Δεύτερο φως στο πορτμπαγκάζ του Grande Punto/Punto EVO

Ρώτηστε εδώ τις απορίες που έχετε όσον αφορα τα τεχνικά θέματα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Δεύτερο φως στο πορτμπαγκάζ του Grande Punto/Punto EVO

Δημοσίευση από rxbkrs » Δευ Φεβ 08, 2021 7:13 pm

Έχει βάλει κανείς δεύτερο φως στο πορτμπαγκάζ του Grande Punto/Punto EVO του; Η αριστερή πλευρά του πορτμπαγκάζ έχει φως (W5W λάμπα αλογόνου) απο το εργοστάσιο. Θέλω να προσθέσω δεύτερο φως στη δεξιά πλευρά του πορτμπαγκάζ μου, προσθέτοντας μια δεύτερη υποδοχή εκεί (όπως φαίνεται στην τρίτη φωτογραφία), και να βάλω μια λάμπα W5W T10 LED και στις 2 πλευρές. Η πλευρά του πορτμπαγκάζ στις φώτο αυτής της δημοσίευσης είναι της αριστερής πλευράς του πορτμπαγκάζ, όπως είναι απο το εργοστάσιο:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.



Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Δεύτερο φως στο πορτμπαγκάζ του Grande Punto/Punto EVO

Δημοσίευση από rxbkrs » Δευ Φεβ 08, 2021 7:24 pm

Σ'αυτήν τη δημοσίευση, η πλευρά εδώ είναι η δεξιά, που θέλω να βάλω μια υποδοχή στο πλαστικό (που θα δείτε στη φωτογραφία), που θα μπει το δεύτερο φως (θα είναι λάμπα LED Τ10):
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
mixalis
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2013 1:10 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Δεύτερο φως στο πορτμπαγκάζ του Grande Punto/Punto EVO

Δημοσίευση από mixalis » Δευ Φεβ 08, 2021 8:33 pm

Γιατί δε βάζεις λεντοταινια 12βολτ να τελειώσουν τα προβλήματα σου ; Αν καλύψεις από άκρη σε άκρη θα είναι αρκετά δυνατό


Sent from my iPhone using Tapatalk
Πικατσου διαλεγω εσενα

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Δεύτερο φως στο πορτμπαγκάζ του Grande Punto/Punto EVO

Δημοσίευση από GDRIVER » Πέμ Φεβ 11, 2021 6:21 pm

Έχω βάλει εγώ. πήρα ένα φως πλαφονιέρας με τον κωδικό του πλαισίου, ένα καλώδιο διπλό κόκκινο-μάυρο, και σε μάντρα από μεταχειρισμένα έκοψα το φυς. έβγαλα δεξιό κάλυμμα και αριστερό κάλυμμα , τοποθέτησα το αριστερό στο δεξί και με μαρκαδόρο έκανα το πατρόν της εγκοπής που έχει για το φως στο αριστερό κάλυμμα. Ύστερα με ντρέμελ έκοψα το σχεδιάκι που έκανα με τη βοήθεια του αριστερού καλύμματος και όλα μιά χαρά. πρόσεχε μόνο κάτι. τα καλώδια τα νέα θα τα συνδέσεις παράλληλα, δηλαδή θετικό σε θετικό και αρνητικό σε αρνητικό. και θα βάλεις στην αρχή μόνο τη μία λάμπα για να δεις αν ανάβει. Εφόσον ανάβει τοποθετείς και την άλλη και τελείωσες. Αυτό το κάνεις σε περίπτωση που οι λάμπες που θα βάλεις είναι λεντ.
έχεις viber να σου στείλω φωτογραφίες;
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Δεύτερο φως στο πορτμπαγκάζ του Grande Punto/Punto EVO

Δημοσίευση από GDRIVER » Πέμ Φεβ 11, 2021 6:34 pm

20210211_183148[1].jpg
Εικόνα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Δεύτερο φως στο πορτμπαγκάζ του Grande Punto/Punto EVO

Δημοσίευση από rxbkrs » Κυρ Φεβ 21, 2021 7:35 pm

mixalis έγραψε:
Δευ Φεβ 08, 2021 8:33 pm
Γιατί δε βάζεις λεντοταινια 12βολτ να τελειώσουν τα προβλήματα σου ; Αν καλύψεις από άκρη σε άκρη θα είναι αρκετά δυνατό


Sent from my iPhone using Tapatalk
Το σκέφτηκα κι αυτό, άλλα ήθελα να αποφύγω να έχω καλώδια κάτω απο εταζέρα μου (έχω ηχεία 6 x 9 oval στην εταζέρα) λόγω ότι σε περίπτωση που χρειαστεί να τη βγάλω για να φορτώσω το αμάξι (όποτε χρειαστεί)...

