Είναι υπερβολικό?Λίγη βοήθεια.

Θέματα που αφορούν την ανάρτηση τα φρένα και άλλα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRIGIO » Τετ Σεπ 27, 2006 11:26 pm

Skin τα μκ2β 1.2 3θ και 5θ έχουν 60άρι προφίλ,όχι 55άρι...



Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skinboy » Πέμ Σεπ 28, 2006 9:01 am

μιλουσα για το sporting σε ολα μου τα Post.
Punto HGT SC Evo

Vas_Punto_HGT
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 1:40 pm

Δημοσίευση από Vas_Punto_HGT » Πέμ Σεπ 28, 2006 1:44 pm

Να ρωτήσω κάτι άσχετο:
Απ' ότι κατάλαβα οι περισσότεροι έχουμε 195/50-15 (όπως κι εγώ).
Γιατί στο βιβλιαράκι η Fiat προτείνει σαν ενναλακτική διάσταση για το HGT (και νομίζω και για το Sporting) από 185/55-15 σε 195/45-15?
Το 195/45-15 έχει σημαντικά μικρότερη διάμετρο κι όμως το προτείνουν.
Τι ακριβώς εννοεί ο kostas x 69 λέγοντας ότι έχεις καλύτερες επιδόσεις με το συγκεκριμένη διάσταση?
Καλύτερο κράτημα οκ., αλλά χάνεις σε τελική, σε άνεση, σε επιτάχυνση?

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Πέμ Σεπ 28, 2006 2:35 pm

Γιατί στο βιβλιαράκι η Fiat προτείνει σαν ενναλακτική διάσταση για το HGT (και νομίζω και για το Sporting) από 185/55-15 σε 195/45-15?
Υπολογισε το βημα και θα καταλαβεις αν ειναι σωστο..
Αυτο που λεει ο kostas x 69 ειναι οτι εχεις καλυτερη επιταχυνση αφοου κοντενει το βημα του ελαστικου(εξαρταται απο την διαμετρο η οποια μικραινει).Ετσι εχεις μικροτερη τελικη και αποκλισεις στο ταχυμετρο.Επισης μειωνεται η ανεση στο βωμο του κρατηματος αφου πλεον το ελαστικο διαβαζει και μεταφερει ολες τις ανωμαλιες του δρομου(+ συνηθως με μια σκληροτερη ανατηση),για αυτο και εχεις και καλυτερη κατευθυντικοτητα..
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Vas_Punto_HGT
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 1:40 pm

Δημοσίευση από Vas_Punto_HGT » Παρ Σεπ 29, 2006 7:30 am

Το έχω υπολογίσει το βήμα γι' αυτό μου κάνει αντύπωση.
Όταν πάς σ' έναν λαστιχά και του λές ν' αλλάξεις διάσταση τότε σου προτείνει αυτές που δεν έχουν διαφορά στην διάμετρο πάνω από 5mm περίπου.
Αυτό που προτείνει η Fiat στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει 28mm μικρότερη διάμετρο.
Στην πράξη, π.χ. στο HGT η τελική από 205 χ.α.ω. πέφτει στα 195 !!!
Βέβαια εάν το όφελος στο κράτημα είναι τόσο σημαντικό όπως λέτε τότε εμένα προσωπικά δεν με απασχολεί εάν χάσω σε τελική.
Προβληματίζομαι όμως γιατί πήγα από 185/55-15 Pirelli P7 σε 195/50-15 Michelin Exalto και δεν μπορώ να πώ ότι είδα και καμμιά τεράστια διαφορά στο κράτημα.
Μήπως σε μερικές περιπτώσεις θα πρέπει να μένουμε στην εργοστασιακή διάσταση ? (κάτι θα ξέρουν αυτοί).
Μήπως αλλάζοντας διάσταση εάν αυτό δεν συνοδεύται και από αλλαγή στην ανάρτηση δεν πετυχαίνεις τίποτα?

