Ποιό ελαστικό να διαλέξω (γενική συζήτηση)?

Θέματα που αφορούν την ανάρτηση τα φρένα και άλλα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Ποιό ελαστικό να διαλέξω (γενική συζήτηση)?

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Μαρ 29, 2015 10:38 am

Κοιτα τωρα διαφορα αναλογα με διασταση και τυπο στην ιδια μαρκα.
Εγω εχω τα Ventus prime 2 σε 195/50/15 και δεν γλυστρανε καθολου.Ουτε στο βρεγμενο.....Ισα ισα που επειδη τα εχω για καλοκαιρινα δεν εχουν προλαβει να γραψουν πολλα χλμ (περιπου στις 25.000) και παρολα αυτα δειχνουν οτι εχουν "κατεβασει" πελμα πραγμα που ειναι πολυ καλο.


AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
sotirisk
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:52 pm
Τοποθεσία: Copenhagen/Denmark
Επικοινωνία:

Re: Ποιό ελαστικό να διαλέξω (γενική συζήτηση)?

Δημοσίευση από sotirisk » Κυρ Μαρ 29, 2015 2:18 pm

Να κάνω μια ερώτηξι κι εγώ, εργοστασιακά το punto φοράει 185/55-15, εννοείται ότι για λόγους κόστους τό χω γυρίσει χρόνια στο 195/50-15, τα ερωτήματα είναι 2:
1. αξίζει το 205/50-15? είναι πιο κοντά στο εργοστασιακό βήμα (ενώ τώρα είναι αισθητά μικρότερο) και είναι αρκετά φαρδύτερο ελαστικό (από άποψη κρατήματος). Ξεχνάμε για κόστος προφανώς δεν αξίζει είναι 100 ευρώ το λάστιχο.
2. μπαίνει στην 6άρα ζάντα του punto ή θα μαγουλιάζει ελεεινά?
Citroen C5 THP Exclusive 1.6T@180ps
Alfa Romeo Mito 1.3 Multijet 90ps - Daily Driver (Sold)
Fiat Punto Sporting 1.4 Mk2b - Sold 2019
Fiat Stilo Abarth 2.4 Selespeed RHD - Cuore Sportivo - (Sold)
VW T1 Split 1.3 - To be restored - Parked

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Ποιό ελαστικό να διαλέξω (γενική συζήτηση)?

Δημοσίευση από kostas013 » Κυρ Μαρ 29, 2015 4:11 pm

οτι μπαινει μπαινει αλλα θα μαγουλοασει... βεβαια εγω τωρα βαζω 225 σε 7αρα :P
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Ποιό ελαστικό να διαλέξω (γενική συζήτηση)?

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Μαρ 29, 2015 5:01 pm

sotirisk έγραψε:Να κάνω μια ερώτηξι κι εγώ, εργοστασιακά το punto φοράει 185/55-15, εννοείται ότι για λόγους κόστους τό χω γυρίσει χρόνια στο 195/50-15, τα ερωτήματα είναι 2:
1. αξίζει το 205/50-15? είναι πιο κοντά στο εργοστασιακό βήμα (ενώ τώρα είναι αισθητά μικρότερο) και είναι αρκετά φαρδύτερο ελαστικό (από άποψη κρατήματος). Ξεχνάμε για κόστος προφανώς δεν αξίζει είναι 100 ευρώ το λάστιχο.
2. μπαίνει στην 6άρα ζάντα του punto ή θα μαγουλιάζει ελεεινά?

Παραειναι φαρδυ χωρις να συνεπαγεται οπωσδηποτε και αντιστοιχα περισσοτερο κρατημα αφου το αμαξι δεν εχει βαρος.
Επιπλεον αυξανεις την αντισταση και ειδικα στο βρεγμενο θα εχεις και περισσοτερη υδρολισθηση και ακομα πιο μεγαλη καταναλωση.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Ποιό ελαστικό να διαλέξω (γενική συζήτηση)?

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Μαρ 29, 2015 5:56 pm

Σωτο.......μην το κανει.Βρες κατι σε 195/50/15 στην 6αρα μαμα ζαντα που εχεις και θα εισαι οκ.Δεν χρειαζετε τπτ παραπανω σαν αμαξι.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
sotirisk
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:52 pm
Τοποθεσία: Copenhagen/Denmark
Επικοινωνία:

Re: Ποιό ελαστικό να διαλέξω (γενική συζήτηση)?

