Στρώσιμο νέου αυτοκινήτου.

Ρώτηστε εδώ τις απορίες που έχετε όσον αφορα τα τεχνικά θέματα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Re:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Πέμ Μαρ 18, 2010 7:28 pm

P.A.D.R.C έγραψε:
Coach έγραψε:Σας μεταφερω λοιπον τι λεει ακριβως :
"Το παν ειναι η σωστη προθερμανση.Αν το μοτερ δεν ειναι σε θερμοκρασια λειτουργιας , τοτε οι ανοχες ειναι στην τυχη , το λαδι δεν ειναι αρκετα ζεστο ωστε να λιπάνει και γενικα εισαι ετοιμος να κανεις χοντρη γκαφα!Ως θερμοκρασια λειτουργιας για ενα μοτερ παιρνεις τη θερμοκρασια ανοιγματος του θερμοστατη , ενω το λαδι δεν πρεπει να ειναι πιο κρύο απο τους 80 βαθμους και σε καμια περιπτωση πιο ζεστο απο τους 100(παντα στην διαδικασια στρωσιματος!).Ο καλυτερος τροπος να ζεστανεις ενα μοτερ ειναι να το αφησεις κανα μισολεπτο στο ρελαντι αφοτου παρει μπροστα , και μετα να το κρατησεις στις 2000rpm μεχρι να αρχισει να ξεκουναει το θερμομετρο.Σταδιακα, οσο ανεβαινει το θερμομετρο αρχισε να ανεβοκατεβαζεις ρυθμικα και τις στροφες του μοτερ , αλλα να μην ξεπερασεις τις 3000rpm.Μολις ζεσταθει ειμαστε ετοιμοι για το σρτωσιμο!Βρες μια ευθεια ησυχη τουλαχιστων 3km και ξεκινα να κανεις ρεπριζ με τερμα γκάζι απο τις 2000rpm μεχρι τις στροφες που αντιστοιχουν στο 50% του κοφτη που θα εχει το μοτερ οταν στρωσει!Επιλεξτε μια σχεση στο κιβώτιο με την οποια αυτη η επιταχυνση θα χρειαστει 10-15sec κάθε φορα.Σημαντικο:μολις ολοκληρωθει η επιταχυνση ασε την ταχυτητα μεσα μην πατας συμπλεκτη και ασε το μοτερ να φρεναρει το αυτοκινητο για τουλαχιστον 15-20sec.
Οταν επαναλαβεις αυτην την διαδικασια "παταω-ρολαρω" για καμια δεκαρια φορες που σημαινει οτι θα εχεις κανει τουλαχιστων 50km γυρνας στο συνεργιο και αλλαζεις λαδια επιτοπου!Καινουργια λαδια και φιλτρο και προχωραμε!Παντα ελεγχωντας οτι οι θερμοκρασιες μας δεν ξεπερνουν τα ορια που προαναφεραμε και παντα με καλα ζεσταμενο μοτερ , λυσσάξτε το!Μην φοβηθειτε να το σανιδωσεις η να στειλεις το στροφομετρο στα κοκκινα!Απλα φροντισε καθε φορα να αφηνεις το μοτερ να ρολαρει με ταχυτητα στο σαζμαν!Οδηγησε το αυτοκινητο για κανα 2ωρο και ξανα πισω για λαδια φιλτρο.Μολις στρωθηκε το μοτερ!"

Και στον φιλο μου P.A.D.R.C
"Η μεθοδος αυτη προσφερει κατα τουλαχιστον 2% βελτιωση στην αποδοση (σε καποιες περιπτωσεις και 4-5%).Επισης τα μοτερ που εχουν στρωθει με αυτον τον τροπο εχουν minimun καταναλωση λαδιου και δεν υστερουν σε τιποτε ως προσ την διαρκεια ζωης."

Για τυχον λαθακια και ορθογραφικα μην βαρατε μου βγηκαν τα ματια βραδιατικα! :grin:
Μιας και βρηκα αυτο το αρθρο το επισυναπτω για να βρισκεται για οποιον ενδιαφερεται:
http://www.powermag.gr/articleDetails.php?id=17

Για αν δουμε αν θα ακολουθησουν τα ιδια στην Silvia..Βεβαια 1500 χλμ(Drakos engineering) δεν νομιζω να γινονται ετσι.Υπομονη μεχρι το επομενο τευχος..


No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Coach
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 532
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2004 12:10 pm
Τοποθεσία: Νάουσα
Επικοινωνία:

Re: Στρώσιμο νέου αυτοκινήτου.

Δημοσίευση από Coach » Παρ Μαρ 19, 2010 3:26 pm

ειδομεν ναι
Colin McRae - Θεός

Άβαταρ μέλους
Γιωργος punto
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 8:56 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Στρώσιμο νέου αυτοκινήτου.

