Mπαταρίες-Τί βάζουμε?

Ρώτηστε εδώ τις απορίες που έχετε όσον αφορα τα τεχνικά θέματα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Mπαταρίες-Τί βάζουμε?

Δημοσίευση από GDRIVER » Πέμ Μάιος 31, 2018 6:58 am

και οι δύο τιμές που αναφέρεις είναι πάρα πολύ καλές.


μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Mπαταρίες-Τί βάζουμε?

Δημοσίευση από rxbkrs » Πέμ Μάιος 31, 2018 8:42 pm

GDRIVER έγραψε:
Πέμ Μάιος 31, 2018 6:58 am
και οι δύο τιμές που αναφέρεις είναι πάρα πολύ καλές.
Παρόλαυτά, αυτή η διαφορά των 60 αμπέρ εκκίνησης (στα 60 Ah) μεταξύ τους είναι σημαντική;

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Mπαταρίες-Τί βάζουμε?

Δημοσίευση από GDRIVER » Παρ Ιουν 01, 2018 7:05 am

δεν ξέρω αν είναι σημαντική η διαφορά αυτή. θα σου πω όμως από προσωπική εμπειρία, η δική μου η μπαταρία είναι 65αρα με 440Α εκκίνησης (gls μάρκα). ακόμη και στους -4 πήρε για πλάκα μπροστά. Γενικώς οπουδήποτε δε συνάντησε το παραμικρό κόλλημα... η δυσκολία. Κυκλοφορεί και μία φήμη πως τα πολλά Α εκκίνησης ταλαιπωρούν τη μίζα και οδηγούν σε πρόωρη αλλαγή στα καρβουνάκια , αλλά μέχρι τώρα , ευτυχώς, κάτι τέτοιο δεν το έχω επαληθεύσει.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Mπαταρίες-Τί βάζουμε?

Δημοσίευση από rxbkrs » Παρ Ιουν 01, 2018 5:43 pm

GDRIVER έγραψε:
Παρ Ιουν 01, 2018 7:05 am
δεν ξέρω αν είναι σημαντική η διαφορά αυτή. θα σου πω όμως από προσωπική εμπειρία, η δική μου η μπαταρία είναι 65αρα με 440Α εκκίνησης (gls μάρκα). ακόμη και στους -4 πήρε για πλάκα μπροστά. Γενικώς οπουδήποτε δε συνάντησε το παραμικρό κόλλημα... η δυσκολία. Κυκλοφορεί και μία φήμη πως τα πολλά Α εκκίνησης ταλαιπωρούν τη μίζα και οδηγούν σε πρόωρη αλλαγή στα καρβουνάκια , αλλά μέχρι τώρα , ευτυχώς, κάτι τέτοιο δεν το έχω επαληθεύσει.
Τα πολλά Α εκκίνησης ταλαιπωρούν τη μίζα;; Κακό αυτό! Τα πολλά, δηλαδή, τα πολύ περισσότερα απ'τα Ah; Επίσης, απο μάρκες μπαταριών, ποιές είναι απ'τις καλύτερες;

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Mπαταρίες-Τί βάζουμε?

Δημοσίευση από GDRIVER » Δευ Ιουν 04, 2018 7:18 am

φήμη είναι αυτό με τα πολλά αμπέρ εκκίνησης. Δεν ξέρω όμως, κατά πόσο έχει βάση στην πραγματικότητα. Επίσης, να θυμάσαι , δεν παίζει ρόλο η μάρκα της μπαταρίας, μίας και πλεόν όλες φοράνε τα ίδια υγρά, αλλά το πόσο έχει καθίσει αφόρτιστη στο εκάστοτε μαγαζί και περιμένει να πουληθεί. Και πόσο χρόνο από την ημέρα παραγώγής της μέχρι το ράφι του εμπόρου, έχει περάσει. Σε κάθε περίπτωση πρωταρχικός ρόλος, είναι το πόσο καλά έχει συντηρηθεί μέχρι να μπει σε ένα αυτοκίνητο. μέχρι τώρα έχω αλλάξει 3 μπαταρίες που θα ήταν μονάχα 2 αν δε μου είχαν βάλει 2 φορές λάθος μπαταρία. Ένα αυτοκίνητο με πολλά ηλεκτρικά πάνω, κλιματισμός , ηλεκτρικό τιμόνι, και τα άλλα βοηθήματα, θέλει μια σχετικώς ευρύχωρη μπαταρία, αν μπορεί φυσικά ο εναλλάκτης να την αντέξει. Δεν ήξερα τη gls, και απλώς ήθελα μία μπαταρία γιατί με άφησε πάνω στο ταξίδι. και έτσι έβαλα ό,τι βρήκα σε μαγαζί στο δρόμο. Και όμως μία χαρά έχει βγεί μέχρι τώρα. Επομένως ό,τι και αν διαλέξεις , πήγαινε καλλίτερα σε ένα καλό μαγαζί που συντηρεί τις μπαταρίες του και μετά να ανησυχείς για τη μάρκα. Η επόμενη μπαταρίας μου πάντως θα είναι ελληνικής κατασκευής, αν βρω βεβαίως κάποιον αντιπρόσωπο λιανικής.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Mπαταρίες-Τί βάζουμε?

