Προβλήματα συστήματος ηλεκτρικής κρεμαγιέρας.

Ρώτηστε εδώ τις απορίες που έχετε όσον αφορα τα τεχνικά θέματα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ftskamins
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 04, 2004 8:26 pm
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Δημοσίευση από ftskamins » Τρί Δεκ 14, 2004 1:43 pm

Απο εμπειρια σου λεω οτι οι γυφτοι προσπαθουν να γλυτωσουν οτι μπορουν και αμα αρχισουν τα μα μου σου του να τους πεις οτι θα κινηθεις δικαστικα....Μονο αυτο φοβουνται και τα περιοδικα!



Άβαταρ μέλους
iasonas
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2004 3:07 pm
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Δημοσίευση από iasonas » Τρί Δεκ 14, 2004 1:49 pm

εξωδικο κ τα παιρνεις με τη μια. στη fiat auto hellas. τραβηχτηκα κ εγω πολυ περσυ με φλαντζες κλπ.σας τα εχω πει...μετα ηρθαν παρακαλετοι, "σας παρακαλουμε περαστε απο τη ΛΑΜΔΑ Α.Ε. να πληρωθειτε" κλπ

iasonas

AKAGITI
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Ιουν 21, 2004 11:46 am
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Δημοσίευση από AKAGITI » Τρί Δεκ 14, 2004 2:39 pm

τους ξαναπηρα,

υπευθυνος:" δεν αλλαζουμε ολη την κρεμαγιερα μονο την τιμονιερα"
¨
εγω: "τι ειναι η τιμονιερα?"

υπευθυνος: " το ηλεκτρικο συστημα του τιμονιου"

εγω: "αααα!!!! καταλαβα, φυσικα εντος εγγυησης ετσι?"

υπευθυνος: " φυσικα!!!!!"


ρε παιδια ποια ειναι η τιμονιερα????????

Άβαταρ μέλους
IHI T25
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τετ Οκτ 20, 2004 9:23 am

Δημοσίευση από IHI T25 » Τρί Δεκ 14, 2004 2:50 pm

θελω και εγω να πω πως ασχετοι,υπαρχουν π α ν τ ο υ.απλα στις αντιπροσωπιες σε θεωρουν δεδομενο,τουλαχιστον μεχρι την ληξη της εγγυησης και σε πατανε.οταν ληξει η εγγυηση και πας εκει τοτε ειναι που σε γαμ....νε κανονικα,με την ηλιθιοτητα τους,με την α σ χ ε τ ο σ υ ν η τους και το να σου παιρνουν και το τελευταιο ευρω που εχεις για να παρεις εμφιαλωμενο νερακι το δρομο του γυρισμου.εγω περασα τα χειροτερα σε αντιπροσωπεια

Dimitris F
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 26, 2004 9:42 pm
Τοποθεσία: Xanthi

Δημοσίευση από Dimitris F » Τετ Δεκ 15, 2004 5:59 am

AKAGITI έγραψε:
ρε παιδια ποια ειναι η τιμονιερα????????
Mallon ennoei to ilektriko moteraki. Auto eixe se polla mk2 provlima. An anoixeis to kapo einai sti meria tou odigou kato apo tous ialokatharistires ena mauro plastiko. A kai epmvainoun apoti xero kai mesa dexia apo to timoni sto kouti pou einai i thira obd
Prepei na kano tin pountakla pio grigori.... :?

Άβαταρ μέλους
Mystirios
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 23, 2004 6:38 pm
Τοποθεσία: Ίλιον

Δημοσίευση από Mystirios » Τετ Ιαν 12, 2005 10:05 pm

OGD82 έγραψε:το ιδιο και μενα αναβει στιγμιαια και σβηνει.οταν πεφτω σε λακουβα αλλα δεν εχει μεινει περισσοτερο απο ενα δευτερο .το ειπα στην fiat και φυσικα δεν βρηκαν τιποτα....τωρα ομως εχει να το κανει καιρο...ξερεις κανεις τι μπορει να ειναι???
Eimai akomh enas poy exw ayto to symtwma "ths lakouvas" alla einai kai ligotero apo sec.kai na meineis file moy apo ypovoithisi den exeis provlima,eidika stin ethniki.(ektos apo to parkarisma)

AKAGITI
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Ιουν 21, 2004 11:46 am
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Δημοσίευση από AKAGITI » Πέμ Ιαν 13, 2005 2:25 pm

ξεχασα να ενημερωσω, η "τιμονιερα" αλλαχτηκε εντος εγγυησης και προσ το παρον εχω ησυχασει απο το λαμπακι.