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRIGIO » Παρ Σεπ 29, 2006 8:39 am

Vas_Punto_HGT έγραψε:Το έχω υπολογίσει το βήμα γι' αυτό μου κάνει αντύπωση.
Όταν πάς σ' έναν λαστιχά και του λές ν' αλλάξεις διάσταση τότε σου προτείνει αυτές που δεν έχουν διαφορά στην διάμετρο πάνω από 5mm περίπου.
Αυτό που προτείνει η Fiat στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει 28mm μικρότερη διάμετρο.
Στην πράξη, π.χ. στο HGT η τελική από 205 χ.α.ω. πέφτει στα 195 !!!
Βέβαια εάν το όφελος στο κράτημα είναι τόσο σημαντικό όπως λέτε τότε εμένα προσωπικά δεν με απασχολεί εάν χάσω σε τελική.
Προβληματίζομαι όμως γιατί πήγα από 185/55-15 Pirelli P7 σε 195/50-15 Michelin Exalto και δεν μπορώ να πώ ότι είδα και καμμιά τεράστια διαφορά στο κράτημα.
Μήπως σε μερικές περιπτώσεις θα πρέπει να μένουμε στην εργοστασιακή διάσταση ? (κάτι θα ξέρουν αυτοί).
Μήπως αλλάζοντας διάσταση εάν αυτό δεν συνοδεύται και από αλλαγή στην ανάρτηση δεν πετυχαίνεις τίποτα?

Ανάλογα του τί περίμενες να δείς με αυτή τη διαφορά στη διάσταση. Δε νομίζω να διαφέρουν και τόσο πο΄λύ αυτές οι διαστάσεις.Γιατί και εγώ δεν νομίζω να δώ καμιά τεράστια διαφορά στο πάτημα του αμαξιού μου(και εφόσον δεν έχω αλλάξει αμορτισέρ) αλλά φαίνεται πιο όμορφο το αμ'αξι.

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Παρ Σεπ 29, 2006 5:16 pm

Exalto μην ξεχνας πως ειναι λαστιχο ταξιδιου!Αν ειχες το sport..Παντως και στην Alfa Romeo στις ζαντες και τα ελαστικα τα κανουν λιγο μπαχαλο..Τωρα γιατι(?) δεν μπορω να φανταστω κατι εξεζητημενο..
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Alfista_Guru
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2006 10:21 am
Τοποθεσία: Γιαννενα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alfista_Guru » Τρί Οκτ 17, 2006 10:52 am

Ακουστε τι γινεται για να καταλαβαιτε.Η ETRO klitsboy2006@hotmail.comνας ευρωπαικος οργανισμος για τα ελαστικα κατι τετοιο επιτρεπει σε ολες τις εταιριες να αποκλινουν απο την ομολογκαρισμενη διασταση -2%+1.5% σε διαμετρο.Πχ στην δικη μου 147 η ομολογκαρισμενη διασταση ειναι 185/65/15.Εμενα το αμαξι φοραγε μαμα 195/60/15 το οποιο ειναι μεσα στα ορια του -2.0% βαση του κανονισμου.Μετα εβαλα 17αρες με 215/45/17 το οποιο ειναι λιγο μεγαλυτερο απο το 185/65/15 η οποια αποτελει την ομολογκαρισμενη διασταση.Ακομα η 147 ερχετε και με 16αρες ζαντες 205/55/16 διασταση η οποια ειναι ακριβως στο οριο του +1.5% σε διαμετρο.Ο γενικος κανονας λεει πως η διαμετρος πρεπει παντα να ειναι η ιδια αλλα εαν πρεπει να αλλαξουμε υπαρχει η δυνατοτητα μεσα ομως σε αυτο το ευρως του -2.0%+1.5% απο την διαμετρο της ομολογκαρισμενης διαστασης.Αν παρατηρησεται οτασν πχ πατε απο 15αρα σε 16αρα συνηθως το λαστιχο ειναι λιγο δυσκολο να ειναι το ιδιο ακριβως σε διαμετρο με το παλιο 15αρι αλλα τουλαχιστον θα ειναι πολυ κοντα.Να συμπληρωσω παραπανω για τον Κωνσταντινο οτι το exalto ειναι και σπορ ελαστικο εκτος απο αυτο που αναφερει. :wink:

