Στρώσιμο νέου αυτοκινήτου.

Ρώτηστε εδώ τις απορίες που έχετε όσον αφορα τα τεχνικά θέματα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
johnnypatras
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 3:50 am
Τοποθεσία: Πάτρα

Στρώσιμο νέου αυτοκινήτου.

Δημοσίευση από johnnypatras » Παρ Ιαν 21, 2005 12:22 am

Γεια σας !! Σε 1,5 περίπου μήνα θα είμαι κάτοχος ενός Punto HGT !!! :D
Έχω τρελαθεί και το σκέφτομαι συνεχώς !!! Τι να κάνωωωω;;; :)

Στο θέμα μας τώρα, θα ήθελα να ακούσω προτάσεις όσον αφορά το στρώσιμο του συγκεκριμένου κινητήρα , αλλά και γενικώς. Τι προτείνετε, ποιός πιστεύετε πως είναι ο σωστός τρόπος να στρώσουμε το αυτοκινητάκι μας, που θα μας κρατήσει παρέα τόσα χρόνια !!! :P

Υ.Γ. : Δεν περνάει ο καιρός με τίποτα ρε γα%^&* !!! :twisted:
Υ.Γ. 2 :Έψαξα και δεν βρήκα παρόμοιο topic. Αν υπάρχει πάρ' αυτα, παραπέμψτε με εκει. :wink:



Άβαταρ μέλους
puntogtman
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2851
Εγγραφή: Τετ Απρ 14, 2004 12:38 pm
Τοποθεσία: Κρυονέρι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από puntogtman » Παρ Ιαν 21, 2005 2:26 am

περιπου 3000 χλμ ειναι καλα...μεχρι τις 3000σαλ τα πρωτα 2000 και μετα μεχρι 3500σαλ!!!τα καινουρια μοτερ ειναι ηδη στρωμενα απο το εργοστασιο!!!εμεις τα κανουμε προληπτικα!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
herc
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2005 2:07 am
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευση από herc » Παρ Ιαν 21, 2005 2:41 am

ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 3000σαλ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 2000,ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 3500σαλ τα αλλα 2000,ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 4000σαλ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 3000,ΚΑΙ ΜΕΤΑ FREE..ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ.ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ "ΣΤΡΩΜΕΝΑ" ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ,ΑΛΛΑ ΔΟΥΛΕΜΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΦΟΡΤΙΟ,ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΜΕΤΑΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΤΙΣ ΔΙΑΣΤΟΛΕΣ ΤΟΥΣ..

Άβαταρ μέλους
johnnypatras
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 3:50 am
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευση από johnnypatras » Τρί Ιαν 25, 2005 5:46 pm

Τόσα πολλά χλμ. για στρώσιμο ;;; :shock: Μου φαίνονται υπερβολικά...φοβάμαι μην το μπουκώσω το αυτοκίνητο...απ'ό,τι έχω ακούσει 2000 με 2500 χλμ. είναι υπέραρκετα... :?

Και κάτι άλλο, πρώτη αλλαγή λαδιών στα 20.000 χλμ η νωρίτερα;;; :?:

Άβαταρ μέλους
ngt
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 20, 2004 10:56 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ngt » Τρί Ιαν 25, 2005 6:06 pm

Αν δεν κανω λαθος το manual σου θα λεει οτι η πρωτη αλλαγη λαδιων γινεται στα 3000-5000 χλμ αφου εχουν μεσα λαδι στρωσιματος μεσα στον κινητηρα για να κατσουν σωστα τα ελατηρια πιστονιου και τα αλλα. Το λαδι αν δεν κανω λαθος ειναι ενα πολυ απλο ορυκτελαιο που προσφερει μετρια λιπανση για να κατσουν τα ελατηρια σωστα και να μην ΞΕ-κατσουν για τα επομενα 130.000 χλμ.
Στο στρωσιμο να εισαι εντος καποιον στροφων 3500-4000 αλλα και να εχεις υποψιν να μην βαζεις μεγαλες ταχυτητες και λιγες στροφες αφου ετσι το φορτιο γινεται μεγαλο επειδη μοιραζεται σε λιγοτερες στροφες. Επισης να περιορισεις και την μεγιστη ταχυτητα στα 100-120 χλμ
Those who follow money, immitate. Those who follow their passion innovate.
Imagination is more important than knowledge - Albert Einstein -
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
bill33
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Τρί Οκτ 12, 2004 7:48 pm
Τοποθεσία: Τριπολη

