Φιλτρο ελευθερας vs φιλτροχοανης -σκουπας-βαρελακι.

Ρώτηστε εδώ τις απορίες που έχετε όσον αφορα τα τεχνικά θέματα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Φιλτρο ελευθερας vs φιλτροχοανης -σκουπας-βαρελακι.

Δημοσίευση από polatov » Τρί Απρ 01, 2008 12:38 am

Μιλωντας παντα μονο για punto θα ηθελα να ανλυθει γιατι θεωρειται καλυτερη η σκουπα ή η φιλτροχοανη απο ενα ελευθερο φιλτρο σε υψηλες ταχυτητες ανω των 120 χλμ.
*ΠΡΟΣΟΧΗ* δεν θελω απαντησεις του στυλ"εγω εχω ελευθερο και το αμαξι ξηλωνει την ασφαλτο..ή εχω δοκιμασει τα παντα και η σκουπα δουλευει καλυτερα.."θα ηθελα να εξετασουμε πρωτα το εαν δουλευει χειροτερα το ελευθερας και δευτερον το ΓΙΑΤΙ!


"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRIGIO » Τρί Απρ 01, 2008 10:50 am

Χα,ζητάς πολλά Πάνο...Κοίτα,το θέμα είναι ροικό..Το ελεύθερο φίλτρο πχ της green που βάζουμε στον παπά θα δούλευε σωστά αν ο παπάς δεν ήταν τόσο περίεργος(ροικά). Πάντα πίστευα ότι με μια σκούπα,ένα βαρελάκι το αμάξι κρεμάει μετά τα 120 και κάνει μόνο θόρυβο.Ωστόσο μου έκανε τρομερή εντύπωση η διαφορά που είχε κάνει στο αμάξι μου ένα βαρελάκι.Είχα την εντύπωση ότι ψηλά γινόταν αυτό που λέω πιο πάνω.Αλλά όταν έβαλα πίσω παπα κτλ είδα ότι πήγαινε ακόμα χειρότερα...
Τώρα για να λέμε την αλήθεια ποτέ δεν περίμενα με ένα ελεύθερο να δώ διαφορά όπως και πράγματι επιβεβαιώθηκα στην πράξη.

Πάντως γενικά αν σκεφτείς ότι μια σκούπα που έχει έναν ίσιο σπυράλ σωλήνα μέχρι την πεταλούδα δεν έχει πολλές γωνίες ούτε πνίχτες που να αυξομειώνουν την πίεση και την ταχύτητα της ροής του αέρα μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά με το ελεύθερο φίλτρο.

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Δημοσίευση από polatov » Τρί Απρ 01, 2008 12:21 pm

πρωτον αποσο ξερω η πιεση ειναι σταθερη..η ταχυτητα ροης αλλαζει.οταν εισαι με χλμ ομως το φιλτροκουτι εχει παντα αφθονο αερα οποτε ολα τα αλλα σου ειναι (μαλλον) περιττα εφοσον εισαι με μαμα προγραμμα και δεν μπορεις να εκμεταλλευτεις την παραπανω ποσοτητα-ταχυτητα που θα σου προσφερουν..
αυτο που ειπες για την διαδρομη βεβαια εχει μια βαση και το χω ξανακουσει.
δηλαδη αν βαζαμε μια φιλτροχοανη κοντα στην πεταλουδα και φερναμε καπως εκει αερα θα ταν μια καλη λυση??
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
vasilis10
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: Τρί Σεπ 05, 2006 7:02 pm
Τοποθεσία: ΑΛΙΜΟΣ

Δημοσίευση από vasilis10 » Τρί Απρ 01, 2008 12:52 pm

Εγώ θα πω το εξής...
Είμαι ακόμα με το μαμα το προγραμμα κ για εισαγωγή έχω ενα φιλτρο bmc στο φιλτροκουτι κ τελος! εχω καταργήσει το σωλήνα εισαγωγής αέρα κ μπαίνει επί τόπου αέρας μέσα στο κουτί...
Το κανα δοκιμαστικά στην αρχή να δω τι παίζει κ αν θα μου κάνει αρυθμίες με ρελάντι ή κενα..
Λοιπόν μετά από 1000+ χιλ.. δε μου έχει κανει το παραμικρό... κ για να είμαι ειληκρινής είδα διαφορα 5000-6500 κ στα πολλά χιλιομετρα.. όπου κράταγε κ μου δειχνε περισσοτερο νευρο!
όλα αυτά εγω τα κανω δοκιμαστικά μέχρι να βάλω το προγραμμα κ τοτε ρυθμιστούν καλυτερα τα μειγματα...
Πάντως με το μαμά κ χωρις να γνωρίζω τι κάνουν σκουπες κλπ.. έχω δει διαφορα...

