Πρόβλημα Σβήνει….!!!!FIAT PUNTO 1.2 mod 2003 8valve

Ρώτηστε εδώ τις απορίες που έχετε όσον αφορα τα τεχνικά θέματα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Nikos7167
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 13, 2014 3:26 am

Πρόβλημα Σβήνει….!!!!FIAT PUNTO 1.2 mod 2003 8valve

Δημοσίευση από Nikos7167 » Παρ Ιαν 23, 2015 12:22 am

Το έφερε η μοίρα μου να αγοράσω ένα Φίατ πουντο 1200 8βαλβιδο του 2003 για να το κάνω δώρο στην κορούλα μου… το πήρα σε παρά πολύ καλή κατάσταση τουλάχιστον εμφανισιακά, γιατί εσωτερικά δεν μου τα λέει καθόλου καλά…..
Το πρόβλημα το σημαντικότερο που μου παρουσίασε και συνεχίζει να παρουσιάζει είναι ότι στα καλά καθούμενα σβήνει… εντελώς…. Αν το αφήσεις να ξεκουραστεί Κανά τέταρτο ξαναπαίρνει μπρος σαν να μην συμβαίνει τίποτα….
Να διευκρινίσω όταν σβήνει ανάβει το κόκκινο λαμπάκι του τιμονιού και ένα κίτρινο λαμπάκι που έχει ένα λουκέτο, αφού λοιπόν ανάψουν αυτά τα λαμπάκια ακαριαία σβήνει και δεν παίρνει ξανά μπρος εκτός και αν το αφήσεις Κανά μισάωρο… μίζα έχει κανονικά…
Το πήγα σε πάρα πολλούς Ηλεκτρολόγους κάναμε διάφορες εργασίες όπως αλλαγή αισθητήρα στροφάλου τσεκάρισμα ιμομπιλαιζερ τσεκάρισμα εγκέφαλο μέσα έξω, τίποτα πάλι τα ίδια…. Το καλωδιώσαμε καμιά δεκαριά φορές τίποτα…. Όλοι λοιπόν οι επιστήμονες φίλοι μου ηλεκτρολόγοι αποτάθηκαν ότι θέλει εγκέφαλο…
Ωραία λοιπόν μετά από ένα ψάξιμο στο διαδίκτυο βρήκα κάποιον εγκέφαλο μέσα έξω μαζί με κλειδαριά και ιμομπιλαιζερ και τα αλλάξαμε..
Τα βάσανα δεν τελείωσαν εκεί όμως, πήρε μπρος κανονικότατα και όλα καλά μέχρι στιγμής, το βγάζουμε μια βόλτα τι να δω???? Εκεί που πήγαινα με 20 αυτό έδειχνε 100!!!!!! Καλά εκεί που πήγαινα με καμιά 60αρια αυτό είχε τελικιασει ήδη…!!!!! Επίσης το πανελάκι που δείχνει τα χιλιόμετρα αναβόσβηνε…
Δεν γαμιετε λέω ας είναι μόνο αυτό… ας μην σβήνει και όλα τα άλλα βλέπουμε….
Αφού λοιπόν γυρναγα Κανά δίωρο να δω μήπως μου ξανασβησει γύρισα στο σπίτι μου ευτυχισμένος, μπράβο λέω την πιάσαμε την ζημιά, συγγνώμη για την έκφραση μου άλλα τα τέτοια μου έπιασα…!!!!!
Αφού το έσβησα και μετά από καμιά ώρα πήγα να το μετακινήσω στο γκαράζ, άναψε το λαμπάκι της μηχανής άναψαν όλα τα λαμπάκια σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο…….
Πάλι τα ίδια φίλοι μου, μου ήρθε να του βάλω φωτιά και να το κάψω, απλά σκέφτηκα την πολυκατοικία, τη είχες Γιάννη τη είχα πάντα, τα ίδια και απαράλλακτα, κρίμα τα λεφτά και η ταλαιπωρία…
Έχει κανείς κάποια ιδέα με αυτό το φαινόμενο που ονομάζεται Φίατ Πουντο 1.2 8βαλβιδο και με όλες αυτές της μαλακίες που παρουσιάζει?? μήπως ξέρει κάποιος τη είναι??
Μπορεί ρε παιδιά να με βοηθήσει κάποιος να μην ξοδέψω τσάμπα χρήματα πια…
Εκ τον προτέρων σας ευχαριστώ….