Δημοσίευση από sotirisk » Κυρ Μαρ 29, 2015 8:52 pm

Δεν πρόκειται να το κάνω άμεσα γιατί δεν έχω κλείσει ούτε 2000 χμ με τα pilot sport. Απλά σκεφτόμουνα ότι με μεγαλύτερο βήμα θα ρίξω τις στροφές στην εθνική οπότε θα πέσει η κατανάλωση, και φυσικά αυτό που θα ήθελα (και πάσχει λίγο το αμάξι) είναι καλύτερη ελκτική πρόσφυση. Στις στροφές είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με τα επίπεδα πρόσφυσης, ειδικά με τα pilot sport έπιασα τον εαυτό μου με κάτι 190ρες σε ανοικτές καμπές ΣΤΟ ΒΡΕΓΜΕΝΟ και όταν είδα το ταχύμετρο έκοψα :p
Citroen C5 THP Exclusive 1.6T@180ps
Alfa Romeo Mito 1.3 Multijet 90ps - Daily Driver (Sold)
Fiat Punto Sporting 1.4 Mk2b - Sold 2019
Fiat Stilo Abarth 2.4 Selespeed RHD - Cuore Sportivo - (Sold)
VW T1 Split 1.3 - To be restored - Parked

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Ποιό ελαστικό να διαλέξω (γενική συζήτηση)?

Δημοσίευση από Gazofonix » Δευ Μαρ 30, 2015 8:49 am

To σκεφτεσε καλα για το μεγαλυτερο βημα..........αλλα ξεχνας το κομματι των τριβων.Και στο τελος παιζει να εχεις και μεγαλυτερη καταναλωση απο τωρα.Αν προσθεσεις και το εχτρα κοστος σε αυτην την διασταση τοτε δεν θα κανεις "αποσβεση" ποτε.
Αν θες να ριξεις καταναλωση κοψε.......10χλμ/ω η γενικα μην πας πανω απο 130 με 6η.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Ποιό ελαστικό να διαλέξω (γενική συζήτηση)?

Δημοσίευση από GDRIVER » Τρί Μαρ 31, 2015 11:18 am

γιατί τα 205/45/17 είναι πιο ακριβά από τα 225/45/17 ; πραγματικώς με ξεπερνάει κάτι τέτοιο.
μπορώ να βάλω 195/45/17 ;
πoια καλά λάστιχα της bf σε 205/45/17 προτείνετε ; να μην ξεφεύγουν πάνω από 100 και να να μην είναι σα σαμπρέλες, υπάρχουν; κοιτούσα αυτά τα g-grip [έυρος τιμής από 92€ έως και 140€(!!!!)] αλλά φαίνονται σα σαμπρέλες τα πλαϊνά.
εξ ορισμού τα pilot sport απορρίπτονται (τί τιμή είναι αυτή. ούτε run flat να ήταν)
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Ποιό ελαστικό να διαλέξω (γενική συζήτηση)?

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Μαρ 31, 2015 11:30 am

To κοστος του ελαστικου δεν εχει να κανει μονο την διασταση που βλεπεις.Εχει να κανει με το ποσα αμαξια την φορανε και τι ζητηση υπαρχει.
Πχ 185/55/14 φορουσαν τα saxoραλλα,τα GT και τα polo.Τα υπολοιπα ηταν 185/60/14.Τοτε το "55" στο προφιλ ηταν με χαοτικη διαφορα (τωρα εχει στρωσει λιγο)
Στο polo και στο Gt εβαζες 185/60/14 η 195/50/15 ενω στα saxoραλλα ΔΕΝ μπορουσαν να το φορεσουν (σε 15αρια περνουν 195/45/15) γιατι βρησκει στους θολους πισω.Ειδικα αν το ειχες χαμηλωσει δεν μπορουσες να βαλεις πισω ουτε 1 ατομο.Αυτο ειχε ως αποτελεσμα οσο περασαν τα χρονια και φτασαμε στο "σημερα" 185/55/14 να βγαζουν ελαχιστες μαρκες και οχι σε ολα πελματα.(εχει λιιιγο περισσοτερες επιλογες στο 195/45/15).
Οπως καταλαβενεις λοιπον ειναι λογικο οι "ειδικες" διαστασεις σε λαστιχα επειδη δεν εχουν ουτε μεγαλη παραγωγη ουτε μεγαλη ζητηση να εχουν αυξημενο κοστος.
Φαντασου οτι για το Fabia που εχω πριν 3.5 χρονια που επρεπει να αλλαξω λαστιχα 205/45/16 ηταν το fabia RS και το Ibiza Top-Gun.Οι τιμες που επερνα (για μενα) ηταν κατι 600-700ε.!!!!!!!!! και επεσα σε "ακυρωμενη" παραγγελια Pirreli P Zero και τα πηρα 420 τοποθετημενα.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Ποιό ελαστικό να διαλέξω (γενική συζήτηση)?