Δημοσίευση από rxbkrs » Τετ Ιουν 13, 2018 4:18 am

GDRIVER έγραψε:
Δευ Ιουν 04, 2018 7:18 am
φήμη είναι αυτό με τα πολλά αμπέρ εκκίνησης. Δεν ξέρω όμως, κατά πόσο έχει βάση στην πραγματικότητα. Επίσης, να θυμάσαι , δεν παίζει ρόλο η μάρκα της μπαταρίας, μίας και πλεόν όλες φοράνε τα ίδια υγρά, αλλά το πόσο έχει καθίσει αφόρτιστη στο εκάστοτε μαγαζί και περιμένει να πουληθεί. Και πόσο χρόνο από την ημέρα παραγώγής της μέχρι το ράφι του εμπόρου, έχει περάσει. Σε κάθε περίπτωση πρωταρχικός ρόλος, είναι το πόσο καλά έχει συντηρηθεί μέχρι να μπει σε ένα αυτοκίνητο. μέχρι τώρα έχω αλλάξει 3 μπαταρίες που θα ήταν μονάχα 2 αν δε μου είχαν βάλει 2 φορές λάθος μπαταρία. Ένα αυτοκίνητο με πολλά ηλεκτρικά πάνω, κλιματισμός , ηλεκτρικό τιμόνι, και τα άλλα βοηθήματα, θέλει μια σχετικώς ευρύχωρη μπαταρία, αν μπορεί φυσικά ο εναλλάκτης να την αντέξει. Δεν ήξερα τη gls, και απλώς ήθελα μία μπαταρία γιατί με άφησε πάνω στο ταξίδι. και έτσι έβαλα ό,τι βρήκα σε μαγαζί στο δρόμο. Και όμως μία χαρά έχει βγεί μέχρι τώρα. Επομένως ό,τι και αν διαλέξεις , πήγαινε καλλίτερα σε ένα καλό μαγαζί που συντηρεί τις μπαταρίες του και μετά να ανησυχείς για τη μάρκα. Η επόμενη μπαταρία μου πάντως θα είναι ελληνικής κατασκευής, αν βρω βεβαίως κάποιον αντιπρόσωπο λιανικής.
Αχά, κατάλαβα... Οπωσδήποτε η κατάστασή της στο μαγαζί πριν θα παίξει πρωταρχικό ρόλο. Εγώ έχω την εξής απορία.. Καταρχάς, το αμάξι μου, βγαίνει με 50 Ah απ'το εργοστάσιο, και η Exide σε site Ελληνικό προτείνει την Exide Premium στα 53 Ah για το αμάξι μου, χωρίς να προτείνει επίσης και 60άρα.. Τι είναι καλύτερο να βάλω; 53 Ah, ή 60 Ah; Επίσης, αυτό που κοιτάω πολύ είναι η μπαταρίες να έχουν το ματάκι με τις ενδείξεις πράσινο, μαύρο, κλπ. για να ξέρω την κατάσταση της μπαταρίας μου...

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Mπαταρίες-Τί βάζουμε?

Δημοσίευση από GDRIVER » Τετ Ιουν 13, 2018 7:00 am

οι ενδείξεις , πράσινο, κόκκινο και άλλα , είναι από τις πιο αναξιόπιστες ενδείξεις που μπορείς να βασιστείς. ο σωστος έλεγχος προϋποθέτει εξοπλισμό, προκειμένου να ελέγχονται και κατά πόσο μπορεί η μπαταρία να κρατήσει amber και volt σε συνθήκες υψηλού φορτίου.
τώρα αν δεν κάνω λάθος το abarth έχει επάνω τον εναλλάκτη του t-jet που είναι στα 120Α. Επομένως, αν χωράει, και 70άρα για πλάκα μπορείς να βάλεις. εμένα μου είχαν βάλει λάθος μπαταρίες στην αρχή, μία 45 και μία 50. το αυτοκίνητο όμως έχει όλα τα ηλεκτρονικά καλούδια πάνω και έτσι η μπαταρία επιβαρυνόταν αρκετά. επομένως αλλάχθηκαν όπως καταλαβαίνεις πολύ πιο γρήγορα από το φυσιολογικό. τώρα με την πιο μεγάλη είμαι μία χαρά. Έπαιξε πολύ μεγάλο ρόλο και το χοντρό καλώδιο από τον εναλλάκτη απευθείας στην μπαταρία το οποίο και βοηθάει στη συντήρηση της για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Mπαταρίες-Τί βάζουμε?

Δημοσίευση από rxbkrs » Τετ Απρ 12, 2023 1:36 am

Βρήκα κάτι που κατατοπίζει αναλόγως:

https://whatbattery.co.uk/fiat-grande-p ... batteries/


EDIT: Εν τέλει έβαλα 64άρα με CCA 640A της Exide Premium

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις - Απαντήσεις”