Άβαταρ μέλους
sotirisk
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:52 pm
Τοποθεσία: Copenhagen/Denmark
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα Σβήνει….!!!!FIAT PUNTO 1.2 mod 2003 8valve

Δημοσίευση από sotirisk » Παρ Ιαν 23, 2015 12:37 am

Το ότι αναβοσβήνουν τα χιλιόμετρα σημαίνει ότι το κοντέρ δεν έχει συγχρονίσει με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου.
Πήρες εγκέφαλο από 8βάλβιδο θέλω να πιστεύω ίδιας γενιάς.
Citroen C5 THP Exclusive 1.6T@180ps
Alfa Romeo Mito 1.3 Multijet 90ps - Daily Driver (Sold)
Fiat Punto Sporting 1.4 Mk2b - Sold 2019
Fiat Stilo Abarth 2.4 Selespeed RHD - Cuore Sportivo - (Sold)
VW T1 Split 1.3 - To be restored - Parked

Nikos7167
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 13, 2014 3:26 am

Re: Πρόβλημα Σβήνει….!!!!FIAT PUNTO 1.2 mod 2003 8valve

Δημοσίευση από Nikos7167 » Παρ Ιαν 23, 2015 12:52 am

Ακριβώς τον ίδιον, μέχρι τελευταίο γράμμα είναι ο ίδιος…

Nikos7167
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 13, 2014 3:26 am

Re: Πρόβλημα Σβήνει….!!!!FIAT PUNTO 1.2 mod 2003 8valve

Δημοσίευση από Nikos7167 » Παρ Ιαν 23, 2015 12:53 am

sotirisk έγραψε:Το ότι αναβοσβήνουν τα χιλιόμετρα σημαίνει ότι το κοντέρ δεν έχει συγχρονίσει με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου.
Πήρες εγκέφαλο από 8βάλβιδο θέλω να πιστεύω ίδιας γενιάς.
Ακριβώς τον ίδιον, μέχρι τελευταίο γράμμα είναι ο ίδιος…

Nikos7167
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 13, 2014 3:26 am

Re: Πρόβλημα Σβήνει….!!!!FIAT PUNTO 1.2 mod 2003 8valve

Δημοσίευση από Nikos7167 » Παρ Ιαν 23, 2015 12:55 am

Nikos7167 έγραψε:
sotirisk έγραψε:Το ότι αναβοσβήνουν τα χιλιόμετρα σημαίνει ότι το κοντέρ δεν έχει συγχρονίσει με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου.
Πήρες εγκέφαλο από 8βάλβιδο θέλω να πιστεύω ίδιας γενιάς.
Ακριβώς τον ίδιον, μέχρι τελευταίο γράμμα είναι ο ίδιος…
Παίζει ρόλο που εμένα δεν έχει στροφόμετρο?? Δεν ξέρω αν το άλλο είχε…

Άβαταρ μέλους
sotirisk
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:52 pm
Τοποθεσία: Copenhagen/Denmark
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα Σβήνει….!!!!FIAT PUNTO 1.2 mod 2003 8valve

Δημοσίευση από sotirisk » Παρ Ιαν 23, 2015 3:05 am

Το πρώτο πρόβλημα που είχες που κλείδωνε σημαίνει ότι είχε πρόβλημα με το immobiliser. Η λύση να αλλάξεις τους εγκεφάλους το έλυσε αυτό.
Το ότι ανάβει το λαμπάκι τιμονιού μπορεί να σημαίνει και κάποιο πρόβλημα στα ρεύματα / γειώσεις κλπ., αλλά αφού το πήγες σε 10 ηλεκτρολόγους προφανώς θα τα κοίταξαν αυτά.

