Υγραέριοκινηση-Γενική Συζήτηση

Ρώτηστε εδώ τις απορίες που έχετε όσον αφορα τα τεχνικά θέματα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
tedsouf
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τετ Ιουν 22, 2011 10:36 am

Re: Υγραέριοκινηση-Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από tedsouf » Πέμ Ιούλ 14, 2011 3:56 pm

Λοιπόν παίδες εφτιαξα ένα excel που υπολογίζει το κόστος κίνησης με τις διάφορες ενναλακτικές που έχουμε(υδρογόνο,υγραέριο,μηχανή,κλπ).Τα δεδομένα που έχει μέσα(κατανάλωση,χλμ,κλπ) αφορούν εμένα,οπότε το ενημερώνετε με τα δικά σας.Ελπίζω να φανεί χρήσιμο.

Edit: δεν μπορω να ανεβάσω xlsx,προσπάθησα να το ανεβάσω σαν εικόνα για να πάρετε μια ιδέα αλλα τα 200kb που επιτρέπονται είναι λίγα οπότε εάν κάποιος το θέλει ας μου το ζητήσει με pm..



Άβαταρ μέλους
Vicepresident
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1960
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 1:47 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Υγραέριοκινηση-Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από Vicepresident » Πέμ Ιούλ 14, 2011 9:40 pm

Γιατί δεν το περνάς στο ImageShack??
Ξεχνάτε μου φαίνεται τα κόκκινα.............Γατάκια!!!!!!!!!!!!!!!!!

tedsouf
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τετ Ιουν 22, 2011 10:36 am

Re: Υγραέριοκινηση-Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από tedsouf » Παρ Ιούλ 15, 2011 8:25 am

Καλή ιδέα αλλά ειμαι στο γραφείο και δεν με αφήνει,θέλει security credentials.Το pc μου θα το ξαναπιάσω απο Κυριακή βράδυ γιατί ετοιμάζω εκδρομούλα.Πάντως το αρχειάκι το έχω ανεβάσει και στο autogas forum (http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=10&t=482) οπότε μπορείτε να το κατεβάσετε απο εκεί.

Άβαταρ μέλους
Vicepresident
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1960
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 1:47 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Υγραέριοκινηση-Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από Vicepresident » Παρ Ιούλ 15, 2011 10:06 pm

Η αλήθεια είναι ότι με μια πρώτη ματιά δεν μπορώ να καταλάβω
πλήρως τον πίνακα.
Με σιγουριά βλέπω ότι το diesel είναι το πιο οικονομικό καύσιμο.
Δεν μπορώ να καταλάβω κάποια από τα κέρδη του βέβαια
αλλά και πώς έβγαλες αναλογίες με όλα αυτά τα καύσιμα.
Πως τα σύγκρινες....με τι κριτήρια....με τι κυβικά....??
Ξεχνάτε μου φαίνεται τα κόκκινα.............Γατάκια!!!!!!!!!!!!!!!!!

tedsouf
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τετ Ιουν 22, 2011 10:36 am

Re: Υγραέριοκινηση-Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από tedsouf » Δευ Ιούλ 18, 2011 2:24 pm

Όπως εξήγησα στην αρχή,τα δεδομένα που έχει μέσα (κατανάλωση,ετήσια χλμ,κτλ) αφορούν το δικό μου αμάξι (grande punto t-jet 120,1400cc). Για τις καταναλώσεις με τα άλλα κάυσιμα χρησιμοποίησα ως βάση την πραγματική μου κατανάλωση σε βενζίνη και την πολλαπλασίασα με κάποιο συντελεστή ανάλογα με το κάυσιμο.Δηλαδή 1,15-0,7-0,75 για αέριο-πετρέλαιο-υδρογόνο αντίστοιχα.
Τα παραπάνω ειναι προσσεγγιστικές εκτιμήσεις στις οποίες κατέληξα μετα απο αρκετό διάβασμα στο internet και σε καμία περίπτωση δεν είναι 100% ακριβείς.Βέβαια καθώς δεν έχω κλειδώσει το αρχείο μπορείς να βάλεις οτι τιμές θέλεις εσυ,σύμφωνα με τις δικές σου εκτιμήσεις/δεδομένα.
Τα αποτελέσματα στους πίνακες αλλαζουν ανάλογα με τις τιμές που βάλεις σε κατανάλωση,τιμή καυσίμου,ετήσια χλμ,κτλ.Το βέλτιστο αποτέλεσμα ανα στήλη στον πίνακα αποτελεσμάτων θα ξεχωρίζει με μπορντώ χρώμα.Επίσης κάποια κελιά(αυτά με ενα μικρό κόκκινο σημαδάκι στην πάνω δεξιά γωνία) εχουν σχόλια και εξηγούν μερικά πράγματα.
Αν έχεις κάποια άλλη απορία ρωτησέ με.

