Start&Stop Μπαταρία , Συντήρηση τουρμπίνας και Σασμάν

Ρώτηστε εδώ τις απορίες που έχετε όσον αφορα τα τεχνικά θέματα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Lens
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 9:26 pm

Start&Stop Μπαταρία , Συντήρηση τουρμπίνας και Σασμάν

Δημοσίευση από Lens » Παρ Μάιος 04, 2018 4:52 am

Καλησπέρα ,
1o - Εδώ και κάποιο καιρό έχει σταματήσει το start&stop να δουλεύει οπότε το πήγα σε επίσημο service αντιπροσωπείας να το δουν. Μου είπανε ότι θέλει αλλαγή . Ένας μηχανικός που μου πρότεινε ένας γνωστός εκτός fiat μου πρότεινε να βάλω τη μπαταρία στην αντιπροσωπεία αφού είναι start&stop. Ισχύει κάτι τέτοιο η γίνεται και σε συνεργείο εκτός αντιπροσωπείας ?

2o - Σήμερα ξαφνικά δεν έπαιρνε ταχύτητες, αρχικά την όπισθεν και στη συνέχεια και τις υπόλοιπες. Με δυσκολία κατάφερα να το γυρίσω στο πάρκινγκ μου. Έχουμε καμιά ιδέα τι μπορεί να παίζει ?

3ο - Ισχύει ότι οι τουρμπίνες θέλουν συντήρηση στις 80.000-100.000 χλμ ?

Αυτά συμβαίνουν στο Punto evo 1.4 multiair 135 ps που έχω και είναι μαμά όλα, αγορασμένο καινούριο το 2011. Αυτή τη στιγμή έχει 80.000 χλμ με όλα τα service ως τώρα σε επίσημες αντιπροσωπείες και με αλλαγή ιμάντων κλπ όταν είχε 60.000 χλμ.



Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Start&Stop Μπαταρία , Συντήρηση τουρμπίνας και Σασμάν

Δημοσίευση από kostas013 » Δευ Μάιος 14, 2018 6:38 am

1 ΓΙΑ ΤΗ ΣΥγκλεκριμενη μπαταρια ναι ισχυει, μπορεις να βρεις ομως και στο εμποριο με το καταλληλο ψαξιμο

2 βαλβολινες εχεις αλλαξει ποτε?
το εκανε μετα απο βροχες? περασες απο νερα κατι κλπ?
κοντρα βαση του μοτερ δες μηπως εχει χαλασει και μετατοπιστει λιγο ολο το μοτερ

3, ελεγχο αλλα γενικοτερα δε θα εχει κατι στις πρωτες 100.000
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Lens
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 9:26 pm

Re: Start&Stop Μπαταρία , Συντήρηση τουρμπίνας και Σασμάν

Δημοσίευση από Lens » Δευ Ιούλ 16, 2018 4:30 pm

Αλλαγη Τρομπακι συμπλεκτη - Δισκος / Πλατο / Βολαν. Το ανεκδοτο ειναι οτι ενας ηχος που εκανε πριν απο αυτη την αλλαγη , σταματησε να υπαρχει. Τα ελεγα στα επισημα συνεργεια που το πηγαινα οσο ηταν εντος εγγυησης για το συγκεκριμενο ηχο και μαλλον με δουλευανε μεχρι που με αφησε ... Προφανως γιατι ειχαν παρει πρεφα οτι ηταν προβληματικο το συστημα αυτο και σου λεει " αστο μεχρι να τον αφησει στο δρομο " μη το αλλαξουν ολο οσο υπηρχε εγγυηση ...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις - Απαντήσεις”