Πρόβλημα με πεταλιέρα σε Grande Punto Abarth Esseesse

Ρώτηστε εδώ τις απορίες που έχετε όσον αφορα τα τεχνικά θέματα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Πρόβλημα με πεταλιέρα σε Grande Punto Abarth Esseesse

Δημοσίευση από rxbkrs » Τρί Ιουν 26, 2018 9:17 pm

Δυστυχώς διαπιστώθηκε απ'το συνεργείο ότι έχω πρόβλημα στην πεταλιέρα μου, και αυτό ως αποτέλεσμα έχει να μην ανάβουν τα STOP φώτα όταν πατιέται χαλαρά το φρένο (πολύ επικίνδυνο να πέσει κάποιος πίσω μου), πολύ μαλακό φρένο (σήμερα διαπιστώθηκε), άλλα και η αιτία (τελικά) για το πρόβλημα του ESP μου (όπως περιγράφω στο συγκεκριμένο τόπικ ΕΔΩ )..

Κάτι πάρα πολύ βασικό για να ξέρετε, η πεταλιέρα για το αμάξι μου είναι φτιαγμένη απο σκληρό πλαστικό, και όχι απο μέταλο!!! Αυτό ίσως να σημαίνει πιο περιορισμένο χρόνο ζωής, ή αλλιώς, την Αγγλική θεωρία του "Planned obsolescence", ή αλλιώς, Προσχεδιασμένη αχρήστευση/Προσχεδιασμένη απαρχαίωση!

1. Οπότε, τι είναι καλύτερο να κάνω, να επισκευάσω την πεταλιέρα (καθώς είναι πολύ πιο φτηνό), ή να πάω για καινούρια (έχει 600 Ευρώ) και θα δουλεύουν επιτέλους σωστά;

2. Η πεταλιέρα του Grande Punto Abarth Esseesse είναι ίδια με τα υπόλοιπα Grande Punto; Οπότε, αξίζει να πάω για μεταχειρισμένη πεταλιέρα;

3. Κάτι εξίσου σημαντικό, υπάρχουν μεταλλικές πεταλιέρες (έστω και aftermarket) για το αμάξι μου; Αν ναι, μήπως είναι καλύτερα να επενδύσω σε κάτι τέτοιο;



Άβαταρ μέλους
mixalis
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2013 1:10 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Πρόβλημα με πεταλιέρα σε Grande Punto Abarth Esseesse

Δημοσίευση από mixalis » Τετ Ιουν 27, 2018 7:04 am

Επισκευή πεταλιερας δλδ;
Πικατσου διαλεγω εσενα

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Πρόβλημα με πεταλιέρα σε Grande Punto Abarth Esseesse

Δημοσίευση από GDRIVER » Τετ Ιουν 27, 2018 1:57 pm

μπορεί να μην έχουν βάλει σωστά το διακόπτη πέδησης και να το μπαλώνουν και καλα με πεταλιέρα. Δηλαδη τί ακριβώς έπαθε η πεταλιέρα και δεν ανάβουν εγκαίρως τα πίσω στοπ; στράβωσε;
μία φορά όταν δεν άναβαν τα πίσω μου στοπ , άλλαξα διακόπτη πεδησης , τελικώς δεν ήταν αυτό το πρόβλημα, και μάλιστα ο μηχανικός μου είπε , θες να στο ρυθμίσω να πιάνει πιό ψηλά ο διακόπτης; να γίνει εντελώς ευαίσθητο σε οποιοδήποτε ελαφρό πάτημα.
Δε σου εξηγεί ο μηχανικός που το είδε , τί ακριβώς παθαίνει μία πεταλιέρα, και επηρεάζει με αυτόν τον τρόπο τα πίσω στοπ; Το λέω γιατί με το να βγάλουν άχρηστο ολόκληρο πανάκριβο ανταλλακτικό, λογικώς θα ξέρει και κάτι. Αν δεις πως σου τα μασάει και δε δίνει ξεκάθαρη απάντηση, αποχαιρέτησε τον.

2ον, ποιά κομμάτια στην πεταλιέρα σου είναι πλαστικά;
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Πρόβλημα με πεταλιέρα σε Grande Punto Abarth Esseesse

Δημοσίευση από rxbkrs » Τετ Ιουν 27, 2018 2:46 pm

GDRIVER έγραψε:
Τετ Ιουν 27, 2018 1:57 pm
μπορεί να μην έχουν βάλει σωστά το διακόπτη πέδησης και να το μπαλώνουν και καλα με πεταλιέρα. Δηλαδη τί ακριβώς έπαθε η πεταλιέρα και δεν ανάβουν εγκαίρως τα πίσω στοπ; στράβωσε;
μία φορά όταν δεν άναβαν τα πίσω μου στοπ , άλλαξα διακόπτη πεδησης , τελικώς δεν ήταν αυτό το πρόβλημα, και μάλιστα ο μηχανικός μου είπε , θες να στο ρυθμίσω να πιάνει πιό ψηλά ο διακόπτης; να γίνει εντελώς ευαίσθητο σε οποιοδήποτε ελαφρό πάτημα.
Δε σου εξηγεί ο μηχανικός που το είδε , τί ακριβώς παθαίνει μία πεταλιέρα, και επηρεάζει με αυτόν τον τρόπο τα πίσω στοπ; Το λέω γιατί με το να βγάλουν άχρηστο ολόκληρο πανάκριβο ανταλλακτικό, λογικώς θα ξέρει και κάτι. Αν δεις πως σου τα μασάει και δε δίνει ξεκάθαρη απάντηση, αποχαιρέτησε τον.