Αυτό που σου αναβοσβήνει το κοντέρ λύνεται, πρέπει να πας σε κάποιον με διαγνωστικό fiat να στο συγχρονίσει (μάλλον δεν γλιτώνεις την αντιπροσωπεία). Μπορείς να το κάνεις και μόνος σου με το multiecuscan αλλά μάλλον καλύτερα να αποταθείς σε ειδικό.

Όταν λες ότι σου ανάβουν όλα τα λαμπάκια, τι εννοείς? Όλα ή το check engine?
Αν ανάβει το check engine θέλει διαγνωστικό να δεις τι φταίει, αν ανάβουν όλα ε κάτι παίζει με το κοντέρ και τον εγκέφαλο, συγχρόνισέ τα πρώτα και δες πως συμπεριφέρονται. Το αυτοκίνητο δουλεύει ή έχει κλειδώσει?

Μπορεί το άλλο που πήρες τον εγκέφαλο να είχε άλλου τύπου κοντέρ και γι' αυτό να έχεις το πρόβλημα. Το ότι αναβοσβήνει πάντως είναι λογικό, ο λόγος που το κάνει είναι ότι το κοντέρ π.χ. έχει 50.000 χιλιόμετρα και ο εγκέφαλος 80.000 χιλιόμετρα, θα πρέπει αυτά τα 2 να συγχρονίσουν. Αν θες να γράφει ότι το κοντέρ (που υποθέτω είναι το σωστό για το αμάξι σου) ίσως είναι πιο εύκολο να πας σε κάποιον που γυρνάει χιλιόμετρα να στα φτιάξει.
Citroen C5 THP Exclusive 1.6T@180ps
Alfa Romeo Mito 1.3 Multijet 90ps - Daily Driver (Sold)
Fiat Punto Sporting 1.4 Mk2b - Sold 2019
Fiat Stilo Abarth 2.4 Selespeed RHD - Cuore Sportivo - (Sold)
VW T1 Split 1.3 - To be restored - Parked

Άβαταρ μέλους
cmosfxx
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 06, 2013 3:27 am
Τοποθεσία: Χανιά-θες/νικη

Re: Πρόβλημα Σβήνει….!!!!FIAT PUNTO 1.2 mod 2003 8valve

Δημοσίευση από cmosfxx » Παρ Ιαν 23, 2015 3:46 am

Δεν εχω ιδεα απο mk2 αλλα στα GP οταν αναβοσβηνει το κοντερακι μετα απο τετοιες αλλαγες θελει 100% proxy alignment απο multiecuscan οπως ειπε και ο sotirisk (ή οτι αλλο προγραμμα υπαρχει που να εχει αυτη τη δυνατοτητα τεσπα). Οπως και αμα το ξανακανει καπου υπαρχει θεμα με γειωσεις κλπ.

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Πρόβλημα Σβήνει….!!!!FIAT PUNTO 1.2 mod 2003 8valve

Δημοσίευση από polatov » Παρ Ιαν 23, 2015 10:31 am

Φιλε μου εχω να σου κανω 2 ερωτησεις...ποσο το πηρες χλμ χρονολογια κλπ και βασικοτερη ερωτηση το εχει δει μηχανικος και ηλεκτρολογος που εξειδεικευεται σε fiat lancia alfa romeo??
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Nikos7167
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 13, 2014 3:26 am

Re: Πρόβλημα Σβήνει….!!!!FIAT PUNTO 1.2 mod 2003 8valve

Δημοσίευση από Nikos7167 » Παρ Ιαν 23, 2015 10:53 am

sotirisk έγραψε:Το πρώτο πρόβλημα που είχες που κλείδωνε σημαίνει ότι είχε πρόβλημα με το immobiliser. Η λύση να αλλάξεις τους εγκεφάλους το έλυσε αυτό.
Το ότι ανάβει το λαμπάκι τιμονιού μπορεί να σημαίνει και κάποιο πρόβλημα στα ρεύματα / γειώσεις κλπ., αλλά αφού το πήγες σε 10 ηλεκτρολόγους προφανώς θα τα κοίταξαν αυτά.