Δημοσίευση από bill33 » Τρί Ιαν 25, 2005 10:51 pm

johnnypatras ποσες μερες μεινανε; :) Με το καλο να το παραλαβεις.
Λοιπον εγω εχω το HGT εδω και μια εβδομαδα και εχω κανει 971 χλμ.Στο βιβλιο αναφερει οτι για τα πρωτα χλμ δεν πρεπει να ζοριζουμε το αμαξι .Δεν αναφερει τιποτα για σ.α.λ. και χιλιομετρα.Εγω παντως παω μεχρι 4000σαλ(το εχω βαλει να προειδοποιει στα 130χλμ/ωρα) και δεν το δουλευω σταθερα σε καποιες στροφες.Το ζεσταινω το πρωι (εως και -5C εχει το πρωι)και δεν το σβηνω αμεσως οταν γυρνω σπιτι ,το αφηνω λιγο στο ρελαντι και μετα το σβηνω.Οταν το παρελαβα ρωτησα ποτε ειναι η πρωτη αλλαγη λαδιου και μου ειπαν στα 1500χλμ ,και οι επομενες αλλαγες καθε 5000χλμ !!!! ,ανα δευτερη αλλαγη λαδιου αλλαζει και το φιλτρο λαδιου.Στο βιβλιο λεει αλλαγες καθε 20000χλμ.Οταν παω για την πρωτη αλλαγη θα ξαναρωτησω αλλα στο συνεργειο και οχι τον πωλητη.

Άβαταρ μέλους
johnnypatras
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 3:50 am
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευση από johnnypatras » Τρί Ιαν 25, 2005 11:38 pm

Που'σαι ρε bill ;; :D
Άσε, μένει πανω από μήνας και τρώγομαι συνεχώς, είναι το πρώτο δικό μου καινούριο αυτοκίνητο βλέπεις...
Πώς το βλέπεις το "θηριακι", ανοίγει με τα χιλιόμετρα ;;; :wink:
Σωστό αυτό που κάνεις με το ζέσταμα και το κρύωμα του κινητήρα, το οποίο πιστεύω είναι καλό όχι μόνο στη διάρκεια του στρωσίματος, αλλά γενικά, για τη σωστή λειτουργία του κινητήρα. Διάβασα και στους 4Τ το post σου για την αλλαγή λαδιών και ομολογώ μου φαίνονται λίγα τα χιλιόμετρα για αλλαγή...ας είναι, θα τον προσέχουμε τον κινητήρα μας όσο μπορούμε...κάτι άλλο, γνωρίζεις τι λάδια παίρνει, τα Selenia Gold ή τα Selenia 20K ;;;
Για μια ακόμη φορά καλορίζικο το αμαξάκι σου !!!
8) :twisted:

Άβαταρ μέλους
herc
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2005 2:07 am
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευση από herc » Πέμ Ιαν 27, 2005 5:03 am

ΒΑΣΙΚΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΟΤΕΡ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΡΩΣΟΥΝ ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ,ΤΑ ΦΡΕΝΑ,ΤΑ ΨΑΛΙΔΙΑ,ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΟΠΟΙΟ ΕΞΑΡΤΗΜΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΡΙΒΟΜΕΝΕΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ,ΤΟ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 30000 ΜΕ 40000 ΧΛΜ,ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΙΔΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥΣ ΝΑ ΛΑΣΚΑΡΟΥΝ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΤΕΡ, ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΕ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ, ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ.ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ,ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΑ ΑΛΑΖΕΙΣ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ....ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΙΣΕΙΣ ΤΑ GOLD.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΑ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΑΔΙΑ...ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ..ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ..ΑΝΤΕ....ΚΑΙ ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ..!

Άβαταρ μέλους
puntogtman
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2851
Εγγραφή: Τετ Απρ 14, 2004 12:38 pm
Τοποθεσία: Κρυονέρι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από puntogtman » Πέμ Ιαν 27, 2005 10:45 am

τα gold??μαλλον λαθος κανεις...ειναι πολυ φτηνα..12 ευρω το 2κιλο...σιγα...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
herc
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2005 2:07 am
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευση από herc » Σάβ Ιαν 29, 2005 1:21 am

ΟΝΤΩΣ..ΑΛΛΟ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ...ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ GOLD ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ...Α..ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ,ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΥΠΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΓΙΑ SELENIA ΠΧ ΚΑΙ ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΛΑΔΙ ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ,ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΚΙΛΟ....

