Στρώσιμο νέου αυτοκινήτου.

Ρώτηστε εδώ τις απορίες που έχετε όσον αφορα τα τεχνικά θέματα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
vlachos1990
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2012 12:55 pm
Τοποθεσία: Κερατσίνι, Πειραιάς

Re: Στρώσιμο νέου αυτοκινήτου.

Δημοσίευση από vlachos1990 » Κυρ Δεκ 30, 2012 6:14 pm

ακη εχεις start srtop?
εβγαινε για t jet?



Άβαταρ μέλους
AKIS P
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3527
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 5:56 pm
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ

Re: Στρώσιμο νέου αυτοκινήτου.

Δημοσίευση από AKIS P » Κυρ Δεκ 30, 2012 6:21 pm

οχι τα t-jet δεν βγαινανε με αυτο....αλλα το punto evo που ειχαμε στη δουλεια ειχε και λειτουργουσε ακριβως οπως ανεφερα παραπανω 8)
WE RIDE TILL WE DIE!!!!

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: Στρώσιμο νέου αυτοκινήτου.

Δημοσίευση από Pani_EVO » Κυρ Δεκ 30, 2012 8:56 pm

kostas013 έγραψε:την καλυτερη δουλεια εκανες!!!
το start&stop δεν καταπωνει συνεχεια την μπαταρια?
η φαντασου να εισαι σε φαναρι να πας να ανοιξεις με καποιον και να σου σβησει απο αυτο χ0α0χ0αχ0α
Το start - stop είναι μία μεγάλη μ@λ@κί@ του marketing αφενός, και του τρόπου που υπολογίζουν θεωρητικά τις καταναλώσεις και τις εκπομπές CO2 οι αυτοκινητοβιομηχανίες. Η εμπειρία μου έχει δείξει ότι στις πραγματικές συνθήκες κίνησης η εξοικονόμηση είναι απειροελάχιστη.
Καταπονείται η μπαταρία αλλά το χειρότερο είναι ότι καταπονείται η μίζα, η οποία είναι και πανάκριβη. Στο ένα από τα δύο EVO που έχω, μου άλλαξε μπαταρία η Hertz στα 2 χρόνια και κάτω από 50000 χλμ επειδή τους είπα ότι δεν την άκουγα πολύ ζωηρή. Μάλλον την μέτρησαν και... δεν.
Επίσης, είναι άχρηστο στο ταξίδι και εκνευριστικό στην πόλη. Στο σταμάτα - ξεκίνα στο μποτιλιάρισμα πρέπει να το απενεργοποιείς ή να μένεις με το συμπλέκτη πατημένο.
Στα φανάρια λίγες φορές είναι χρήσιμο. Είτε γιατί μόλις σταματάς ανάβει πράσινο, είτε γιατί σταματάς πίσω από άλλους, κάνουν 1 μέτρο μπροστά σου οι μπροστά και αν δεν κάνεις το ίδιο κι εσύ, σου κορνάρει ο πίσω.
Συνεπώς, κρατάς πατημένο το αμπραγιάζ και φθείρεις την τρόμπα και το ρουλεμάν.
Επίσης, αν έχεις αναμμένο κλιματισμό ή φώτα, ακόμη και χωρίς αυτά βέβαια, μπορεί να σβήσει στο φανάρι και να ανάψει πάλι σε 10 - 20 δευτερόλεπτα διότι ανίχνευσε το σύστημα πτώση τάσης στη μπαταρία.
Και στο leasing δε με νοιάζει, να σας πω. Όμως της γυναίκας μου που δεν είναι leasing, της λέω να το απενεργοποιεί, αλλά δε νομίζω ότι το θυμάται. Θέλω τον άλλο μήνα που θα του κάνω το ετήσιο service (παρότι έχει κάτω από 7000 χλμ - ας όψεται η εγγύηση) θέλω να ρωτήσω αν γίνεται μόλις ανάβεις το αμάξι να ρυθμιστεί να είναι απενεργοποιημένο και να ενεργοποιείται μόνο αν πατήσεις το κουμπί του, δηλαδή ανάποδα από όπως λειτουργεί. Βέβαια είναι απίθανο να γνωρίζουν.
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
AKIS P
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3527
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 5:56 pm
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ

Re: Στρώσιμο νέου αυτοκινήτου.

Δημοσίευση από AKIS P » Δευ Δεκ 31, 2012 12:03 am

συμφωνω απολυτα μ αυτα που λες ειναι σκετη καταπονηση για το αυτοκινητο και ειδικα για το μπολτιλιαρισμα στους ελληνικους δρομους ειναι σκετη ταλαιπωρια 8)
WE RIDE TILL WE DIE!!!!

Άβαταρ μέλους
Γιαννης 20v
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 13, 2012 9:31 am
Τοποθεσία: colonos city

Re: Στρώσιμο νέου αυτοκινήτου.

Δημοσίευση από Γιαννης 20v » Δευ Δεκ 31, 2012 11:25 am

Pani_EVO έγραψε:.
θέλω να ρωτήσω αν γίνεται μόλις ανάβεις το αμάξι να ρυθμιστεί να είναι απενεργοποιημένο και να ενεργοποιείται μόνο αν πατήσεις το κουμπί του, δηλαδή ανάποδα από όπως λειτουργεί. Βέβαια είναι απίθανο να γνωρίζουν.
ωραιο αυτο!αν βρεις ακρη πες μας κ μας μπας κ σταματησω να βλεπω τη μ@λ@κια στο καντραν!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις - Απαντήσεις”