Αυτό που σου αναβοσβήνει το κοντέρ λύνεται, πρέπει να πας σε κάποιον με διαγνωστικό fiat να στο συγχρονίσει (μάλλον δεν γλιτώνεις την αντιπροσωπεία). Μπορείς να το κάνεις και μόνος σου με το multiecuscan αλλά μάλλον καλύτερα να αποταθείς σε ειδικό.

Όταν λες ότι σου ανάβουν όλα τα λαμπάκια, τι εννοείς? Όλα ή το check engine?
Αν ανάβει το check engine θέλει διαγνωστικό να δεις τι φταίει, αν ανάβουν όλα ε κάτι παίζει με το κοντέρ και τον εγκέφαλο, συγχρόνισέ τα πρώτα και δες πως συμπεριφέρονται. Το αυτοκίνητο δουλεύει ή έχει κλειδώσει?

Μπορεί το άλλο που πήρες τον εγκέφαλο να είχε άλλου τύπου κοντέρ και γι' αυτό να έχεις το πρόβλημα. Το ότι αναβοσβήνει πάντως είναι λογικό, ο λόγος που το κάνει είναι ότι το κοντέρ π.χ. έχει 50.000 χιλιόμετρα και ο εγκέφαλος 80.000 χιλιόμετρα, θα πρέπει αυτά τα 2 να συγχρονίσουν. Αν θες να γράφει ότι το κοντέρ (που υποθέτω είναι το σωστό για το αμάξι σου) ίσως είναι πιο εύκολο να πας σε κάποιον που γυρνάει χιλιόμετρα να στα φτιάξει.
Τι είναι το multiecuscan και πως γίνεται??
Όταν λέμε λαμπάκια, στιγμιαία ανάβουν όλα, μετά μένει αναμμένο του τιμονιού και το κίτρινο λαμπάκι με το κλειδί και σβήνει, αφού σβήσει το αφήνεις Κανά μισάωρο και ξανά παίρνει..
Δηλαδή φίλε μου θα έπρεπε να πάρω και το κοντέρ??
Τι δουλειά έχει το κοντέρ με το να σου σβήνει το αυτοκίνητο??
Άλλαξα ιμομπιλαιζερ Μαζί με τα κλειδιά του, άλλαξα εγκέφαλο έξω, άλλαξα μονάδα μέσα, υπ όψιν όλα αυτά ήταν σετ…!!!! Το μόνο που κατάφερα πέρα από το πρόβλημα που ήθελα να λύσω ήταν να δημιουργήσω και άλλο…..

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Πρόβλημα Σβήνει….!!!!FIAT PUNTO 1.2 mod 2003 8valve

Δημοσίευση από polatov » Παρ Ιαν 23, 2015 10:57 am

Νομιζω δε διαβασες τι σε ρωτησα παραπανω φιλε μου...
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Nikos7167
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 13, 2014 3:26 am

Re: Πρόβλημα Σβήνει….!!!!FIAT PUNTO 1.2 mod 2003 8valve

Δημοσίευση από Nikos7167 » Παρ Ιαν 23, 2015 11:00 am

polatov έγραψε:Φιλε μου εχω να σου κανω 2 ερωτησεις...ποσο το πηρες χλμ χρονολογια κλπ και βασικοτερη ερωτηση το εχει δει μηχανικος και ηλεκτρολογος που εξειδεικευεται σε fiat lancia alfa romeo??
Το έχω πάρει αρκετό καιρό, και βέβαια το έχει δει ειδικός της ΦΙΑΤ, το πρόβλημα το παρουσίασε μετά από αρκετό καιρό, όχι από την πρώτη μέρα, όλοι μα όλοι μου είπαν για εγκέφαλο….. γιατί λοιπόν και με τον άλλον κάνει τα ίδια, όχι μόνο τα ίδια άλλα προστέθηκε και το πρόβλημα με το καντράν, το τελευταίο χέστο, τι να κάνω να μην σβήνει???