Δημοσίευση από Γιωργος punto » Δευ Μάιος 07, 2012 10:02 pm

παιδια, θελω να σας ρωτησω το εξης:
το αυτοκινητο εχει μεχρι στιγμης 350χμ! (μιλαμε για το 1.2 8v)
οταν αφηνω τον συμπλεκτη και ξεκιναω με πρωτη, το αυτοκινητο ωρες-ωρες ξεκιναει αποτομα σαν να παιρνει περισσοτερο καυσιμο απο οτι πρεπει και μετα απο αυτο αν σταματησω τελειως και ξαναξεκινησω σβηνει, σαν να μην παιρνει βενζινη! αφου το βαλω μπροστα μετα δουλευει κανονικα...

τι γινεται?? ειναι στα πλαισια του στρωσιματος ή ειναι καποιο θεματακι??
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: Στρώσιμο νέου αυτοκινήτου.

Δημοσίευση από Pani_EVO » Δευ Μάιος 07, 2012 10:13 pm

Τα αμάξια είναι πλέον σχεδόν στρωμένα, ή μάλλον δε θέλουν τόσο ευλαβικό στρώσιμο. Αλλά και κατά την περίοδο του στρωσίματος, πέραν από λίγο πιο σφιχτό κινητήρα (το καταλαβαίνεις όταν κάνεις κανένα 20άρι χιλιάδες χιλιόμετρα αυτό) δε δικαιολογούν απότομες αντιδράσεις στο γκάζι ή σβησίματα.
Ίσως να πρέπει να συνηθίσεις το συμπλέκτη για το απότομο του ξεκινήματος, αλλά γιατί να σβήνει στο ρελαντί;
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Στρώσιμο νέου αυτοκινήτου.

Δημοσίευση από kostas013 » Δευ Μάιος 07, 2012 10:21 pm

πας αντιπροσωπεια κατ ευθειαν να το ψαξουνε!!!
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
sotirisk
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:52 pm
Τοποθεσία: Copenhagen/Denmark
Επικοινωνία:

Re: Στρώσιμο νέου αυτοκινήτου.

Δημοσίευση από sotirisk » Δευ Μάιος 07, 2012 11:19 pm

Welcome to the world of ηλεκτρονικό γκάζι :)

Άβαταρ μέλους
forza italia
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1613
Εγγραφή: Τρί Απρ 01, 2008 8:22 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Στρώσιμο νέου αυτοκινήτου.

Δημοσίευση από forza italia » Τρί Μάιος 08, 2012 9:23 am

σωστος...στανταρ ειναι το ηλεκτρονικο γκαζι αυτο που σε μπερδευει και σου σβηνει,να υποθεσω οτι οδηγουσες ντιζατο πριν;;;
η καριερα ειναι για τους τραγουδιστες......

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: Στρώσιμο νέου αυτοκινήτου.

Δημοσίευση από Pani_EVO » Τρί Μάιος 08, 2012 10:19 am

Το κάθε σύστημα ηλεκτρονικού γκαζιού είναι διαφορετικό. Συνήθως όμως το πρόβλημα είναι η υστέρηση στην εκκίνηση και όχι η απότομη εκκίνηση. Το τελευταίο προκαλείται αν βάλεις κανένα sprint booster, που πολλαπλασιάζουν το ρεύμα στην πεταλούδα για να υπερνικήσουν την υστέρηση.
Δεν αποκλείω να υπάρχει κάποιο θέμα στο ποντεσιόμετρο πάντως, γιατί η υστέρηση του ή το να είναι απότομο θα πρέπει να είναι σταθερό φαινόμενο. Εκτός αν εσύ δεν πατάς με σταθερό τρόπο το γκάζι στην εκκίνηση, οπότε θέλει συνήθεια.

ΥΓ: Ευτυχώς τα muntiair turbo δεν έχουν παραξενιές με το γκάζι, προσομοιώνουν με ντιζάτο.
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
Γιωργος punto
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 8:56 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Στρώσιμο νέου αυτοκινήτου.

Δημοσίευση από Γιωργος punto » Τρί Μάιος 08, 2012 2:06 pm

forza italia έγραψε:σωστος...στανταρ ειναι το ηλεκτρονικο γκαζι αυτο που σε μπερδευει και σου σβηνει,να υποθεσω οτι οδηγουσες ντιζατο πριν;;;
το Lancia delta που ειχα ηταν ντιζατο, αλλα για μια διετια οδηγουσα και ενα skoda fabia του πατερα μου που ειχε ηλεκτρονικο γκαζι και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα...

δηλαδη υπαρχει θεμα?? πρεπει να παω αντιπροσωπεια? απο τα 350χμ? :o
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Γιωργος punto
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 8:56 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Στρώσιμο νέου αυτοκινήτου.

Δημοσίευση από Γιωργος punto » Τρί Μάιος 08, 2012 2:11 pm

Pani_EVO έγραψε:Τα αμάξια είναι πλέον σχεδόν στρωμένα, ή μάλλον δε θέλουν τόσο ευλαβικό στρώσιμο. Αλλά και κατά την περίοδο του στρωσίματος, πέραν από λίγο πιο σφιχτό κινητήρα (το καταλαβαίνεις όταν κάνεις κανένα 20άρι χιλιάδες χιλιόμετρα αυτό) δε δικαιολογούν απότομες αντιδράσεις στο γκάζι ή σβησίματα.
Ίσως να πρέπει να συνηθίσεις το συμπλέκτη για το απότομο του ξεκινήματος, αλλά γιατί να σβήνει στο ρελαντί;
δεν σβηνει στο ρελαντι, αλλα αφου μου κανει αποτομο ξεκινημα αφηνωντας τον συμπλεκτη, μετα αν κανω για παραδειγμα μια σταση σε φαναρι, με το που θα παω να ξεκινησω, θα σβησει...

