λαμπάκι τιμονιού

Ρώτηστε εδώ τις απορίες που έχετε όσον αφορα τα τεχνικά θέματα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
kmoschos
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 30, 2019 6:17 pm

λαμπάκι τιμονιού

Δημοσίευση από kmoschos » Σάβ Μαρ 30, 2019 6:24 pm

γεια σας ,
ειμαι κατοχος ενος fiat punto mk2b και τελευταια μου αναβει το λαμπακι του τιμονιου χωρις ωστοσο να σκληρύνει το τιμονιου ισως το μονο που εχω πααρατησει μερικες φορες να γινεται εξαιρετικα ελεφρυ προς την μια κατευθυνση και κανονικο απο την αλλη . το εχω βαλει στο διαγνωστικο και η βλαβη που βγαζει η c1006 μοτερ κολωνας τιμονιου,αισθητηρας γωνιας . Αυτη η βλαβη ειναι μοτερ ή αισθητήρας άραγε ? Το οτι δεν μ εχει σκληρυνει το τιμόνι σημαινει κατι , εχω φοβηθει λιγο γιατι εχω διαβασει κατι τρελα σχολια να στριβει το τιμονι μονο του η να κλειδωνει .
Ευχαριστω



panos2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2008 9:31 pm
Τοποθεσία: xalandri

Re: λαμπάκι τιμονιού

Δημοσίευση από panos2 » Κυρ Απρ 07, 2019 9:27 am

τα συγκεκριμενα αυτοκινητα ειχαν προβλημα με τον αισθητηρα του τιμονιου.το προηγουμενο μοντελο μκ2 ειχε προβλημα με το ηλεκτρικο μοτερ.ποσα χιλιομετρα εχει το αμαξι?δεν υπαρχει θεμα με την ασφαλεια αφου, θα χασει την υποβοηθηση και θα λειτουργει σαν μηχανικο τιμονι οπως ηταν τα παλια αυτοκινητα.

μπαταρια,πολους μπαταριας και γειωσεις να ελεχξεις γιατι ειναι ευαισθητα με το ρευμα τα ηλεκτρικα τιμονια.

kmoschos
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 30, 2019 6:17 pm

Re: λαμπάκι τιμονιού

Δημοσίευση από kmoschos » Τετ Απρ 10, 2019 10:08 pm

Εχει 140 χιλ και το πηρα μεταχειρισμενο πριν λιγους μηνες. Τελικα επειδη το φοβομουνα με το λαμπακι πηγα και το εφτιαξα αλλαξα τον αισθητηρα κοστος 250 ανταλλακτικο και εργασια. Ο μηχανικος μου ειπε οτι το αμαξι εχει αλλαξει κολωνα τιμονιου και δεν μπορουσε να την βαλει ακριβως σε ευθεια θεση και ετσι χρειαστηκε να μου το κανει και ευθυγραμμιση συν 25ευρω. Τωρα το θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω αν αυτο που μου εκανε ειναι σωστο?
Οσον αφορα για την μπαταρια την αλλαξα πριν το φτιαξω γιατι ειχα διαβασει οτι μπορει να ευθυνεται.
Ευχαριστω

panos2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2008 9:31 pm
Τοποθεσία: xalandri

Re: λαμπάκι τιμονιού

Δημοσίευση από panos2 » Σάβ Απρ 13, 2019 9:52 am

ισως να επερνες και μια δευτερη γνωμη στην αντιπροσωπεια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις - Απαντήσεις”