Δίλημμα για αναβάθμιση

Θέματα που αφορούν την ανάρτηση τα φρένα και άλλα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
kouf_kouf
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Αύγ 21, 2013 12:45 pm
Τοποθεσία: Καπανδρίτι Αττικής - Τρίκαλα
Επικοινωνία:

Re: Δίλημμα για αναβάθμιση

Δημοσίευση από kouf_kouf » Τρί Απρ 01, 2014 7:53 pm

P.A.D.R.C έγραψε:Μονο που τα πιστονια ειναι το μισο της παρεας.Γνωμη μου να μην το παραβλεπετε. :)
Όχι δεν πρόκειται να το παραβλέψω... Τα έχω ήδη στο πρόγραμμα να τα αγοράσω... Θέλω να' μαι σίγουρος.



Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Δίλημμα για αναβάθμιση

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Απρ 01, 2014 8:25 pm

kouf_kouf έγραψε:
AKIS P έγραψε:κι εγω που εχω td04 setup (ασχετα που ακομα δεν το εβαλα) εχω ακουσει οτι δεν βγαζουν προβληματα εκτος κι αν εισαι καυτης κατι σαν τον kostas013 που καιει μεχρι και μαμα 1.2 :P κατα την γνωμη μου το πιο ασφαλες που μπορεις να κανεις ειναι ενα abarth setup και δεν χρειαζεται ουτε πιστονια ουτε τιποτα να αλλαξεις αλλα να ξερεις οτι τα t-jet φορανε ηδη ημισφυριλατα πιστονια απο το εργοστασιο κατι το οποιο τα κανει να αντεχουν παραπανω....ολα βεβαια μετα ειναι και θεμα χρησης :wink:
Ναι το ξέρω ότι φοράνε ημισφυρίλατα...Επειδή θέλω παραπάνω από 200 γι' αυτό σκέφτομαι και τα πιστόνια... Η TD04 δεν θέλει έξτρα μπεκ? Τι περιλαμβάνει αυτό το set up?
H TD04 ΔΕΝ θελει αλλα μπεκ αν δεν την τσιταρεις.Η διαφορα της με την Vl36 που φορανε τα 155αρια @ 180αρια ειναι οτι αρχιζει να δινει απο τις 3000 και πανω.Οπως δλδ η παλιες κλασσικες τουρμπινες και οχι αυτες οι χαμηλης αδρανειας που εχουν γινει της μοδας.Δες το δικο σου με την Vl37.Οτι κανει μεχρι μετα βιας 4000.Μετα κρεμαει.Αυτη θα ειναι η μεγαλη διαφορα που θα δεις με την TD04 ακομα και αν την αφησεις λασκα (190-200αλογα με τα ιδια μπεκ).Απλα αν βαλεις 36ara για τα ιδια αλογα θα ειναι πιο τσιτα η τουρμπινα και θα εχεις σε αλλο φασμα αποδοση.
Ο Ακης το setup που πηρε ΜΑΖΙ με τα μπεκ ηταν απο 1 αμαξι το οποιο το πηγαμε στα 230 αλογα με ΜΑΜΑ σωθηκα και για κανα χρονο το οδηγουσε ενας πιτσιρικας που πατουσε με οτι νανε και απο οπου νανε.Και δεν επαθε τπτ απολυτος.(το αμαξι το ειχαμε φτιαξει με τον αδερφο του ο οποιος εφυγε εξωτερικο και το ειχε προγραμματισει ο Φωτης)Μετα ξαναγυρισε στην μαμα μορφη γιατι επρεπε να επιστραφει στην εταιρια.

Στην ουσια τωρα.Το μοτερακι μπορει να αντεξει πολλα.Το θεμα ειναι εσυ τι θελεις να κανεις?Μπορεις να βαλεις ενα προγραμμα οπως ειναι και μια εξατμιση και να το κανεις 150 αλογα.Μπορεις να βαλεις μια 36αρα μαζι με προγραμμα και εξατμιση και να το πας στα 190 και μπορεις να δωσεις εναν σκασμο λεφτα και να αλλαξεις το μισο αμαξι και να το πας στα 230 αλογα.Μεχρι εκει το μοτερ κλειστο.Μετα πας για πιστονια κλπ.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Δίλημμα για αναβάθμιση