δεν το κανει παντα, αλλα ωρες ωρες ειναι σαν να εχει ρουφιξει περισσοτερη βενζινη και μετα στην δευτερη σταση ειναι σαν να μην εχει μεσα βενζινη να ξεκινησει... :o
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: Στρώσιμο νέου αυτοκινήτου.

Δημοσίευση από Pani_EVO » Τρί Μάιος 08, 2012 2:29 pm

Δεν παίζει το σενάριο που λες με τη βενζίνη. Τί είναι, γκαμήλα που αποθηκεύει νερό για αργότερα ή ναυαγός που αν τελειώσει τις προμήθειες δεν θα έχει άλλες μετά; :razz:
Πάντως το κάθε ηλεκτρικό γκάζι είναι διαφορετικό. Το πιο πιθανό είναι να είναι θέμα συνήθειας. Αλλά πήγαινε στην αντιπροσωπεία αν επιμένει αυτό το "πρόβλημα" να δουν αν βγάζει σφάλμα το ποντεσιόμετρο ή η πεταλούδα. Όχι ότι θα ασχοληθούν βέβαια...
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
AKIS P
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3527
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 5:56 pm
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ

Re: Στρώσιμο νέου αυτοκινήτου.

Δημοσίευση από AKIS P » Τρί Μάιος 08, 2012 4:08 pm

εμενα παντως με sprintbooster ειναι θεμα το πως κρατας συμπλεκτη και ποσο γκαζι δινεις κατα την εκκινηση...αλλα και απο την αρχη που το πηρα το αμαξι ηταν απο την φυση του νευρικο καποιες φορες που κρατουσα συμπλεκτη και εδινα λιγο παραπανω γκαζι με εφτιαχνε αποτομα ξεκινημα και ειναι λογικο :wink: τωρα εσυ με 135 αλογα ειναι πιο λογικο να στο κανει διοτι δεν εχεις συνιθισει ακομα το αμαξι 8)
WE RIDE TILL WE DIE!!!!

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: Στρώσιμο νέου αυτοκινήτου.

Δημοσίευση από Pani_EVO » Τρί Μάιος 08, 2012 4:58 pm

Αν μιλάς για τον Γιώργο_punto, έχει το 1.2 με τα 69 άλογα και εκείνος έχει το θέμα.
Αν μιλάς για εμένα, τί να συνηθίσω; Το Sport το έχω 2 χρόνια και 41000 χλμ. Α, και δε μου σβήνει εμένα και δεν είχα και τέτοιο θέμα με αυτό το αμάξι ποτέ.
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
AKIS P
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3527
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 5:56 pm
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ

Re: Στρώσιμο νέου αυτοκινήτου.

Δημοσίευση από AKIS P » Τρί Μάιος 08, 2012 5:22 pm

Pani_EVO για σενα αναφερομουνα
WE RIDE TILL WE DIE!!!!

Άβαταρ μέλους
Γιωργος punto
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 8:56 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Στρώσιμο νέου αυτοκινήτου.

Δημοσίευση από Γιωργος punto » Τρί Μάιος 08, 2012 9:51 pm

AKIS P έγραψε:εμενα παντως με sprintbooster ειναι θεμα το πως κρατας συμπλεκτη και ποσο γκαζι δινεις κατα την εκκινηση...)
εγω στην εκκινηση του δινω 1500 στροφες το πολυ!!!

Pani_EVO: το σβησιμο συνεβαινε στο πατερα μου κυριως, εμενα 2 φορες μου εχει τυχει, αλλα μου ειπε ο πατερας μου, οτι σε αυτον εσβηνε επειδη προσπαθουσε να του δινει ελαχιστο γκαζι για να μην κανει το αποτομο τραβηγμα!
επειδη σημερα το απογευμα πηγα να παρω το χαρτι της επεκτασης της εγγυησης το κοιταξαν και μου ειπαν οτι δεν εχει κανενα προβλημα... κυριως με το σβησιμο, φταιει οτι ειναι ο συμπλεκτης ειναι αρκετα ελαφρυς μεχρι να κανει καποια χμ το αυτοκινητο! μαλλον ευθυνομαι εγω λοιπον για αυτο και οχι το αμαξι...

παντως σημερα δεν μου ετυχε αυτο... προσπαθησα να αφηνω πολυ ομαλα τον συμπλεκτη! :wink:


@:το κακο ειναι οτι στην αντιπροσωπεια ξεχασα να τους πω για το τριξιμο που ακουω σε ισχυρες λακουβες απο το πισω μερος, στο πορτ παγκαζ :cry: αυτο με στενοχωρει κυριως! το αλλο ειναι μαλλον καθαρα θεμα οδηγησης!
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις - Απαντήσεις”