Αποχωρεί από το WRC o Marcus Gronholm

Θέματα που αφορούν αγώνες αυτοκινήτων.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Αποχωρεί από το WRC o Marcus Gronholm

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Παρ Σεπ 14, 2007 8:14 pm

Ο οδηγός αγώνων WRC Marcus Gronholm και ο συνοδηγός του Timo Rautiainen, στο τέλος της φετινής σεζόν αποχωρούν από το WRC. Οι δύο Φινλανδοί αποτελούν ένα από τα πιο επιτυχημένα “δίδυμα” στους αγώνες WRC και είναι δεύτεροι με συνολικά 30 νίκες. Μέχρι σήμερα έχουν κερδίσει δύο φορές τον παγκόσμιο τίτλο και στοχεύουν για τον τρίτο του φετινού πρωταθλήματος, όπου και ηγούνται στο τιμόνι ενός Ford Focus RS WRC.


Ο 39χρονος Gronholm δήλωσε πως η απόφαση ήταν αρκετά δύσκολη, ωστόσο ήθελε να αποσυρθεί από τους αγώνες όσο ακόμα βρίσκεται στην κορυφή του θεσμού. Στη φετινή σεζόν ο Gronholm έχει ήδη κερδίσει πέντε ράλλυ έχοντας ένα προβάδισμα 10 πόντων από το δεύτερο του πρωταθλήματος, ενώ με πέντε αγώνες που απομένουν για την ολοκλήρωση της σεζόν, βρίσκεται 46 πόντους μπροστά στο πρωτάθλημα κατασκευαστών.

O Marcus Gronholm αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο WRC το 1999, αφού προηγουμένως είχε κερδίσει το φινλανδικό πρωτάθλημα τέσσερις φορές. Το 2000 κέρδισε τον πρώτο του τίτλο στο θεσμό, ενώ ο δεύτερος ήρθε μετά από δύο χρόνια, το 2002.
drive.gr


No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

SilverPunto
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4424
Εγγραφή: Τετ Μαρ 30, 2005 10:05 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από SilverPunto » Παρ Σεπ 14, 2007 8:17 pm

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Παρ Οκτ 05, 2007 6:40 am

H απόφαση του Marcus Gronholm να αποσυρθεί από την ενεργό δράση στο τέλος του 2007, σίγουρα προκαλεί αλυσιδωτές αντιδράσεις στο χώρο. Βλέπετε, δεν είναι μόνο το γεγονός ότι η απουσία του σηματοδοτεί πλήγμα για το θεσμό, αλλά και το ότι με αυτόν τον τρόπο «αδειάζει» μία θέση σε κορυφαία ομάδα. Όπως όλα δείχνουν, ο Malcolm Wilson είναι διατεθειμένος να εμπιστευτεί τον Mikko Hirvonen για τη θέση του πρώτου οδηγού της ομάδας. Με αυτή τη λογική, συμφωνεί και ο Marcus Gronholm. «Ο Mikko μπορεί να με αντικαταστήσει επάξια. Και τώρα είναι η ώρα του». Όμως, ο Φιλανδός δύο φορές -μέχρι σήμερα τουλάχιστον- Παγκόσμιος Πρωταθλητής, δεν σταματάει εδώ, δηλώνοντας ότι ο Jarri Matti Latvala μπορεί να είναι ο δεύτερος οδηγός της Ford. «Ο Jarri Matti έχει πλέον την ταχύτητα που χρειάζεται για να αποτελέσει οδηγός μίας ομάδας πρώτης σειράς. Ίσως, να χρειάζεται ένα δύο χρόνια για να τελειοποιήσει τις ικανότητες του, αλλά είναι έτοιμος για να αποτελέσει τον δεύτερο οδηγό».

O Gronholm, έχει μεταφέρει αυτή την άποψη στον Malcolm Wilson, επικεφαλής της BP Ford WRT, με τον Βρετανό να σκέφτεται σοβαρά να διατηρήσει μία καθαρά Φιλανδική ομάδα. «Νομίζω ότι προφανές τι κάνουμε αυτή τη χρονιά με τον Jarri, ενώ γνωστό πόσο πολύ μου αρέσει να δουλεύω με νέους οδηγούς. Αυτό που πρέπει να κάνουμε αυτή τη στιγμή, όμως, είναι να συνδυάσουμε αυτό που θέλουμε, αλλά και με τους πραγματικούς στόχους της Ford. Αυτό που μπορώ να πω με ειλικρίνεια, είναι ότι αυτή τη στιγμή δεν έχει αποφασιστεί τίποτα. Σίγουρα, έχω κάποιες ιδέες στο μυαλό μου, ενώ υπάρχουν και κάποιες επιλογές. Και το μόνο που μπορώ να σας επιβεβαιώσω, είναι ότι ο Jarri Matti είναι ένας από αυτούς τους οδηγούς». Ο Mikko Hirvonen από την πλευρά του, εμφανίστηκε στεναχωρημένος που ο συμπατριώτης του θα αποχωρήσει, αλλά παράλληλα δήλωσε έτοιμος να αναλάβει την ευθύνη του πρώτου οδηγού της ομάδας. «Θα ήθελα να δω τον Marcus να αγωνίζεται για ένα-δυο χρόνια ακόμα. Ήταν μεγάλη μου τιμή να δουλέψω μαζί του και πραγματικό κρίμα που δεν συνεχίζει. Επίσης, είμαι σίγουρος, ότι θα λείψει στον Seb η κόντρα που είχαν τα τελευταία χρόνια, αλλά θα δώσω τον καλύτερο μου εαυτό για να τον συναγωνιστώ. Αισθάνομαι έτοιμος να ηγηθώ της ομάδας.
Βέβαια, λέγοντας το αυτό, θα ήθελα να συμπληρώσω ότι δεν θα με πείραζε καθόλου να άλλαζε ο Marcus γνώμη και να αποφάσιζε να συμμετάσχει για ακόμα έναν χρόνο και να συνεχίζω να βελτιώνω την ταχύτητα μου. Νούμερο ένα ή νούμερο δύο, και όποιος οδηγός και αν είναι μαζί μου, θα πρέπει να προσπαθήσει πολύ για να με περάσει».

Εκτός από τον Jarri Matti Latvala, υπάρχουν κι άλλα ονόματα που έχουν ακουστεί για την θέση που αφήνει ο Gronholm κενή στην Ford. Μερικά από τα ονόματα που ακούγονται έντονα είναι αυτά του Francois Duval, ο οποίος στην Ford πέρασε μερικά από τα καλύτερα του χρόνια, του Markko Martin που ουσιαστικά έκτισε την καριέρα του στην ομάδα του Wilson, αλλά και του Petter Solberg! Μόνο που ο τελευταίος αποτελεί το μεγάλο αουτσάϊντερ, για δύο λόγους. Καταρχήν, γιατί δεσμεύεται με συμβόλαιο από την Ford, και κατά δεύτερον, επειδή το 2000 είχε αποχωρήσει από την ομάδα και είχε αφήσει τον Wilson στα κρύα του λουτρού.
Εικόνα
rally.gr
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
castoras
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2872
Εγγραφή: Δευ Οκτ 03, 2005 12:57 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΑΛΕΩ

Δημοσίευση από castoras » Παρ Οκτ 05, 2007 9:35 am

Δεν υπαρχουν αλλα ονοματα....ΕΓΩ ειμαι ΤΟ ονομα!!!!Περιμενω προταση και αν τα βρουμε στο οικονομικο..............ΑΑΑΑΑΑΑΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΧ ξυπνησα...
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνητος αθλητισμός”