Προβλήματα συστήματος ηλεκτρικής κρεμαγιέρας.

Ρώτηστε εδώ τις απορίες που έχετε όσον αφορα τα τεχνικά θέματα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
tsioy
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2007 11:14 am

Re: Προβλήματα συστήματος ηλεκτρικής κρεμαγιέρας.

Δημοσίευση από tsioy » Δευ Νοέμ 25, 2019 1:04 pm

Καλησπέρα.
Σε punto 2000, το λαμπάκι υποβοήθησης άναψε, ενώ εδώ και μία εβδομάδα ακουγόταν θόρυβος στρίβοντας το τιμόνι.
Στο διαγνωστικό έβγαλέ αισθητήρα.
α) ιμιτασιόν, μεταχειρισμένο ή καινούργιο; Πόσο πάει ο καινούργιος;
β) υπάρχει περίπτωση να βγάλει το διαγνωστικό αισθητήρα και να φταίει το μοτερ;

Το μοτερ είχε επισκευαστεί πριν από 6-7 χρόνια.



Άβαταρ μέλους
boutser
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2016 1:57 pm

Re: Προβλήματα συστήματος ηλεκτρικής κρεμαγιέρας.

Δημοσίευση από boutser » Τετ Φεβ 05, 2020 9:13 am

blackwolfy έγραψε:
Τετ Δεκ 05, 2018 7:35 pm
Καλησπερα παιδια, κατοχος fiat punto evo 2010 mod, εδω και κανα 2 μηνο περιπου 1 φορα ανα 3 μερες σε καθε εκκινηση μου εβγαζε εκτος τα ηλ. βοηθηματα οπως esp, asr, hill holder κλπ και αναβε την αντιστοιχη ενδειξη στο καντραν με το μηνυμα check power steering στην οθονη. Πλεον το κανει καθημερινα και μετα απο επισκεψη στον ηλεκτρολογο ειδαμε οτι εχει βλαβη στον αισθητηρα ροπης-γωνιας τιμονιου. ο ηλεκτρολογος μου ειπε οτι μπαινει καινουργιος αισθητηρας γνησιος στα 170 ευρω +περαστικα αλλα μου προτεινε να αγορασω καλυτερα μεταχειρισμενη ολοκληρη την κολωνα τιμονιου (περιπου στα 300 ευρω απο παλιαντζη) ωστε να εχω και μοτερ-εγκεφαλο σε περιπτωση που χαλασουν στο μελλον. Εσεις τι προτεινετε? Εχει καποιος το αντιστοιχο μοντελο που να εχει παθει την ιδια ζημια? Θα εκτιμουσα πολυ τυχον συμβουλες..
Καλημέρα. Τι έκανες τελικά με το θέμα αυτό; έχει ακριβός το ίδιο πρόβλημα ο πεθερός μου σε alfa Romeo mito 2013, του ανάβει τα λαμπάκια και απενεργοποιει τα πάντα και το dna. Είναι στην πρώτη φάση που περιγράφεις. Το κάνει συχνά αλλά όχι πάντα .

alpa3094
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μαρ 23, 2020 1:06 am

Re: Προβλήματα συστήματος ηλεκτρικής κρεμαγιέρας.

Δημοσίευση από alpa3094 » Δευ Μαρ 23, 2020 1:44 pm

Καλησπέρα παιδιά ,

Είμαι κάτοχος ενός μεταχειρισμένου Fiat Punto 2013 εδώ και ένα χρόνο. Ωστόσο πριν λίγο καιρό άρχισα να χρησιμοποιώ το city mode για δύο μήνες συνεχόμενα και καθημερινά μέσα στην Αθήνα και μια μέρα ξαφνικά το τιμόνι έγινε βαρύ και έβγαλε βλάβη και εν τελει άλλαξα κολώνα τιμονιού και αισθητήρα γωνίας τιμονιού (είναι πολυ πιθανό να κάηκε απο το city mode καθώς το υπερφόρτωσα) . Η απορία μου είναι η εξής. Μετά την αλλαγή και το σερβις δεν το ξανανοιξα καθόλου το city mode και πρόσφατα σε ταξίδι μου απο Αθήνα-Θεσσαλονίκη πρέπει σε κάποια φάση να το πάτησα καταλάθος και το συνειδητοποίησα αφού έφτασα στον προορισμό μου. Υπάρχει περίπτωση να του προκάλεσα ξανά κάποια μεγάλη φθορά καθώς οδηγούσα στην εθνική και να μου βγάλει θέμα άμεσα και πιο γρήγορα απ'οτι θα μου ξαναέβγαζε ή όταν πηγαίνεις με μεγάλη ταχύτητα απενεργοποιείται ;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις - Απαντήσεις”