----

Πολλές φορές ο ήχος ξεγελάει κ νομίζεις ότι παει καλυτερα.. στην περιπτωση του φιλτρου στο κουτι δεν έχεις τοσο ήχο.. αλλά βλεπεις διαφορα... ειδικα οπως το εχψ εγώ... που έγινε αμεσως εμφανης!

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Απρ 01, 2008 1:38 pm

Είμαι ακόμα με το μαμα το προγραμμα κ για εισαγωγή έχω ενα φιλτρο bmc στο φιλτροκουτι κ τελος! εχω καταργήσει το σωλήνα εισαγωγής αέρα κ μπαίνει επί τόπου αέρας μέσα στο κουτί...
Αυτο κατα την γνωμη μου ειναι οτι πιο λαθος αφου ουσιαστικα αφηνεσαι στους στροβιλισμους του enginebay ωστε να τροφοδοτηθεις με φρεσκο αερα.Αυτο για τις ψηλες ταχυτητες μιας και αυτο ρωταει ο polatov .

Οσον αφορα τις σκουπες ,ο λογος που δουλευουν ειναι γιατι συμπιεζουν τον αερα στο κουφαρι τους και για αυτο εχουν καλυτερο αποτελεσμα σε σχεση με τα απλα φιλτρα που τοποθετουνται στο φιλτροκουτι.Απο την αλλη πλευρα τα βαρελακια θεωρητικα στροβιλιζουν το αερα και ετσι αποκταει ταχυτητα ,πραγμα που ειναι θεμιτο γιατι θεωρητικα καλυτερη πληρωση του κυλινδρου επιτυγχανεται με στροβιλισμο του καυσιμου μιγματος.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
staikos
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 634
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 01, 2006 12:04 am
Τοποθεσία: Πειραιάς-Αίγιο

Δημοσίευση από staikos » Τρί Απρ 01, 2008 2:55 pm

Θεωρώ ότι εσφαλμένα αναζητάμε τα υπέρ που προσφέρει μια σκούπα στα αυτοκίνητά μας κι αυτό επειδή ΔΕΝ χτυπάει ο αέρας μέσα στη σκούπα, με την φόρα που έρχεται. Το κέλυφος ουσιαστικά πρόκειται για μια θερμοασπίδα, η οποία εμποδίζει τον ζεστό αέρα από τον χώρο του κινητήρα.
ΕικόναΕικόνα

__________________________________________________

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Απρ 01, 2008 3:04 pm

Ο αερας στην σκουπα εξαρτατατι απο την τοποθετηση στο εκαστοτε αυτοκινητο.Αν μιλαμε για ενα sporting μκ2Β px θα δεις οτι ο αερας τροφοδοτειται απο τις οπες πανω απο τον προφυλακτηρα καθως και οτν αερα που ανακλαται πανω στο ψυγειο και ανεβαινει ψηλα.Οσον αφορα την θερμοασπιδα ,αυτο θα συνεβαινε αν την αειχαμε αναποδα σαν κουβα αφου ο ζεστος αερας ερχεται απο χαμηλα..
Επισης δεν ειναι τυχαιο οτι η σκουπα συνανταται σε ολα τα αγωνιστικα (S1600/kit car punto).
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
staikos
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 634
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 01, 2006 12:04 am
Τοποθεσία: Πειραιάς-Αίγιο

Δημοσίευση από staikos » Τρί Απρ 01, 2008 3:16 pm

Επειδή μίλησες για αγωνιστηκά αυτοκίνητα, θα έχεις δει ότι στο punto S1600 ή panda S1400, οι γρύλιες που βρίσκονται στο καπό η στην μετώπη αντίστοιχα είναι διάτρητες και οχι διακοσμητικές όπως στα δικά μας.