mpvasilis
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Απρ 11, 2012 1:04 am

Μετατροπη -> Υγραεριο

Δημοσίευση από mpvasilis » Τετ Απρ 11, 2012 1:08 am

Βοήθεια….
Καλησπέρα είμαι νέος στο χώρο και νέος οδηγός και αγόρασα ένα Fiat Punto 16v του 2002.
θέλω να κάνω την μετατροπή σε υγραέριο αλλά δε ξέρω κ πολλά και θα ήθελα βοήθεια στο να επιλέξω το σωστό σύστημα και σωστό συνεργείο για να κάνω την μετατροπή.
1:Ποιο είναι το καταλληλότερο σύστημα για το αμάξι μου??
2:Υγρου η αεριού ψεκασμού??
3:Ποιο μάρκα/Brand (princ/BRC/Icom…) ??
4:Ποιο είναι το καταλληλότερο συνεργείο (Πάτρα η και Αθήνα αν δε υπαρχή Πάτρα)??
(Τα χρήματα δε με απασχολούν τόσο όσο το να μην επισκεφτούμε συχνά τα συνεργία)

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: Μετατροπη -> Υγραεριο

Δημοσίευση από Pani_EVO » Τετ Απρ 11, 2012 6:11 am

Δεν κάθεσαι φίλε μου στα αβγά σου; Πού πας να μπλέξεις με ένα αμαξάκι που θα έχει τα χιλιομετράκια του ήδη; Πόσα χιλιόμετρα το χρόνο κάνεις; Έχεις υπολογίσει τα χρόνια απόσβεσης, με δεδομένη την συνεχώς μειούμενη ψαλίδα στην τιμή βενζίνης - αερίου και την υψηλότερη κατανάλωση του αυτοκινήτου όταν καίει αέριο;
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Υγραέριοκινηση-Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από Gazofonix » Τετ Απρ 11, 2012 8:23 am

mpvasilis Το θεμα σου μετακομησε εδω μιας και υπαρχει.Διαβασε το κιολας.Εχουμε πει αρκετα χρησιμα πραγματακια. :wink:

Επισης.
:arrow: Κανουμε μια "αναζητηση" πριν ανοιξουμε καινουριο θεμα
:arrow: Περνα απο την ενοτητα "Νεων μελων" να μας πεις 2-3 πραγματα για σενα
:arrow: ΔΕΝ ανοιγουμε το ιδιο θεμα σε πολλα section οπως εκανες και αποφευγουμε να ειμαστε off-topic.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
christosl
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 10, 2011 11:46 am
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Υγραέριοκινηση-Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από christosl » Τετ Απρ 11, 2012 12:33 pm

η ψαλίδα στην τιμή βενζίνης - αερίου αυξάνετε συνεχώς και δεν μειώνεται. οταν η βενζίνη είχε 1.60/λίτρο το αέριο είχε 0.80/λίτρο ενω τώρα έχει 1.85/λίτρο η βενζίνη και το αέριο εχει 0.92/λίτρο (οι τελευταίες, ειναι σημερινές τιμές απο shell κοντά στο σπίτι μου.) οσο για την κατανάλωση υπάρχει μιά αύξηση περίπου στο 10%
Όπως λέει και ο Μπάμπης : Ειπαμε.Τα κιτρινα ειναι πιο γρήγορα........

Giallo HGT mk2b

mpvasilis
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Απρ 11, 2012 1:04 am

Re: Υγραέριοκινηση-Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από mpvasilis » Τετ Απρ 11, 2012 7:16 pm

ta xiliometra tou file mou einai 80.000 km!!kai htan sth oikogenia apo to 2002 so de exw skopo na to alla3w sths epomenh 4etia!twra posa km kanw to xrwno einai sxetiko!!mexrh twra to exw 3mines k exw kanei 2000 km alla full syntiritika logo timis venzinis!an htan pio xamhla th ekana k alla! :P
so..... opoios 3ereis kati as pei :D

Άβαταρ μέλους
FANIS PUNTO
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 16, 2008 12:10 pm
Τοποθεσία: ioannina

