ασφάλεια - σήμα - πινακίδες

Εδώ μέσα ξεσαλώστε!!!

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
Andreas_8vpunto
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2011 11:45 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

ασφάλεια - σήμα - πινακίδες

Δημοσίευση από Andreas_8vpunto » Τετ Σεπ 18, 2013 5:49 pm

Καλησπέρα παίδες,
έχω πληρώσει το σήμα για το 2013, η ασφάλεια μου έληξε πριν 1 μήνα και δεν το κινώ.
Πινακίδες πρέπει να καταθέσω τώρα που είναι ανασφάλιστο το αμάξι ή μπορώ και λίγο πριν το 2014;
Ευχαριστώ


mk2b 8v '04

Άβαταρ μέλους
kiriakos_t-jet
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2012 8:04 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ασφάλεια - σήμα - πινακίδες

Δημοσίευση από kiriakos_t-jet » Τετ Σεπ 18, 2013 6:24 pm

Θεωριτικά αν το έχεις ανασφάλιστο και δεν παραδώσεις πινακίδες σου έρχεται 250€ πρόστιμο.Στην πράξη επειδή το κράτος είναι πολύ μπροστά,όσοι γνωστοί μου τα έχουν ανασφάλιστα δεν τους έχει έρθει κανένα πρόστιμο.Αλλά απο τη στιγμή που δεν θα το κινείς εγώ θα σου πρότεινα να τις καταθέσεις τώρα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: ασφάλεια - σήμα - πινακίδες

Δημοσίευση από Pani_EVO » Τετ Σεπ 18, 2013 7:19 pm

Πρέπει το αμάξι να το παρκάρεις σε γκαράζ όμως, όχι στο δρόμο. Αν το έχεις έξω δε μπορεί να είναι ούτε χωρίς πινακίδες, ούτε ανασφάλιστο.
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: ασφάλεια - σήμα - πινακίδες

Δημοσίευση από Gazofonix » Τετ Σεπ 18, 2013 11:30 pm

Και αν οχι σε γκαραζ καπου (πχ αυλη συνεργειου κλπ) την οποια διευθυνση την δηλωνεις οταν κανεις τα χαρτια για ακινησια.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
Andreas_8vpunto
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2011 11:45 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ασφάλεια - σήμα - πινακίδες

Δημοσίευση από Andreas_8vpunto » Παρ Σεπ 20, 2013 11:48 am

ευχαριστώ παιδιά!
mk2b 8v '04

Άβαταρ μέλους
kouf_kouf
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Αύγ 21, 2013 12:45 pm
Τοποθεσία: Καπανδρίτι Αττικής - Τρίκαλα
Επικοινωνία:

Re: ασφάλεια - σήμα - πινακίδες

Δημοσίευση από kouf_kouf » Παρ Σεπ 20, 2013 8:14 pm

Πάντως παίδες εγώ το έχω μέχρι στιγμής 2 μήνες ανασφάλιστο και δεν μου έχει έρθει τίποτα προς το παρόν...

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: ασφάλεια - σήμα - πινακίδες

Δημοσίευση από Gazofonix » Παρ Σεπ 20, 2013 10:54 pm

Ανασφαλιστο αλλα με πινακιδες?
Καλα κανεις και το ρισκαρεις.Ειναι δικαιωμα σου.Σκεψου ομως οτι αν αποφασισουν να στειλουν ραβασακια θα πληρωσει οσο θα πληρωνες για να το ασφαλισεις 2 χρονια ενω αν ειχες παραδωσει πινακιδες ΠΡΙΝ ληξη η ασφαλεια δεν θα κοστιζε ουτε 1 ευρω. :wink:
Δεν φανταζομαι ομως να το κυκλοφορεις εστω και 3 τα χαραματα για τον γυρω του τετραγωνου.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
kouf_kouf
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Αύγ 21, 2013 12:45 pm
Τοποθεσία: Καπανδρίτι Αττικής - Τρίκαλα
Επικοινωνία:

Re: ασφάλεια - σήμα - πινακίδες

Δημοσίευση από kouf_kouf » Σάβ Σεπ 21, 2013 11:51 am

Ανασφάλιστο και με πινακίδες το έχω... Αλλά δεν το κυκλοφορώ καθόλου...
Απλά λόγω money δεν έκανα ασφάλεια. Δεν θέλω να παραδώσω πινακίδες... Το χειμώνα το κυκλοφορώ κανονικά.

