immo fiat punto mk1 1.1SX 1999

Ρώτηστε εδώ τις απορίες που έχετε όσον αφορα τα τεχνικά θέματα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stevchrly
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 24, 2022 7:32 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

immo fiat punto mk1 1.1SX 1999

Δημοσίευση από stevchrly » Δευ Ιαν 02, 2023 7:37 am

Γεια στην παρέα, το punto που έχω πλέον, αγοράστηκε με δύο κλειδιά, και χωρίς κάρτα, το ένα γνήσιο με το σηματάκι του immo επάνω στο κλειδί, και το δεύτερο, απλό, κομμένο στα Lidl.
Το όχημα έχει immobilizer το οποίο έχει απομονωθεί, έχουν βγάλει τα "μπριζάκια" από πάνω του, αλλά και να τα συνδέσεις ανάβει συνεχώς το immo στον πίνακα οργάνων, και κινείσαι κανονικά, λογικά έχουν παρέμβει στον εγκέφαλο.
Από που να το πιάσω, και που να το αφήσω :idea:
Πειραιά βρίσκομαι, και έχω λόγο ετών ενασχόλησης μου με το "άθλημα" του αυτοκινήτου, αρκετές γνώσεις , πληρώνοντας όλα αυτά τα χρόνια.
Ο λόγος που μπαίνω σε αυτή την διαδικασία, είναι διότι με ευχαριστεί τα οχήματα που έχω, να είναι στην εργοστασιακή τους κατάσταση, και όχι με παρεμβάσεις, εκτός των πραγματικά αναβαθμίσεων.

Όποιαδήποτε βοήθεια θα είναι χρήσιμη


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
puntomad
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2004 10:44 pm
Τοποθεσία: Γαλάτσι Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: immo fiat punto mk1 1.1SX 1999

Δημοσίευση από puntomad » Δευ Ιαν 02, 2023 8:55 pm

Λογικα εχουν βαλει εγκεφαλο απο αλλο οχημα και αγνοει το immobilizer.
Η μονη λυση αν θες να το κανεις εργοστασιακο, ειναι να βρεις απο ανακυκλωση κομπλε σετ απο καποιο μεταχειρο, να παρεις τα παντα ολα.
Παλια κοστιζε πολυ κατι τετοιο, τωρα που εχουν παλιωσει αρκετα δεν γνωριζω να σου πω. Να βρεις και την καρτα του κλειδιου ειναι πιο δυσκολο, αλλα οχι ακατορθωτο.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
stevchrly
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 24, 2022 7:32 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: immo fiat punto mk1 1.1SX 1999

Δημοσίευση από stevchrly » Τρί Ιαν 03, 2023 6:46 am

Καλημέρα, και χαίρομαι που κρατάς το φόρουμ ζωντανό ακόμη.
Χωρίς να σε ζαλίζω, θα ήθελα να πάρω μια ιδέα τι παίζετε με αυτά.
Χαλάει κάτι επάνω στο κλείδωμα, και βάζουν ότι βρούνε για να παρακάμψουν το immo?
Χαλάει ο εγκέφαλος και βάζουν έναν άλλον? αν και συνήθως δεν είχαν πρόβλημα.
To κλειδί του ανοίγει τα πάντα, πόρτες, μπαγκαζ, και τάπα βενζίνης.
Η μηχανή είναι 1.108cc 176Β 2.000 και ο εγκέφαλος της marelli. iaw 16 F EB punto E Y 1.1 face 2
Θα ρωτήσω και εγώ από πλευράς μου δύο ηλεκτρολόγους με πολύ καλή εμπειρία, απλά σκίζουν κ@λους.... για αυτό και ότι μάθω από πριν είναι καλύτερα
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
puntomad
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2004 10:44 pm
Τοποθεσία: Γαλάτσι Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: immo fiat punto mk1 1.1SX 1999

Δημοσίευση από puntomad » Τρί Ιαν 03, 2023 7:56 pm

το πιο συνηθες, το οποιο ειχα παθει και εγω, ειναι η απωλεια κλειδιου.
Συγκεκριμενα ειχα αγορασει ενα μεταχειρισμενο και ειχα μονο ενα κλειδι, ειχα αμελησει να φτιαξω αλλο (καρτα δεν υπηρχε) και μου εκλεψαν το τσαντακι.Εμεινε το αμαξι παρκαρισμενο και απλα το κοιτουσα :)
Σαν και τωρα το θυμαμαι, το 2008, μου ειχαν ζητησει 350€ για ξεκλειδωμα εγκεφαλου, απο φιατ μου ειχαν πει ενα αστρονομικο ποσο και απο μεταχειρισμενα 600€ για εγκεφαλο σετ με κλειδια. Τοτε αγορασα ενα ολοκληρο 75αρι τρακαρισμενο (εμενα ηταν 55) με 450€ και περασαμε τα παντα απο το ενα αμαξι στο αλλο.
Αρα ειναι πολυ πιθανο να ειχε χαθει το κλειδι και να το εκοψαν, παντως αν ψαχτεις και βρεις εγκεφαλο με κλειδια, μετα μπορει κλειδαρας και σου ταιριαζει τους αφαλους, αλλα αν βρεις σετ, θα εχει και τις κλειδαριες μαζι. Ξερουν οι παλιατζηδες και τα ταιριαζουν
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
stevchrly
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 24, 2022 7:32 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: immo fiat punto mk1 1.1SX 1999

Δημοσίευση από stevchrly » Τετ Ιαν 04, 2023 7:31 am

Έναν "ηλεκτρολόγο" που ρώτησα χθες, για να με ξεφορτωθεί, μου το πέταξε ότι συνήθως αλλάζουν τον εγκέφαλο, όταν χαλάσει το immobilizer, αυτό που μου έγραψες και εσύ.
Θα προσπαθήσω να μάθω τουλάχιστον αν γίνετε ο συγχρονισμός των δύο αυτών ξεχωριστών "κυκλωμάτων" γιατί δεν μπορώ να δεχθώ έτσι αμάσητα την αλλαγή όλου του σετ, επειδή έτσι τους βολεύει οικονομικά, και όπως ξέρεις, έτσι λειτουργεί το "σύστημα" πλέον διαχρονικά, είναι απλά μονταδόροι
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις - Απαντήσεις”