εκανα μια πατατα ομως και φοβαμαι με τρεχω για αλλαγη δισκου/πλατω.

ειπα και εγω να κανω ενα burn-out. αποτελεσμα μια εντονη μυρωδια και για κανενα τεταρτο το αυτοκινητο σκορτσαριζε οταν πηγαινα να ξεκινησω.

δεν μου εχει ξαναπαρουσιαστει αρα υποθετω οτι ζεσταθηκε υπερβολικα ο συμπλεκτης την συγκεκριμενη στιγμη. ποσα χιλιομετρα απο την ζωη του εφαγα?

Άβαταρ μέλους
Mystirios
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 23, 2004 6:38 pm
Τοποθεσία: Ίλιον

Δημοσίευση από Mystirios » Πέμ Ιαν 13, 2005 3:27 pm

για να σου πατιναρει για κανα 15λεπτο,και αν υποθεσεισ οτι ενασ μεσος ορος ζωης ειναι 100.000χλμ ε,να μην εφαγες ενα 10%?
και το σκορτσαρισμα μαλλον ηταν και μεχρι να προσαρμοστει ο συμπλεκτης στο πενταλ.σ'αυτα τα καινουρια κατι τετοιο παιζει,ρυθμιζεται μονος του οσο τρωγεται.Απαισια μυρωδια,ε?
ΕΝΤΕΛΩΣ πληροφοριακα αλλαγη δισκο-πλατω κοντα στα 500 και...ευρω.
Οι μλκιες πληρωνονται,το ξερω καλα!!!

Άβαταρ μέλους
iasonas
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2004 3:07 pm
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Δημοσίευση από iasonas » Παρ Ιαν 14, 2005 3:19 pm

ειναι λιγο αδυναμος ο δισκος του sporting παιδια, οπως κ το σασμαν (συγχρονιζε).θελει προσοχη, εγω με καψιμο κ 70.000 κμ δεν εχω προβλημα (ακομα) αλλα μαλλον ειμαι τυχερος. στο παλιο μου Punto κοπαναγε η δευτερα κ ο δισκος παρεδωσε πνευμα σχετικα νωρις.

iasonas

Άβαταρ μέλους
gilli
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2004 1:14 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από gilli » Παρ Ιαν 14, 2005 9:30 pm

εμενα αντεξε 75.000 χιλιομετρα
Fiat punto sporting 80hp
next: Alfa Romeo junior 1.4T 165hp

Άβαταρ μέλους
punto_stile_85
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2005 11:25 pm

Δημοσίευση από punto_stile_85 » Παρ Ιαν 14, 2005 11:51 pm

Παιδια αλλαξα περυσι σετ αμπραγιαζ (εβαλα στη φιατ, εργοστασιακο σετ αμπραγιαζ) και μετα απο 1 χρονο και μια εβδομαδα (διανυοντας 13.000 χλμ), (δηλ. εκτος εγγυησης !!!) παρεδωσε και παλι το πνευμα. και γενικα ειμαι λιγο υποψιασμενος τωρα σχετικα με την αξιοπιστια του εν λογς ανταλλακτικου ....... Παντως εχω ακουσει , οτι καλυτερα θα ηταν να ειχα βαλει γαλλικο αμπραγιαζ . Αληθευει ?

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από arpas » Σάβ Ιαν 15, 2005 2:57 pm

k emena mou anabei gia ena deuterolepto k sbinei mono tou!(edw k dyo xronia peripou..........)
k se mena ap th fiat eipane pvs den trexei tipota sobaro kai mallon etsi 8a einai