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: ασφάλεια - σήμα - πινακίδες

Δημοσίευση από Gazofonix » Σάβ Σεπ 21, 2013 3:07 pm

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι οσο ΔΕΝ εχεις ασφαλεια να δινεις πινακιδες και αν το παρκαρεις στον δρομο να το κουκουλωνεις για να μην φενετε οτι δεν εχεις νουμερα.
Δεν ξερεις ποτε τι γινετε και τα πραγματα εχουν αγριεψει.Δεν θα σου πει κανενας τπτ αν πας 2 φορες τον χρονο να παραδωσεις πινακιδες και να τις ξαναπαρεις.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: ασφάλεια - σήμα - πινακίδες

Δημοσίευση από Pani_EVO » Σάβ Σεπ 21, 2013 7:05 pm

Πάντως αν είναι ανασφάλιστο το αμάξι και πέσει κάποιος επάνω, και να φταίει, μπλέκεις. Φαντάζεσαι να σκάσει δίκυκλο επάνω και να πάθει κάτι σοβαρό ο αναβάτης; Όταν υπάρχει τραυματισμός, γίνεται αυτεπάγγελτα δίωξη, άρα πας δικαστήριο.
Επίσης, δεν έχεις και ασφάλεια κλοπής φυσικά, κάτι απαραίτητο νομίζω. Τα κλέβουν για πλάκα...
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: ασφάλεια - σήμα - πινακίδες

Δημοσίευση από Pani_EVO » Σάβ Σεπ 21, 2013 7:08 pm

Gazofonix έγραψε: Δεν φανταζομαι ομως να το κυκλοφορεις εστω και 3 τα χαραματα για τον γυρω του τετραγωνου.
Μπάμπη το renault το ασφάλισα την ημέρα της παραλαβής του, γιατί ζητούσε βλακείες χαρτιά η ασφαλιστική για να το ασφαλίσω έστω και μία ημέρα πριν.
Επειδή η ασφαλιστική κάλυψη ξεκινούσε στις 12 το μεσημέρι, καθόμουν στην αντιπροσωπεία να πάει 12:01. Ποτέ δεν ξέρεις τί μπορεί να τύχει ακόμη και μόλις βγάλεις τη μούρη του αυτοκινήτου στο δρόμο.
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: ασφάλεια - σήμα - πινακίδες

Δημοσίευση από Gazofonix » Σάβ Σεπ 21, 2013 11:29 pm

Και πολυ καλα εκανες Πανο.Εχω δει μερσεντα 200αρα εν ετη 2001 να γινετε κομματια την ωρα που βγαινει απο την αντ/πεια γιατι ο μαγκας που πηρε Μερσεδε βγηκε λες και ηταν ο Παπας και ολοι επρεπε να μεινουν σπιτια τους.Ολοι εκτος απο το King Cub (εκεινα τα αγροτηκα προ Nanara εποχης) με τις σιδεριες μπροστα που ερχοταν εκεινη την ωρα και μαλιστα λιγο πλακωμενο.Για να καταλαβεις η πισω ροδες πατησαν πρωτη φορα στην ασφαλτο ΜΕΤΑ που τον κοπανησε και το εστειλε κατι μετρα πιο περα. :P
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
kouf_kouf
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Αύγ 21, 2013 12:45 pm
Τοποθεσία: Καπανδρίτι Αττικής - Τρίκαλα
Επικοινωνία:

Re: ασφάλεια - σήμα - πινακίδες

Δημοσίευση από kouf_kouf » Κυρ Σεπ 22, 2013 10:21 am

Αν παραδώσω τις πινακίδες, έστω και για δύο μήνες μετά, για να τις πάρω πίσω δεν θα πληρώσω κάτι?

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: ασφάλεια - σήμα - πινακίδες

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Σεπ 22, 2013 6:21 pm

Ναιιιιιιιιιι ακριβως αυτο.Το να παραδωσεις πινακιδες ή να τις ξαναπαρεις ΔΕΝ εχει παραβολο.ΜΟΝΟ αν αλλαξει η χρονια θα πρεπει να πληρωσεις τα καινουρια τελη κυκλοφοριας (λογικο εξ αλλου) χωρις αλλη επιβαρυνση.
Στην αιτιολογια καταθεσης βαζεις ΟΤΙ θελεις (πχ βλαβη) και απλα θα πρεπει να δηλωσεις μια τοποθεσια που το εχεις παρκαρει και να μην ειναι δημοσιος δρομος.Πχ αυλη συνεργειου,πυλωτη,ιδιωτικο παρκινγκ κλπ
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
kouf_kouf
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Αύγ 21, 2013 12:45 pm
Τοποθεσία: Καπανδρίτι Αττικής - Τρίκαλα
Επικοινωνία:

Re: ασφάλεια - σήμα - πινακίδες

Δημοσίευση από kouf_kouf » Κυρ Σεπ 22, 2013 7:43 pm

A κατάλαβα... Ωραία, αυτό θα κάνω από την επόμενη φορά... Ευχαριστώ...!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Happy Time...”