Τώρα το ότι ο αέρας μπαίνει από της τρύπες του προφυλακτήρα -> χτυπάει στο ψυγείο -> και ανεβαίνει στη σκούπα, μου ακούγεται πολύ περιπετειώδες...είναι μια δίνη από μόνο του. γι αυτό και λέω ότι είναι μια θερμοασπίδα, παρά ένα βεντούρι.
ΕικόναΕικόνα

__________________________________________________

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRIGIO » Τρί Απρ 01, 2008 4:46 pm

polatov έγραψε:πρωτον αποσο ξερω η πιεση ειναι σταθερη..η ταχυτητα ροης αλλαζει.οταν εισαι με χλμ ομως το φιλτροκουτι εχει παντα αφθονο αερα οποτε ολα τα αλλα σου ειναι (μαλλον) περιττα εφοσον εισαι με μαμα προγραμμα και δεν μπορεις να εκμεταλλευτεις την παραπανω ποσοτητα-ταχυτητα που θα σου προσφερουν..
αυτο που ειπες για την διαδρομη βεβαια εχει μια βαση και το χω ξανακουσει.
δηλαδη αν βαζαμε μια φιλτροχοανη κοντα στην πεταλουδα και φερναμε καπως εκει αερα θα ταν μια καλη λυση??
Να φανταστώ μιλάς για την πίεση εισαγωγής... Αν με ρωτήσεις πώς θα έπρεπε να είναι η εισαγωγή μας με μαμά πρόγραμμα θα σκεφτόμουν μια λύση που θα βασιζόταν στη μαμά εισαγωγή.Θυμάμαι ότι όταν έβαλα με τον Σάκη το βαρελάκι στη μικρή μαμά εισαγωγή κάτω από το φανάρι σκεφτήκαμε ότι δε θα δούλευε σωστα σε αυτή τη θέση επειδή δε θα έδινε αυτό τον αέρα που θα μπορούσε να δώσει.Δεκτό,δε δουλεύει σωστά ΜΕ ΜΑΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. Με το πρόγραμμα που έχω όμως δούλεψε άψογα γιατί ουσιαστικά έμπαινε παραπάνω αέρας(έκαιγα πιο πολύ βενζίνη) γιατί δεν είχα φιλτροκούτι και πνίχτες και πάει λέγοντας.... Αν βάλεις σκούπα βεβαίως θα δουλέψει καλά γιατί θα φέρει αέρα παραπάνω που είναι το ζητούμενο.Αλλά

1.Πώς η μονάδα του εγκεφάλου θα αξιοποιήσει τον αέρα χωρίς πρόγραμμα?
2.Πώς θα την τοποθετήσεις τη σκούπα Πάνο?Δεν ξέρω για το δικό σου αμάξι πάντως αν κρίνω από το δικό μου έχει ένα άνοιγμα 1.5 πόντο πάνω από το ψυγείο για να μπει εκεί η σκούπα...Μπαίνει όμως?Δεν είναι τέρμα μπροστά βλέπεις...Επίσης δεν έχουμ πχ το παλιό το μπράβο να βάλουμε μια γρύλλια μπροστά στο καπό και να πάρουμε από εκεί αέρα...Ειδικά στα μκ2β η γρύλλια είναι διακοσμιτική,από μέσα υπάρχει λαμαρίνα...Κατά τα άλλα πίκρα. Και ας πούμε δέχομαι ότι μπαίνει αέρας χτυπόντας στο ψυγείο και έρχεται πρός τα πάνω...Δηλαδή μιλάμε ήδη για μια πρώτη τύρβη αέρα...Πώς θα τη διαχειριστείς?

Και πάνω από όλα,δεν αξίζει να βάλεις σκούπα,να παιδέψεις το μυαλό σου και να χάσεις χρόνο από τη στιγμή που δε θα βάλεις ένα πρόγραμμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GRIGIO την Τρί Απρ 01, 2008 4:53 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
vasilis10
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: Τρί Σεπ 05, 2006 7:02 pm
Τοποθεσία: ΑΛΙΜΟΣ

Δημοσίευση από vasilis10 » Τρί Απρ 01, 2008 4:49 pm

Σωστος!! περισσοτερος αερας μεσα.. θέλει κ νεο προγραμμα για να αξιοποιηθει...!