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skinboy » Τρί Ιαν 18, 2005 11:21 am

h timoniera einai to ilektroypovoi8oumeno systima katw apo to timoni sto MK2 , einai auto to stroggylo pou anaferoune poio panw...
Oti lampaki anapsei o egkefalos krataei logs vlavis , ean kai efoson exei anapsei apo vlavi , an anapsei apo diafora tasis sto systima tote den krataei tipota kai einai to legomeno faulty error , ekei apla gia kalo kai gia kako kaneis ena reset (h alliws eu8igrammisi egkefalou opws to lene poly stin fiat)....
H ilektriki ypovoi8isi allwste meta apo kapoia xiliometra afaireite apo to timoni moni tis gia logous asfaleias k to provlima to parousiazoune kapoia mk2 logo tou systimatos "City" pou einai pragmatika apati...
Oson afora ton disko sou , k egw exw peripou 35.000km ssto HGT mou kai o diskos mou einai arketa talaipwrimenos apo ekkinisis,min anisyxeis anavei prosorina kai gia arketi wra mexri na krywsei skortsarei meta , eidika ama einai ypsiles oi 8ermokrasies perivalontos...
Emena ta kalokairia anavei syxna pikna , exw paratirisei oti exw 3 ekkiniseis kales apo stasi meta anavei , pantos ton kovo stis 45-50.000km max na 8elei allagi pou einai poly kala gia mama disko pou exei faei zoria...
Ama krywsei kai douleuei ok eisai akoma ok, ton f8ireis me ta jekinimata alla den ta paizei kai epitopou,einai arketa kalos gia ergostasiakos diskos..
dont worry den pa8ainei tipota apo mia fora , an itane etsi 8a eprepe na exw allaksei kamia dekaria mexri twra...
Punto HGT SC Evo

AKAGITI
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Ιουν 21, 2004 11:46 am
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Δημοσίευση από AKAGITI » Τρί Ιαν 18, 2005 12:19 pm

skinboy έγραψε:h timoniera einai to ilektroypovoi8oumeno systima katw apo to timoni sto MK2 , einai auto to stroggylo pou anaferoune poio panw...
Oti lampaki anapsei o egkefalos krataei logs vlavis , ean kai efoson exei anapsei apo vlavi , an anapsei apo diafora tasis sto systima tote den krataei tipota kai einai to legomeno faulty error , ekei apla gia kalo kai gia kako kaneis ena reset (h alliws eu8igrammisi egkefalou opws to lene poly stin fiat)....
H ilektriki ypovoi8isi allwste meta apo kapoia xiliometra afaireite apo to timoni moni tis gia logous asfaleias k to provlima to parousiazoune kapoia mk2 logo tou systimatos "City" pou einai pragmatika apati...
Oson afora ton disko sou , k egw exw peripou 35.000km ssto HGT mou kai o diskos mou einai arketa talaipwrimenos apo ekkinisis,min anisyxeis anavei prosorina kai gia arketi wra mexri na krywsei skortsarei meta , eidika ama einai ypsiles oi 8ermokrasies perivalontos...
Emena ta kalokairia anavei syxna pikna , exw paratirisei oti exw 3 ekkiniseis kales apo stasi meta anavei , pantos ton kovo stis 45-50.000km max na 8elei allagi pou einai poly kala gia mama disko pou exei faei zoria...
Ama krywsei kai douleuei ok eisai akoma ok, ton f8ireis me ta jekinimata alla den ta paizei kai epitopou,einai arketa kalos gia ergostasiakos diskos..
dont worry den pa8ainei tipota apo mia fora , an itane etsi 8a eprepe na exw allaksei kamia dekaria mexri twra...
ευχαριστω πολυ για την απαντηση, προς το παρων ολα καλα. ουτε λαμπακι ουτε σκορτσαρισματα, μια ασχετη ερωτηση, στις ποσες rpm εχεις κοφτη?

Άβαταρ μέλους
akat78
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 30, 2007 10:08 am

Δημοσίευση από akat78 » Παρ Ιούλ 06, 2007 2:25 pm

Καλησπέρα και απο εμένα,

Αγόρασα πριν 5 μέρες το mk2 και μου έχει εμφανίσει και εμένα την ένδειξη 3 φορές. Την μια μάλιστα δεν λειτουργούσε το υδραυλικό μέχρι που το έσβησα και το άναψα. Χθες άλλαξα μπαταρία επειδή με άφησε...υπάρχει περίπτωση να μου εμφανιζόντουσαν αυτες οι ενδείξεις λόγο της μπαταρίας???

Με έχει ανησυχήσει αυτό το θέμα....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις - Απαντήσεις”