2ον, ποιά κομμάτια στην πεταλιέρα σου είναι πλαστικά;
Από'τι κατάλαβα, ναι, σαν να στράβωσε η πεταλιέρα.. Ο διακόπτης πέδησης δεν είναι η βαλβίδα STOP/φρένων; Βαλβίδα φρένων άλλαξα πάντως.. Επίσης, το φτιάξιμο της πεταλιέρας που μου κάνανε επισκεύασε το πρόβλημα που είχα με το ESP

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Πρόβλημα με πεταλιέρα σε Grande Punto Abarth Esseesse

Δημοσίευση από rxbkrs » Τετ Ιουν 27, 2018 2:47 pm

mixalis έγραψε:
Τετ Ιουν 27, 2018 7:04 am
Επισκευή πεταλιερας δλδ;
Ναι, κάτι τέτοιο

Άβαταρ μέλους
bill33
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Τρί Οκτ 12, 2004 7:48 pm
Τοποθεσία: Τριπολη

Re: Πρόβλημα με πεταλιέρα σε Grande Punto Abarth Esseesse

Δημοσίευση από bill33 » Τετ Ιουν 27, 2018 7:34 pm

Eννοεί τι θα επισκευάσουν δηλαδη;

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Πρόβλημα με πεταλιέρα σε Grande Punto Abarth Esseesse

Δημοσίευση από rxbkrs » Πέμ Ιουν 28, 2018 3:21 am

bill33 έγραψε:
Τετ Ιουν 27, 2018 7:34 pm
Eννοεί τι θα επισκευάσουν δηλαδη;
Δυστυχώς δεν έχω καταλάβει τι εννοούσαν απ'αυτό.. Επειδή είναι πλαστική και στράβωσε λίγο, ίσως να εννοούν επαναφορά... Και πάλι, δεν ξέρω απ'αυτά.. Ελπίζω μόνο να μη με κοροϊδεύουν ότι πρόκειται για την πεταλιέρα και είναι κάτι αλλο

ktlk
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2015 9:24 am

Re: Πρόβλημα με πεταλιέρα σε Grande Punto Abarth Esseesse

Δημοσίευση από ktlk » Πέμ Ιουν 28, 2018 10:07 am

Πάντως πλαστικό σπάνια Στράβωνει.. Συνήθως σπάει και δεν επισκευαζεται.. Υπάρχει περίπτωση να στραβώσει από θερμοκρασία αλλά πάλι δεν επαναφέρετε... Μου φαίνεται πολύ δύσκολο κάποια αυτοκίνητοβιομηχανια να έχει κάνει τέτοια πάτατα και να έβαλε κακής ποιότητας πλαστικό στην πεταλιερα..κι εμένα για παπάντζα του μηχανικού μου κάνει..

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Πρόβλημα με πεταλιέρα σε Grande Punto Abarth Esseesse

Δημοσίευση από rxbkrs » Πέμ Ιουν 28, 2018 3:31 pm

ktlk έγραψε:
Πέμ Ιουν 28, 2018 10:07 am
Πάντως πλαστικό σπάνια Στράβωνει.. Συνήθως σπάει και δεν επισκευαζεται.. Υπάρχει περίπτωση να στραβώσει από θερμοκρασία αλλά πάλι δεν επαναφέρετε... Μου φαίνεται πολύ δύσκολο κάποια αυτοκίνητοβιομηχανια να έχει κάνει τέτοια πάτατα και να έβαλε κακής ποιότητας πλαστικό στην πεταλιερα..κι εμένα για παπάντζα του μηχανικού μου κάνει..

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω! Ελπίζω να μην είπαν κάτι τέτοιο οι μηχανικοί.. Μόνο και μόνο που καταλάβω κάτι τέτοιο, ή ότι μου τα μασάνε, θα πάω σε άλλο σε άλλο συνεργείο!

