Υγραέριοκινηση-Γενική Συζήτηση

Ρώτηστε εδώ τις απορίες που έχετε όσον αφορα τα τεχνικά θέματα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Υγραέριοκινηση-Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Μάιος 26, 2015 10:31 pm

bananahop έγραψε:Μιας που είδα το θέμα και το σκεφτόμουν έντονα. Από όσους έχουν εμπειρία το 1.2 16v mk2 σε συνθήκες 80% πολη και 20% εκτός (τα ποσοστά είναι βάση ωρών λειτουργίας όχι χιλιομέτρων) και κάνοντας περίπου 23.000 σε ενάμιση χρόνο, θα κέρδιζα κάτι αν το προχωρούσα η άδικη ταλαιπωρία και ψάξιμο; Όπως επίσης αν θα ήταν αξιοσημείωτη διαφορά εάν το προγραμματιζα "σωστότερα" (χωρίς να χω πειράξει κάτι) στο αυτοκίνητο πριν προχωρήσω στο αέριο
Αν δεν εχει κανα 200.000 χλμ..........βαλτο αφοβα.Ειναι μοτερ που το αντεχει λογο κατασκευης.Και χωρις προβληματα.Και εισαι στα χλμ/ετος που ειναι για αεριο.


AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
ulysses
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2009 11:37 am
Τοποθεσία: Οδυσσέας - Θεσσαλονίκη

Re: Υγραέριοκινηση-Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από ulysses » Κυρ Οκτ 04, 2015 10:28 am

Καλημέρα σε όλους.

Έχω Punto facelift 2004 (1.400cc) με 240.000km και έβαλα υγραέριο πρόσφατα και έχω να πω το εξής:
Υπερευχαριστημένος! Μην αργείτε όσοι το σκέφτεστε! Εσείς χάνετε!

Έδινα το μήνα 140€ σε βενζίνη και τώρα 60€ (50€αέριο + 10 βενζίνη)
Με μέση ταχύτητα 110km/h σε ίσιωμα,κάνω με δεξαμενή (33λιτ)... 430km!!!Φουλάρω με 23€ (-1€ απο εκπτωτικό κουπόνι).

Επίσης το έβαλα στον Θεοδώρου - Γεωργικής Σχολής 690€ βασικό πακέτο + 100€ εξτρά παλμικός ψεκαστήρας HANA = ποιοτικότερος + 15% επιπλέον οικονομία (Σύνολο 790€/Μετρητά) + 80€ ΚΤΕΟ (για αλλαγή άδειας,αυτό δε στο λένε...χα χα)

Η δουλειά που μου κάνανε ήταν πολύ τρομερή,καθαρά,συμμαζεμένα,με μεταλλικά σφιγκτηράκια όχι δεματικά και σύρματα που βάλανε άλλο συνεργείο δυτικά πχ στου πατέρα μου),μου εξήγησαν ότι ρώτησα αναλυτικά (100 ερωτήσεις/μου έδειξαν και πρόσφατα τελειωμένη δουλειά τους) και γενικά μπράβο τους.Επαγγελματίες.2 έτη εγγύηση.

Τώρα οι ιστορίες και τα σενάρια που λέγονται κυρίως στο διαδίκτυο είτε για το κατάστημα είτε για το αν γενικά η υγραεριοκίνηση βγάζει προβλήματα,ξεραίνει κινητήρα κτλ δεν με απασχολούν γιατί ξέρω οτι το μήνα βάζω ενα κατοστάρικο στην άκρη,πες χοντρά το χρόνο χιλιάρικο οπότε τι να λέμε...Επίσης μπορεί όντως κάποιοι να έπαθαν διάφορα ή να τους έφταιγε κάποιο συνεργείο αλλά εξαρτάται από πολλά.Είτε Ελλατωματικό προϊόν,κακή χρήση,μη προβλεπόμενη συντήρηση,μεμονομένο ατυχές περιστατικό,το θέμα είναι οτι εντάξει...να υπάρχουν και μερικά προβληματικά περιστατικά,αλλά αν στα 100 αμάξια πχ τα 5 παρουσιάσουν πρόβλημα για κάποιο λόγο που δεν μπορεί ευκολα να αποδειχθεί,πάλι δεν με απασχολεί γιατί κοιτάζω το 1 χιλιάρικο που βάζω ετησίως στην τσέπη και ένας άλλος με περισσότερα km το μήνα κερδίζει ακόμα περισσότερα...

Το μόνο αρνητικό οτι η ένδειξη αερίου στη δεξαμενή δεν είναι ισόποσα μοιρασμένη,δηλαδή μόλις ξοδευτεί το μισό αέριο σβήνουν τα 4 πράσινα λεντ και ανάβει το 5ο κόκκινο και με αυτό κάνω άλλα 230km,μόνο όταν ακουστεί ηχητική ένδειξη ξέρω οτι άδειασε η δεξαμενή αλλά πολύ μικρό το κακό...


Εικόνα

Εικόνα


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Οδυσσέας - Θεσσαλονίκη

Άβαταρ μέλους
christos300
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Δεκ 17, 2013 7:36 pm

Re: Υγραέριοκινηση-Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από christos300 » Κυρ Οκτ 04, 2015 3:16 pm

Εμενα βγαζει 570 σε ταξίδι και βαζω 35 λιτρα εχει 45 λιτρα δεξαμενη αλλα το 1.2 16ν και συστημα brc.με τον δεικτη και εγω τα ιδια εχω,μικρο το κακο.

alfabill38
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2015 6:41 pm

Re: Υγραέριοκινηση-Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από alfabill38 » Δευ Νοέμ 30, 2015 12:00 pm

Mην το φοβαστε το αεριο στα ιταλικα.Δεν παθαινουν τιποτα.Η δικια μου 156 1.8 εχει 300000 χιλιομετρα τα 100000 με αεριο και προγραμμα με κοφτη στις 8000 και δεν εχει παθει τιποτα.Και την πλακωνω μεχρι και 8000 με αεριο.

bananahop
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 6:25 pm

Re: Υγραέριοκινηση-Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από bananahop » Δευ Μάιος 02, 2016 3:41 pm

420χλμ με 35λιτρα σε ρυθμούς ταξιδιου και επαρχιακό οδικό δικτυο, χωρίς ούτε ένα πλακωμα. Και είναι τα περισσότερα που έχω δει ποτέ. Αυτά τα 570 που γράφει ο φίλος ούτε μόνο κατηφόρα 5η δε θα τα δω. Κατά τα άλλα δεν είμαι δυσαρεστημένος

gerstavros
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Αύγ 30, 2016 8:10 pm

Re: Υγραέριοκινηση-Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από gerstavros » Τρί Αύγ 30, 2016 8:35 pm

Παίδες καλησπέρα, έχω βρει μεταχειρισμένο punto 1.4 2003 με αέριο stag και 205000 χλμ. Να προχωρήσω ή να μη μπλέξω;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις - Απαντήσεις”