GREGORY7
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Οκτ 11, 2006 3:10 pm
Τοποθεσία: χαλκιδα

Δημοσίευση από GREGORY7 » Τρί Απρ 01, 2008 4:54 pm

εγω παιδια παντωσ εβαλα στο gt μου σκουπα και μου εκαψε 2 φορεσ το ρυθμιστη αερα και την εβγαλα και φοραω πλεων τον παπα με φιλτρο green

Άβαταρ μέλους
staikos
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 634
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 01, 2006 12:04 am
Τοποθεσία: Πειραιάς-Αίγιο

Δημοσίευση από staikos » Τρί Απρ 01, 2008 5:46 pm

Καλά κι εσύ! Μα στα GT είναι απαράβατος νομος "δεν βαζουμε σκούπα, χοανες".χεχε.

Η αλήθεια βέβαια είναι στη μέση, μιας και δεν ευθύνεται το προιόν καθεαυτό, αλλά το γεγονός ότι από το φίλτρο μέχρι τον μετρητή δεν μεσολαβεί αρκετό μήκος σωλήνα ώστε να ομαλοποιηθεί η ροή του αέρα, και δημιουργεί τις περιβόητες τύρβεις!!!Ε GRIGIO???!!! Αυτές με την σειρά τους εξαναγκάζουν τα συρματάκια του μετρητή σε ξέφρενο τσιφτετέλι και κόβονται.
ΕικόναΕικόνα

__________________________________________________

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRIGIO » Τρί Απρ 01, 2008 8:38 pm

Σωστά staikos...Εμείς θέλουμε όσο το δυνατόν λιγότερη τυρβωδη ροή και όσο το δυνατόν περισσότερη στρωτή...

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από arpas » Τρί Απρ 01, 2008 10:00 pm

Η αλήθεια βέβαια είναι στη μέση, μιας και δεν ευθύνεται το προιόν καθεαυτό, αλλά το γεγονός ότι από το φίλτρο μέχρι τον μετρητή δεν μεσολαβεί αρκετό μήκος σωλήνα ώστε να ομαλοποιηθεί η ροή του αέρα, και δημιουργεί τις περιβόητες τύρβεις
Αυτό σημαίνει ότι η φιλτροχοάνη-βαρελάκι δε θα πρέπει να είναι πολύ κοντά στην πεταλούδα για να προλάβει να ομαλοποιηθεί η ροή του αέρα??? Γενικά είναι σωστό να τοποθετείς το βαρελάκι όσο πιο κοντα γίνεται στην πεταλούδα ή όχι??

Άβαταρ μέλους
hammersword@Revlimit
Official Partner
Official Partner
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 1:31 pm
Τοποθεσία: Πατρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hammersword@Revlimit » Τρί Απρ 01, 2008 10:21 pm

Ναι το σωστο ειναι αυτο. αλλα δυστυχως στο mk2 k mk2b δεν χωραει λογο μπαταριας.....

Εγω παντως σαν γνωστος κανιβαλος του αυτοκινητου μου, εβγαλα το ψυγειο A/C κ η σκουπα εκατσε λιγο καλυτερα κ τραβαει πιο καλα......

Εννοειται πως στα ψιλα με μια σκουπα θα ζοριστεις λιγο περισσοτερο διοτι εχεις την ποσοτητα αερα αλλα δεν εχεις το καυσιμο.....

φιλτροχοανη σκετη τσου......
Η σκουπα συλλεγει τον αερα κ τον οδηγει κατευθειαν στο φιλτρο αλλα το συμπιεζει τ' αυτοχρονα στο κουφαρι της.
Το βαρελακι δουλευει μονο με Ramair αλλιως δεν κανει δουλεια καθολου. ειναι διακοσμητικο!
Εικόνα

Grande Punto Abarth Precision 5128 CEA

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις - Απαντήσεις”