Punto mk2 Αλουμινένια Top mount

Θέματα που αφορούν την ανάρτηση τα φρένα και άλλα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Re: Punto mk2 Αλουμινένια Top mount

Δημοσίευση από GRIGIO » Πέμ Απρ 17, 2014 12:11 am

Κύριοι κατ'αρχήν καλως σας βρήκα πάλι πίσω στο forum. Φίλε Polatov καλοκαίρι θα κατέβω Κύπρο (off topic αυτά).


ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ:

Έχω την εντύπωση ότι ο πολύ καλός μου φίλος Κώστας (ασχέτως οτι του κάνω πλάκα είμαστε φίλοι) έχει χάσει λίγο τη μπάλα. Η ζωή είναι γεμάτη συμβιβασμούς, πόσο μάλλον το αμάξι.

Επειδή,να πώ την αλήθεια δεν είναι σωστό το να αναπαράγεται κάτι που είπα στο τηλέφωνο σε δημόσιο φόρουμ θα ήταν καλύτερα να διατυπώσω Ο ΙΔΙΟΣ (ναι είμαι δυσαρεστημένος που κάτι που συζήτησα στο τηλέφωνο γράφεται εν αγνοία μου σε δημόσιο φόρουμ) αυτό που έχω ζήσει στον καιρό που η JAMsport ήταν στην κατοχή μου.

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΑΠΟ πιο "competition" ανάρτηση το εργοστασιακό top mount θα την ακούσει,ειδικά στους καρόδρομους που έχουμε στην Ελλάδα. Το εργοστασιακό top mount είναι φτιαγμένο για καθημερινή χρήση και σε σχετικά ανθρώπινο δρόμο και παρα ταύτα την ακούει κάποια στιγμή και με εργοστασιακό αμορτισέρ,πόσο μάλλον όταν κάποιος έχει επέμβει στην ανάρτησή του.
Όταν βάζει κανείς λοιπόν ανάρτηση (όχι D2-δρομίσια coilover αλλά μία ανάρτηση προκοπής)
που είναι λιμπράτη και με αμορτισέρ "γαιδούρι" το λογικό και αναμενόμενο είναι το top mount να την ακούσει άσχημα.Και όταν λέμε να την ακούσει εννοούμε να συμπιεστεί περίεργα και να ακούγεται κατά το στρίψιμο. Προς Θεού, άμα το ακούτε δε σημαίνει ότι θα σας σκοτώσει στο δρόμο,απλά σπάει @@ αμα το ακούς συνέχεια. Η λύση λοιπόν της ροδέλας που τοποθετείται στο κάτω μέρος του top mount στοχεύει στο να το ανακουφίσει απο το απότομο στρίψιμο που κάνει το αμορτισέρ όταν στρίβει το τιμόνι και να μήν παρασέρνει το top mount μαζί του. ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΗΜΙΜΕΤΡΟ. Θυμάμαι είχα στείλει 2 top mount τότε στη Θεσσαλονίκη και η απάντηση ήταν αυτή ότι εφόσον το αμάξι δεν είναι αυστηρά για πίστα δεν αξίζει να φτιαχτούν top mount (και σε κόστος,και σε χρήση) και ότι θα πρέπει να ζήσω γνωρίζοντας την παθογένεια αυτή ειδικά όταν ο δρόμος που οδηγάω είναι έτσι.


Βέβαια στην παρούσα φάση που είμαι,θα έκανα πολλά πράγματα διαφορετικά και θα έκανα το αμάξι πιο αυστηρό σε πολλά πράγματα, αλλά ώς φοιτητής που ήμουν τότε δεν είχα το μπάτζετ. Αλλά τουλάχιστον δε ρώταγα 50 μεριές για το εάν θα φτιάξω top mount ή θα κρατήσω το εργοστασιακό. Αλλάζεις,δοκιμάζεις, πετυχαίνεις ή αποτυγχάνεις....ΌΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.

Φιλικά,



Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: Punto mk2 Αλουμινένια Top mount

Δημοσίευση από skinboy » Τρί Απρ 22, 2014 2:35 pm

GRIGIO έγραψε:Κύριοι κατ'αρχήν καλως σας βρήκα πάλι πίσω στο forum. Φίλε Polatov καλοκαίρι θα κατέβω Κύπρο (off topic αυτά).


ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ:

Έχω την εντύπωση ότι ο πολύ καλός μου φίλος Κώστας (ασχέτως οτι του κάνω πλάκα είμαστε φίλοι) έχει χάσει λίγο τη μπάλα. Η ζωή είναι γεμάτη συμβιβασμούς, πόσο μάλλον το αμάξι.

