"Στησιμο" ΜΚ2... Η γνωμη σας?

Θέματα που αφορούν την ανάρτηση τα φρένα και άλλα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
saxon_747
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

"Στησιμο" ΜΚ2... Η γνωμη σας?

Δημοσίευση από saxon_747 » Παρ Αύγ 11, 2006 10:48 am

Λοιπον συναδελφοι, μπαινω κατευθειαν στο ψητο...
Το puntακι μου φοραει τα εξης:

Αναρτηση: Βoge turbo
Ζαντα: Compomotive 14''
Λαστιχο: Τoyo Proxes F-08 186/60/14

Tα "θεματα"...:

Θελω να βελτιωσω λιγο ακομα το στησιμο, οποτε σκεφτομαι τα εξης:

1. Χαμηλωμα.Να αλλαξω μονο ελατηρια? Αν ναι τι προτεινετε? (Τωρα η αποσταση του πισω φτερου απο το λαστιχο ειναι 5cm και του μπροστα 7cm)
2. Μπορω να χαμηλωσω λιγο περισσοτερο τη μουρη? Μηπως θα εχει αρνητικες επιπτωσεις στο φρεναρισμα?
3. Θα ειναι πολυ κοκκαλο μετα? Ηδη τωρα ειναι αρκετα σκληρο, δεν θα ηθελα να σκληρυνει κι'αλλο.
4.Μια μπαρα θολων δεν θα ηταν καλη φαση?
5. Να αλλαξω το λαστιχο σε 186/55/14?

Ποια τα αρνητικα και πoια τα θετικα των παραπανω επεμβασεων?

Ευχαριστω εκ των προτερων...



Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skinboy » Παρ Αύγ 11, 2006 12:07 pm

πρωτον...
το λαστιχο ειναι 185 , αν το αλλαξεις θα πας σε 185/55/15 δηλαδη και μεγαλυτερη ζαντα....
απο εκει και περα το αμαξι σου με τα BOGE turbo ειναι σκληρο διοτι το αμορτισερ αυτο ειναι ετσι...

σορρυ ψηλοαπαραδεκτο...αμορτισερ δοκιμασμενα.
απο εκει και περα,χαμηλωνοντας θα πεσεις -1 ποντο απο πισω την μουρη σου , ετσι πρεπει σε τετοιες κατασκασεις να γινεται δηλαδη:
-3 εμπρος -2 πισω για παραδειγμα....
η μπαρα θολων ειναι μια πολυ καλη κινηση εφοσον αλλαξεις ελατηρια...δενει το χαζεμα της μουρης στα κλειστα κομματια...αξιζει ναι.
γνωμη μου μιας και δεν μας λες μεχρι ποσα λεφτα ολα αυτα να αλλαξεις και αμορτισερ και ελατηρια διοτι αυτα τα αμορτισερ ειναι απλα σκληρα και τιποτα αλλο.
Επισης σε ολα τα μκ2 δουλεια καλη (αλλα λιγοι το κανουνε) κανει η αντιστρεπτικη του HGT η οποια ειναι 22χιλιοστα και σου μειωνει τις κλησεις χωρις να θυσιαζεις καθολου την ανεση σου.
τωρα απο συνδιασμο αμορτισερ ελατηρια υπαρχει πληθωρα, ποιο μοντελο ακριβως εχεις (λογο βαρους αλλα δουλευουνε καλα σε καποια και αλλα οχι)
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
saxon_747
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Δημοσίευση από saxon_747 » Παρ Αύγ 11, 2006 1:14 pm

Nαι, τυπογραφικο λαθος. Το λαστιχο ειναι 185... Νομιζω οτι μπορω να βαλω 185/55/14...

Το boge οντως ειναι λιγακι σκληρο, αλλα ειμαι σχετικα ευχαριστημενος.Μπορω αρχικα να βαλω μονο ελατηρια η παιζει προβλημα? Επειδη ομως σε λιγο ουτως η αλλως θα αλλαχτουν, τι προτεινεις?

Η αντιστρεπτικη του hgt ποσο κοστιζει και τι διαδικασια εχει για να αλλαχτει?

Τελος, αξιζει τον κοπο αρχικα να βαλω μονο ελατηρια (για 2-3 ποντους χαμηλωμα) και μπαρα θολων?

Αργοτερα βαζω και ενα bilstein,αντιστρεπτικη και ενα λαστιχακι 185/55/14...

