Αμορτισερ και ελατηρια

Θέματα που αφορούν την ανάρτηση τα φρένα και άλλα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

jimlost
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Οκτ 02, 2006 10:43 pm

Αμορτισερ και ελατηρια

Δημοσίευση από jimlost » Παρ Οκτ 06, 2006 10:37 pm

Καλησπερα.Ειμαι κατοχος ενος Fiat Punto Sporting 2002 και σκεφτωμαι να του αλλαξω αμορτισερ και ελατηρια.Απο εσας θελω να με βοηθησετε στην επιλογη που θα κανω,ωστε να βαλω τα καλυτερα με βαση βεβαια το αμαξι που εχω.Ευχαριστω



Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Δημοσίευση από polatov » Παρ Οκτ 06, 2006 10:47 pm

καλησπερα.ενδιαφερεσαι για βελτιωση η απλα ναλλαξεις αμορτισερ?εχω ιδιο αμαξι...
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

jimlost
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Οκτ 02, 2006 10:43 pm

Δημοσίευση από jimlost » Παρ Οκτ 06, 2006 11:17 pm

πρωτα απο ολα να πηγαινω καλα και με ασφαλεια,και ναι θα ηθελα και λιγο βελτιωση της οδηγικης συμπεριφορας

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Δημοσίευση από polatov » Σάβ Οκτ 07, 2006 12:28 am

κοιτα εγω εβαλα αρκετα καλη αναρτηση(προσφατα) bilstein sprint και ελατηρια apex
για 3,5 ποντους χαμηλωμα.κρατημα πολυ καλο,ανεση.......ψιλοκοπαναει.κοστος γυρω στα 700ευρω.βεβαια αν αφησουμε το χαμηλωμα πεφτεις 300 ευρω(περιπου) κατω.οτι ερωτηση (πιο συγκεκριμμεν)εχεις εδω ειμαστε.
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

jimlost
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Οκτ 02, 2006 10:43 pm

Δημοσίευση από jimlost » Σάβ Οκτ 07, 2006 3:01 pm

καλησπερα.Εγω ουσιαστηκα θελω να αποφυγω το κοπανημα,γιαυτο σκεφτομαι koni με eibach ελατηρια.φυσικα θα το χαμηλωσω και εγω στους 3.5 ποντους αλλα μου αρεσει να περνω αποψεις και γνωμες απο ολους.σε ευχαριστω για την βοηθεια.δημητρης

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Σάβ Οκτ 07, 2006 3:53 pm

Tα eibach ειναι λιγο μαλακοτερα απο τα apex!Eπισης καποιοιε τα θεωρουν πολυ καλο συνδυσαμο με τα koni τα κιτρινα(ρυθμιζομενα).Νομιζω οτι ειναι το καλυτερο που μπορεις να βαλεις!Ομως για περισσοτερα κοιτα εδω:

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?t=5288&start=0
http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?t=4377&start=0
http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?t=4120&start=0
http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?t=6184&start=0
http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?t=849&start=0

καλο διαβασμα!
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Δημοσίευση από polatov » Σάβ Οκτ 07, 2006 4:10 pm

jimlost περιμενω οταν βαλεις αναρτηση να ερθεις σε καποια συναντηση να τα πουμε απο κοντα και να διασταυρωσουμε αποψεις.αν θες παντως σου δινω και ενα τηλεφωνο απο εκει που τα εβαλα γιατι ηταν αρκετα φθηνος...
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

lanciaypsilon
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2005 1:57 pm
Τοποθεσία: Νίκαια

Δημοσίευση από lanciaypsilon » Σάβ Οκτ 07, 2006 5:00 pm

τα elbach για μκ1 ξερω οτι ειναι τα πο σκληρα και τα apex σε μαγαζι που ειχα ρωτησει πως ειναι τα πιο μαλακα.τωρα αν αλλαζουν τα στοιχεια αυτα για το μκ2 δεν ειμαι σιγουρος αν και μου φαινεται πρεπει να ειναι τα ιδια.

jimlost
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Οκτ 02, 2006 10:43 pm

Δημοσίευση από jimlost » Σάβ Οκτ 07, 2006 5:33 pm

στην τελευταια στην εθνικη στα mc donalds ειχα ερθει.δυστηχως η ποσειδωνος για μενα ειναι μακρια και γιαυτο δεν ειμαι συχνος επισκεπτης των συγκεντρωσεων μας.βεβαια αυτο ελπιζω να αλλαξει.οσο για το τηλ που μου ελκεγες θα το εκτειμουσα αν μου το εδεινες για να ρωτησω γυρω απο αμορτισερ.οσο για λαστιχα εχω κλαταληξει στα kumho.και παλι ευχαριστω για το ενδιαφερων.δημητρης

Άβαταρ μέλους
gilli
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2004 1:14 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από gilli » Κυρ Οκτ 08, 2006 1:14 am