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Πρόβλημα με πεταλιέρα σε Grande Punto Abarth Esseesse

Δημοσίευση από kostas013 » Πέμ Ιουν 28, 2018 5:13 pm

επειδη ειχα παρομοιο θεμα στο αιγκο ο μηχανικος σου θελει να σε γδυσει ξεκαθαρα...
πατοντας το φρενο ενεργοποιεις το βαλβιδα του φρενου που αναβει τα φωτα, ρεγουλαροντας τη βαλβιδα θα τη φτασεις στο επιθυμητο αποτελεσμα να αναβουν τα φωτα στο ελαχιστο πατημα, ακομη και προβλημα να λες οτι εχει η πεταλιερα αν φερει λιγο πιο πανω τη βαλβιδα θα δουλευει οπως πρεπει το αμαξι
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Πρόβλημα με πεταλιέρα σε Grande Punto Abarth Esseesse

Δημοσίευση από rxbkrs » Πέμ Ιουν 28, 2018 6:33 pm

kostas013 έγραψε:
Πέμ Ιουν 28, 2018 5:13 pm
επειδη ειχα παρομοιο θεμα στο αιγκο ο μηχανικος σου θελει να σε γδυσει ξεκαθαρα...
πατοντας το φρενο ενεργοποιεις το βαλβιδα του φρενου που αναβει τα φωτα, ρεγουλαροντας τη βαλβιδα θα τη φτασεις στο επιθυμητο αποτελεσμα να αναβουν τα φωτα στο ελαχιστο πατημα, ακομη και προβλημα να λες οτι εχει η πεταλιερα αν φερει λιγο πιο πανω τη βαλβιδα θα δουλευει οπως πρεπει το αμαξι
Τι μπορώ να κάνω στην προκειμένη περίπτωση; Επίσης, όταν πατάω το φρένο, δεν έχει τόσο δυνατό τσίμπημα με τη μία.. Σαν να χαλάρωσε λίγο σε σχέση με πριν, και αυτό το πρόσεξα τώρα που το πήρα! Τραγική η κατάσταση!

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Πρόβλημα με πεταλιέρα σε Grande Punto Abarth Esseesse

Δημοσίευση από kostas013 » Πέμ Ιουν 28, 2018 6:50 pm

η βαλβιδα ειναι σε ενα λαμακι οποτε στραβωσαμε το λαμακι και απλα καθισε σωστα, οσο για να χαλαρωσει το φρενο αυτο ειναι της τρομπας θεμα αν ειναι, βεβαια καλο θα ηταν να επισκευθεις μια μερα απο το σιδερη να σου κανει ενα καθαρισμο στα εμβολα των δαγκανων, το εκανα κανα μηνα τωρα και το αμαξι συνηλθε πολυ
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Πρόβλημα με πεταλιέρα σε Grande Punto Abarth Esseesse

Δημοσίευση από rxbkrs » Πέμ Ιουν 28, 2018 6:55 pm

kostas013 έγραψε:
Πέμ Ιουν 28, 2018 6:50 pm
η βαλβιδα ειναι σε ενα λαμακι οποτε στραβωσαμε το λαμακι και απλα καθισε σωστα, οσο για να χαλαρωσει το φρενο αυτο ειναι της τρομπας θεμα αν ειναι, βεβαια καλο θα ηταν να επισκευθεις μια μερα απο το σιδερη να σου κανει ενα καθαρισμο στα εμβολα των δαγκανων, το εκανα κανα μηνα τωρα και το αμαξι συνηλθε πολυ
Και η πλάκα είναι ότι φοράω καινούρια βαλβίδα φρένων! Σιδερη; Δηλαδή;

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Πρόβλημα με πεταλιέρα σε Grande Punto Abarth Esseesse

Δημοσίευση από kostas013 » Πέμ Ιουν 28, 2018 6:59 pm

το βασιλη το σιδερη το φρενα του Club, ο καλυτερος μακραν
ισως στηγν αλλαγη στραβωσανε το λαμακι που τη κραταει και καθεται ελααααχιστα πιο κατω οποτε αναβει τα φωτα ελαχιστα με μεγαλυτερη βυθηση
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Πρόβλημα με πεταλιέρα σε Grande Punto Abarth Esseesse

Δημοσίευση από rxbkrs » Πέμ Ιουν 28, 2018 7:24 pm

kostas013 έγραψε:
Πέμ Ιουν 28, 2018 6:59 pm
το βασιλη το σιδερη το φρενα του Club, ο καλυτερος μακραν
ισως στηγν αλλαγη στραβωσανε το λαμακι που τη κραταει και καθεται ελααααχιστα πιο κατω οποτε αναβει τα φωτα ελαχιστα με μεγαλυτερη βυθηση
Οκ.. Θα μπορούσες να μου στείλεις με π.μ. που θα μπορούσα να τον βρω; Όσο για το άλλο στο συνεργείο, κανονικά, έχω ραντεβού την Τρίτη (να τους το φέρω Δευτέρα απόγευμα) για να το δουν όλη μέρα εκεί. Ειλικρινά, θέλω να είμαι εκεί και να βλέπω τι γίνεται ώστε αποφεύγω να αφήνω το αμάξι μου και να μη βλέπω τι κάνουν!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις - Απαντήσεις”