ABS σε Punto mk2a

Θέματα που αφορούν την ανάρτηση τα φρένα και άλλα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
the14captain
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2015 9:46 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

ABS σε Punto mk2a

Δημοσίευση από the14captain » Πέμ Σεπ 10, 2015 1:49 pm

Παίδες το αμαξάκι μου είναι 2 μέρες πριν το τέλος παραγωγής 6/2003,έχει αερόσακο συνοδηγού αλλά όχι abs.Επειδή η μονάδα πλέον είναι πολύ φθηνή,τα υπόλοιπα που χρειάζονται είναι πολλά(πχ αισθητήρες)?Εχει κάτι σαν προεγκατάσταση η θέλει ξήλωμα και δεν αξίζει τον κόπο?



Άβαταρ μέλους
GusAbarth86
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 860
Εγγραφή: Δευ Φεβ 06, 2012 11:10 pm

Re: ABS σε Punto mk2a

Δημοσίευση από GusAbarth86 » Κυρ Σεπ 13, 2015 12:07 am

θες αρκετά πέραν της μονάδας και αισθητήρες...πρέπει να περάσεις τις καλωδιώσεις από μπροστά πίσω κλπ επίσης πρέπει να αλλάζει και κάτι στην εξωτερική ασφαλειοθήκη, θα χρειαστείς και ρουλεμάν τα οποία θα έχουν επάνω τους τις εγκοπές από όπου διαβάζουν οι αισθητήρες του abs...προσωπικά θα το άφηνα έτσι γιατί θα δώσεις αρκετά λεφτά και θα δεις ότι χρησιμεύει πιο πολύ σε ανοιχτούς δρόμους και όχι τόσο μέσα στην πόλη που ίσως είναι χειρότερο από το να μην έχεις...
When in Doubt........Flat Out

Fiat Punto Mk2a/b Group At Facebook
https://www.facebook.com/groups/250917300790/

Άβαταρ μέλους
the14captain
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2015 9:46 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: ABS σε Punto mk2a

Δημοσίευση από the14captain » Κυρ Σεπ 13, 2015 11:35 am

Ευχαριστω φιλε!ειδα στην ασφαλειοθηκη οτι υπαρχει η ασφαλεια του abs κ λεω μηπως εχει προεγκατασταση..η αλήθεια είναι ότι βολευει στο βρεγμενο σε φρεναρισμα πανικου!θα βολευτουμε με ένα καλό ελαστικο!και παλι ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
GusAbarth86
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 860
Εγγραφή: Δευ Φεβ 06, 2012 11:10 pm

Re: ABS σε Punto mk2a

Δημοσίευση από GusAbarth86 » Κυρ Σεπ 13, 2015 7:27 pm

στην μέσα το ξέρω ότι υπάρχει και έξω υπάρχει και σε εμένα που δεν έχει abs υπάρχουν αυτές...απλά στην έξω ίσως κάτι αλλάζει εσωτερικά...αν το παλεύεις μόνος σου και πιάνουν τα χέρια σου μπορεί να συμφέρει να το ψάξεις...αν όχι και χρειαστείς μάστορα τότε μου φαίνεται δεν αξίζει!!!
When in Doubt........Flat Out

Fiat Punto Mk2a/b Group At Facebook
https://www.facebook.com/groups/250917300790/

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες βελτιώσεις”