G.punto 1.3 90hp (05)δεν εχει δύναμη ψηλά κλωτσιμα στις 2χιλ και check engine

Ρώτηστε εδώ τις απορίες που έχετε όσον αφορα τα τεχνικά θέματα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
konstantinos93
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 09, 2022 6:33 pm

G.punto 1.3 90hp (05)δεν εχει δύναμη ψηλά κλωτσιμα στις 2χιλ και check engine

Δημοσίευση από konstantinos93 » Κυρ Ιαν 09, 2022 7:04 pm

Καλησπερα αλανια και καλη χρονια!

4 χρονια πριν αγορασα το αυτοκινητο μεταχειρισμενο και εξ αρχης εδειχνε τις διαθεσεις του.
Ανεβαινω στην εγνατια λοιπον μετα την αγορα και το φορτωνω ως που φτανω 170χλμ/ωρα.
Μεσα σε 30 δευτερα αναβει κιτρινο λαμπακι μηχανης και εχω δυναμη ισα ισα να κουνησω το αμαξι.
Με τα πολλα το αυτοκινητο εδω και 4 χρονια παει σε διαφορετικους μαστορες , ολοι κατι βρισκουν
και το φτιαχνουν αλλα μολις βγω στην εγνατια παλι τα ιδια.

Τον τελευταιο καιρο δε, βιωνω ενα κλωτσημα με το ανοιγμα του turbo (2100 στροφες περιπου) και ενω στη συνεχεια περιμενεις να κολλησεις στο καθισμα δεν συμβαινει αυτο(καποτε συνεβαινε).
Σημερα λοιπον εψαξα μονος μου μηπως βρω τρυπια σωληνακια η μηπως δεν ειναι καποιο καλα κουμπωμενο αλλα τιποτα. Βγαινω στον δρομο και ανοιγω γκαζι στη 3η ταχυτητα και συμπεριφερεται σαν μπουκωμενο. Βαζω νεκρα και στροφαρω τερμα, κατεβαινει 5.5χιλ στροφες και τσουπ παρτο παλι το check! Μετα δεν ανεβαζει πανω απο 3.5χιλ ειναι σαν σε safe mode .

Ενα θεμα που εχω ειναι οτι μετα απο λιγη ωρα και αφου σβησω τον κινητηρα το λαμπακι σβηνει και το αμαξι στροφαρει παλι κανονικα και το διαγνωστικο δεν βρισκει σφαλμα .
Εχω σπαταλησει πολυ χρονο και χρημα, τοσο που δεν θελω να το βλεπω μπροστα μου πλεον ενω το γουσταρω.
Καμια ιδεα ρε μαγκες;
ΥΓ έχει αλλαχτει προσφατα η EGR. Ευχαριστω για τον χρονο σας!



Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις - Απαντήσεις”