Δημοσίευση από kostas013 » Τετ Απρ 02, 2014 12:30 am

μπαμπη τσιταρισμενο με αυτη τη τουρμπινα και μαμα πιστονια πατρα δουλευουν 2 αυτοκινητα στα 270 αλογα!!!!!!
και ο ενας μιλαμε για καφτης!!!! οπου βρει παταει!!!
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Δίλημμα για αναβάθμιση

Δημοσίευση από polatov » Τετ Απρ 02, 2014 12:52 am

νταξει θα την ξεφτυλισουμε την κουβεντα στο τελος..'
τσαμπα το παλευουν δηλαδη ολοι αλλοι π να φτασουν με ασφαλεια τοσα αλογα !Εδω μαμα αυτοκινητα εχουν προβληματα σε αυτα τα αλογα απο πολυ καλυτερα και μεγαλυτερα μοτερ..
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Δίλημμα για αναβάθμιση

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τετ Απρ 02, 2014 8:02 am

με 5.5 cc ανα ps ελαχιστο μπορειτε να βρειτε αν χρειαζεστε αλλα μπεκ η απλως μια αναβαθμιση στον ρυθμιστη πιεσης βενζινης.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Δίλημμα για αναβάθμιση

Δημοσίευση από Gazofonix » Τετ Απρ 02, 2014 8:16 am

P.A.D.R.C έγραψε:με 5.5 cc ανα ps ελαχιστο μπορειτε να βρειτε αν χρειαζεστε αλλα μπεκ η απλως μια αναβαθμιση στον ρυθμιστη πιεσης βενζινης.

Σωστος ο Κωσταντινος............ :wink: Βεβαια πρεπει να ξερετε και την παροχη τους ή απλα καποιος να το εχει δοκιμασει πριν απο εσας. :mrgreen:
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Δίλημμα για αναβάθμιση

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τετ Απρ 02, 2014 8:47 am

Σαφως..Και επιπλεον αν θελουμε το κεφαλι μας ησυχο αφηνουμε ενα περιθωριο(%) επιπλεον cc ωστε να μην χρειαστει να τα δουλεψουμε στο 100% ή εκει κοντα.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Δίλημμα για αναβάθμιση

Δημοσίευση από Gazofonix » Τετ Απρ 02, 2014 9:18 am

H θεωρια λεει οτι ΟΧΙ χρηση μπεκ πανω απο το 80% για λογους ασφαλειας.Μετα μπορει απλα να μην μπορεσει να ψεκασει ποσοτητα ή στην χειροτερη να αρχισει να "κατουραει".Στην μια περιπτωση εχουμε εναν πολυ ωραιο μπλε-μαρεν κυλυνδρο στην 2η ενα πιστονι με θεα το καρτερ.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
kouf_kouf
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Αύγ 21, 2013 12:45 pm
Τοποθεσία: Καπανδρίτι Αττικής - Τρίκαλα
Επικοινωνία:

Re: Δίλημμα για αναβάθμιση

Δημοσίευση από kouf_kouf » Τετ Απρ 02, 2014 4:03 pm

Gazofonix έγραψε: Στην ουσια τωρα.Το μοτερακι μπορει να αντεξει πολλα.Το θεμα ειναι εσυ τι θελεις να κανεις?Μπορεις να βαλεις ενα προγραμμα οπως ειναι και μια εξατμιση και να το κανεις 150 αλογα.Μπορεις να βαλεις μια 36αρα μαζι με προγραμμα και εξατμιση και να το πας στα 190 και μπορεις να δωσεις εναν σκασμο λεφτα και να αλλαξεις το μισο αμαξι και να το πας στα 230 αλογα.Μεχρι εκει το μοτερ κλειστο.Μετα πας για πιστονια κλπ.

Εγώ αυτή τη στιγμή το έχω βάλει πρόγραμμα εξάτμιση και intercooler. Αλλά το βαρέθηκα και θέλω παραπάνω...
Στην 36αρα για τι κόστος μιλάμε περίπου, και για 230 άλογα πόσο?

