηθελα και ενα jimny να φτιαξω για off road καταστασεις!!!

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
mixalis
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2013 1:10 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Dream car

Δημοσίευση από mixalis » Κυρ Απρ 03, 2016 6:42 am

Εχω σε samurai οποτε θελω το περνω 1.3 καρμπυρατερ
Πικατσου διαλεγω εσενα

Άβαταρ μέλους
kostasgoris2
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 13, 2013 5:34 pm

Re: Dream car

Δημοσίευση από kostasgoris2 » Τρί Ιουν 07, 2016 3:39 pm

Παντως και ενα ερειπιο alfa 75 θα ξεκιναγα να φτιαξω απο την αρχη μετατρεποντας την σε drift car ετσι για την αλλαγη.....

Στάλθηκε από το Lenovo K50-t5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Whatever has a piston and a rod, it will always turn me on!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Happy Time...”