Άβαταρ μέλους
joykiller
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:06 pm
Τοποθεσία: Agia Paraskevi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από joykiller » Παρ Αύγ 11, 2006 1:23 pm

αν θες οντως να το στησεις ωραια τα πετας ολα και πας απο την αρχη και βαζεις κατι σε coilover οπως τα κονι τα 1150 που εχω ακουσει οτι κανουν καταπληκτικη δουλεια και ρυθμιζονται αρκετα οποτε ρυθμιζεις ποσο σκληρο το θες χωρις να θυσιασεις τοσο πολυ σε κρατημα.μετα βαζει την αντιστρεπτικη και θολομπαρα και εισαι σχετικα καλα.μπορεις να ανοιξεις ιστοριες με το στησιμο απο ψαλιδομπαρες μεχρι υποπλαισια (αν υπαρχουν ετοιμα αλλιως φτιαχτα) αλλα και παλι πιστευω οτι οπως πολλοι τομεις στο αμαξι ειναι υποκειμενικοι γιατι πολυ απλα ειναι αμεσα συνδεδεμενοι με το στυλ οδηγησης του καθενος.η αντιστρεπτικη δεν ειναι ιδιαιτερη διαδικασια να αλλαχτει.τωρα κοστος θα σε γελασω.νομιζω θελει και ευθυγραμμιση μετα (χωρις να ειμαι σιγουρος).επισης θα σκεφτομουνα και 15αρες.αν τωρα εισαι μαμα υψος θα δεις διαφορα με χαμηλωμα μονο.βαλε κατι σε HR ελατηριο που ειναι απο τα πλεον φιλικα προς τον χρηστη γιατι μιας και εχεις σκληρες μπουκαλες αμα βαλεις και κανενα σκληροπυρηνικο ελατηριο το αμαξι θα ειναι πλεον δυσχρηστο και δυσαρεστο.αυτα...φιλικα

Άβαταρ μέλους
iasonas
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2004 3:07 pm
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Δημοσίευση από iasonas » Παρ Αύγ 11, 2006 1:47 pm

εγω φοραω koni κιτρινα με ελατηρια novitec (3 εκ μπροστα, 4,5 πισω το χαμηλωμα) κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος. τα ελατηρια τα αλλαξα νωριτερα, χωρις αμορτισερ αλλα για να κανεις σωστη δουλεια αλλαξε τα κατευθειαν ολα να τελειωνεις.
http://ermionianday.blogspot.com/

-----------
Ειμαστε αυτοι που οι γονεις μας ελεγαν να μην κανουμε παρεα...

Άβαταρ μέλους
saxon_747
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Δημοσίευση από saxon_747 » Παρ Αύγ 11, 2006 2:27 pm

Δεν θελω extreme φαση, ουτε να τα πεταξω ολα και να αρχισω απο την αρχη. Μια καλη λυση θελω. Κατι σαν αυτο που προτεινει ο φιλος iasonas + μπαρα θολων.
Σε πρωτη φαση ομως, ουσιαστικα θελω μονο χαμηλωμα και μπαρα θολων...
και αργοτερα βαζω και κονι κιτρινα κτλ. Αξιζει τον κοπο η να περιμενω να τα βαλω ολα μαζι?

Άβαταρ μέλους
iasonas
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2004 3:07 pm
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Δημοσίευση από iasonas » Παρ Αύγ 11, 2006 3:19 pm

να διορθωσω οτι το χαμηλωμα ειναι αναποδα....4,5 εκ μπροστα κ 3 εκ πισω.... :oops:
http://ermionianday.blogspot.com/

-----------
Ειμαστε αυτοι που οι γονεις μας ελεγαν να μην κανουμε παρεα...

Άβαταρ μέλους
iasonas
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2004 3:07 pm
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Δημοσίευση από iasonas » Παρ Αύγ 11, 2006 3:20 pm

βαλτα. εγω τα ειχα πανω πολυ πριν τα κονι κ ηταν καλυτερο το αυτοκινητο σε συμπεριφορα. απλα μετα καταλαβα οτι γινεται ΠΟΛΥ καλυτερο με αμορτισερ
http://ermionianday.blogspot.com/

-----------
Ειμαστε αυτοι που οι γονεις μας ελεγαν να μην κανουμε παρεα...

Άβαταρ μέλους
vdsracing
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 18, 2004 2:09 pm

Δημοσίευση από vdsracing » Παρ Αύγ 11, 2006 3:26 pm

Φίλε καλησπέρα.

όσον αφορά στο χαμήλωμα πιστευω ενα ελατήριο χαμηλώματος 35mm είναι ιδανικό για την χώρα μας και βελτιώνει το στήσιμο χωρίς να εχεις πρόβλημα μην βρείς κτλ εκτος και αν πας σε ανάρτηση με ρυθμιση υψους οπότε το ελατήριο σε ενδιαφέρει μόνο ως προς την σκληρότητα.
Εγω εχω h&r σε mk2 8v 35mm χαμήλωμα και το αυτοκίνητο εχει χαμηλώσει περισσότερο μπροστά πάρά πισω με αποτέλεσμα η μούρη να είναι 1cm χαμηλότερη απο τον κώλο το οποίο είναι και το σωστό.Επέλεξα τα συγκεκριμένα ελατήρια λόγω του οτι το αμαξι μου είναι ηδη ελαφρύ και σε συνδιασμό με τα bilstein sprint εχει βελτιωθεί παρα παρα πολύ σε στροφές,σε λακούβες δεν κοπανάει αλλά κουράζει κάπως στους χάλια δρόμους την Αθήνας.Τώρα που είμαι επαρχία το εχω καταφχαριστηθεί και στην αθηνα οποτε παω για στρίψιμο πεντέλη,λαύριο,ριτσώνα κτλ.