Άβαταρ μέλους
Alfista_Guru
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2006 10:21 am
Τοποθεσία: Γιαννενα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alfista_Guru » Τρί Οκτ 17, 2006 10:55 am

P.A.D.R.C έγραψε:Exalto μην ξεχνας πως ειναι λαστιχο ταξιδιου!Αν ειχες το sport..Παντως και στην Alfa Romeo στις ζαντες και τα ελαστικα τα κανουν λιγο μπαχαλο..Τωρα γιατι(?) δεν μπορω να φανταστω κατι εξεζητημενο..
Τι εγινε Κωστακη μαθαμε και τα alfa romeo τωρα?Μαλλον ειχες καλο δασκαλο :lol: :lol: :twisted: :twisted:

Άβαταρ μέλους
Alfista_Guru
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2006 10:21 am
Τοποθεσία: Γιαννενα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alfista_Guru » Τρί Οκτ 17, 2006 11:00 am

Για δειτε εδω παιδια θα σας βοηθησει πολυ να καταλαβετε ποια ειναι η ομολογκαρισμενη διασταση για το καθε αμαξι.Η ομολογκαρισμενη διασταση ειναι η διασταση οπου εχει τις λιγοτερες αποκλισεις το κοντερ και με αυτη εχει ρυθμιστει απο το εργοστασιο οι σχεσεις των ταχυτητων.

http://www.michelin.co.uk/uk/auto/auto_ ... arque=FIAT

Άβαταρ μέλους
Sporti
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: Παρ Ιουν 30, 2006 3:11 pm
Τοποθεσία: Αλιμο

Δημοσίευση από Sporti » Τρί Οκτ 17, 2006 11:34 am

Παντωs καμια φορα δεν βγαζειs ακρη......ο αδερφοs μου εχει το Α4 Avant 2.0Τ και μαμα ειχε 215/55/16, γραφει οτι αμα θελει να βαλει 17αρα πρεπει να παει 235/45/17 !!!!! και ρωτησε και στην Audi και του ειπαν μονο 235....!!!Πωs εξηγειται αυτο..?

Άβαταρ μέλους
Alfista_Guru
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2006 10:21 am
Τοποθεσία: Γιαννενα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alfista_Guru » Τρί Οκτ 17, 2006 11:44 am

Κοιτα η audi και γενικα η καθε αυτοκινητοβιομηχανια επιλεγει της παραπανω διαστασεις με βαση καποια κριτηρια οπως κοστος ελαστικων ανεση επιδοσεις κρατημα κλπ.Εαν προσεξεις η BMW δινει για την γκαμα των 15αρων και 16αρων και 17αρων ελαστικα με ιδιο βημα σε ολες τις ζαντες.Τα κριτηρια ειναι τα παραπανω.Αναλογα την διασταση κερδιζεις και χανεις πραγματα.Προφανως με 235 φαρδος ο αδεφος σου θα κερδισει σε grip κρατημα και δεν θα χασει και τοσα πολλα σε ανεση.Ετσι κι αλλιως ειναι τετοια τα κυβικα του αυτοκινητου και τα αλογα του που δεν θα δει τεραστια διαφορα πιστευω.Γαμωτο δεν εχω το προγραμμα μαζι μου να συγκρινω τα βηματα.
Παντος εαν θελετε να υπολογισετε την διαμετρο του τροχου στην παραπανω περιπτωση πχ 235*0.45*2*1.04+431.8mm(διαμετρος ζαντας σε χιλιοστα).To 1.04 ειναι ενα πολλαπλασιαστης που δινει η ETRO για τον υπολογισμο της διαμετρου. :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες βελτιώσεις”