Βελτιώσεις κάθε τύπου και εγγύηση ! Τι εμπειρίες έχετε ?

Εδώ μέσα ξεσαλώστε!!!

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

tasos_vl
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Ιουν 20, 2008 4:34 pm

Re: Βελτιώσεις κάθε τύπου και εγγύηση ! Τι εμπειρίες έχετε ?

Δημοσίευση από tasos_vl » Τρί Ιουν 23, 2009 12:34 am

Λοιπόν παίδες…. Ενημερωτικά το λέω! Πήρα τηλέφωνο στα κεντρικά της fiat και ρώτησα τι παίζει με τα service και κάθε ποτέ πρέπει να γίνονται για το Grande Punto. Επίσης ανάφερα το γεγονός ότι έχω κάνει επέκταση της εγγύησης + αλλά 3 χρόνια. (το δικό μου ήταν με 2 χρόνια και μέσο μιας ασφαλιστικής εταιρίας αγόραζες εγγύηση για αλλά 3 χρόνια. Στα καινούρια μοντέλα δίνουν πλέον 5 χρόνια μέσα από την fiat)

Η απάντηση τους στο παραπάνω ερώτημα ήταν η εξής:
Για να έχεις εγγύηση πρέπει να κάνεις μια φορά το χρόνο μια αλλαγή λαδιών αν δεν έχεις ξεπεράσει τα 10.000 χιλ (αλλιώς θέλει στα 10.000 χιλ) και μετά στα 30.000 χιλ. αλλιώς χάνεις την εγγύηση!

Η επόμενη ερώτηση μου ήταν η εξής:
μπορώ να κάνω service σε ένα συνεργείο το οποίο δεν έχει εξουσιοδότηση της fiat αλλά έχει την πιστοποίηση για να κάνει service σε παντός τύπου αυτοκίνητα χωρίς να χάσω την εγγύηση ;

Η απάντηση τους ήταν;
Βέβαιος και μπορείτε να κάνετε service σε ένα τέτοιο συνεργείο με νόμο της Ευρωπαϊκής Ένωσης αρκεί να βάζετε τα ανταλλακτικά που ζητάει η fiat δηλαδή τις προδιαγραφές. Όμως πρέπει να κρατάτε τα τιμολόγια αγοράς των προϊόντων γιατί σε περίπτωση που χρειαστείτε να κάνετε χρήσης της εγγύησης θα σας ζητηθούν τα τιμολόγια αγοράς.

Η επόμενη ερώτηση μου ήταν για λόγους διευκρίνησης μήπως δεν κατάλαβε τη εννοώ:
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που το συνεργείο δεν έχει διαγνωστικό (εγκέφαλος δηλαδή) της fiat;
Η απάντηση τους…..;
Αυτό είναι δικό σας πρόβλημα!!!! (και γέλασε χαριτολογώντας ε… και με μια δόση ειρωνείας ) απλά δεν θα γίνει καλός έλεγχος του οχήματος σας.

Υ.Γ
Τελικά μήπως είμαστε μ@μακες και πληρώνουμε τα μαλλιοκέφαλα μας για να πηγαίνουμε στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία της fiat και απλά μας παραπληροφορούν οι dealer της fiat ότι θα χάσουμε την εγγύηση για να μην χάσουν κόσμο; Και μην μου πει κανείς ότι αν κάνει αλλού τα service του και κάποια στιγμή (που να μην σας συμβεί παιδιά γιατί εμένα μου συνέβη πολλές φόρες ) του βγάλει κάποια ένδειξη η ανάψει κάποιο λαμπάκι δεν θα μπορεί να το πάει σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο της fiat. Έτσι κι αλλιώς αν δεν βγάλει βλάβη (κάποια ένδειξη προβλήματος) το αμάξι δεν το βάζουν στον εγκέφαλο ακόμα κ για “το μεγάλο service” που κάνουμε!!!!!!


TVL

Άβαταρ μέλους
RUD
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1885
Εγγραφή: Τρί Σεπ 30, 2008 6:37 pm
Τοποθεσία: Athens

Re: Βελτιώσεις κάθε τύπου και εγγύηση ! Τι εμπειρίες έχετε ?