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Δεύτερο φως στο πορτμπαγκάζ του Grande Punto/Punto EVO

Δημοσίευση από rxbkrs » Κυρ Φεβ 21, 2021 7:50 pm

GDRIVER έγραψε:
Πέμ Φεβ 11, 2021 6:21 pm
Έχω βάλει εγώ. πήρα ένα φως πλαφονιέρας με τον κωδικό του πλαισίου, ένα καλώδιο διπλό κόκκινο-μάυρο, και σε μάντρα από μεταχειρισμένα έκοψα το φυς. έβγαλα δεξιό κάλυμμα και αριστερό κάλυμμα , τοποθέτησα το αριστερό στο δεξί και με μαρκαδόρο έκανα το πατρόν της εγκοπής που έχει για το φως στο αριστερό κάλυμμα. Ύστερα με ντρέμελ έκοψα το σχεδιάκι που έκανα με τη βοήθεια του αριστερού καλύμματος και όλα μιά χαρά. πρόσεχε μόνο κάτι. τα καλώδια τα νέα θα τα συνδέσεις παράλληλα, δηλαδή θετικό σε θετικό και αρνητικό σε αρνητικό. και θα βάλεις στην αρχή μόνο τη μία λάμπα για να δεις αν ανάβει. Εφόσον ανάβει τοποθετείς και την άλλη και τελείωσες. Αυτό το κάνεις σε περίπτωση που οι λάμπες που θα βάλεις είναι λεντ.
έχεις viber να σου στείλω φωτογραφίες;
Οκ. Βασικά, το καλώδιο το έξτρα, πρέπει να μπει στην αριστερή πλευρά (όπου είναι και το εργοστασιακό αντίστοιχο καλώδιο) του αυτοκινήτου, ή θα μπορώ να το βάλω στη δεξιά πλευρά του; Viber, όχι, δεν έχω... Μπορείς να μου στείλεις απο π.μ.

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Δεύτερο φως στο πορτμπαγκάζ του Grande Punto/Punto EVO

Δημοσίευση από GDRIVER » Πέμ Φεβ 25, 2021 10:14 pm

το καινούριο καλώδιο θα μπει ως εξής: η μία άκρη του καλωδίου , η άκρη που θα είναι απλό καλώδιο δηλαδή, χωρίς το φυς, θα συνδεθεί στα αντίστοιχα καλώδια της αριστερής πλευράς. Κόκκινο με κόκκινο και μαύρο με μαύρο. κοίταξε το καλώδιο να είναι αρκετά μακρύ ώστε να φτάσει μέχρι τη δεξιά μεριά όπου και θα μπεί το δεύτερο φως.
Στη συνέχεια παίρνεις ένα έξτρα φως πλαφονιέρας με τον κωδικό του πλαισίου σου. Πλήρωσα για αυτό τότε 14 ευρώ.
Αργότερα, βγάζεις και τα δύο καλύμματα της αριστερής και δεξιάς των πίσω κολώνων. Τοποθετείς το αριστερό κάλυμμα πάνω στο δεξιό με τρόπο ώστε η υποδοχή (το κενό) που έχει η αριστερή πλαφονιέρα για το φως να εφάπτεται με το σημείο του δεξιού καλύμματος που θες να τοποθετήσεις το νέο φως. Με μαρκαδόρο , σημειώνεις το σχήμα της υποδοχής πάνω στο δεξιό κάλυμμα.
Κόβεις με όποιο εργαλείο θες και σε βολεύει καλλίτερα, το σχήμα που σχεδίασες στο δεξιό κάλυμμα. Τώρα έχεις την υποδοχή έτοιμη.
Τώρα είτε αγοράζεις συνδετικά κωσάκια καλωδίων για να συνδέσεις το νέο φως που παρήγγειλες είτε πας σε μεταχειρισμένα και κόβεις το φυς της πίσω πλαφονιέρας , φυσικά μαζί με περίπου 5-6-7 εκατοστά καλωδίου και συνδεεις το καλώδιο σου με κασσίτερο στο φύς που έκοψες από το μεταχειρισμένο. (βλέπε φωτογραφία παραπάνω) .
Τώρα ήρθε η ώρα της σύνδεσης του καλωδίου στην αριστερή πλευρά του αυτοκινήτου. Από τη μεριά που το νέο σου καλώδιο, θα συνδεθεί στο ήδη υπάρχων φυς του φως πορτμπαγκαζ (αριστερή μεριά όπως κοιτάς το πορτμπαγκάζ) ακουμπάς το κόκκινο με το κόκκινο μέσα στο φυς και το μαύρο με το μαύρο μέσα στο φυς.(δηλαδή ο χαλκός του νέου καλωδίου θα ακουμπάει την πίσω μεριά του φυς του αριστερού φωτός). Άλλη λύση, και καθαρότερη, εδώ , είναι να βάλεις απλώς κλεφτάκια. Εικόνα
Το νέο καλώδιο από την αριστερή μεριά συνδέθηκε. Περνάς το νέο καλώδιο κάτω από τη μοκέτα της πίσω κολώνας και κάτω από το πλαστικό κάλυμμα του πορτμπαγκάζ που βλέπεις ακριβώς πάνω από τον πίσω προφυλακτήρα. εννοώ το πλαστικό κάλυμμα που περιλαμβάνει τον κρίκο της κλειδαριάς του πορτμπαγκάζ. Δεν εννοώ το κάλυμμα της θύρας αλλά το κάλυμμα που περικλειει αυτό το Π όπου η κλειδαριά πιάνει. Έτσι περνάς το καλώδιο στη δεξιά μεριά και δεν φαίνεται καθόλου. Με προσοχή και λίγο γρασσάρισμα πάνω στο πλαστικό του νέου φωτός πλαφονιέρας που αγόρασες, κάνεις κλικ στο κάλυμμα και το φωτάκι μπήκε στην δεξιά πλαφονιέρα. Και φυσικά το αποτέλεσμα είναι 90% αντιστρέψιμο (όχι 100% αφού κόβεις στο δεξί κάλυμμα το σχήμα της υποδοχής του φωτός πορτμπαγκάζ.) και φαίνεται 100% εργοστασιακό.
Αν κάποιο από αυτά που έγραψα δε βγάζει νόημα, πες μου.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις - Απαντήσεις”