Επειδή,να πώ την αλήθεια δεν είναι σωστό το να αναπαράγεται κάτι που είπα στο τηλέφωνο σε δημόσιο φόρουμ θα ήταν καλύτερα να διατυπώσω Ο ΙΔΙΟΣ (ναι είμαι δυσαρεστημένος που κάτι που συζήτησα στο τηλέφωνο γράφεται εν αγνοία μου σε δημόσιο φόρουμ) αυτό που έχω ζήσει στον καιρό που η JAMsport ήταν στην κατοχή μου.

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΑΠΟ πιο "competition" ανάρτηση το εργοστασιακό top mount θα την ακούσει,ειδικά στους καρόδρομους που έχουμε στην Ελλάδα. Το εργοστασιακό top mount είναι φτιαγμένο για καθημερινή χρήση και σε σχετικά ανθρώπινο δρόμο και παρα ταύτα την ακούει κάποια στιγμή και με εργοστασιακό αμορτισέρ,πόσο μάλλον όταν κάποιος έχει επέμβει στην ανάρτησή του.
Όταν βάζει κανείς λοιπόν ανάρτηση (όχι D2-δρομίσια coilover αλλά μία ανάρτηση προκοπής)
που είναι λιμπράτη και με αμορτισέρ "γαιδούρι" το λογικό και αναμενόμενο είναι το top mount να την ακούσει άσχημα.Και όταν λέμε να την ακούσει εννοούμε να συμπιεστεί περίεργα και να ακούγεται κατά το στρίψιμο. Προς Θεού, άμα το ακούτε δε σημαίνει ότι θα σας σκοτώσει στο δρόμο,απλά σπάει @@ αμα το ακούς συνέχεια. Η λύση λοιπόν της ροδέλας που τοποθετείται στο κάτω μέρος του top mount στοχεύει στο να το ανακουφίσει απο το απότομο στρίψιμο που κάνει το αμορτισέρ όταν στρίβει το τιμόνι και να μήν παρασέρνει το top mount μαζί του. ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΗΜΙΜΕΤΡΟ. Θυμάμαι είχα στείλει 2 top mount τότε στη Θεσσαλονίκη και η απάντηση ήταν αυτή ότι εφόσον το αμάξι δεν είναι αυστηρά για πίστα δεν αξίζει να φτιαχτούν top mount (και σε κόστος,και σε χρήση) και ότι θα πρέπει να ζήσω γνωρίζοντας την παθογένεια αυτή ειδικά όταν ο δρόμος που οδηγάω είναι έτσι.


Βέβαια στην παρούσα φάση που είμαι,θα έκανα πολλά πράγματα διαφορετικά και θα έκανα το αμάξι πιο αυστηρό σε πολλά πράγματα, αλλά ώς φοιτητής που ήμουν τότε δεν είχα το μπάτζετ. Αλλά τουλάχιστον δε ρώταγα 50 μεριές για το εάν θα φτιάξω top mount ή θα κρατήσω το εργοστασιακό. Αλλάζεις,δοκιμάζεις, πετυχαίνεις ή αποτυγχάνεις....ΌΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.

Φιλικά,
εγω παντος, σε οποιοδηποτε αμαξι θελω να "απολαμβανω" σε δρομο , με οποια αναρτηση, θα φοραγα τοπ μαουντς.
επισης , καλα τα λες αντωνης, αλλα , αυτα αφορουνε "σφικτα σεταπ" οχι δρομισιες λυσεις . (τα 4-7 κιλα ελατηρια εινα ιγια δρομο σε αυτα τα αμαξια κ ουτε καν θεωρουντε σκληρα σεταπ τα εχουμε πει αυτα επι πολλακις στο παρελθον)

επισης , ολα αυτα εχουνε λυση, ΟΤΑΝ ξερεις τι θελεις να κανεις κ το ΖΗΤΑΣ εκει που μπορουνε να στο ετοιμασουνε (ΚΩΣΤΑ)
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Punto mk2 Αλουμινένια Top mount

Δημοσίευση από kostas013 » Σάβ Φεβ 07, 2015 5:04 am

Εικόνα

Φτιαχτηκανε τα top mount απο αλεπη, εχουμε δωσει και λιγη καστερ αν και σε λιγο καιρο θα μπορω να τη ρυθμισω κι ολας, περισσοτερες λεπτομεριες οταν τοποθετηθουνε
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: Punto mk2 Αλουμινένια Top mount