Δημοσίευση από RUD » Τρί Ιουν 23, 2009 12:49 am

Πολύ καλά έκανες φιλε και έκανες αυτή την ερευνα καθώς το πρώτο μεγάλο service λίγο πολύ πλησιάζει σε όλους εμάς που έχουμε σχετικά καινούργια GP. Επίσης εύλογη η απορία σου για το αν είμαστε κορόιδα αν το πάμε στην μαμά αντιπροσωπεία για να μας πάρει ένα καρο λεφτά για εργατικά..... Προσωπικά θα προτιμήσω κάποιο εξουσιοδοτημένο η αλλιώς την περίπτωση με τα τιμολόγια που ανέφερες στο post σου.... Πάντως το σίγουρο είναι πως θα την ψάξω καλά πριν κάνω το πρώτο service για να μην πληρώσω κερατιάτικα στους απατεώνες....
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Εικόνα

tasos_vl
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Ιουν 20, 2008 4:34 pm

Re: Βελτιώσεις κάθε τύπου και εγγύηση ! Τι εμπειρίες έχετε ?

Δημοσίευση από tasos_vl » Τρί Ιουν 23, 2009 12:58 am

ρε 'συ RUD ειναι λογικο για τακακια να πληρωσω 90 ευρω και κανα 20 ευρω περαστικα?? ελεος δηλαδη.....
TVL

Άβαταρ μέλους
RUD
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1885
Εγγραφή: Τρί Σεπ 30, 2008 6:37 pm
Τοποθεσία: Athens

Re: Βελτιώσεις κάθε τύπου και εγγύηση ! Τι εμπειρίες έχετε ?

Δημοσίευση από RUD » Τρί Ιουν 23, 2009 1:02 am

tasos_vl έγραψε:ρε 'συ RUD ειναι λογικο για τακακια να πληρωσω 90 ευρω και κανα 20 ευρω περαστικα?? ελεος δηλαδη.....
Αυτό είναι στεγνή κλοπή....
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Εικόνα

tasos_vl
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Ιουν 20, 2008 4:34 pm

Re: Βελτιώσεις κάθε τύπου και εγγύηση ! Τι εμπειρίες έχετε ?

Δημοσίευση από tasos_vl » Τρί Ιουν 23, 2009 1:12 am

RUD έγραψε:
tasos_vl έγραψε:ρε 'συ RUD ειναι λογικο για τακακια να πληρωσω 90 ευρω και κανα 20 ευρω περαστικα?? ελεος δηλαδη.....
Αυτό είναι στεγνή κλοπή....
Σε εμένα το λες; Ακόμα με πονάνε…….
TVL

tasos_vl
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Ιουν 20, 2008 4:34 pm

Re: Βελτιώσεις κάθε τύπου και εγγύηση ! Τι εμπειρίες έχετε ?

Δημοσίευση από tasos_vl » Τετ Ιουν 24, 2009 4:14 pm

τελικα ψαξατε το θεμα που ανεφερα? βρηκατε κατι?
TVL

Άβαταρ μέλους
RUD
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1885
Εγγραφή: Τρί Σεπ 30, 2008 6:37 pm
Τοποθεσία: Athens

Re: Βελτιώσεις κάθε τύπου και εγγύηση ! Τι εμπειρίες έχετε ?

Δημοσίευση από RUD » Τετ Ιουν 24, 2009 11:49 pm

tasos_vl έγραψε:τελικα ψαξατε το θεμα που ανεφερα? βρηκατε κατι?
Σχετικά με τα τακάκια ? Αν θες τώρα που θα πάω για λάδια σε ένα εξουδιοδοτημένο που βρήκα μπορώ να το ρωτήσω και να σου πω...
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Re: Βελτιώσεις κάθε τύπου και εγγύηση ! Τι εμπειρίες έχετε ?

Δημοσίευση από Orange » Πέμ Ιουν 25, 2009 1:44 am

Τα τακακια ειναι για μπρος πισω η τιμη??
Εικόνα

tasos_vl
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Ιουν 20, 2008 4:34 pm

Re: Βελτιώσεις κάθε τύπου και εγγύηση ! Τι εμπειρίες έχετε ?

Δημοσίευση από tasos_vl » Πέμ Ιουν 25, 2009 1:16 pm

για μπροστα ειναι..... orenge για το πιο πανω θεμα τι εχεις να πεις? σχετικα με τα service και την εγγυηση λεω!
TVL

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Re: Βελτιώσεις κάθε τύπου και εγγύηση ! Τι εμπειρίες έχετε ?

Δημοσίευση από Orange » Πέμ Ιουν 25, 2009 1:42 pm

tasos_vl έγραψε:για μπροστα ειναι..... orenge για το πιο πανω θεμα τι εχεις να πεις? σχετικα με τα service και την εγγυηση λεω!
Καλο θα ηταν εμεις οι αγοραστες, να επιμενουμε για την υποχρετικη βαση νομοθετικης ρυθμισης της ΕΟΚ, εγγυησης και να μην "πεφτουμε" σε παραμυθια τυπου προσθετης εγγγυησης, οπου εκει μονο μειωμενοι βγαινουμε, παρα κερδισμενοι.
Κερδισμενοι βγαινουν αυτοι που σκαρφηστικαν την επεκταση εγγυησης και φυσικα αυτο ισχυει σε ολα τα ειδη και οχι μονο στα αυτοκινητα.

