βρήκα το αυτοκίνητο που πάντοτε ήθελα

Εδώ μέσα ξεσαλώστε!!!

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: βρήκα το αυτοκίνητο που πάντοτε ήθελα

Δημοσίευση από arpas » Δευ Απρ 22, 2013 7:25 pm

Νομίζω ότι αφού το παλικάρι το θέλει για ανακατασκευή, προφανώς δε θα το έχει για βασικό αυτοκίνητο, αλλά για γούστα.
Άρα λογικά έχει τη δυνατότητα αρχικά να το συμμαζέψει και μετέπειτα να το συντηρεί.



Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: βρήκα το αυτοκίνητο που πάντοτε ήθελα

Δημοσίευση από Pani_EVO » Δευ Απρ 22, 2013 9:41 pm

Για να ξεφύγουμε από τα της ανακατασκευής, για να μεταβιβαστει προς κυκλοφορία και όχι ανταλλακτικά, πρέπει να βγούν πινακίδες. Αν χρωστάει τέλη το αμάξι, βάλε για κάθε χρονιά που χρωστάει τέλη ότι πρέπει να πληρώσει κάποιος το διπλάσιο (βάλε πόσο έχουν τα τέλη του δίλιτρου), συν τα τέλη μεταβίβασης. Γενικά τα παρατημένα αμάξια μπορεί να είναι ακριβό project.
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: βρήκα το αυτοκίνητο που πάντοτε ήθελα

Δημοσίευση από arpas » Δευ Απρ 22, 2013 10:09 pm

Pani_EVO έγραψε:Για να ξεφύγουμε από τα της ανακατασκευής, για να μεταβιβαστει προς κυκλοφορία και όχι ανταλλακτικά, πρέπει να βγούν πινακίδες. Αν χρωστάει τέλη το αμάξι, βάλε για κάθε χρονιά που χρωστάει τέλη ότι πρέπει να πληρώσει κάποιος το διπλάσιο (βάλε πόσο έχουν τα τέλη του δίλιτρου), συν τα τέλη μεταβίβασης. Γενικά τα παρατημένα αμάξια μπορεί να είναι ακριβό project.
Αυτό που εννοούσα πριν είναι ότι για να μπαίνει κανείς σε τέτοιες διαδικασίες να βρει ένα συλλεκτικό μοντέλο, λογικά έχει συνυπολογίσει τέτοια έξοδα. Βέβαια εσύ προφανώς λες ότι μπορεί να βρει έτοιμο χωρίς να είναι παρατημενο... Αν όμως ο φίλος θέλει σώνει και καλά τη LE και δεν τη βρίσκει;
Πάντως αν είχα τα χρήματα, το χρόνο και το χώρο εγώ θα έψαχνα για κάτι κάπως πιο vintage, όπως ένα autobianchi abarth :wink:

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: βρήκα το αυτοκίνητο που πάντοτε ήθελα

Δημοσίευση από GDRIVER » Τρί Απρ 23, 2013 10:46 am

όσον αφορά τη συντήρηση και θέματα δουλειάς για να γίνει αμάξι Θα τα προσπεράσω διότι μπορώ και μόνος μου. δόξα το θεό τα χέρια μου πιάνουν και ο εξοπλισμός υπάρχει. επίσης δεν είναι το LE το θέμα, και το απλό 1,8 να ήταν ,πάλι θα το ήθελα. το θεωρώ ένα ''γνήσιο'' sport coupe αυτοκίνητο που πάντα θα το καμαρώνεις στο δρόμο. επίσης τα τέλη κυκλοφορίας δε θα είναι πολύ ακριβά διότι με νέο νόμο τα τέλη πέφτουν στο μισό για αυτοκίνητα πάνω της δεκαετίας. ούτως ή άλλως δε θα είναι πολύ ακριβότερο από του 1.400 που έχω τώρα.το αυτοκίνητο δεν είναι και εντελώς ερέιπιο και αν το πάρω για συμβολικό ποσό αξίζει να το αναστήσω. αντί να τα δώσω στο punto θα τα δώσω σε αυτό. θα γίνει και μεταφορά πινακιδών ,δε θα βγούν καινούριες.αν αποφασίσω να το κυκλοφορήσω γιατί απλώς μπορεί να έχω ένα πάθος και να θέλω να το κάνω. δηλαδή δουλειά προσωπική πάνω σε ένα αυτοκίνητο.( με ό,τι συνεπάγεται στην προσωπική ικανοποίηση για τη δική σου δουλειά επειδή αυτό σε γεμίζει). όπως λέει η διαφήμιση. μπορείς να το ονειρεύεσαι ή να βγείς και να το κάνεις πραγματικότητα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GDRIVER την Τρί Απρ 23, 2013 11:52 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: βρήκα το αυτοκίνητο που πάντοτε ήθελα

Δημοσίευση από kostas013 » Τρί Απρ 23, 2013 11:35 am

ακριβως!!!!!! κινησε γη και ουρανο να το παρεις!!!!
και θελουμε και φωτο οταν με το καλο το παρεις και παρουσιαση στην αντιστοιχη ενοτητα καθολη τη διαδικασια ανακατασκευης!!!!
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: βρήκα το αυτοκίνητο που πάντοτε ήθελα

Δημοσίευση από GDRIVER » Τρί Απρ 23, 2013 11:50 am

ευχαριστώ φίλε μου. σήμερα το απόγευμα θα πάω στα μαγαζιά που έχει τριγύρω και θα αρχίσω να ρωτάω 1-1. τί και αν ντρέπομαι ... η λατρεία ξεπερνάει κατά πολύ τη ντροπή.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: βρήκα το αυτοκίνητο που πάντοτε ήθελα

