Μειωση σταθμης ψυκτικου υγρου

Ρώτηστε εδώ τις απορίες που έχετε όσον αφορα τα τεχνικά θέματα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου υγρου

Δημοσίευση από Gazofonix » Δευ Οκτ 10, 2011 1:26 am

Λοιπον απο εκει που χανεις νερα ειναι 1 η αντλια νερου και 2 το ο΄ring που εχει στον μεταλικο σωληνα που παει απο το πισω μερος της ανλτιας προς στο υπολοιπο κυκλωμα.Ειναι ακριβως πανω απο το φιλτρο λαδιου. Τωρα το σκαμπανεβασμα που κανει μπορει να οφειλετε ειτε σε λιγο αερα που εχει τραβηξει το κυκλωμα ψυξης επειδη χανει νερα ειτε αρχισε να σου κανει χαζα ο θερμοστατης.Υπαρχει μια μικρρηηηηηηηηηη περιπτωση να ειναι σφαλμα απο την φουσκα θερμοκρασιας η ακομα και απο το οργανο αλλα αυτα θα τα τσεκαρεις στο τελος.
Ο θερμοστατης ειναι ακριβως κατω απο τον πολλαπλασιαστη (εκεινο με τα 4 μπουζοκαλωδια) και εχει 2 δεκαρακια βιβακια για να τον κρατανε πανω στο κεφαλαρι και 1 κολλαρο που ενονει το μοτερ με το ψυγειο.Απλα να ξερεις οτι ειναι μονοκομματος οπως το βλεπεις μαζι με το εξωτερικο του περιβλημα.

σ.σ.Συμβουλη μου ειναι αν τον αλλαξεις να βαλεις γνησιο και επισης αν αλλαξεις αντλια νερου βαλε παλι γνησια η οποια εχει πιο φαρδια φτερωτη.(διπλασια απο της παλια ή του εμποριου)


AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

tsioy
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2007 11:14 am

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου υγρου

Δημοσίευση από tsioy » Δευ Οκτ 10, 2011 6:41 pm

1) Λοιπόν, έχανε από την τάπα νερού που έχει εκεί (μου την έδειξε, είχε μία μικρή τρυπούλα). Το θέμα είναι ότι αυτή την τάπα την άλλαξα πριν από 1,5 χρόνο. Τόσο γρήγορα/εύκολα τρυπάνε αυτές;
2) Μου είπε ο τεχνικός ότι είχε πάρει αέρα το κύκλωμα (λογικό, είχε χάσει νερά). Όμως, και τώρα (μέχρι να ζεσταθεί μάλλον όλο το παραφλού στο κύκλωμα) θα κάνει 1-2 σκαμπανεβάσματα 1 με 2 γραμμές μέχρι να σταθεροποιηθεί οριστικά στη μέση. Αν είναι σφαλμα απο την φουσκα θερμοκρασιας η ακομα και απο το οργανο, είναι θέμα ένδειξης. Αν είναι από τη βαλβίδα που έλεγχει τη ροή στο κύκλωμα, είναι πρόβλημα για τον κινητήρα ή αργεί απλώς να πάρει τη κατάλληλη θερμοκρασία;

update:
Τελικά, η διακύμανση στη θερμοκρασία ήταν από τη φούσκα θερμοκρασίας (αυτή η μικρή βλακεία με τη παχιά ακίδα και το φις με τους 2 ακροδέκτες, δεξιά του θερμοστάτη). Την αλλάξαμε και τώρα η ένδειξη είναι καρφί στη μέση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tsioy την Παρ Νοέμ 11, 2011 5:16 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

panos2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2008 9:31 pm
Τοποθεσία: xalandri

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου υγρου

Δημοσίευση από panos2 » Σάβ Φεβ 04, 2012 2:15 pm

παιδια σημερα παρατηρησα να εχει ιδρωσει απο αντιψυκτικο οπως κοιταμε το ψυγειο απο πανω και δεξια στη βιδα εξαερωσης και στο κολλαρο.το πηγα στο μηχανικο και ειδε τα νερα οκ αλλα ηταν ζεστο το αμαξι. εγω οταν τα ειδα πριν δεν μπορουσα να καταλαβω που ηταν γιατι οταν το κουναγα εβλεπα να κουνιεται στο min αλλα οταν το ανοιγα απο τη ταπα και εβλεπα μεσα στο παγουρι το αντιψυκτικο ηταν πολυ πιο πανω απο το min.οποτε μηπως εχει αλοιωθει το πλαστικο στο παγουρι απο τις θερμοκρασιες και δεν μπορεις να δεις καλα.υπαρχει πιο σιγουρος τροπος να το δω?το πηγα σε 2 μηχανικους και μου ειπαν μαλλον ψυγειο μπορει και απο τη βιδα-κολλαρο.μου ειπαν να το παρακολουθω αλλα τωρα αμεσα δεν εχει κανενα προβλημα.αν το αφησω θα φανει πιο καλα το προβλημα.

εσεις το εχεται παθει?μπορει να τρυπησε το ψυγειο σε 135000χλμ?ποσο εχει το ψυγειο?
το αμαξι ειναι μκ2βσπορτινγκ.

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου υγρου

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Σάβ Φεβ 04, 2012 3:34 pm

Με φακο και φεξιμο εξω απο το παγουρι θα καταφερεις να δεις ακριβως που ειναι η σταθμη.

υ.γ εμενα το δικο μου ψυγειο χανει εδω και 4 χρονια, τι να λεμε..:-)
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

panos2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2008 9:31 pm
Τοποθεσία: xalandri

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου υγρου

Δημοσίευση από panos2 » Κυρ Φεβ 05, 2012 12:11 pm

στα ποσα χιλιομετρα σου εχανε και τι αντιψυτικο φορουσες?απο που εχανε?