Δημοσίευση από skinboy » Δευ Φεβ 09, 2015 9:19 am

δεν μου λες, ποση καστερ θες για να σου κανει τα κεφια το αμαξι σου ? δλδ ποση θες να ειναι ? (κ ποση ειναι εργοστασιακα ?) ποια τα υπερ κ κατα του να την πειραξεις κ ποσο ξερεις ? η θα με ρωτησεις κ με μια συγκεκριμενη τιμη , θα γινει το αμαξι αεροπλανο ?
Γιατι η καστερ,
ειναι περιεργη γωνια κ για να την αλλαξεις, μαζι ειδικα με αλλες γωνιες πρεπει να κανεις Kinematic analysis του ακρου ανα μοιρα στριψιματος... για να δεις οτι σε ολες τις μετακινησεις του τιμονιου η γωνια (κ οι λοιπες γωνιες) ειναι σωστες κ δεν κλειδωνει κατι λαθος.... μην μπλεκετε σε χωραφια που δεν υπαρχει καποιος δικος σας μηχανικος μαζι να σας τα φτιαξει (με πειρα στο χωρο αγωνες - πιστα - Punto - αξιολογηση οδηγου στο αμαξι αυτο)


ΥΓ: Οσα αυξανεις την Καστερ σου, κανεις αργο το διαβασμα στις αλλαγες του τιμονιου σου, αυτο για να επανελθει (αν χαλασει πολυ σε αισθηση) πρεπει να αλλαξεις πλημνες κ θεση στηριξης των ημιμπαρων της κρεμαγιερας σου !!!! * απλο hint για να προβληματιστεις
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Punto mk2 Αλουμινένια Top mount

Δημοσίευση από polatov » Δευ Φεβ 09, 2015 2:31 pm

δεν ειναι πιο απλο να προβληματιστει Πετρο στο τι θα του προσφερει τελικα μια τετοια κινηση??
το αμαξι δεν το χει βαλει ακομα καλα καλα μεσα..μεχρι να το μαθει στο στησιμο και τα αλογα που εχει για να το ευχαριστηθει πρωτον και να εχει μια ανταποκριση στα χρονομετρα δευτερον, θα παρει πολυ χρονο και πολλους γυρους κατα την δικη μου εμπειρια..
αλλο 80 αλογα(και αν στον τροχο...) και αλλο μια σοβαρη ιπποδυναμη..
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Punto mk2 Αλουμινένια Top mount

Δημοσίευση από kostas013 » Δευ Φεβ 09, 2015 7:49 pm

μα πανο παω για σοβαρη ιπποδυναμη να δεις το θεμα του αυτοκινητου μου
τες πα πετρο να εισαι σιγουρος οτι θα σε ρωτησω αν και το "ιδανικο" δε στο λεει κανεις αλλα το βρισκεις αναλογα το αμαξι και τον τροπο οδηγησης παντα μεσα στη πιστα, και με τους καταλληους ανθρωπους να σε καθοφηγησουν, θα δωσω λιγο περισσοτερο απο το μαμα αρχικα οχι τιποτα τραγικα πραγματα...
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Punto mk2 Αλουμινένια Top mount

Δημοσίευση από polatov » Τρί Φεβ 10, 2015 10:35 am

αυτο λεω ρε τρελλο αγορι..οτι πας για σοβαρη ιπποδυναμη και για να βρεις τα ορια του και να σε νοιαζουν αυτες οι τραγικες λεπτομερειες θα περασει πολυς καιρος..
αν το παρακανεις με τις ρυθμισεις μετα απλα κερδιζεις καπου και χανεις καπους αλλου οποτε μια τρυπα στο νερο!!
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: Punto mk2 Αλουμινένια Top mount

Δημοσίευση από skinboy » Τρί Φεβ 10, 2015 2:44 pm

h Caster, δεν ειναι καθολου τραγικη λεπτομερια Ουτε η Camber, ειναι λεπτομερια μονο στα αμαξια που χρησιμοποιεις για να πας για καφε, λάικη , supermarket μεχρι εκει !
συμφωνω επομενος μαζι σας, διαφωνω στο να τα πειραζεις επειση τα πειραξα πχ εγω.... (εμενα τα πειραξαμε κατοπιν αναγκης, τοσο οσο κ με μετρησεις οτι καναμε το σωστο), εσεις δεν βλεπω να το κανετε ετσι, απλα δινεις λιγο ακομα εδω λιγο ακομα εκει, κ μετα οτι βγηκε δοκιμαζεις.

εγω το λεω γιατι αλλο το εχω κατι ρυθμιζομενο (κ κατω απο σωστο τροπο) το ρυθμιζω να δω, αλλο το κανω οτι ναναι επειδη καποιος αλλος το εκανε, κ καποιος αλλος μου ειπε.

τα τοπ μαουντ μου (που απο αυτα "περιπου"αντιγραφτηκατε...) ειναι ετσι χυτα απο την abarth (Νtechnology) για τα Gr A. Punto HGT με "πειραγμενα" πραγματα απο εργοστασιακες ομαδες.