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Πρόβλημα Σβήνει….!!!!FIAT PUNTO 1.2 mod 2003 8valve

Δημοσίευση από polatov » Παρ Ιαν 23, 2015 11:17 am

στα προβληματα που αντιμετωπιζεις τωρα το χεις παει στον ιδιο η αλλο εξειδεικευμενο??ποιοι ειναι οι ολοι αλλοι??εγω μηχανικο fiat ειχα και τελικα βρηκα μονος μου τι εχει...
ειναι περιεργα μοτερακια και πρεπει ο αλλος να ξερει..
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Nikos7167
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 13, 2014 3:26 am

Re: Πρόβλημα Σβήνει….!!!!FIAT PUNTO 1.2 mod 2003 8valve

Δημοσίευση από Nikos7167 » Παρ Ιαν 23, 2015 11:27 am

polatov έγραψε:στα προβληματα που αντιμετωπιζεις τωρα το χεις παει στον ιδιο η αλλο εξειδεικευμενο??ποιοι ειναι οι ολοι αλλοι??εγω μηχανικο fiat ειχα και τελικα βρηκα μονος μου τι εχει...
ειναι περιεργα μοτερακια και πρεπει ο αλλος να ξερει..
Έχω ξεκινήσει φίλε μου από Θεσσαλονίκη, Λάρισα, λεκανοπέδιο Αττικής, σε πάρα πολλούς, και οι πιο πολλοί εξουσιοδωτιμενη της ΦΙΑΤ, ξέρεις τι λεφτά έχω δώσει με το μπουρδέλο??
Υπάρχει περίπτωση να είναι το τιμόνι?? Κάτι για μοτεράκια λένε, για εγκεφαλάκια λένε, και ρωτώ αν ξέρεις? Υπάρχει περίπτωση να έχει κάτι το εγκεφαλακι η το μοτέρ του τιμονιού ώστε να κλειδώνει το αυτοκίνητο και να μην παίρνει μπρος???

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Πρόβλημα Σβήνει….!!!!FIAT PUNTO 1.2 mod 2003 8valve

Δημοσίευση από polatov » Παρ Ιαν 23, 2015 11:29 am

οχι ειναι ασχετο.το εγκεφαλακι(η οτι στο διαολο χαλασει εκει μεσα) απλα σε αφηνει χωρις υποβοηθηση και σκληραινει το τιμονι.
το αμαξι απο θερμοκρασια και καταναλωση λαδιου τι λεει?? ξαναρωταω ΠΟΣΑ ΧΛΜ εχει πλεον??
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Nikos7167
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 13, 2014 3:26 am

Re: Πρόβλημα Σβήνει….!!!!FIAT PUNTO 1.2 mod 2003 8valve

Δημοσίευση από Nikos7167 » Παρ Ιαν 23, 2015 11:32 am

polatov έγραψε:οχι ειναι ασχετο.το εγκεφαλακι(η οτι στο διαολο χαλασει εκει μεσα) απλα σε αφηνει χωρις υποβοηθηση και σκληραινει το τιμονι.
το αμαξι απο θερμοκρασια και καταναλωση λαδιου τι λεει?? ξαναρωταω ΠΟΣΑ ΧΛΜ εχει πλεον??
Κατανάλωση σωστή, λαδάκια εντάξει, αυτήν την στιγμή 165000 χιλιόμετρα….

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις - Απαντήσεις”