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Δίλημμα για αναβάθμιση

Δημοσίευση από polatov » Τετ Απρ 02, 2014 9:50 pm

δεν υπαρχει standar τιμη..
εξαρταται κατασταση που θα τα βρεις προγραμματιστη και λοιπα παρελκομενα..
και φυσικα ποιος θα στα βαλει..
στην Ελλαδα της κρισης υπαρχουν πολλα λαμογια-κλεφτες..
οποτε πρεπει να καταληξεις στο τι θα κανεις ΑΚΡΙΒΩΣ και να παρεις προσφορες..
αν και εγω ειμαι της αποψης οτι το αμαξι το ακουμπαει ενας μαστορας..
αλλιως εισαι παντα "ακαλυπτος"
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
kouf_kouf
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Αύγ 21, 2013 12:45 pm
Τοποθεσία: Καπανδρίτι Αττικής - Τρίκαλα
Επικοινωνία:

Re: Δίλημμα για αναβάθμιση

Δημοσίευση από kouf_kouf » Τετ Απρ 02, 2014 9:54 pm

Και εγώ αυτής της άποψης είμαι... Μόνο ένας μάστορας το ακουμπάει.
Έτσι όπως είναι τα πράγματα εγώ κλείνω προς το TD04 setup.
Έχεις να μου προτείνεις τους κατάλληλους στην Αθήνα για να ρωτήσω?

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Δίλημμα για αναβάθμιση

Δημοσίευση από kostas013 » Τετ Απρ 02, 2014 10:10 pm

μιλα με τον τουρμποφωτη ;)

συνεργαζεται και με το συνεργειο που παω κι εγω ;)
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Δίλημμα για αναβάθμιση

Δημοσίευση από polatov » Τετ Απρ 02, 2014 10:25 pm

kouf_kouf έγραψε:Και εγώ αυτής της άποψης είμαι... Μόνο ένας μάστορας το ακουμπάει.
Έτσι όπως είναι τα πράγματα εγώ κλείνω προς το TD04 setup.
Έχεις να μου προτείνεις τους κατάλληλους στην Αθήνα για να ρωτήσω?
ειναι τελειως υποκειμενικο το που θα πας εκτος αν σε στειλει ο προγραμματιστης σου.
εχουμε παει και στους καλυτερους και τα αμαξια ειτε εσπαγαν μετα και εκαναν τους κινεζους ειτε απλα δε μας βοηθησαν και βρηκαμε λυση στο συνεργειο του μπαρμπα θοδωρου..
συνεπως για μενα ο προγραμματιστης σου θα ξερει καλυτερα που να σε στειλει..
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Δίλημμα για αναβάθμιση

Δημοσίευση από Gazofonix » Τετ Απρ 02, 2014 10:43 pm

kouf_kouf έγραψε:
Gazofonix έγραψε: Στην ουσια τωρα.Το μοτερακι μπορει να αντεξει πολλα.Το θεμα ειναι εσυ τι θελεις να κανεις?Μπορεις να βαλεις ενα προγραμμα οπως ειναι και μια εξατμιση και να το κανεις 150 αλογα.Μπορεις να βαλεις μια 36αρα μαζι με προγραμμα και εξατμιση και να το πας στα 190 και μπορεις να δωσεις εναν σκασμο λεφτα και να αλλαξεις το μισο αμαξι και να το πας στα 230 αλογα.Μεχρι εκει το μοτερ κλειστο.Μετα πας για πιστονια κλπ.

Εγώ αυτή τη στιγμή το έχω βάλει πρόγραμμα εξάτμιση και intercooler. Αλλά το βαρέθηκα και θέλω παραπάνω...
Στην 36αρα για τι κόστος μιλάμε περίπου, και για 230 άλογα πόσο?
για την TD θα υπολογισεις κανα 1500αρι μαζι με καινουριο προγραμμα.(στο περιπου οι τιμες φυσικα)
Για την 36αρα..........να την παρεις ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ( που ειναι το καλυτερο γιατι εχουν τα ιδια θεματα με ραγισματα με της 37αρες) κανει περιπου στα 600 αν θυμαμε καλα.100ε τοποθετηση πας στα 700.Τωρα για remap...........ρωτα αυτον που σου εκανε προγραμμα και βαλτο στον λογαριασμο.Εχεις μεγαλη διαφορα στα λ7 και οχι τοσο τρομερη διαφορα στα αλογα.
(εχεις και καποιες λεπτομεριες στο πμ)
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες βελτιώσεις”