Re: Υγραέριοκινηση-Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από FANIS PUNTO » Τετ Απρ 11, 2012 8:49 pm

παιδια εγω εχω ενα grande punto t-jet και την τριτη εκλεισα ραντεβου να παω να βαλω γυρω στις 18000 το χρονο κανω απο χιλιομετρα και η τιμη υγραεριου στα γιαννενα αυτη τι στιγμη ειναι 0,87 με τιμη βεντζινης 1,84 πιστευω οτι αξιζει. το εψαξα παρα [πολυ ρωτησα σχεδων ολα τα συνεργεια στα γιαννενα λογο και τις δουλειας και κατελιξα σε εναν που δεν κανει τρυπες στην εισαγωγη αλλα βαζει κατι σαν ανταπτορες που μπαινει απο επανω το μπεκ της βεντζινης και στο πλαϊ του υγραεριου, εκει που θα το παω ο μαστορας εχει φτιαξει γυρο στα 30 αυτοκινητα και δεν εχει ουτε ενας προβλημα.
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ, ΤΟ PUNTO ΟΜΩΣ ΑΣΠΡΟ!!!

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Υγραέριοκινηση-Γενική Συζήτηση

Δημοσίευση από Gazofonix » Τετ Απρ 11, 2012 9:50 pm

Φανι to οτι βαζει ανταπτορες ειναι αρκετα καλο.Οτι και να γινει που να μην γινει δεν χρειαζετε να μπαλωνεις και την πολλαπλη.Τωρα με το καλο να κανεις την εγκατασταση και μακαρι να ειναι απροβληματιστο.Απο τους 30 που εβαλε ποσα ηταν τουρμπακια νεας τεχνολογιας?Περιμενουμε αμμεσα και αποτελεσματα οσο πιο αντικειμενικα μπορεις.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

gsk1972
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2012 1:34 pm

Υγράεριο σε Punto 1.2 8v

Δημοσίευση από gsk1972 » Παρ Απρ 27, 2012 1:56 pm

Γειά σας παιδιά.

Πρώτη φορά στο forum και πραγματικά εντυπωσιάζομαι από τον αριθμό των μελών.
Έχω βάλει αέριο 4ης γενιάς και θα ήθελα να ανταλάξουμε εμπειρίες γύρω από το θέμα.
Σύντομα θα ανεβάσω post με τις δικές μου παρατηρήσεις για το θέμα.
Κάποιος άλλος με αέριο στο 1.2 8v?

Γιώργος

Άβαταρ μέλους
xrisomilia
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 25, 2011 10:51 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: Υγράεριο σε Punto 1.2 8v

Δημοσίευση από xrisomilia » Παρ Απρ 27, 2012 2:54 pm

Εγώ το σκεφτόμουν αλλά δεν ξέρω αν με συμφέρει και πόσο θα είναι το κόστος του. Εν το μεταξύ είχα ακούσει πως έχει πρόβλημα με τη λίπανση του κινητήρα μας και πως έχει θέμα με την αλλαγή από βενζίνη σε αέριο και πως δημιουργεί θέμα με το ξεκίνημα του κινητήρα.
Red Devil's Machine!! :P
Υ.Γ.
Δεν ειμαι γυναικα πεφτουλες του κλαμπ.....Κυριάκος λεγομαι :P !!!!!

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Υγράεριο σε Punto 1.2 8v

Δημοσίευση από polatov » Παρ Απρ 27, 2012 7:40 pm

τι γενιας εχεις βαλει φιλε μου??
εγω θα σου προτεινα να το βγαλεις..
εχω δει 2-3 Ιταλικα με αεριο και το λαδι ειχε φτασει στην πεταλουδα...
στο μηχανικο μου και σε αλλον ενα δεν αναλαμβανουν ουτε να βαλουν ουτε να συντηρησουν αυτοκινητα με αεριο..
οι βαλβιδες στα fiatακια μας δεν ειναι για αεριο...
εδω ξερναει λαδει απο το ψευτοκαπακο με κανονικη χρηση,θα του βαλουμε και αεριο???
και για να μην παρεξηγηθω ειμαι υπερ του αεριου και εχουμε και ενα αυτοκινητο στην οικογενεια με αεριο μετατροπη
απλα σε μερικα αυτοκινητα δεν πρεπει να βαζουμε..
σημερα ειδα και σε punto gt...οτι να ναι
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις - Απαντήσεις”