Λυχνία αερόσακου - διακόπτες κολόνας

Ρώτηστε εδώ τις απορίες που έχετε όσον αφορα τα τεχνικά θέματα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
tofeas.tasos
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2018 3:05 pm

Λυχνία αερόσακου - διακόπτες κολόνας

Δημοσίευση από tofeas.tasos » Πέμ Νοέμ 01, 2018 3:25 pm

Καλησπέρα σε όλους, νέο μέλος και δεν κατάφερα να βρω σχετικό θέμα.
Σε t-jet 1.4 120ps μοντέλο 2009 μου άναβε που και που η λυχνία του αερόσακου. Αρχικά το έκανε πολύ σπάνια, προσφάτως έμεινε αναμμένο και το πήγα σε ηλεκτρολόγο.

Μου είπε ότι θέλει αλλαγή όλο το σύστημα των διακοπτών στην κολόνα του τιμονιού και ότι σήμερα ο αερόσακος δεν δουλεύει. 160 ευρώ το κουστούμι και ένα 15άρι για τα περαστικά.

Οπότε ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος το έχει αντιμετωπίσει στο παρελθόν και να αποφύγω το σενάριο να δώσω τώρα 175 αλλά να μην διορθωθεί το πρόβλημα. Επίσης βρήκα με πρόχειρη αναζήτηση διακόπτες aftermarket valeo κλπ αρκετά φθηνότερους (ξεκινάν από 80+). Αξίζουν ή θα το μετανιώσω;

Σε γενικές γραμμές να πω ότι τον ηλεκτρολόγο τον εμπιστεύομαι απλά ρωτάω μπας και υπάρχει κάτι που δεν ξέρουμε και μπορεί να γλιτώσουμε τα 175 (ή να τα μειώσουμε).
Ευχαριστώ.



Άβαταρ μέλους
stergiosjet
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 11, 2017 5:06 pm

Re: Λυχνία αερόσακου - διακόπτες κολόνας

Δημοσίευση από stergiosjet » Παρ Νοέμ 02, 2018 11:32 pm

Καλησπέρα φιλαράκι!Καλως ήρθες στο κλαμπ.Εδω θα βρεις ότι χρειάζεσαι.Εγω εχω το ίδιο μοντέλο κ την άλλαξα πέρσι δεν έβαλα γνήσια έβαλα ομως valeo που ειναι εξίσου καλή με δυο χρονια εγγύηση 118 ευρω κ ολα μαζί 130.Ψαξου λίγου κ πρωτα απο ολα να δεις ρο σειριακό αριθμό να ταιριάζει με το μοντέλο σου!

Άβαταρ μέλους
Γιωργος punto
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 8:56 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Λυχνία αερόσακου - διακόπτες κολόνας

Δημοσίευση από Γιωργος punto » Δευ Νοέμ 05, 2018 11:45 pm

Καλησπέρα φίλε. Το είχα πάθει εντός εγγύησης, άλλαξα φλασιερα και από τότε όλα καλά. Υπάρχουν νομίζω και ανακατασκευασμενες στην αγορά φθηνότερες.
Δεν έχει τρελό κόστος, βάλε μια καινούργια επώνυμη να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΕικόναΕικόναΕικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις - Απαντήσεις”