Άβαταρ μέλους
puntogtman
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2851
Εγγραφή: Τετ Απρ 14, 2004 12:38 pm
Τοποθεσία: Κρυονέρι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από puntogtman » Σάβ Ιαν 29, 2005 1:25 am

φιλε γραφε σε παρακαλω με μικρα...σεβαστειτε τους κανονες του φορουμ παρακαλω.ευχαριστω
Εικόνα

Angel
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2004 1:59 pm

Δημοσίευση από Angel » Σάβ Ιαν 29, 2005 6:21 pm

Στα 16βάλβιδα βάζουν τα κόκκινα. Κανονικά είναι για 20000 χιλιόμετρα αλλά ποιον κοροϊδεύουμε τώρα...δεν οδηγούμε τόσο ήρεμα και συγκρατημένα που να γίνεται αυτό. Το πολύ στις 10 τα λάδια καπούτ, και τώρα στη αρχή όποτε μπορείς φίλε μου.
Όσο για το στρώσιμο...όσο καλό μπορείς να κάνεις μη κουράζοντας τον κινητήρα άλλο τόσο κακό μπορείς να κάνεις μαθαίνοντάς τον να υπολειτουργεί για πολλά πολλά χιλιόμετρα στρωσίματος.
Θα το νιώθεις το αυτοκίνητο φίλε μου, απλά να μη το ζορίζεις.
Δεν παθαίνει τίποτα και να κάνεις κανά άνοιγμα, μη ζορίζεσαι...
Αν το σέβεσαι δεν έχει ανάγκη...έχει και μεταλλική πολλαπλή εισαγωγής...ότι πρέπει για τούρμπισμα... :D

Άβαταρ μέλους
Gallatin
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3632
Εγγραφή: Πέμ Απρ 15, 2004 12:28 am
Τοποθεσία: 1 κολωνα μπροστα απο ολους!!!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Gallatin » Σάβ Ιαν 29, 2005 7:51 pm

Το πολύ στις 10 τα λάδια καπούτ
10.000????
ωραια θα ηταν.....5.000 με πολυ συντηριτικη οδηγηση....και μην ξεχναμε μιλαω για motul 300v 15-50 που ειναι εσθητα ποιο ακρυβα απο τα selenia και μιλαω για GT...σορρυ ειναι λιγο off topic αλλα επρεπε να το πω.
http://www.speedtest.net/result/363494335.png
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα
Arguing with the moderators is like shaking your fist at God. There's nobody there; and if there is, he's not listening. And if he's listening, all you're doing is pissing him off

Άβαταρ μέλους
johnnypatras
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 3:50 am
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευση από johnnypatras » Τρί Φεβ 01, 2005 12:33 am

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας !!! Πραγματικά χρήσιμες οι συμβουλές σας! 8)

herc, σ' ευχαριστώ για τις ευχές σου, το αυτοκίνητο σκέφτομαι να το κρατήσω αρκετά, αλλά έτσι κι αλλιώς θα το προσέχω στα λαδάκια του.

Angel, κόκκινα εννοείς τα 20Κ ;;Αυτά έχω ακούσει ότι παίρνει...είναι συνθετικά ή ημισυνθετικά;; εν τέλει, είναι καλά λάδια, ή να στραφώ κάπου αλλού;

Gallatin, τα motul που λες θεωρούνται καλά;; γιατί 15-50 και όχι 10-40;; :?:

Sorry για τις πολλές απορίες μου παιδιά, αλλά θέλω να το προσέξω όσο το δυνατόν περισσότερο στο θέμα συντήρηση!! :twisted:

Όποιες άλλες συμβουλές-υποδείξεις ευπρόσδεκτες!! :wink:

Angel
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2004 1:59 pm

Δημοσίευση από Angel » Τρί Φεβ 01, 2005 7:17 pm

Ναι τα κόκκινα είναι τα 20Κ και νομίζω είναι πλήρως συνθετικά.
Δεν είναι και ότι καλύτερο...εγώ θα βάλω Valvoline συνθετικά 10-40 να τελειώνω...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις - Απαντήσεις”