Οταν τα αλλαζα αυτα εγω στο αμαξι ηξερα τι κανει το καθε τι (εχω γνωσεις ανω του απλου οδηγου-μηχανικου) κ μετρουσα το αποτελεσμα κ αλλαζα συγκεκριμενα πραγματα για το στυλ μου κ το αμαξι μου, κ απο πισω μου ειχα μια ομαδα, απο επαγγελματιες να με καθοδηγουν σε οτι κολησω, οχι το google k τον φιλο γνωστη ανευ πιστοποιησης......
δεν εχω δει κανενα κατοχο Punto δυστηχως να ακολουθει κατι ετσι αντιστοιχα, ακομα πατε στην πιστα χυμα, οταν κ οπου, με οτι μετρητη αερα να ναι καθε φορα η λεξη πυρομετρο ειναι αγνωστη, κ οπως εγω το λεω,

με βαρκα την ελπιδα...

προσεχετε με τις αλλαγες στις "γωνιες" θα σας κοστισει αν κανετε κανα εβγα καλο ειδικα με "ανω τον 80 αλογων"

κ ολα αυτα πηγαζουν (τα σχολια μου) απο το πειραξαμε λιγο την καστερ.... που ειπε ο Κωστας (ΑΝ οντως την πειραξατε λιγο...)

ΥΓ: η εμπειρια ερχετε με την τριβη σε οτιδηποτε στην ζωη, κ δεν μαθαινετε!
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: Punto mk2 Αλουμινένια Top mount

Δημοσίευση από skinboy » Τρί Φεβ 10, 2015 2:53 pm

βρειτε πρωτα ανθρωπους κ επαγγελματιες να σας καλυπτουνε τις αναγκες σας κ τα θελω σας, ο καθενας μπορει να ειναι προθυμος , ομως ολοι δνε ειναι ικανοι για ολα.
ακομα κ αν καπποιος το εκανε κ εγινε καλο μπορει να το εχει κανει λαθος κ απλα να τον βολευει ετσι εκεινο.
(πχ κ εμενα που ειναι σβελτο αμαξι κ ψιλο στριβει μπορει να γινονταν κ καλυτερο αν εκανα αλλες επιλογες, δεν μπορεις ομως να τα δοκιμαζεις ολα , η σχεδον ολα, απλα συμβιβαζεσαι με καποια πραγματα κ μεχρι εκει)
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: Punto mk2 Αλουμινένια Top mount

Δημοσίευση από skinboy » Τρί Φεβ 10, 2015 2:59 pm

και για να μην προτρεξει καποιος, δεν κανω διαφημιση στο μηχναικο που ηταν πισω απο ολα αυτα, αν με ρωταγε καποιος θα τον αποτρεπα στο να παει εκει ποια , εχοντας πλεον την "γνωση" που λεω ποιο πανω. Μπορεις να κανεις πολλα με ποιο ευκολο τροπο.... κ λιγοτερα λεφτα πλεον εεε, δεδομενο οτι υπαρχουνε ποια καποιες λυσεις "κονσερβες" δουλεμενες κατα καλο ποσοστο ωστε να ξεκινησεις απο μια καλη βαση κ οχι ερμεος στο κενο οπως το 2006 πχ..

βεβαια το 100 η αλεπου, 101 το αλεπουδακι , συνηθως σε φερνει σε απογοητευση κ στραπατσα (το αλεπουδακι οχι την αλεπου τα εχει βιωσει στο παρελθον κ ξερει..)
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Punto mk2 Αλουμινένια Top mount

Δημοσίευση από kostas013 » Τρί Φεβ 10, 2015 4:14 pm

Πετρο ο αλεπης μου εδωσε καποια καστερ στα τοπ μαουντ κατα τα λεγομενα του δημητρη, και απλα επειδη θα φτιαξω ψαλιδια με uniball θα εχω και αυτη τη δυνατοτητα ρυθνισης μετα..
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Punto mk2 Αλουμινένια Top mount

Δημοσίευση από polatov » Τετ Φεβ 11, 2015 12:51 am

Ξεφυγε η κουβεντα...
Πρωτα εμπειρια μετα ικανοποιηση και μετα να κανουμε και κανα χρονο γιατι χωρις χρονομετρο απλα διασκεδαζεις και κανεις γυρω γυρω..
Κωστα με το καλο να το φτιαξεις οπως θελειςνκαι να το χαρεις.εγω απλα κρινω απο τις κινησεις σου σε αυτο που ηδη εχεις για αυτο σε συμβουλευω..θεωρω οτι και τωρα εχεις κανεις παπαδες στο 1,2 αρι αλλα ακομα στο στριψιμο εχει πολυ ζουμι...
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες βελτιώσεις”