SilverPunto
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4424
Εγγραφή: Τετ Μαρ 30, 2005 10:05 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου υγρου

Δημοσίευση από SilverPunto » Κυρ Φεβ 05, 2012 12:35 pm

Φιλε μου εχει μεγαλη σημασια τι αμαξι εχεις.
Αν δεν κανω λαθος εχεισ ενα t-jet με turbo απο ABARTH και προγραμμα. :)
Οπως βλεπεια το παγουρι στα αριστερα σου κοιτα το πρωτο σωλινακι.
Εμενα απο εκει ειχε διαρροη.
Δεν φενεται ευκολα.
Κοιτα κατω απο το ρακορακι του.

panos2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2008 9:31 pm
Τοποθεσία: xalandri

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου υγρου

Δημοσίευση από panos2 » Κυρ Φεβ 05, 2012 2:31 pm

ειναι το μκ2βσπορτινγκ.ειδα σημερα με χιλια ζορια με φακο οταν ηταν κρυο και ηταν λιγο κατω απο το max οποτε ειναι ενταξει προς το παρον.καθαρισα εκει που εχει ιδρωσει για να το παρακολουθω.

SilverPunto
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4424
Εγγραφή: Τετ Μαρ 30, 2005 10:05 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου υγρου

Δημοσίευση από SilverPunto » Κυρ Φεβ 05, 2012 2:36 pm

Αναφερομουν στον tsagasdog που ειχε ανοιξει το τοπικ.
Σορρυ δεν ειχα δει τα δικα σου ποστ.

panos2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2008 9:31 pm
Τοποθεσία: xalandri

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου υγρου

Δημοσίευση από panos2 » Τετ Μαρ 07, 2012 11:12 am

αυτα που μπαινουν στα ψυγεια και κλεινουν τις διαρροες τα εχετε δοκιμασει?κανουν δουλεια?μεταχειρισμενο ψυγειο αξιζει?

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου υγρου

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τετ Μαρ 07, 2012 11:24 am

Τις "φωκιες" λες .Δεν αξιζουν γιατι οπου βρουν αερα ναι μεν σφραγιζουν την τρυπα αλλα οταν χρειαστει να τις καθαρισεις δεν καθαριζουν.Ενα καινουργιο ψυγειο ποσο εχει ?~100-120 ευρω .Το βαζεις και εχεις το κεφαλι σου ησυχο αν οντως εχεις μεγαλη διαρροη..
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

panos2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2008 9:31 pm
Τοποθεσία: xalandri

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου υγρου

Δημοσίευση από panos2 » Τετ Μαρ 07, 2012 11:42 am

οκ ευχαριστω πολυ.

tsioy
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2007 11:14 am

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου υγρου

Δημοσίευση από tsioy » Κυρ Απρ 14, 2013 6:04 pm

Παρατήρησα μία μικρή κηλίδα στο σημείο που είχα παρκαρισμένο το αμάξι. Αιτία η διαρροή παραφλού, το οποίο δε ξέρω από πού ξεκινά, καταλήγει όμως πάνω στην εξάτμιση, πριν το σπιραλ.
Παίζει να είναι κάτι ανώδυνο (πχ. από τάπα) ή μπορεί και φλάτζα; Εδω και καιρό παρατηρώ ότι είτε κρύο είτε ζεστό, όταν βγάλω ταχύτητα (πχ. σε φανάρι) πριν πιάσει το ρελαντί κάνει ένα μικρό βύθισμα στις στροφές στα 500rpm και μετά επανέρχεται στις 700 (εικάζω για αυτο καμία πεταλόυδα) Πάντως στην εκκίνηση δεν έχει άσπρο καπνό από εξάτμιση.

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου υγρου

Δημοσίευση από kostas013 » Κυρ Απρ 14, 2013 7:52 pm

μπορει να ειναι και απο κανενα κολαρο, αν μπορεις σηκωσε το και κοιταξε
για την ασταθεια στο ρελαντι μαλλον καμια πεταλουδα θα θελει καθαρισμα
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου υγρου

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Δευ Απρ 15, 2013 5:33 pm

tsioy έγραψε:Παρατήρησα μία μικρή κηλίδα στο σημείο που είχα παρκαρισμένο το αμάξι. Αιτία η διαρροή παραφλού, το οποίο δε ξέρω από πού ξεκινά, καταλήγει όμως πάνω στην εξάτμιση, πριν το σπιραλ.
Παίζει να είναι κάτι ανώδυνο (πχ. από τάπα) ή μπορεί και φλάτζα; Εδω και καιρό παρατηρώ ότι είτε κρύο είτε ζεστό, όταν βγάλω ταχύτητα (πχ. σε φανάρι) πριν πιάσει το ρελαντί κάνει ένα μικρό βύθισμα στις στροφές στα 500rpm και μετά επανέρχεται στις 700 (εικάζω για αυτο καμία πεταλόυδα) Πάντως στην εκκίνηση δεν έχει άσπρο καπνό από εξάτμιση.
θυμισε μας και το αμαξι.. PDT_Armataz_01_01

Οσο για το αλλο λιγη "βρωμο-λιγδα" στην ακρη απο την πεταλουδα λογικα.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

tsioy
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2007 11:14 am

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου υγρου

Δημοσίευση από tsioy » Τρί Απρ 16, 2013 8:30 am

Punto mk2a. Από το συνεργείο μου είπαν τελικά ότι χάνει από την τάπα νερού στο βολαν (;). Μου είπαν ότι δεν είναι κάτι σοβαρό, αλλά έχει δουλεία για να την αλλάξουν..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις - Απαντήσεις”