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Μαρ 31, 2015 11:35 am

Για το 195/45/17..........δεν υπαρχει περιπτωση να βαλεις.Ειναι τοσο στενο το λαστιχο και τοσο φαρδια η ζαντα που θα ειναι με τα πλαινα φουσκομενα προς τα εξω και το πελμα "στενο".
Στο βιβλιο του κατασκευαστη (ισως και σε καποιο ταμπελακι) θα βρεις διαστασεις που κανουν για το αμαξι σου.Σε εκεινα τα δεδομενα θα πρεπει να μεινεις.Μην ξεχνας οτι εχεις κατι ABS,ESP κλπ τα οποια ειναι καλυμπραρισμενα για μια διαμετρο κυκλου με ελαχιστη αποκλειση η οποια προκυπτει απο το "μεγαλωνει ζαντα μικραινει προφιλ"
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Ποιό ελαστικό να διαλέξω (γενική συζήτηση)?

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Μαρ 31, 2015 11:40 am

Στη διασταση που ζητας και με κοστος κατω απο 100ε/τμχ ειναι το Petlas 205/45/17 VELOX SPORT PT711 RF 88W και το Kumho 205/45/17 ECSTA SPT KU31 XL 88W
Υποχρεωτικα και λογο κοστους δεν μπορεις να εχεις τρελλες απαιτησεις απο το λαστιχο που θα βαλεις.Δεν μπορεις πχ να ζητησεις τα χαρακτηριστικα του Pilot sport στο Petlas. Οχι οτι ειναι κακο λαστιχο -και δεν ειναι κινεζικο- Εδω το φορανε σε 2 Saxo 140aria και ενα Leon Tsi με 180 αλογα και μιλανε με καλα λογια.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Ποιό ελαστικό να διαλέξω (γενική συζήτηση)?

Δημοσίευση από GDRIVER » Τρί Μαρ 31, 2015 1:24 pm

είδα ένα εγχειρίδιο( όχι του αυτοκινήτου) που έγραφε σε 6,5αρα ζάντα από 195 έως και 215. γι'αυτό σκεφτόμουν 195. αυτά τα g-grip λένε τίποτα. με 92 ευρώ που τα βρισκω καλή τιμή απλώς φοβάμαι το σαμπρέλιασμα στα πλαϊνά.παθών από τα continental premium contact .
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Ποιό ελαστικό να διαλέξω (γενική συζήτηση)?

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Μαρ 31, 2015 1:30 pm

Τι ειναι το g grip?παιζει να τα ακουω και 1η φορα.Οσο για το σαμπρελιασμα στα πλαινα....δεν μπορεις να εχεις σοβαρες απαιτησεις οταν δεν εισαι διαθετιμενος να πληρωσεις.Κακα τα ψεματα.Οτι δινεις περνεις.Μπορει να μην σαμπρελιαζει αλλα να γλυσταει.
Το manulal λεει αυτο που ξερουμε εμπειρικα.Απο το λαστιχο που φορας 1 νουμερο πανω 1 νουμερο κατω.Εχεις 205 αρα........195 η 215. (καλυτερα 215 παντος)
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Ποιό ελαστικό να διαλέξω (γενική συζήτηση)?

Δημοσίευση από GDRIVER » Τρί Μαρ 31, 2015 7:52 pm

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/BFGoodrich/gGrip.htm
αυτό είναι το μοντέλο που λέω.ευχαριστώ πολύ για τις υποδείξεις.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Ποιό ελαστικό να διαλέξω (γενική συζήτηση)?

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τετ Απρ 01, 2015 5:52 am

Ολα τα "michelin" σαμπρελιαζουν ,αλλα ακομα και οταν φτανει το μαγουλο στα γραμματα το ελαστικο κραταει.Μην ξεχνας οτι η πρωτη εταρεια ελαστικων στον κοσμο ειναι η Michelin..Απο εκει και περα αν εσυ θελεις μηδενικες κλισεις διαλεξε αλλη εταιρεια με σκληροτερη γομα.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες βελτιώσεις”