Τωρα αυστηρα για τα αυτοκινητα και τις "μετατροπες", ο νομος οριζει να μην γινετε καμια μηχανολογικη αλλαγη και ειδικα για ανταλακτικα, που δεν εχουν πιστοποιηση Ευρωπαικης Ενωσης.Φυσικα το κρατος μας, ειναι ακομα και σε αυτον τον τομεα πισω και μπορει να βαλεις πχ εξατμιση που φερει πιστοποιηση και ο εξατμησας που στην εβαλε, να μη σου δωσει καποιο χαρτι, γιατι δεν υπαρχει σχετικη νομοθεσια που να τον υποχρεωνει για κατι τετοιο.Εμας ομως σαν τελικους χρηστες, μας κυνηγουν και πολλες φορες μας τιμωρουν, για τετοιου ειδους παραλυψεις!!Φαυλος κυκλος.
Τωρα κατα ποσο νοητε μηχανολογικη παρεμβαση η αλλαγη, ενα τελικο πχ, η ενα φιλτρο, αυτο ειναι κατι ανεξηγητο και μαλλον οι αντιπροσωπιες, μας δουλευουν οπως θελουν και οπως τους βολευει.Φυσικα σ' αυτο συμβαλει και η ανυπαρχτη η μικρη αντιθεση μας, σαν καταναλωτες.
Εικόνα

tasos_vl
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Ιουν 20, 2008 4:34 pm

Re: Βελτιώσεις κάθε τύπου και εγγύηση ! Τι εμπειρίες έχετε ?

Δημοσίευση από tasos_vl » Πέμ Ιουν 25, 2009 2:11 pm

φιλε orenge εγω παντος απο την επεκταση εγγυησης κερδισμενος βγηκα. γιατι αν ειχα μονο τα 2 χρονια κ δν εκανα την επεκταση τωρα θα πληρωνα το dualdrive (κοστος 600 € + ποσα ακομα για δουλεια), μια βαση μηχανης (κοστος 30 € + δουλεια) πισω εξωτ. χερουλη πορτας (τιμη δν γνωριζω). εδωσα το πολυ 400 € για την επεκταση και ειμαι καλημενος για αλλα 3 χρονια. πιστευω πως δν βγηκα χαμενος!!!! βγηκα κερδισμενος θα ελεγα!! σχετικα με αυτο που ειπα για τα service οτι και καλα οι αντιπροσοποιες μας λενε οτι δν μπορουμε να κανουμε αλλου service ενω στα κεντρικα της fiat λενε οτι βαση της Ε.Ε εχεις το δικαιομα κ δν χανεις εγγυηση τι εχεις να πεις???? τελικα οι dealers μας κοροιδευουν????
TVL

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Re: Βελτιώσεις κάθε τύπου και εγγύηση ! Τι εμπειρίες έχετε ?

Δημοσίευση από Orange » Πέμ Ιουν 25, 2009 7:46 pm

Οι dealer ναι, κοροιδευουν οσους μπορουν.
Κυνηγουν να πιασουν οπως οπως, οσο το δυνατο περισσοτερους.
Τωρα εκει, υπαρχει ενα παραθυρακι, οπου ενταξει σωστα ειπαν στη Fiat για την εγγυηση των ανταλακτικων, αλλα το θεμα ειναι οτι κανενας μη εξουσιοδοτημενος, δε μπορει να σου δωσει εγγυηση εργασιας και εκει πατανε.
Δηλ. σου λενε ενταξει το ανταλακτικο, αλλα η εργασια δεν εγινε με τα δικα μας στανταρ, οποτε χανεις και την εγγυηση.
Οποτε σ' εχουν δεμενο εν ολιγης, με τον εναν η με τον αλλο τροπο.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
gustom2008
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2009 6:54 pm
Τοποθεσία: nea smyrni

Re: Βελτιώσεις κάθε τύπου και εγγύηση ! Τι εμπειρίες έχετε ?

Δημοσίευση από gustom2008 » Παρ Αύγ 14, 2009 11:05 pm

παιδια εγω που ρωτησα στην αντιπροσωπεια για να βαλω ενα τελικο κ φιλτρο ,μου ειπαν οτι δεν εχεις εγγυηση.κ οταν αγορασα το αυτοκινητο κ ρωτησα για επεκταση εγγυησης μου ειπαν οτι δεν υπαρχει κατι τετοιο.
live your life!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Happy Time...”