Εγω εχω eibach με bilstein,

το bilstein δε μου αρεσε πολύ,
κοπαναει αρκετα
Fiat punto sporting 80hp
next: Alfa Romeo junior 1.4T 165hp

Άβαταρ μέλους
N1GHTM4R3
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2004 3:53 pm
Τοποθεσία: Rodos

Δημοσίευση από N1GHTM4R3 » Κυρ Οκτ 08, 2006 1:21 am

lanciaypsilon έγραψε:τα elbach για μκ1 ξερω οτι ειναι τα πο σκληρα και τα apex σε μαγαζι που ειχα ρωτησει πως ειναι τα πιο μαλακα.τωρα αν αλλαζουν τα στοιχεια αυτα για το μκ2 δεν ειμαι σιγουρος αν και μου φαινεται πρεπει να ειναι τα ιδια.
oxi kai ta apex oti einai malaka...
mk1 exo kai forao apex -5cm..
an odigas se kalo odostroma einai apolausi!!!

exo mpei se GT me eibach me -3.5cm xamiloma kai se sxesi me ta apex ta dika mou itan para poli malako..
XATZIS RACING !!!

lanciaypsilon
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2005 1:57 pm
Τοποθεσία: Νίκαια

Δημοσίευση από lanciaypsilon » Κυρ Οκτ 08, 2006 11:28 am

εμενα μου το ειπε αυτος που τα πουλαει συγκεκριμμενα στο tpauto.ολους αν τους ρωτησεις εδω μεσα λενε οτι τα elbach ειναι τα πιο σκληρα. για το gt που λες μαλλον επειδη εσενα κοπαναει πολυ λογω οτι εναι και 5 cm σου φανηκε οτι το gt ηταν μαλακο.

Άβαταρ μέλους
vassilispuntosport
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Οκτ 27, 2004 9:30 pm
Τοποθεσία: Γαλλια-Ισπανια-Ιταλια-Πορτογαλια και Μαρόκο!!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilispuntosport » Κυρ Οκτ 08, 2006 1:12 pm

Φίλε jimlost, εγώ πριν 2 μέρες αποφάσισα να κάνω το ίδιο με αυτό που σκέφτεσαι!! Πήγα λοιπον και έβαλα h&r ελατήρια 30cm και bilstein sprint και χθες το βραδακι γυρισα απο ενα ταξιδάκι 650 χλμετρων που ειχα παει για να τα στρωσω!! Μπορω να πψ ότι ο συνδυασμός που έκανα με άφησε αρκετά ευχαριστημένο...Σκληρά μεν αλλά πολύ σταθερό το αυτοκίνητο και στις λακκούβες ανταποκρίνεται πολύ καλά!! Αν θέλεις και τιμούλα υπολόγισε όλο το πακέτο γύρω στα 650ε + τα εργατικά που ποικίλλουν από μάστορα σε μάστορα!! Υ.Γ: Εγώ έχω το sporting του 2004 αλλά νομίζω ότι δεν αλλάζει κάτι σε σχέση με το δικό σου σε ό,τι αφορά στη διάταξη των αναρτήσεων...Ρώτησέ το, δεν είμαι ειδικός! Υ.Γ2: Το αυτοκίνητο ομόρφυνε πολύ και θεωρώ ότι ένα χαμήλωμα της τάξης των 30 χιλιοστών είναι καλό για την πρωταθλήτρια σε λακκούβες Ελλάδα!! Από κει και πέρα κοιτάς τα οικονομικά σου και παίρνεις γνώμες...
32 000 χλμ και 5 χώρες σε 6 μήνες και το μόνο που ζήτησε ήταν φίλτρο αέρα!! Πάρτε εσεις άλλη μάρκα!! Τα fiat δεν είναι καλά!!

Άβαταρ μέλους
spartiatis
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: Τετ Ιουν 08, 2005 4:42 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από spartiatis » Κυρ Οκτ 08, 2006 1:37 pm

Βασιλη σου εφυγε το προβλημα σταθεροτητας που ειχες με το αμαξι με τα ελατηρια?δεν κοπαναει με αυτο το στησιμο τωρα?

Άβαταρ μέλους
andrew
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2005 8:56 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από andrew » Δευ Οκτ 09, 2006 10:28 pm

παιδια εγω αυριο παιρνω το πουντακι μου(sporting toy 2003) το οποιο ειναι εντελως μαμα!οποτε με ενδιαφερει και εμενα το θεμα αναρτησεις-ελατηρια!απλα επειδη δεν παιζουν και πολλα φραγκα ελεγα για αρχη να βαλω μονο ελατηρια για να το χαμηλωσω 3cm και να αφησω τα μαμα αμορτισερ!εχω ακουσει οτι αυτο δεν ειναι και πολυ καλο!συγκεκριμενα οτι <<μαλακωνουν>> πολυ γρηγορα τα ελατηρια!για πειτε καμμια γνωμη!
See you in another life . . .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες βελτιώσεις”