Πιστεύω στα 1.2 το 185-60-14 είναι καλή διάσταση και το 195-15 ακόμη καλύτερη για στροφές αλλά οχι για άνεση.Εγω θα βάλω 185-60.
Η μπάρα θόλων είναι πολύ καλή επένδυση μόνο κοίτα να πάρεις μια καλής ποιότητας με τιμες που παίζουν απο 90 εως 150.

Καλά στριψίματα και οτι και αν βάλεις γράψε εντυπώσεις για να ξέρουμε και εμείς...
-Βαγγέλης-

Άβαταρ μέλους
vdsracing
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 18, 2004 2:09 pm

Δημοσίευση από vdsracing » Παρ Αύγ 11, 2006 3:30 pm

Επίσης κοίτα να βελτιώσεις και τα φρένα γιατί αν και στα πρώτα φρεναρίσματα εχουν καλή απόδοση,δεν εχουν διάρκεια και σε αφληνουν νωρίς ειδικά σε κατάβαση.Η σίγουρη λύση είναι μπροστά απο GT 257χλστ με την μαμά υποβοήθηση να είναι αρκετή και πίσω...εκει το ψάχνω ακόμα. :lol:
-Βαγγέλης-

Άβαταρ μέλους
vdsracing
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 18, 2004 2:09 pm

Δημοσίευση από vdsracing » Παρ Αύγ 11, 2006 4:02 pm

Η παχύτερη αντιστρεπτική μειώνει μεν τις κλίσεις του αμαξώματος αλλά ταυτόχρονα μειώνει και την πρόσφυση...Τα mk2 δεν εχουν πίσω αντιστρεπτική παρα μόνο μπροστά και προσωπικά δεν σκοπεύω να βάλω για να μείνει όπως είναι τώρα ουδέτερο προς υπερστροφικό....Η τοποθέτηση σε ενα απλό mk1 αντιστρεπτικών gt μπρός πίσω είναι καλή βελτίωση αλλά για τα mk2 δεν νομίζω...
-Βαγγέλης-

Άβαταρ μέλους
saxon_747
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Δημοσίευση από saxon_747 » Παρ Αύγ 11, 2006 5:58 pm

iasonas έγραψε:βαλτα. εγω τα ειχα πανω πολυ πριν τα κονι κ ηταν καλυτερο το αυτοκινητο σε συμπεριφορα. απλα μετα καταλαβα οτι γινεται ΠΟΛΥ καλυτερο με αμορτισερ
Παντως χειροτερο δε γινεται ε? :lol: Πιστευω ουτε τα αμορτισερ μου θα εχουν προβλημα...

Άβαταρ μέλους
saxon_747
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Δημοσίευση από saxon_747 » Παρ Αύγ 11, 2006 6:01 pm

vdsracing έγραψε:Επίσης κοίτα να βελτιώσεις και τα φρένα γιατί αν και στα πρώτα φρεναρίσματα εχουν καλή απόδοση,δεν εχουν διάρκεια και σε αφληνουν νωρίς ειδικά σε κατάβαση.Η σίγουρη λύση είναι μπροστά απο GT 257χλστ με την μαμά υποβοήθηση να είναι αρκετή και πίσω...εκει το ψάχνω ακόμα. :lol:
Με τα φρενα δεν εχω παραπονο, αυτη την εποχη ταλαιπωρηθηκαν αρκετα και δεν με αφησαν...

Άβαταρ μέλους
tsioufff
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2304
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 03, 2005 8:02 pm

Δημοσίευση από tsioufff » Σάβ Αύγ 12, 2006 12:37 am

πιστευω οτι και μονο με την μπαρα θολων θα δεις διαφορα. βαλε πρωτα αυτη και αν ακομα δεν εισαι ικανοποιημενος κανεις παραπανω επεμβασεις...

Άβαταρ μέλους
saxon_747
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Δημοσίευση από saxon_747 » Σάβ Αύγ 12, 2006 9:01 am

Σας ευχαριστω πολυ ολους!

Εχετε καμμια προταση για μπαρα, η λιγο-πολυ ολες το ιδιο κανουνε?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες βελτιώσεις”