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Απρ 23, 2013 11:51 am

Toτε γιατι κολλας σε αυτο.Μεσα στο car εχει μπολικα που περπατανε με ~2000 ευρω.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: βρήκα το αυτοκίνητο που πάντοτε ήθελα

Δημοσίευση από kostas013 » Τρί Απρ 23, 2013 11:55 am

και τι ντρεπεσαι? σαμπως τους ξερεις και απο χθες και τους ντρεπεσαι? η θα τους ξαναδεις? :P
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: βρήκα το αυτοκίνητο που πάντοτε ήθελα

Δημοσίευση από arpas » Τρί Απρ 23, 2013 12:07 pm

Αν είναι έτσι φίλε μου νομίζω ότι καλύτερα να πάρεις κάτι πιο έτοιμο. Χωρίς να πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας ή άλλα έξοδα να το συμμαζέψεις...

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: βρήκα το αυτοκίνητο που πάντοτε ήθελα

Δημοσίευση από GDRIVER » Τρί Απρ 23, 2013 12:09 pm

αυτά τα έχω δεί από κοντά. και με 1500 έχω βρεί. όλοι μα όλοι ανέβαλαν συνεχώς το ραντεβού για να το δώ και εκτός αυτού απαιτούσαν πρώτα να δώσω με κατάθεση όλα τα λεφτά και μετά να κανονίσουμε ραντεβού για το αυτοκίνητο. ένα άλλο που είδα είχε στραβό σκελετό και ήθελε καλύμπρα. όλα τα κάτω του 2500 αυτοκινήτου εν ολίγοις είτε μάλλον δεν υπήρχαν και ήθελαν απλως να φάνε λεφτά είτε ήταν πραγματικά μόνο για ανταλλακτικά (σασσί αλουμινόχαρτο). εννοείται πως και αυτό που είδα θα το πάω για έλεγχο. πάνω από αυτό το όριο των 2.500 δε θα τα δώσω μπαμ και κάτω αλλα σταδιακά. η εργασία δε θα γίνει από τη μία μέρα στην άλλη αλλά σταδιακά σε βάθος χρόνου.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: βρήκα το αυτοκίνητο που πάντοτε ήθελα

Δημοσίευση από GDRIVER » Τρί Απρ 23, 2013 12:12 pm

arpas έγραψε:Αν είναι έτσι φίλε μου νομίζω ότι καλύτερα να πάρεις κάτι πιο έτοιμο. Χωρίς να πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας ή άλλα έξοδα να το συμμαζέψεις...
Δεν έχεις και άδικο σε αυτό. κάποτε βρήκα από μάντρα ένα κουπέ και μου το έδινε με δόσεις 2.600 ευρώ. το πήγα για έλεγο και ανακάλυψε ο τεχνικός κομμένο και ξαναραμμένο όλο το πίσω μέρος. πίστεψε με όταν βρώ μια πραγματική ευκαιρία σε αγγελία και εφόσον δε βγάλει πουθενά αυτή η υπόθεση , όλο και κάπως θα κινηθώ.
ευχαριστώ πάντως παιδιά για το χρόνο που αφιερώνετε σε αυτό το νήμα. το εκτιμώ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GDRIVER την Τρί Απρ 23, 2013 12:16 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: βρήκα το αυτοκίνητο που πάντοτε ήθελα

Δημοσίευση από kostas013 » Τρί Απρ 23, 2013 12:14 pm

παντως με 500ε ειχα βρει τροπετο κομπλε μπροστα ολοκληρο ^_^
φαντασου το τι θα εκανε στο πουντο χιχιχιχιιχιχιχι
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: βρήκα το αυτοκίνητο που πάντοτε ήθελα

Δημοσίευση από GDRIVER » Τρί Απρ 23, 2013 12:23 pm

χαχα.
γενικώς οι ελπίδες όλες για αυτή την υπόθεση είναι πως επειδη το αμάξι είναι παρατημένο μήπως και θέλει να το ξεφορτωθεί με ελάχιστα λεφτά. κανένα συμβολικό ποσό. δηλαδή αντί να το πάρω 3000 να το πάρω σχεδόν τσάμπα και σταδιακά να ξοδέψω 3.000 για φτιαξιμο. γιατί ακόμα και να το πάρω κατευθείαν 3.000 όλο και κάτι θα του κάνω. όπως πρωτα πρώτα να το κάνω κόκκινο. άρα ασ, πούμε 3.000 και άλλα 500 (όχι χίλια γιατι την περισσότερη δουλειά θα την κάνω εγώ) πάει στ 3.500 γρήγορα γρήγορα. ενώ αν το πάρω ψίχουλα έχω εξοικονομήσει πόλλα περισσότερα τα οποία θα τα χρησιμοποιήσω για τη μηχανή και αναρτήσεις για παράδειγμα.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
Γιωργος punto
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 8:56 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: βρήκα το αυτοκίνητο που πάντοτε ήθελα

Δημοσίευση από Γιωργος punto » Τρί Απρ 23, 2013 1:25 pm

μακαρι οταν πας να ρωτησεις, να βρεις τον ιδιοκτητη του ;)
και να μην ντρεπεσαι, αφου σε ενδιαφερει το αυτοκινητο γιατι να το αφησεις?
σιγουρα εκει τριγυρω καποιος θα ξερει τον ιδιοκτητη του, για να το εχει αφησει εκει, καπου τριγυρω θα μενει και αυτος!
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: βρήκα το αυτοκίνητο που πάντοτε ήθελα

Δημοσίευση από GDRIVER » Τρί Απρ 23, 2013 1:57 pm

είδωμεν φιλε μου είδωμεν. ευχαριστώ!
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Happy Time...”